Jaką klawiaturę gamingową kupić? 15 najlepszych modeli w różnych cenach

Najlepsze klawiatury gamingowe

Coraz więcej osób, spoglądając na swoją „jaskinię gracza”, podejmuje decyzję o wymianie peryferiów komputerowych. Przyglądaliśmy się już fotelom dla graczy i myszkom do gier, tym razem w centrum naszego zainteresowania znalazła się klawiatura gamingowa. Przedarliśmy się przez gąszcz informacji i wiele obecnych w polskich sklepach ofert, by wybrać najlepsze z nich. Postanowiliśmy wyróżnić 15 urządzeń, które podzieliliśmy na 6 kategorii cenowych: do 100 zł, 200 zł, 300 zł, 400 zł, 500 zł i powyżej 500 zł. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem.

Klawiatura gamingowa — o czym warto wiedzieć przed zakupem?

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, czym tak właściwie klawiatura dla graczy różni się od „zwykłej” i kto w zasadzie jej potrzebuje. Zaczniemy po kolei:

 1. Klawiatura gamingowa charakteryzuje się parametrami, które są szczególnie ważne podczas cyfrowej rozrywki. Mamy tu na myśli responsywność i pewność działania przycisków, czas reakcji urządzenia, wytrzymałość przełączników oraz profil klawiszy. Nie mniej istotne są dodatkowe funkcje dla graczy, takie jak możliwość przeprogramowania poszczególnych guzików lub przypisania do nich złożonych komend, czyli tzw. makr. W tych sprzętach precyzja aktywacji konkretnych klawiszy jest zdecydowanie ważniejsza od wygody bezszelestnego klikania.
 2. Zanim odpowiemy na pytanie: „Kto potrzebuje klawiatury gamingowej?” zaznaczmy wyraźnie, że oczywiście można grać bez takiego sprzętu. Przez dekady biurowe keyboardy czy panele w laptopach „wystarczały” do zabawy w wirtualnym świecie i niejednemu użytkownikowi nadal mogą służyć z powodzeniem. Sprawa jest jeszcze prostsza, jeśli posługujemy się głównie padem czy kierownicą. Jeżeli jednak sporo korzystamy z klawiszy i zależy nam na tym, żeby sprzęt nas możliwie nie ograniczał, to dedykowana klawiatura dla graczy będzie strzałem w dziesiątkę.

Zanim przejdziemy do zestawienia, krótko opiszemy najważniejsze pojęcia, które pojawią się w dalszej części tekstu. Na początku przybliżymy formaty, w których występują klawiatury dla graczy. Wyróżniamy urządzenia:

 • Pełnowymiarowe — to standardowy rozmiar klawiatury, w którym znajdziemy wszystkie typowe elementy. Obecne są zatem numpad, klawisze alfanumeryczne, specjalne, funkcyjne i przyciski sterowania kursorem. Mogą się również pojawić dodatkowe przełączniki zależnie od modelu.
 • Turniejowe / TKL (Tenkeyless) — w zasadzie to pełnowymiarowa klawiatura pozbawiona panelu z przyciskami numerycznymi. Urządzenia w tym formacie są cenione przez graczy ze względu na mniejszy rozmiar (co zostawia więcej miejsca dla myszki i ułatwia transport) przy właściwie tej samej funkcjonalności.
 • 60% — to urządzenie składające się wyłącznie z sekcji alfanumerycznej i klawiszy specjalnych. Zachowuje sporo ze swojej funkcjonalności dla jednego gracza, a przy tym często oferuje dobre parametry w korzystnej cenie.

Jeśli chodzi o sposób podłączenia klawiatury do komputera, to sprawa jest prosta — większość modeli stawia na komunikację przewodową z wykorzystaniem USB. Urządzenia bezprzewodowe oczywiście również się pojawiają, ale jest ich zdecydowanie mniej i są odpowiednio droższe. Dużo większe znaczenie ma podział według typów klawiatury. Wyróżniamy:

 1. Klawiatury membranowe — to podstawowy typ peryferium, w którym aktywacja impulsu elektrycznego odbywa się za pośrednictwem gumowej membrany. Klawisz naciskając na znajdującą się pod spodem kopułkę, doprowadza do zetknięcia przełącznika z płytką drukowaną i wysłanie informacji do komputera. Modele membranowe są z reguły tańsze, ale mniej wytrzymałe od mechanicznych. Nie dają też tak precyzyjnych kliknięć, jak ich droższe odpowiedniki.
 2. Klawiatury mechaniczne — pod każdym klawiszem znajduje się osobny przełącznik, który może wywoływać aktywację impulsu. Urządzenia takie cechują się szybszymi, pewniejszymi kliknięciami, jak również wielokrotnie większą wytrzymałością niż „membranówki”. W zależności od rodzaju switchy nawet podobne modele klawiatur mogą pracować zupełnie inaczej. Oczywiście producenci stosują różne nazwy handlowe swoich rozwiązań, jednak podstawowe typy przełączników to:
  • Linearne (najczęściej oznaczane kolorem czerwonym) — cechują się stałym, niewielkim oporem bez wyraźnego sygnału aktywacji. Wśród „mechaników” są to jedne z najcichszych rozwiązań.
  • Czuciowe/dotykowe (najczęściej oznaczane kolorem brązowym) — w momencie aktywacji przełącznika pojawia się wyczuwalne pod palcem kliknięcie, które stanowi informację zwrotną dla gracza.
  • Akustyczne (najczęściej oznaczane kolorem niebieskim) — pracujące podobnie do przełączników „brązowych”, ale w momencie aktywacji wrażeniom czuciowym towarzyszą także bodźce słuchowe. Switch wydaje głośne kliknięcie, które może przeszkadzać niektórym użytkownikom.
 3. Klawiatury hybrydowe — rozwiązanie mające wyeliminować największe bolączki dwóch powyższych typów urządzeń. Między klawiszem a przełącznikiem znajduje się gumowa membrana, która zmniejsza problem głośnej pracy klawiatur mechanicznych, jednocześnie zapewniając gamingowe właściwości przycisków. Obecnie produkowane switche są jednak dużo „przyjemniejsze” we współpracy i urządzenia hybrydowe powoli przestają być potrzebne. Te dotychczas wypuszczone na rynek to jednak bardzo atrakcyjne modele.

