Najlepsze gry indie. Ranking 11 niezależnych produkcji

Najlepsze gry indie

Gry indie wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety nie wszystkie z nich są warte uwagi. W niniejszym artykule wyselekcjonowaliśmy aż 11 najlepszych gier niezależnych, którym zdecydowanie warto dać szansę. Produkcje z mniejszym budżetem również mogą być fajne, co więcej — pod wieloma względami często przewyższają tytuły z segmentu AAA. Skreślanie „indyków” tylko dlatego, że nie stoi za nimi wielkie studio, jest kiepskim podejściem.

Gry indie — co to takiego?

Gry indie to produkcje niezależne, ale czym są „produkcje niezależne”? No właśnie — warto to wyjaśnić, bo tak naprawdę na rynku są dostępne dwa rodzaje „indyków”, określane w ten sam sposób. Trzeba bowiem rozróżnić niezależność gry od niezależności jej twórcy.

 • Niezależność gry nie wyklucza wsparcia finansowego z dowolnej strony (np. od zewnętrznego wydawcy), ale przy tym nie ogranicza wizji twórcy. Mówiąc prościej, deweloper ma wolną rękę co do tego, jak rozwijać swoją grę, ale może np. zostać obarczony konkretnymi terminami od finansującej go instytucji lub osoby. Zazwyczaj inwestorzy liczą na zwrot z inwestycji i zależy im na tym, aby produkcja, którą wsparli, ukazała się na rynku i zarobiła pieniądze.
 • Niezależność twórcy oznacza, że pracujący nad grą deweloper nie otrzymuje żadnego wsparcia finansowego i rozwija swój projekt z własnych pieniędzy, środków pozyskanych w ramach różnego rodzaju zbiórek czy po prostu po godzinach, w myśl idei non-profit.

Mimo że w obu przypadkach mamy do czynienia z grami indie, to warto mieć na uwadze różnice w procesie produkcji. Tytuły wspierane finansowo z zewnątrz zwykle mają więcej do zaoferowania, ale oczywiście nie jest to reguła. Zdarzają się też perełki takie jak np. Stardew Valley, które przez lata rozwijała jedna osoba z własnych pieniędzy. Do 31 marca 2022 roku grę kupiło ponad 20 milionów graczy.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Najlepsze gry indie

Teorię mamy już za sobą, więc nie marnujmy czasu i skupmy się teraz na konkretach. Bez przedłużania, zestawienie 11 (lub 14, jeżeli liczyć osobno odsłony konkretnych serii) najlepszych gier indie na różne platformy rozpoczyna się poniżej. Kolejność tytułów w rankingu jest zupełnie przypadkowa, więc pozycja numer jeden wcale nie musi być lepsza od tej na ostatnim miejscu.

1. Nerobi

Nerobi
Nerobi

Nerobi to wymagające połączenie gry przygodowej i platformowej, które wyróżnia się m.in. bardzo szczegółową, odręcznie rysowaną oprawą graficzną. W tej produkcji wcielamy się w postać tytułowego Nerobi, który stracił całą pamięć po walce z Demonem Zapomnienia. Bohater postanawia wyruszyć w niebezpieczną podróż, aby odzyskać swoje wspomnienia, a także rozwiązać problemy trapiące świat przedstawiony.

Gra jest dostępna w wczesnym dostępie i można ją kupić na platformie Steam. Więcej o tej produkcji można przeczytać na Nerobi.com, oficjalnej stronie producenta.

Zwiastun Nerobi
 • Dostępne na: PC
 • Ocena graczy na Metacritic: brak
 • Polska wersja językowa: nie

2. Stardew Valley

Stardew Valley
Stardew Valley

Stardew Valley to kapitalna gra indie opracowana przez jednoosobowe studio Concerned Ape. Głównym bohaterem tego ekonomicznego RPG-a jest młody mężczyzna, który otrzymuje w spadku podupadłą farmę. Protagonista decyduje się porzucić dotychczasowe, nudne życie i postawia sobie za cel przywrócenie gospodarstwa do dawnej świetności.

Podczas zabawy będziemy przede wszystkim sadzić różne gatunki roślin i doglądać upraw, hodować zwierzęta, łowić ryby, tworzyć przedmioty oraz eksplorować rozległe tereny. Pieniądze zarobione ze sprzedaży swoich plonów możemy inwestować w rozwój gospodarstwa, jeszcze bardziej je rozbudowując. W przerwie od wykonywania przyziemnych zadań co odważniejsi gracze mogą się też zapuścić do lochów, gdzie czekają rozmaite skarby, ale i groźne potwory.

