Czym są gry AAA? Oto 10 najdroższych tytułów w historii

Gry AAA

Co to są gry AAA? W niniejszym artykule odpowiemy na to pytanie, bo w końcu nurtuje ono tak wiele osób. Ponadto w ramach ciekawostki przybliżmy sobie 10 najdroższych gier w historii. Bez przedłużania, przejdźmy do konkretów.

Gry AAA — co to takiego?

Gry AAA to po prostu wysokobudżetowe gry. Produkcje tego typu mają gigantyczne budżety zarówno na samą produkcję, jak i marketing — w przeciwieństwie do gier niezależnych. Definicja nie mówi o minimalnej kwocie, jaka musi zostać zainwestowana w daną pozycję, aby móc nazwać ją grą AAA. Po prawdzie trudno się temu dziwić, bo w przeciwnym razie trudno byłoby klasyfikować dane tytuły, bo rzadko które studia informują, ile wydały na tworzenie czy promocję poszczególnych produkcji.

Gry AAA można przyrównać do największych hitów filmowych, które nierzadko kosztują wytwórnie kilkaset milionów dolarów. Określenie AAA czy Triple-A w odniesieniu do gier wideo zaczęto stosować w latach 90. na imprezach branżowych takich jak E3, CES czy GDC. Termin ten wywodzi się z amerykańskiego systemu szkolnictwa, gdzie „A” to najwyższa ocena (odpowiednik „szóstki” w Polsce).

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Najdroższe gry AAA

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077 to dobry przykład gry AAA

Koszty produkcji wielu gier Triple-A potrafią wprawić w osłupienie. Mimo ogromnych pieniędzy włożonych w produkcję i marketing, wydawcy zazwyczaj i tak wychodzą na swoje, notując duże zyski. Poniżej przedstawiliśmy 10 najdroższych gier AAA w historii na dzień 6 czerwca 2022 roku. To oficjalne dane, zebrane na Wikipedii.

  1. Star Citizen (?) — koszt produkcji i marketingu: ponad 400 milionów dolarów (wg danych z 25 grudnia 2021 roku)
  2. Cyberpunk 2077 (2020) — koszt produkcji i marketingu: 316 milionów dolarów (wg danych z 22 kwietnia 2021 roku)
  3. Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009) — koszt produkcji i marketingu: 250 milionów dolarów (wg danych z 18 listopada 2009 roku)
  4. Final Fantasy VII (1997) — koszt produkcji i marketingu: 80-145 milionów dolarów
  5. Destiny (2014) — koszt produkcji i marketingu: 140 milionów dolarów (wg danych z 21 listopada 2012 roku)
  6. Halo 2 (2004) — koszt produkcji i marketingu: 120 milionów dolarów (wg danych z 7 lipca 2015 roku)
  7. Shadow of The Tomb Raider (2018) — koszt produkcji i marketingu: 110-135 milionów dolarów
  8. Dead Space 2 (2011) — koszt produkcji i marketingu: 120 milionów dolarów
  9. Grand Theft Auto IV (2008) — koszt produkcji i marketingu: ponad 100 milionów dolarów (wg danych z 30 kwietnia 2008 roku)
  10. Shenmue (1999) — koszt produkcji i marketingu: 47-70 milionów dolarów (wg danych z 2 marca 2011 roku)

Warto zaznaczyć, że przytoczone wyżej sumy nie uwzględniają dzisiejszej inflacji. Dla przykładu, stworzenie i wypromowanie Final Fantasy VII w 2021 roku pochłonęłoby nie 80-145 milionów dolarów, a od 65 do nawet 100 milionów „zielonych” więcej.

Jeszcze raz przypominamy, że powyższe dane są oficjalne. Nieoficjalnie mówi się, że np. GTA 5 pochłonęło ponad 265 milionów dolarów, ale sumy te nigdy nie zostały potwierdzone, dlatego nie ma większego sensu ich przytaczać.

Zarzuty wobec gier AAA

W społeczności graczy nie brakuje głosów, że gry Triple-A wyrządzają branży więcej krzywdy niż dobrego. Niektórzy twierdzą, że wysokobudżetowe produkcje są tworzone „na jedno kopyto”, a do tego hamują kreatywność twórców, bo powstają z myślą o dotarciu do jak największego grona odbiorców i zarobieniu jak największej sumy pieniędzy.

Studia tworzące gry AAA zazwyczaj nie mogą sobie pozwolić na eksperymentowanie, dlatego obierają sprawdzoną drogę, co z kolei sprawia, że w tytułach o największych budżetach często brakuje elementów innowacyjności. Dobrym przykładem jest tutaj marka Call of Duty, która każdego roku sprzedaje się rewelacyjne, mimo że nowe odsłony nie wprowadzają zbyt wielu nowości względem poprzednich części serii.

Gry AAA — podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu niniejszego tekstu jest już jasne, co to są gry AAA oraz na jakie tytuły twórcy wydali najwięcej pieniędzy. Produkcji Triple-A stale przybywa, czemu zresztą trudno się dziwić, bo rynek gier wideo ciągle rośnie, a wraz z popytem wzrasta też podaż.

Przeczytaj też: Najlepsze darmowe gry na PC

Oczywiście głębokie kieszenie nie muszą oznaczać, że dana gra okaże się sukcesem. Niektórym tytułom nie pomogły nawet wielomilionowe budżety, tak samo jak skromne kwoty nie przekreśliły wielu produkcji indie. A jakie są Wasze ulubione gry AAA? Dajcie znać w komentarzach poniżej!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.