Na koniec wyjaśnimy dwa określenia, które będą się pojawiały przy każdym opisie. Chodzi o technologie Anti-ghosting i N-Key Rollover. Pierwsza z nich klasycznie oznaczała rozwiązania mające na celu eliminację „klawiszy-duchów”. Tym mianem określano przyciski, które same błędnie się aktywowały na skutek użycia pobliskich guzików. Obecnie problem ten występuje na tyle rzadko, że zmieniono definicję Anti-ghostingu. Wspominający o nim producenci (a my za nimi) mają na myśli ochronę przed brakiem sygnału z aktywowanego klawisza. Sytuacje takie mogą mieć miejsce w momencie wciśnięcia kilku przycisków naraz.

Technologią, która jest adresowana do tego typu problemów jest właśnie N-Key Rollover (w skrócie NKRO). Ma ona pozwalać na aktywację pewnej ilości (N) przełączników w tym samym czasie bez utraty informacji. W praktyce oznacza to, że obecnie NKRO i Anti-ghosting mają prawie to samo zadanie i uzupełniają się nawzajem. Jeżeli w opisie danego modelu pojawi się skrót 6KRO, to możemy użyć do 6 przycisków naraz bez blokowania sygnału. Akronim NKRO mówi nam o tym, że nawet aktywacja wszystkich przełączników jednocześnie nie wywoła pominięcia przez komputer ani jednego guzika.

Pozostałe cechy i technologie pojawiające się w opisywanych urządzeniach zostaną omówione przy okazji konkretnego modelu. Tymczasem przechodzimy do zestawienia najlepszych klawiatur gamingowych.

Klawiatura gamingowa do 100 zł — najlepsze modele

Jak można się spodziewać, klawiatury gamingowe do 100 zł są ogniwem między urządzeniami biurowymi a rasowym wyposażeniem do gier. Nie należy spodziewać się po nich cudów technologicznych, choć to nadal bardzo mocne propozycje, dające sporą satysfakcję z ich używania. Bez wątpienia w cyfrowej rozrywce przeważają nad swoimi mniej wyspecjalizowanymi konkurentami komfortem oraz funkcjami takimi jak Anti-ghosting i N-Key Rollover.

1. Trust GXT853 Esca

Trust GXT853 Esca
Trust GXT853 Esca
 • Typ klawiatury: membranowa
 • Format klawiatury: pełna
 • Rodzaj połączenia: przewodowe USB
 • Zasilanie: USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (8KRO), Win-Lock, stojak na smartfona
 • Rozmiar i waga: 465 mm x 167 mm x 46 mm, 668 g
 • Cena: ~ 100 zł

Trust GXT853 Esca to pełnowymiarowa klawiatura gamingowa do 100 zł. Peryferium zostało wzmocnione metalową obudową, która poprawia jego odporność mechaniczną i walory estetyczne. Wśród 104 przycisków nie zabrakło miejsca dla klawiszy numerycznych, funkcyjnych i multimedialnych. Membranowa konstrukcja klawiatury wpływa na żywotność urządzenia — producent określił wytrzymałość każdego z guzików na 5 000 000 kliknięć. Na pokładzie nie znajdziemy niestety programowalnych przycisków czy obsługi makr, Trust nie zadbał również o dedykowane oprogramowanie do opisywanego modelu.

Na osłodę otrzymujemy tryb gry, który dezaktywuje klawisz „Windows” i chroni nas przed przypadkowym przejściem do pulpitu. W produkcie zaimplementowano również technologię Anti-ghosting, dającą możliwość odczytania sygnału z maksymalnie 8 przycisków naraz. Pozwala to z powodzeniem wykorzystywać opisywaną klawiaturę do zabawy w shooterach lub RPG-ach. Całość dopełnia tęczowe oświetlenie LED całego panelu z funkcją kontrolowania jasności.

Na plus

 • Anti-ghosting do 8 przycisków
 • Funkcja Win-Lock
 • Metalowa obudowa
 • Tęczowe podświetlenie całego panelu

Na minus

 • Brak programowalnych przycisków
 • Brak obsługi makr
 • Brak dedykowanego oprogramowania
 • Stosunkowo niska żywotność przycisków
 • Kabel bez oplotu

Kup Trust GXT853 Esca

2. Genesis Rhod 420 RGB

Genesis Rhod 420 RGB
Genesis Rhod 420 RGB
 • Typ klawiatury: membranowa
 • Format klawiatury: pełna
 • Rodzaj połączenia: przewodowe USB
 • Zasilanie: USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (19KRO), Win-Lock
 • Rozmiar i waga: 469 mm x 170 mm x 37 mm, 830 g
 • Cena: ~ 100 zł

Model Rhod 420 RGB od Genesis pokazuje, że warta uwagi gamingowa klawiatura nie musi być droga. Wzmocnione aluminiową obudową pełnowymiarowe urządzenie wyposażono w 104 przyciski. Ich średnio wysoki skok zapewnia komfortowe korzystanie z omawianego peryferium zarówno do cyfrowej rozrywki, jak i codziennego użytku. Klawisze funkcyjne mogą służyć także jako przełączniki multimedialne, ułatwiając kontrolowanie muzyki bez wychodzenia z gry. Producent zaimplementował Anti-ghosting, który zapewnia poprawne odbieranie informacji nawet z 19 aktywowanych jednocześnie przycisków. Za zabezpieczenie przed przypadkowym wyjściem do pulpitu odpowiada opcja Win-Lock.

Klawiatura posiada podświetlenie RGB podzielone na 6 stref, które można konfigurować osobno lub razem, wybierając jeden z 9 dostępnych trybów. Niestety w Genesis Rhod 420 RGB nie znajdziemy obsługi makr ani programowalnych przycisków, próżno szukać również dedykowanego programu do zarządzania urządzeniem.