Zwiastun Stardew Valley
 • Dostępne na: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, PlayStation Vita, iOS, Android
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,8/10
 • Polska wersja językowa: nie

Kup Stardew Valley

3. Hollow Knight

Hollow Knight
Hollow Knight

Hollow Knight to kolejna warta uwagi gra niezależna. Produkcja reprezentuje gatunek platformówek i została utrzymana w konwencji metroidvanii. Akcja opowieści rozgrywa się w podziemiach pod miasteczkiem Dirtmouth, będących dobrze prosperującym królestwem do momentu, aż tajemnicza infekcja doprowadziła jego mieszkańców do szaleństwa. Obecnie Hallownest to pełna niebezpieczeństw kraina, która jednak stale przyciąga śmiałków żądnych przygód i bogactw skrywanych przez upadłe imperium.

Nie zważając na fakt, że podróżnicy nigdy nie wracają, główny bohater postanawia udać się do Hallownest, aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania. W trakcie zabawy przemierzymy masę najróżniejszych poziomów, zawalczymy z wieloma przeciwnikami i poznamy garść ciekawych postaci.

Zwiastun Hollow Knight
 • Dostępne na: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,1/10
 • Polska wersja językowa: nie

Kup Hollow Knight

4. Don’t Starve & Don’t Starve Together

Don't Starve
Don’t Starve

Don’t Starve to humorystyczna gra survivalowa w komiksowej oprawie graficznej. Wcielamy się tu w postać niejakiego Wilsona — naukowca, który za sprawą przebiegłego demona trafia do pełnej niebezpieczeństw dziczy. Jak nietrudno się domyślić, bohater musi wykorzystać wszystkie swoje umiejętności, aby przetrwać i znaleźć drogę powrotną do domu. Podczas zabawy nie obejdzie się bez gromadzenia wszelkiej maści surowców i jedzenia, budowania schronień ani odpierania ataków zwierząt czy potworów. Mapa w grze jest generowana proceduralnie.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Z kolei Don’t Starve Together to samodzielne rozszerzenie do Don’t Starve pozwalające na zabawę w kooperacji. Założenia produkcji są takie same jak w „podstawce”, lecz tym razem główny bohater nie został określony — przed rozpoczęciem zabawy możemy wybrać jedną z postaci, w którą chcemy się wcielić.

Zwiastun Don’t Starve Together
 • Dostępne na: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Ocena graczy na Metacritic:
  • Don’t Starve (PC): 8,3/10
  • Don’t Starve Together (PC): 8,8/10
 • Polska wersja językowa: nie

Kup Don’t Starve & Don’t Starve Together

5. Rogue Legacy 2

Rogue Legacy 2
Rogue Legacy 2

Zestawienie zawierające najlepsze gry indie nie mogłoby się obyć bez Rogue Legacy 2. Jest to wysoko oceniana platformówka roguelike, będąca kontynuacją hitu z 2013 roku (nie trzeba znać pierwowzoru, aby połapać się w historii). Głównym bohaterem produkcji studia Cellar Door Games jest poszukiwacz przygód przemierzający zróżnicowane, generowane proceduralnie lokacje.

Mimo że zabrakło tu wciągającej fabuły, sama rozgrywka nadrabia wszystko — twórcy położyli ogromny nacisk na „mięsistą” walkę, opcje rozwoju bohatera i mnogość przedmiotów do zdobycia. Poziom trudności jest tu naprawdę wyśrubowany, a każdy zgon permanentny — po śmierci zaczynamy zabawę od nowa, ale wrogowie, których zdążyliśmy unicestwić przy wcześniejszym podejściu, pozostają zabici.

Zwiastun Rogue Legacy 2
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X): 7,8/10
 • Polska wersja językowa: nie

Kup Rogue Legacy 2

6. Hades

Hades
Hades

Hades to kolejny „indyk” z gatunku roguelike. Głównym bohaterem gry jest niejaki Zagreus — syn Zeusa, starający się wydostać z podziemnego królestwa swojego ojca, by ostatecznie dotrzeć na Olimp. Zabawa polega tu na eksplorowaniu generowanych proceduralnie poziomów i eliminowaniu coraz to trudniejszych wrogów, w tym bossów.

