Jaki kontroler do symulatora lotu kupić? TOP 11 najlepszych modeli

Najlepsze kontrolery do symulatora lotu

Od wielu lat uwielbianą przez graczy gałąź cyfrowej rozrywki stanowią produkcje pozwalające nam usiąść za sterami samolotu lub statku kosmicznego. By poczuć się jak prawdziwy pilot, warto wyposażyć się w specjalny kontroler do symulatora lotu — urządzenia tego typu najczęściej wzorowane są na kokpitach autentycznych samolotów, dzięki czemu zapewniają bardzo precyzyjną kontrolę nad wirtualną maszyną.

Na potrzeby niniejszego artykułu dokładnie zbadaliśmy sytuację na polskim rynku i wybraliśmy 11 godnych polecenia modeli, które swoją funkcjonalnością znacząco przewyższają standardowe peryferia. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem najlepszych kontrolerów lotniczych!

Na co zwracać uwagę wybierając kontroler do symulatora lotu?

Na łamach naszego portalu omawialiśmy już kierownice do PC i „kółka” do Xbox Series X|S oraz Xbox One, tym razem zajmiemy się wyposażeniem dla fanów lotnictwa. Zanim przejdziemy do rankingu interesujących nas kontrolerów, warto przyjrzeć się bliżej najważniejszym parametrom tego typu sprzętu. Pozwoli to dokładnie określić, jakiego urządzenia w ogóle szukamy oraz na jakich funkcjach najbardziej nam zależy. Do kluczowych elementów specyfikacji zaliczamy:

  • Rodzaj kontrolera
  • Liczbę modułów w zestawie
  • Liczbę przycisków
  • Kompatybilność z różnymi platformami do gier
  • Dodatkowe cechy urządzenia

Wielu nieco mniej doświadczonych użytkowników zastanawia się, jaki wolant do symulatora lotu warto wybrać, nie mając świadomości istnienia dwóch głównych rozwiązań w kwestii kontrolerów do statków powietrznych. O ile wspomniany wyżej rodzaj peryferium jest typowy dla lotnictwa cywilnego, to większość maszyn bojowych korzysta z układu HOTAS, czyli systemu składającego się z joysticka i modułu przepustnicy.

Czym zatem jest sam wolant? Najprościej mówiąc, jest to urządzenie sterujące, które swoją konstrukcją przypomina ściętą kierownicę. Oprócz typowego obrotu na boki decydującego o przechyleniu samolotu możemy również wciskać i przyciągać kolumnę do siebie, co wpływa odpowiednio na opuszczanie oraz podnoszenie dziobu statku. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w precyzyjnych manewrach i długotrwałych lotach, niestety nie najlepiej wypada w trakcie bliskich starć w powietrzu.

Do zastosowań bojowych lepiej nadaje się wspomniany wcześniej układ HOTAS, co w wolnym tłumaczeniu oznacza: „ręce na drążku i przepustnicy”. Podczas intensywnej walki nie ma czasu na szukanie przełączników, w związku z tym w kontrolerach tego typu wszystkie ważne funkcje możemy aktywować bez odrywania dłoni od joysticka. Rozwiązanie to sprawdza się doskonale nie tylko w symulatorach myśliwców pokroju Ace Combat czy Project Wingman, ale też w grach nastawionych na pilotowanie statków kosmicznych z Elite: Dangerous, Star Wars: Squadrons i X4: Foundations na czele.

Przed ostatecznym zakupem warto zatem określić, czy bardziej interesuje nas spokojne przemierzanie przestworzy, czy też planujemy intensywne podniebne potyczki. Jeżeli poszukujemy wszechstronnego urządzenia, naszym zdaniem warto postawić na układ HOTAS, który można spotkać nawet w niektórych cywilnych liniowcach.