Na plus

 • Anti-ghosting do 19 przycisków
 • Funkcja Win-Lock
 • Metalowa obudowa
 • Kabel w oplocie
 • 6-strefowe podświetlenie RGB

Na minus

 • Brak programowalnych przycisków
 • Brak obsługi makr
 • Brak dedykowanego oprogramowania
 • Stosunkowo niska żywotność przycisków

Kup Genesis Rhod 420 RGB

Klawiatura gamingowa do 200 zł — najlepsze modele

Za około sto złotych więcej niż w poprzedniej grupie cenowej możemy rozglądać się za przyzwoitą klawiaturą gamingową z prawdziwego zdarzenia. Mało tego, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaprzyjaźnić się z solidnym „mechanikiem”. Przedstawione poniżej modele dają mnóstwo radości z używania i posiadają wiele funkcji typowych dla urządzeń dedykowanych graczom.

1. Redragon K630 RGB DragonBorn

Redragon K630 RGB DragonBorn
Redragon K630 RGB DragonBorn
 • Typ klawiatury: mechaniczna
 • Przełączniki: Redragon Red (zmodyfikowane Outemu Red)
 • Format klawiatury: 60%
 • Rodzaj połączenia: przewodowe USB
 • Zasilanie: USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (NKRO), Win-Lock
 • Rozmiar i waga: 292 mm x 102 mm x 36 mm, 538 g
 • Cena: ~ 140 zł

Redragon K630 RGB DragonBorn to mała klawiatura mechaniczna dla graczy. Użyte w niej przełączniki Redragon Red o linearnej charakterystyce mogą pochwalić się żywotnością na poziomie 50 000 000 kliknięć. Producent przez zastosowanie specjalnych slotów daje nam możliwość wymiany switchy na kompatybilne sensory Outemu.

Urządzenie w rozmiarze „60%” wyposażone jest w 61 klawiszy chronionych pełnym Anti-ghostingiem, do każdego przycisku możemy również przypisać dowolną funkcję lub makro. Wzmacniana ramka, podświetlenie RGB pojedynczych guzików i specjalny program do obsługi klawiatury podkreślają gamingowy charakter modelu. Sprzęt łączymy z komputerem za pomocą przewodu USB.

Na plus

 • Mechaniczne przełączniki
 • Możliwość łatwej wymiany przełączników
 • Pełen Anti-ghosting
 • Pełna obsługa programowania przycisków i makr
 • Odpinany kabel USB
 • Funkcja Win-Lock
 • Podświetlenie RGB dla każdego przycisku
 • Dedykowane oprogramowanie

Na minus

 • Przełączniki mechaniczne mogłyby być lepsze (ale można je na lepsze wymienić)
 • Oświetlenie RGB słabo łączy kolory
 • Dołączony kabel bez oplotu

Kup Redragon K630 RGB DragonBorn

2. HyperX Alloy Core RGB

HyperX Alloy Core RGB
HyperX Alloy Core RGB
 • Typ klawiatury: membranowa
 • Format klawiatury: pełna
 • Rodzaj połączenia: przewodowe USB
 • Zasilanie: USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (6KRO), Win-Lock
 • Rozmiar i waga: 443 mm x 175 mm x 36 mm, 1121 g
 • Cena: ~ 175 – 210 zł

Jeśli szukamy pełnowymiarowej klawiatury do gier w cenie do 200 zł, to HyperX Alloy Core RGB będzie bardzo dobrym wyborem. Dzięki technologii membranowej przyciski pracują szybko i cicho. Zastosowanie przez producenta technologii Anti-ghosting i Key Rollover zabezpiecza nas przed błędną interpretacją sygnałów z aktywowanych jednocześnie przełączników.

Korzystanie z klawiatury jest pewne i precyzyjne dzięki stosunkowo krótkiemu skokowi guzików, jak również wyraźnie wyczuwalnemu kliknięciu. W górnej części urządzenia znalazło się miejsce dla przycisków kontrolujących oświetlenie, odtwarzanie multimediów i tryb gry. Producent deklaruje częstotliwość raportowania na poziomie 1000 Hz, dzięki czemu możemy liczyć na błyskawiczną komunikację z komputerem. Samo oświetlenie zostało podzielone na 5 w pełni konfigurowalnych stref.

Na plus

 • Anti-ghosting
 • Key Rollover do 6 przycisków
 • Raportowanie 1000 Hz
 • Precyzyjne i ciche klawisze
 • Dobre sprzężenie zwrotne guzików (wyraźnie odczuwalne kliknięcie)
 • Funkcja Win-Lock
 • Kabel w oplocie
 • 5-strefowe podświetlenie RGB
 • Odporność na zachlapanie
 • Dedykowane przyciski do kontroli oświetlenia i multimediów

Na minus

 • Brak programowalnych przycisków
 • Brak obsługi makr
 • Brak dedykowanego oprogramowania
 • Przy ustawieniu jednego koloru oświetlenia klawiatura potrafi piszczeć
 • Przy wyłączonym oświetleniu indeksy na klawiszach są słabo widoczne
 • Stosunkowo niska żywotność przycisków

Kup HyperX Alloy Core RGB

3. Corsair K55 RGB Pro

Corsair K55 RGB Pro
Corsair K55 RGB Pro
 • Typ klawiatury: membranowa
 • Format klawiatury: pełna
 • Rodzaj połączenia: przewodowe USB
 • Zasilanie: USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (12KRO), Win-Lock
 • Rozmiar i waga: 481 mm x 167 mm x 36 mm, 810 g
 • Cena: ~ 190 – 230 zł

Corsair K55 RGB Pro to ceniona przez graczy pełnowymiarowa klawiatura membranowa. Wyposażona w 110 przycisków konstrukcja prezentuje się bardzo okazale dzięki 5-strefowemu podświetleniu RGB. Klawisze zapewniają pewny i responsywny feeling z lekkim oporem. Za konfigurację urządzenia odpowiada przejrzyste oprogramowanie Corsair iCUE. Możemy w nim zmieniać nie tylko ustawienia iluminacji, ale też zaprogramować 6 dodatkowych przycisków ulokowanych przy lewym brzegu opisywanego akcesorium.