W Hades zaimplementowano rozbudowany system rozwoju postaci, pozwalający zwiększać umiejętności Zagreusa wraz z postępami w rozgrywce. Jak na roguelike’a przystało, starcia są niezwykle wymagające, a po śmierci wracamy do punktu wyjścia. Podobnie jak w omówionym wyżej Rogue Legacy 2, system walki w Hades jest bardzo „mięsisty”, przez co satysfakcjonujący. Oprawa gry została utrzymana w barwnej, komiksowej stylistyce.

Zwiastun Hades
 • Dostępne na: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 9/10
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)

Kup Hades

7. Disco Elysium

Disco Elysium
Disco Elysium

Disco Elysium to wysoko oceniana gra indie z gatunku RPG od estońskiego studia ZA/UM. Akcja produkcji rozgrywa się w ponurym mieście, nawiązującym do kultury i ideologi XX wieku. Wcielamy się tu w postać zapijaczonego policjanta, który dostaje szanse na odwrócenie swojego życia o 180 stopni — musi „jedynie” rozwiązać skomplikowaną sprawę morderstwa. Do pomocy bohaterowi przydzielono porucznika Kima Kitsuragiego.

Podczas zabawy będziemy przede wszystkim eksplorować klimatyczny świat, rozwiązywać zadania i poznawać najróżniejsze osobistości. Dialogi w Disco Elysium stoją na najwyższym poziomie, ale typowych sekwencji walki po prostu tu nie ma — gra stawia na opowieść, a wszelkie konflikty możemy rozwiązać (lub zaognić) w oknie dialogowym. Twórcy przygotowali wiele scenariuszy i tylko od nas zależy, jak zakończy się historia.

Zwiastun Disco Elysium
 • Dostępne na: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Google Stadia, iOS, iPadOS
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 8,3/10
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)

Kup Disco Elysium The Final Cut

8. Divinity: Original Sin & Divinity: Original Sin II

Divinity Original Sin
Divinity: Original Sin

Divinity: Original Sin to kolejny świetny RPG w naszym zestawieniu najlepszych gier indie. W produkcji studia Larian obejmujemy kontrolę nad dwójką głównych bohaterów, którzy są tzw. Łowcami Źródła. Protagoniści mają za zadanie rozwikłać sprawę tajemniczego morderstwa w mieście Cyseal w krainie Rivellon, a także stawić czoła praktykantom złowrogiej magii. Świat gry jest otwarty, a podczas rozgrywki będziemy eksplorować, wykonywać rozmaite zadania, poznawać ciekawe osobistości i toczyć turowe potyczki z przeciwnikami takimi jak m.in. orki czy nieumarli.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Akcja Divinity: Original Sin II rozgrywa się 1000 lat po wydarzeniach ukazanych w części pierwszej. W tej odsłonie wcielamy się nie w Łowców Źródła, a adeptów zakazanej magii. W dużym skrócie naszym zadaniem będzie powstrzymanie sił potworów przed inwazją na Rivellon. Zasady rozgrywki są tu takie same jak w pierwowzorze, a świat gry również jest otwarty. Zarówno w Divinity: Original Sin, jak i Divinity: Original Sin II, można grać w kooperacji.

Zwiastun Divinity: Original Sin II
 • Dostępne na:
  • Divinity: Original Sin – PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Divinity: Original Sin II – PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, iOS
 • Ocena graczy na Metacritic:
  • Divinity: Original Sin (PC): 8,3/10
  • Divinity: Original Sin II (PC): 8,8/10
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)

Kup Divinity: Original Sin & Divinity: Original Sin II

9. Celeste

Celeste
Celeste

Celeste to jeden z najpopularniejszych i zarazem najlepiej ocenianych „indyków” w historii. Główną bohaterką tej pełnej emocji opowieści jest rudowłosa Madeline — młoda dziewczyna zmagająca się z depresją. Protagonistka postanawia przezwyciężyć swoje lęki i wspiąć się na sam szczyt tytułowej góry, co oczywiście nie będzie proste.

Celeste jest pixel-artową platformówką, w której zwiedzimy wiele zróżnicowanych lokacji. Mimo że motywem przewodnim rozgrywki jest przeskakiwanie z platformy na platformę i omijanie kolejnych przeszkód, gra oferuje też naprawdę dobrą fabułę, która najzwyczajniej w świecie skłania do refleksji. Poziom trudności jest dość wysoki, ale Dark Souls to nie jest.