Przez liczbę modułów w zestawie rozumiemy to, czy dany komplet zawiera tylko joystick lub wolant, czy też dodatkowo wyposażony jest w osobną przepustnicę i podłogę z pedałami. Wśród wybranych przez nas propozycji znalazł się jeden model jednomodułowy, jednak jego funkcjonalność nie odbiega od konkurencji. Generalna zasada jest taka, że im więcej elementów tworzy nasz kokpit, tym precyzyjniej możemy sterować maszyną. Większość gotowych zestawów składa się z urządzenia wskazującego oraz osobnego panelu przepustnicy, moduł podłogowy jest najczęściej opcjonalnym zakupem.

Jak łatwo się domyślić, dobry kontroler do symulatora lotu powinien w jak największym stopniu odwzorowywać kokpit prawdziwej maszyny. Dlatego tak ważna jest dostępna liczba różnego rodzaju przełączników, dźwigni i osi, zapewniających błyskawiczny dostęp do kluczowych funkcji. W końcu żaden gracz podczas zabawy nie chce spotkać się z sytuacją, w której o udanym manewrze decyduje obecność potrzebnego guzika (lub jego brak).

Z jednej strony większa ilość przycisków pozwala nam poczuć się jak w prawdziwym samolocie, z drugiej zbyt ciasno „upakowane” switche mogą odstraszać mniej doświadczonych użytkowników. Wybrane przez nas urządzenia gwarantują maksymalną funkcjonalność przy zadowalającej ergonomii, pozwalając precyzyjnie i wygodnie sterować statkiem.

Kolejną ważną kwestią, która może mieć wpływ na wybór konkretnego modelu, jest jego kompatybilność z różnymi platformami do gier. O ile bez problemu znajdziemy wolant do PC lub współpracujący z komputerami kontroler typu HOTAS, to obsługa konsol nie jest już tak oczywista. Pod tym względem przodują Xboxy Series X|S oraz Xbox One, które głównie dzięki Microsoft Flight Simulator stanowią godną uwagi platformę dla producentów peryferiów.

Jeśli chodzi o pozostałe systemy do grania, to da się kupić dość podstawowe modele obsługujące PlayStation 4 — zawarliśmy je w naszym rankingu, ponieważ są to zupełnie przyzwoite sprzęty. Niestety PS5 jak na razie nie doczekało się sensownych kontrolerów lotniczych poza tymi „odziedziczonymi” po PS4.

Jest to o tyle dziwne, że sprzęt Sony cieszy się dużym zainteresowaniem w segmencie dedykowanych PlayStation 5 kierownic do gier. Nintendo Switch nie jest oficjalnie obsługiwane przez żaden model dostępny w polskich sklepach, a połączenie przez różnego rodzaju adaptery nie zawsze daje zadowalające efekty.

Na koniec omówienia najważniejszych parametrów zostawiliśmy dodatkowe funkcje urządzeń, które wpływają na komfort użytkowania sprzętu. Wśród nich możemy wymienić łatwo dostępne przełączniki do najpopularniejszych funkcji, regulację oporu wszelkich dźwigni oraz oprogramowanie do konfiguracji kontrolera. Przydatnym dodatkiem jest także podświetlenie różnych elementów zestawu, które oprócz względów estetycznych może pełnić funkcję informacyjną.

Skoro wszystkie kluczowe elementy specyfikacji mamy już wyjaśnione, przechodzimy do właściwego zestawienia. Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem najlepszych kontrolerów do symulatorów lotu na PC i konsole!

Kontroler do symulatora lotu do 500 zł — najlepsze modele

Kontrolery lotnicze w cenie do 500 zł to dość podstawowe urządzenia, jednak bez wątpienia przewyższające funkcjonalnością i immersją nawet najlepsze gamepady do PC czy konsol. Co prawda poniższe modele wykonano z materiałów adekwatnych do ich ceny, a liczba dostępnych przycisków nie umywa się do droższej konkurencji, ale nadal są to godne uwagi peryferia dla początkujących pilotów.