Na dużą pochwałę zasługuje zaimplementowanie systemów Anti-ghosting i Key Rollover, pozwalających bezbłędnie odczytać sygnał nawet z 12 klawiszy naraz. Miłym dodatkiem jest miękka podkładka pod nadgarstki, która odpowiada za komfort graczy nawet podczas dłuższych rozgrywek. Klasa szczelności IP42 zabezpiecza klawiaturę przed uszkodzeniem w przypadku niedużego zachlapania lub zapylenia.

Na plus

 • Anti-ghosting
 • Key Rollover do 12 przycisków
 • Raportowanie 1000 Hz
 • Precyzyjne i ciche klawisze
 • Dobre sprzężenie zwrotne guzików (wyczuwalny lekki opór)
 • Obsługa programowania przycisków i makr
 • Dedykowane oprogramowanie
 • Funkcja Win-Lock
 • 5-strefowe podświetlenie RGB
 • Odporność na zachlapanie
 • Dedykowane przyciski do kontroli multimediów

Na minus

 • Dodatkowe programowalne przyciski mogą początkowo przeszkadzać w korzystaniu z klawiatury
 • Kabel bez oplotu

Kup Corsair K55 RGB Pro

Klawiatura gamingowa do 300 zł — najlepsze modele

Wielu osobom klawiatura gamingowa do 300 zł będzie w stanie zapewnić najwyższy poziom rozrywki. Cechujące się bardzo dobrymi parametrami urządzenia mają na pokładzie wszystko to, co gracze lubią najbardziej. Zaawansowany Anti-ghosting, programowanie makr i porządne oprogramowanie do obsługi sprzętu to tylko część z ważnych zalet. Na przedstawionych poniżej modelach naprawdę przyjemnie się klika.

1. SPC Gear GK630K Tournament Kailh Red RGB

SPC Gear GK630K Tournament Kailh Red RGB
SPC Gear GK630K Tournament Kailh Red RGB
 • Typ klawiatury: mechaniczna
 • Przełączniki: Kailh Red
 • Format klawiatury: TKL
 • Rodzaj połączenia: przewodowe USB
 • Zasilanie: USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (NKRO), Win-Lock
 • Rozmiar i waga: 362 mm x 140 mm x 43 mm, 915 g
 • Cena: ~ 220 zł

Oto dobra propozycja dla graczy, którzy nie wydając fortuny, chcą wyposażyć się w dobrego „mechanika”. Mała klawiatura gamingowa SPC Gear GK630K Tournament, wyposażona w przełączniki Kailh Red, gwarantuje komfortową rozrywkę w dowolnym gatunku gier. Dużą rolę odgrywają tu wspomniane wcześniej switche, zapewniające świetną responsywność oraz dobry feeling klawiszy. Ich bezwzględną zaletą jest deklarowana na 50 000 000 kliknięć żywotność.

Zastosowana przez SPC Gear technologia Anti-ghosting w wersji pełnego NKRO sprawia, że żaden aktywowany przycisk nie pozostanie niezauważony przez naszego PC-ta. Jak na rasowe akcesorium dla graczy przystało, opisywany model obsługuje programowanie klawiszy i przypisywanie do nich złożonych makr. Za wytrzymałość urządzenia odpowiada aluminiowy top zapobiegający wyginaniu się konstrukcji.

Na plus zdecydowanie zasługuje możliwość zmiany przebiegu, a nawet odczepienia i wymiany kabla USB-C. Dzięki temu w przypadku awarii przewodu nie zostajemy z bezużytecznym sprzętem. Do pełnej konfiguracji klawiatury służy oryginalny soft SPC Gear, w którym zmienimy nie tylko mapowanie przycisków, ale też zmodyfikujemy oświetlenie RGB.

Na plus

 • Dobre mechaniczne przełączniki
 • Pełen Anti-ghosting (NKRO)
 • Obsługa programowania przycisków i makr
 • Aluminiowy top obudowy
 • Podświetlenie RGB dla każdego przycisku
 • Odłączany kabel USB-C w oplocie
 • Dedykowane oprogramowanie
 • Funkcja Win-Lock

Na minus

 • Dla niektórych użytkowników może być dość głośna

Kup SPC Gear GK630K Tournament Kailh Red RGB

2. SteelSeries Apex 3

SteelSeries Apex 3
SteelSeries Apex 3
 • Typ klawiatury: membranowa
 • Format klawiatury: pełna
 • Rodzaj połączenia: przewodowe USB
 • Zasilanie: USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (24KRO), Win-Lock
 • Rozmiar i waga: 445 mm x 152 mm x 40 mm, 816 g
 • Cena: ~ 300 – 320 zł

SteelSeries Apex 3 to godna polecenia pełnowymiarowa klawiatura gamingowa do 300 zł. Zastosowano w niej technologię membranową oraz przełączniki Whisper Quiet Gaming. Razem sprawiają one, że klawisze działają błyskawicznie i responsywnie, a jednocześnie niemal bezgłośnie. Producent wykazał się również przy opracowywaniu Anti-ghostingu do tego modelu — gwarantuje on prawidłową interpretację sygnału nawet z 24 przycisków jednocześnie. W takich warunkach żadna strzelanka, RTS czy bijatyka nie powinny nam być straszne.

SteelSeries Apex 3 spełnia normę szczelności IP32, więc nie musimy się również obawiać ewentualnych wypadków z napojami w pobliżu klawiatury. Pełną konfigurację urządzenia przeprowadzimy z poziomu oficjalnej aplikacji SteelSeries Engine.

Przydatny dodatek w postaci dołączanej, magnetycznej podkładki pod nadgarstki pozwala grać komfortowo przez długie godziny. Na uwagę zasługuje też bardzo dobrze przygotowane oświetlenie RGB, podzielone na 10 stref. Co ciekawe sprzęt potrafi wykorzystywać wbudowane diody do wysyłania nam informacji zwrotnych z gier. Bardzo istotną kwestią jest wytrzymałość przełączników: SteelSeries deklaruje nawet 20 000 000 kliknięć każdego klawisza. Jest to bardzo dobry wynik w porównaniu z innymi klawiaturami membranowymi. Na urządzeniu oprócz standardowych przycisków znajdziemy również pokrętło szybkiej zmiany głośności i guzik multimedialny.