Zwiastun Celeste
 • Dostępne na: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Google Stadia
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,6/10
 • Polska wersja językowa: nie

10. Undertale

Undertale
Undertale

Jeżeli chodzi o dobre gry indie, Undertale po prostu nie mogło zabraknąć w niniejszym zestawieniu. Akcja tej pixel-artowej produkcji rozgrywa się w Podziemiu, czyli miejscu, do którego zostały zesłane potwory po przegranej wojnie z ludźmi. Głównym bohaterem opowieści jest niejaki Frisk, który ląduje we wspomnianej krainie pełnej niebezpieczeństw, ale też ciekawych postaci.

Podczas rozgrywki odwiedzimy wiele zróżnicowanych poziomów i stawimy czoła masie przeciwników. Z czasem dowiemy się też, dlaczego tak naprawdę doszło do starcia rasy ludzkiej z potworami. Mimo niepozornej oprawy graficznej Undertale potrafi wciągnąć — gra ma rewelacyjną fabułę, całkiem sporo zapadających w pamięć NPC-ów i dobrze napisane dialogi.

Zwiastun Undertale
 • Dostępne na: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, PlayStation Vita
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10
 • Polska wersja językowa: nie

Kup Undertale

11. Hotline Miami & Hotline Miami 2: Wrong Number

Hotline Miami
Hotline Miami

Listę skupiającą topowe gry indie zamyka Hotline Miami. Jest to pełna akcji produkcja retro, przywodząca na myśl pierwszą odsłonę kultowego Grand Theft Auto. Gra zabiera nas do alternatywnej wersji Miami z 1989 roku, a głównym bohaterem jest tu napakowany zabijaka, który wpada w morderczy szał na skutek wiadomości nagrywanych na jego automatyczną sekretarkę, nakłaniających go do popełniania brutalnych morderstw. Motywem przewodnim jest tu przede wszystkim eliminowanie wrogów na najróżniejsze sposoby.

Hotline Miami 2: Wrong Number kontynuuje opowieść z pierwowzoru, a rozgrywka polega w gruncie rzeczy na tym samym. Podczas zabawy wcielimy się w aż trzynastu bohaterów, natomiast fabuła jest prezentowana z perspektywy wielu osób — m.in. naśladowców mordercy z pierwszego Hotline Miami oraz pewnego dziennikarza. Mimo że z początku takie rozdzielenie opowieści przypomina jeden wielki miszmasz, z czasem wszystkie wątki zazębiają się i tworzą jedną spójną całość.

Zwiastun Hotline Miami 2: Wrong Number
 • Dostępne na:
  • Hotline Miami – PC, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 5, PlayStation Vita, Nintendo Switch (w formie Hotline Miami Collection), Google Stadia, Android
  • Hotline Miami 2: Wrong Number – PC, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 5, PlayStation Vita, Nintendo Switch (w formie Hotline Miami Collection), Google Stadia, Android
 • Ocena graczy na Metacritic:
  • Hotline Miami (PC): 8,5/10
  • Hotline Miami 2: Wrong Number (PC): 7,7/10
 • Polska wersja językowa: nie

Kup Hotline Miami & Hotline Miami 2: Wrong Number

Najlepsze gry indie, czyli kilka słów na koniec

Dotarliśmy do podsumowania naszego zestawienia omawiającego gry niezależne, które zdecydowanie warto ograć. Na rynku znajdują się tysiące „indyków”, więc wybranie tych najciekawszych nie było zbyt łatwe. Oczywiście powyższa lista jest w pełni subiektywna, co oznacza, że nie każdy musi zgadzać się z jej zawartością.

Przeczytaj też: Najlepsze darmowe gry na PC

Mimo wszystko mamy nadzieję, że przedstawione przez nas gry indie przypadną wam do gustu. A jeżeli uważacie, że w zestawieniu powinny się znaleźć jeszcze jakieś tytuły, to koniecznie dajcie znać w komentarzach!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
O autorze
Kacper Kościański
Redaktor naczelny & CEO

Ojciec-założyciel XGP.pl. Zapalony gracz od najmłodszych lat, przygodę z dziennikarstwem growym zaczynał na własnych blogach, o których dzisiaj nikt już nie pamięta. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.