Na plus

 • Anti-ghosting
 • Key Rollover do 24 przycisków
 • Raportowanie 1000 Hz
 • Precyzyjne i bardzo ciche klawisze
 • Duża żywotność przełączników
 • Obsługa programowania przycisków i makr
 • Dedykowane oprogramowanie
 • Funkcja Win-Lock
 • 10-strefowe podświetlenie RGB
 • Odporność na zachlapanie
 • Rolka do kontroli głośności

Na minus

 • Brak — to bardzo dobra klawiatura membranowa w swojej kategorii cenowej

Kup SteelSeries Apex 3

Klawiatura gamingowa do 400 zł — najlepsze modele

Za niecałe 400 zł damy radę kupić akcesorium, dzięki któremu z powodzeniem możemy konkurować ze znajomymi na LAN Party czy turnieju. Niestety nadal jesteśmy skazani na sprzęty przewodowe, wszak chodzi nam przede wszystkim o przydatność w dynamicznych, wymagających grach. Choć nie są to jeszcze prawdziwie high-endowe urządzenia, to zestaw dodatkowych funkcji i parametry przedstawionych poniżej klawiatur zapewniają doskonałe wrażenia z rozgrywki.

1. Razer Ornata V2

Razer Ornata V2
Razer Ornata V2
 • Typ klawiatury: hybrydowa
 • Format klawiatury: pełna
 • Rodzaj połączenia: przewodowe USB
 • Zasilanie: USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (NKRO), Win-Lock
 • Rozmiar i waga: 463 mm x 154 mm x 33 mm, 1215 g
 • Cena: ~ 350 – 400 zł

W modelu Ornata V2 Razer zastosował wyjątkowe rozwiązanie. Ta duża, przewodowa klawiatura dla graczy jest membranowo-mechaniczną hybrydą. Dzięki temu możemy cieszyć się błyskawicznym czasem reakcji i dobrym czuciem klawiszy oraz pełnym Anti-ghostingiem (NKRO), przy mniejszym natężeniu dźwięku niż w klasycznych „mechanikach”. Warto zaznaczyć, że częstotliwość odświeżania (polling rate) urządzenia wynosi nawet 1000 Hz, co przekłada się na szybką komunikację z komputerem.

Zaawansowana konfiguracja opisywanego modelu odbywa się za pośrednictwem znanego i lubianego software’u Razer Synapse. Jak na dobrą klawiaturę gamingową przystało, Razer Ornata V2 obsługuje programowanie przycisków i makra. Podświetlenie Razer Chroma można modyfikować z dokładnością co do jednego guzika lub strefowo. Dopełnieniem sprzętu jest bardzo wygodna podkładka pod nadgarstki, zwiększająca komfort nawet podczas najdłuższych sesji.

Na plus

 • Technologia hybrydowa łączy zalety klawiatur mechanicznych i membranowych
 • Pełen Anti-ghosting (NKRO)
 • Raportowanie 1000 Hz
 • Precyzyjne i stosunkowo ciche klawisze
 • Obsługa programowania przycisków i makr
 • Podświetlenie RGB dla każdego przycisku
 • Kabel USB w oplocie
 • Dedykowane oprogramowanie
 • Funkcja Win-Lock
 • Rolka do kontroli głośności
 • Bardzo wygodna podpórka pod nadgarstki

Na minus

 • Materiał na podkładce pod nadgarstki jest wrażliwy na zadrapania

Kup Razer Ornata V2

2. Roccat Vulcan TKL

ROCCAT Vulcan TKL
ROCCAT Vulcan TKL
 • Typ klawiatury: mechaniczna
 • Przełączniki: ROCCAT Titan Red Switch
 • Format klawiatury: TKL
 • Rodzaj połączenia: przewodowe USB
 • Zasilanie: USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (NKRO), Win-Lock
 • Rozmiar i waga: 360 mm x 133 mm x 34 mm, 660 g
 • Cena: ~ 350 – 530 zł

ROCCAT Vulcan TKL to mała klawiatura gamingowa w formacie turniejowym. Za niecałe 400 zł otrzymujemy pełnoprawnego „mechanika” z autorskimi przełącznikami ROCCAT Titan Red. Producent określił ich żywotność na nawet 50 000 000 kliknięć. Switche stawiają linearny opór, potrzebując średnio 45 gramów nacisku do aktywacji. Specjalna konstrukcja zapewnia stabilną pozycję przycisków i czas reakcji szybszy nawet o 30% od produktów konkurencji.

Sama klawiatura została wzmocniona wytrzymałym stopem aluminium, który zapewnia jej wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Komunikacja między akcesorium a komputerem jest niemal natychmiastowa — częstotliwość raportowania wynosi 1000 Hz. Przydatny dodatek w postaci pokrętła kontroli głośności ułatwia sterowanie multimediami bez wychodzenia z gry. Niski profil klawiatury pozwala korzystać z niej w miarę komfortowo nawet bez podkładki pod nadgarstki.

Na plus

 • Dobrej jakości przełączniki mechaniczne
 • Pełen Anti-ghosting (NKRO)
 • Raportowanie 1000 Hz
 • Precyzyjne i ciche klawisze
 • Duża żywotność przełączników
 • Obsługa programowania przycisków i makr
 • Podświetlenie RGB dla każdego przycisku
 • Odpinany kabel USB-C
 • Dedykowane oprogramowanie
 • Funkcja Win-Lock
 • Pokrętło do kontroli głośności
 • Niski profil klawiatury

Na minus

 • Większe klawisze (Spacja, ENTER, Shift itp.) trudniej się wciskają

Kup ROCCAT Vulcan TKL

Klawiatura gamingowa do 500 zł — najlepsze modele

Mając do dyspozycji kwotę do 500 zł, możemy wybrać sprzęt naprawdę wyjątkowy. Zastosowane w poniższych modelach przełączniki mechaniczne to klasa sama w sobie. Wysoka jakość wykonania, wytrzymałość oraz dodatkowe funkcje klawiatur w tej grupie cenowej wyprzedzają urządzenia biurowe o lata świetlne. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać ze sprzętu gamingowego również w pracy — z pewnością przyda się tam jego niezawodność i komfort użytkowania.

1. Logitech G512

Logitech G512
Logitech G512
 • Typ klawiatury: mechaniczna
 • Przełączniki: GX Red, GX Brown lub GX Blue
 • Format klawiatury: pełna
 • Rodzaj połączenia: przewodowe USB
 • Zasilanie: USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (26KRO), Win-Lock, USB Passthrough
 • Rozmiar i waga: 445 mm x 132 mm x 36 mm, 1130 g
 • Cena: ~ 450 zł

Zestawienie najlepszych klawiatur dla graczy nie może się obyć bez propozycji firmy Logitech. G512 to bardzo przyzwoity sprzęt gamingowy, który dostępny jest z trzema różnymi rodzajami przełączników (o czym poniżej). Niezależnie od zastosowanych switchy decydując się na omawiany model, możemy liczyć na bardzo dobre wykonanie i wysoką jakość materiałów. Korpus został wzmocniony od góry aluminiowo-magnezową płytą. Producent zadbał o Anti-ghosting i Key Rollover do 26 przycisków naraz. Same klawisze mogą wytrzymać nawet zawrotne 70 000 000 kliknięć.

Częstotliwość raportowania na poziomie 1000 Hz dba o jak najkrótszy czas reakcji na wprowadzane przez nas komendy. Atrakcyjna iluminacja Lightsync RGB pozwala nie tylko cieszyć się efektami świetlnymi, ale też otrzymywać powiadomienia z obsługiwanych gier. Szczegółową konfigurację urządzenia przeprowadzić można z poziomu aplikacji Logitech G HUB.

Na plus

 • Dobrej jakości przełączniki mechaniczne
 • Anti-ghosting
 • Key Rollover do 26 przycisków
 • Raportowanie 1000 Hz
 • Precyzyjne i ciche klawisze
 • Bardzo duża żywotność przełączników
 • Obsługa programowania przycisków i makr
 • Podświetlenie RGB dla każdego przycisku
 • Dedykowane oprogramowanie
 • Funkcja Win-Lock
 • Gniazdo USB Passthrough

Na minus

 • Znaki specjalne nie są podświetlane, a przez to bywają niemal niewidoczne

1.1. Logitech G512 z przełącznikami Logitech GX Red

Linearne przełączniki Logitech GX Red zapewniają płynny i pewny ruch klawisza nawet przy szybkich sekwencjach. Switche są wyjątkowo ciche i doskonale spiszą się w produkcjach RPG, MMO i grach akcji. Oczywiście nadadzą się też bardzo dobrze do innych gatunków. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że moment aktywacji przełącznika nie jest wyraźnie zaznaczony.

Kup Logitech G512 GX Red

1.2. Logitech G512 z przełącznikami Logitech GX Brown

Brązowe Logitechy GX posiadają wyczuwalny klik, dający wyraźnie znać o aktywacji przełącznika. Producent zaleca je szczególnie do szybkich rozgrywek nastawionych na rywalizację z innymi. Przyciski mimo wszystko chodzą dość cicho jak na „mechanika” więc nie powinny za bardzo przeszkadzać hałasem.

Kup Logitech G512 GX Brown

1.3. Logitech G512 z przełącznikami Logitech GX Blue

Akustyczne potwierdzenie aktywacji klawisza zapewnia wersja G512 ze switchami GX Blue. Sama charakterystyka pracy tych przełączników podobna jest do GX Brown, jednak wrażenia słuchowe są nieporównywalnie bardziej intensywne.

Kup Logitech G512 GX Blue

2. Corsair K65 RGB Mini Cherry MX Speed

Corsair K65 RGB Mini Cherry MX Speed
Corsair K65 RGB Mini Cherry MX Speed
 • Typ klawiatury: mechaniczna
 • Przełączniki: Cherry MX Speed Silver
 • Format klawiatury: 60%
 • Rodzaj połączenia: przewodowe USB
 • Zasilanie: USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (NKRO), Win-Lock, Corsair Axon Hyper-Processing
 • Rozmiar i waga: 294 mm x 105 mm x 44 mm, 580 g
 • Cena: ~ 460 – 750 zł

Corsair K65 RGB Mini Cherry MX Speed bazuje na pożądanych wśród graczy przełącznikach Cherry MX. Ta miniaturowa, mechaniczna klawiatura gamingowa wykorzystuje format 60%, więc jest pozbawiona numpada, strzałek i sekcji nad nimi oraz osobnych klawiszy F1 – F12. W zamian oferuje bardzo szybkie, precyzyjne switche MX Speed Silver z pełnym Anti-ghostingiem, jak również N-Key Rollover.

Autorska technologia Corsair Axon Hyper-Processing zapewnia zawrotną prędkość reakcji dzięki 8000 Hz częstotliwości raportowania i 4000 Hz skanowania klawiszy. Omawiany model to dobra propozycja dla wszystkich użytkowników, którzy nie potrzebują pełnowymiarowej klawiatury, a cenią sobie za to topowe parametry pracy peryferiów komputerowych. Co ciekawe, producent zapewnia żywotność przełączników na poziomie 100 000 000 aktywacji.

Na plus

 • Bardzo dobrej jakości przełączniki mechaniczne
 • Pełen Anti-ghosting (NKRO)
 • Raportowanie 8000 Hz
 • Precyzyjne i responsywne klawisze
 • Wyjątkowa żywotność przełączników
 • Obsługa programowania przycisków i makr
 • Podświetlenie RGB dla każdego przycisku
 • Odpinany kabel USB-C w oplocie
 • Dedykowane oprogramowanie
 • Funkcja Win-Lock

Na minus

 • Brak — przy założeniu, że chcemy kupić klawiaturę w formacie 60%

Kup Corsair K65 RGB Mini Cherry MX Speed

3. MSI Vigor GK50 Low Profile

MSI Vigor GK50 Low Profile
MSI Vigor GK50 Low Profile
 • Typ klawiatury: mechaniczna
 • Przełączniki: Kailh Low Profile
 • Format klawiatury: pełna
 • Rodzaj połączenia: przewodowe USB
 • Zasilanie: USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (NKRO), Win-Lock
 • Rozmiar i waga: 435 mm x 141 mm x 34 mm, 700 g
 • Cena: ~ 470 – 600 zł

Czy klawiatura gamingowa mechaniczna może zapewniać podobne ustawienie dłoni podczas pisania jak komfortowe „membranówki”? MSI Vigor GK50 Low Profile pokazuje, że tak — korzystając z przełączników Kailh Low Profile, inżynierom udało się stworzyć niskoprofilowego „mechanika”. Wypracowany dzięki temu błyskawiczny czas reakcji, we współpracy z technologią Anti-ghosting dla wszystkich klawiszy oraz możliwością programowania makr nadaje opisywanej klawiaturze wszechstronny charakter.

Stricte gamingowe parametry przydadzą się podczas wielogodzinnych sesji w wymagających produkcjach, a wygodę użytkowania i dobry feeling przełączników docenimy nawet w trakcie długiego pisania. Warto wspomnieć, że urządzenie wzmocniono aluminiowym topem, który usztywnia cały korpus. Konfiguracja klawiatury przeprowadzana jest z poziomu aplikacji MSI Dragon Center.

Na plus

 • Dobrej jakości, niskoprofilowe przełączniki mechaniczne
 • Pełen Anti-ghosting (NKRO)
 • Raportowanie 1000 Hz
 • Precyzyjne i ciche klawisze
 • Bardzo duża żywotność przełączników
 • Obsługa programowania przycisków i makr
 • Podświetlenie RGB dla każdego przycisku
 • Kabel USB w oplocie
 • Dedykowane oprogramowanie
 • Funkcja Win-Lock

Na minus

 • Aktywacji klawiszy towarzyszy głośny klik

Kup MSI Vigor GK50 Low Profile

Klawiatura gamingowa w cenie powyżej 500 zł — najlepsze modele

„Świat” klawiatur gamingowych zmienia się nieustannie. Od czasu do czasu któryś z producentów zaprezentuje rozwiązanie nietuzinkowe, wyznaczające nowy kierunek rozwoju tego typu urządzeń. Kilka z nich umieściliśmy poniżej. Znajdziemy tu wyjątkowe przełączniki optyczno-mechaniczne od ROCCAT, błyskawiczną komunikację bezprzewodową Razera, a wreszcie switche wykorzystujące efekt Halla od SteelSeries. Te sprzęty to absolutny TOP wśród akcesoriów dla graczy.

1. ROCCAT Vulcan Pro

ROCCAT Vulcan Pro
ROCCAT Vulcan Pro
 • Typ klawiatury: mechaniczna
 • Przełączniki: Titan Red Optical
 • Format klawiatury: pełna
 • Rodzaj połączenia: przewodowe USB
 • Zasilanie: USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (NKRO), Win-Lock
 • Rozmiar i waga: 462 mm x 235 mm x 32 mm, 1150 g
 • Cena: ~ 650 – 850 zł

ROCCAT pokazuje, że dopisek „Pro” przy jego sprzętach robi różnicę. Za trochę ponad 600 zł możemy upolować pełnowymiarową, niskoprofilową klawiaturę ROCCAT Vulcan Pro. Wykorzystuje ona innowacyjne przełączniki optyczno-mechaniczne. Dzięki nim rejestracja każdego kliknięcia jest natychmiastowa i bezbłędna, a żywotność switchy wynosi nawet 100 000 000 aktywacji.

Kiedy dodamy do tego 1000-hercowe odświeżanie oraz obsługę pełnego Anti-ghostingu z N-key Rollover to możemy mieć pewność, że omawiany model to kompletne gamingowe wyposażenie. Obecny na pokładzie system oświetlenia AIMO i szczotkowane aluminium wzmacniające konstrukcję dopełniają atrakcyjny design. Jako przydatny dodatek oddano nam do dyspozycji multifunkcyjne pokrętło w prawym górnym rogu urządzenia.

Na plus

 • Innowacyjne przełączniki optyczno-mechaniczne
 • Pełen Anti-ghosting (NKRO)
 • Precyzyjne klawisze
 • Wyjątkowa żywotność przełączników
 • Obsługa programowania przycisków i makr
 • Podświetlenie RGB dla każdego przycisku
 • Dedykowane oprogramowanie
 • Funkcja Win-Lock
 • Multifunkcyjne pokrętło
 • Bardzo wygodna podpórka pod nadgarstki

Na minus

 • Brak — to jedna z najlepszych przewodowych klawiatur gamingowych na rynku

Kup ROCCAT Vulcan Pro

2. Razer BlackWidow V3 Pro Yellow Switch

Razer BlackWidow V3 Pro
Razer BlackWidow V3 Pro
 • Typ klawiatury: mechaniczna
 • Przełączniki: Razer Yellow
 • Format klawiatury: pełna
 • Rodzaj połączenia: bezprzewodowe: 2.4 GHz i Bluetooth, przewodowe USB
 • Zasilanie: Wbudowany akumulator i USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (NKRO), Win-Lock
 • Rozmiar i waga: 451 mm x 158 mm x 43 mm, 1423 g
 • Cena: ~ 850 – 1000 zł

Jeśli klawiatura gamingowa bezprzewodowa jest tym, czego szukamy do naszego pokoju gracza, to warto zainteresować się modelem BlackWidow V3 Pro. Autorskie przełączniki Razer Yellow stawiają liniowy opór bez wyczuwalnego i słyszalnego kliknięcia, w przeciwieństwie do Razer Green Switch. Dzięki temu są bardziej wszechstronne oraz mniej irytujące akustycznie, zwłaszcza dla osób nieprzepadających za dźwiękami maszyny do pisania. Wytrzymałość klawiszy to zawrotne 80 000 000 aktywacji, a 1000-hercowa częstotliwość raportowania gwarantuje minimalizację opóźnień. Razer BlackWidow V3 Pro nie obyłoby się również bez pełnego Anti-ghostingu oraz N-Key Rollover.

Omawiany sprzęt możemy połączyć z naszą jednostką centralną bezprzewodowo przy pomocy dołączonego do zestawu nanoodbiornika USB. Komunikacja jest wtedy w zasadzie tak samo szybka i niezawodna, jak z użyciem kabla. Drugi sposób współpracy klawiatury z komputerem to wykorzystanie Bluetooth — ten tryb nieco wolniej zużywa baterię kosztem gorszego czasu reakcji. Ostatnią, lecz nie mniej istotną metodą połączenia z pecetem będzie zdanie się na zawarty w komplecie przewód USB. Poza standardowym layoutem przycisków na klawiaturze znajdziemy też 4 przełączniki multimedialne oraz pokrętło zmiany głośności. Wszelkimi ustawieniami BlackWidow V3 Pro zarządzamy z poziomu aplikacji Razer Synapse.

Na plus

 • Trzy tryby komunikacji: 2.4 GHz, Bluetooth, USB
 • Dobrej jakości przełączniki mechaniczne
 • Pełen Anti-ghosting (NKRO)
 • Raportowanie 1000 Hz
 • Precyzyjne i ciche klawisze
 • Wyjątkowa żywotność przełączników
 • Obsługa programowania przycisków i makr
 • Podświetlenie RGB dla każdego przycisku
 • Odpinany kabel USB-C w oplocie
 • Dedykowane oprogramowanie
 • Funkcja Win-Lock
 • Pokrętło do kontroli głośności
 • Bardzo wygodna podpórka pod nadgarstki

Na minus

 • Oświetlenie Razer Chroma bezlitośnie drenuje baterię
 • W trybie oszczędzania energii opóźnienie jest nieakceptowalne (nawet kilka sekund)

Kup Razer BlackWidow V3 Pro Yellow Switch

3. SteelSeries Apex PRO

SteelSeries Apex PRO
SteelSeries Apex PRO
 • Typ klawiatury: mechaniczna
 • Przełączniki: OmniPoint w głównej części, mechaniczne w pozostałych strefach
 • Format klawiatury: pełna
 • Rodzaj połączenia: przewodowe USB
 • Zasilanie: USB
 • Dodatkowe cechy: Anti-Ghosting (NKRO), Win-Lock, USB Passthrough
 • Rozmiar i waga: 437 mm x 139 mm x 40 mm, 960 g
 • Cena: ~ 850 – 1000 zł

Popisowy model SteelSeries, Apex PRO, podnosi poprzeczkę dla konkurencji na następne lata. Największą innowacją są zastosowane w głównej części klawiatury linearne przełączniki OmniPoint wykorzystujące efekt Halla. Pozwala to dostosować punkt aktywacji każdego z przycisków osobno w zakresie od 0,4 mm do 3,6 mm. Brak fizycznego kontaktu między switchem a płytką drukowaną wpływa też na żywotność klawiszy — producent gwarantuje 100 000 000 kliknięć, choć „podejrzewa więcej”.

Gdyby tego było mało, to zastosowane czujniki przekładają się na błyskawiczny czas reakcji – 0,7 ms w porównaniu do 6 ms w standardowym, „czerwonym” przełączniku. Oprócz tego omawiane urządzenie zapewnia pełen Anti-ghosting z NKRO, bez problemu zaprogramujemy też makra i zmienimy funkcje poszczególnych guzików.

Ciekawostką jest niewielki wbudowany wyświetlacz OLED, który może przedstawiać różne informacje lub załadowane GIF-y. Obok niego znalazło się również miejsce dla rolki zmiany głośności. Dla naszego komfortu w zestawie dołączono wygodne oparcie dla nadgarstków. O wytrzymałość mechaniczną korpusu dba aluminiowa płyta górna. Wszystkie parametry klawiatury oraz iluminacji można modyfikować z poziomu oprogramowania SteelSeries.

Na plus

 • Innowacyjne przełączniki z efektem Halla
 • Pełen Anti-ghosting (NKRO)
 • Precyzyjne i ciche klawisze
 • Wyjątkowa żywotność przełączników
 • Obsługa programowania przycisków i makr
 • Podświetlenie RGB dla każdego przycisku
 • Dedykowane oprogramowanie
 • Funkcja Win-Lock
 • Rolka do kontroli głośności
 • Bardzo wygodna podpórka pod nadgarstki

Na minus

 • Brak — jeśli tylko jesteśmy gotowi przeznaczyć taką kwotę na klawiaturę

Kup SteelSeries Apex PRO

Najlepsza klawiatura gamingowa — podsumowanie zestawienia

Na tym kończymy nasze zestawienie najlepszych klawiatur do grania. Produktów tego typu nieustannie przybywa, bez przerwy rozwijają się także technologie stojące za wyjątkowymi właściwościami tych urządzeń. Stale pojawiające się innowacje w połączeniu z mnogością chwytliwych nazw handlowych mogą skonfundować każdego, dlatego z radością rozwialiśmy wiele kluczowych wątpliwości. Jesteśmy przekonani, że z drobną pomocą tego artykułu każdy gracz znajdzie swoją nową klawiaturę gamingową.

Zobacz też: Najdroższe gry AAA w historii

Choć wiele z zaprezentowanych przez nas modeli różni się od siebie diametralnie, to wszystkie są naprawdę godne polecenia. A z jakiego „manipulatora klawiszowego” Wy korzystacie podczas niezliczonych bitew w wirtualnym świecie? Biały, biurowy klasyk z wtyczką PS/2, klawiatura ekranowa czy świecący w 16 milionach barw growy sprzęt? Dajcie znać w komentarzach!

O autorze
Jakub Foss
Zastępca redaktora naczelnego

Od trzech dekad zapalony miłośnik gier komputerowych. Od przyjaźni z Commodore, przez konsolki i konsole miał przyjemność dotrzeć do ekosystemu Xboxa. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.