1. Thrustmaster T.Flight Hotas 4

Thrustmaster T.Flight Hotas 4
Thrustmaster T.Flight Hotas 4
  • Rodzaj kontrolera: HOTAS
  • Osobny moduł przepustnicy: tak
  • Moduł pedałów: nie
  • Liczba przycisków: 14
  • Kompatybilność: PC, PS4, PS5
  • Dodatkowe cechy: wejście dla modułu pedałów, regulowany opór joysticka
  • Rodzaj połączenia: przewodowe
  • Cena: ~ 350 – 400 zł

Thrustmaster T.Flight Hotas 4 to stosunkowo tani, ale godny polecenia kontroler do symulatora lotu dla użytkowników Sony PlayStation 4 oraz komputerów PC. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie odwzorowuje system sterowania typu HOTAS, gdzie głównym elementem jest wielofunkcyjny joystick. Do zestawu dołączono przepustnicę, którą można w każdej chwili odłączyć od bazy i umieścić w bardziej komfortowym miejscu.

Na uwagę zasługuje pewna dowolność kontrolowania steru kierunku, umożliwiającego obracanie statku powietrznego względem osi pionowej. By skręcić samolotem w poziomie, możemy użyć specjalnej, przechylnej dźwigni lub obrócić sam joystick w bok. Do atutów urządzenia można też zaliczyć sporą liczbę 14 przycisków, które pozwalają na opanowanie pojazdów nawet w dość zaawansowanych grach lotniczych. Ciekawostką jest możliwość dostosowania oporu joysticka do naszych preferencji.

Choć w zestawie nie znajdziemy modułu pedałów, to omawiany model wyposażony został w gniazdo umożliwiające podłączenie takiego akcesorium. Wśród wad produktu można wskazać umiarkowaną jakość zastosowanych materiałów oraz nie do końca „chirurgiczną” precyzję sterowania. Jeżeli jednak dopiero zaczynamy naszą przygodę z podbijaniem wirtualnego nieba, Thrustmaster T.Flight Hotas 4 będzie doskonałym towarzyszem zabawy.

Co ważne dla użytkowników konsol Sony PS4 i PS5 — lista gier wspierających omawiany kontroler jest ograniczona. Biblioteka tytułów obsługujących T.Flight Hotas 4 udostępniona została na oficjalnej stronie modelu.

Na plus

  • Spora liczba przycisków
  • Osobna, odłączana przepustnica

Na minus

  • Nie najlepsza jakość zastosowanych materiałów
  • Umiarkowana precyzja sterowania przez obecność martwych stref
  • Dość krótki kabel między joystickiem a przepustnicą

Kup Thrustmaster T.Flight Hotas 4

1.1. Thrustmaster T.Flight Hotas One

Thrustmaster T.Flight HOTAS One
Thrustmaster T.Flight HOTAS One
  • Rodzaj kontrolera: HOTAS
  • Osobny moduł przepustnicy: tak
  • Moduł pedałów: nie
  • Liczba przycisków: 14
  • Kompatybilność: PC, Xbox One
  • Dodatkowe cechy: wejście dla modułu pedałów, regulowany opór joysticka
  • Rodzaj połączenia: przewodowe
  • Cena: ~ 350 – 400 zł

Model T.Flight Hotas One to w zasadzie takie samo urządzenie jak opisywany powyżej Hotas 4. Jedyną różnicą jest wsparcie dla platform Xbox One oraz Xbox Series X|S zamiast PS4 i PS5. Oczywiście możemy tu liczyć na pełne wsparcie dla komputerów z systemem Windows, jak również banalną konfigurację w technologii Plug & Play. Jeśli zastanawiamy się, jaki HOTAS dobrze sprawdzi się na początku zabawy z symulatorami pokroju Microsoft Flight Simulator, to ten podstawowy model Thrustmastera będzie trafnym wyborem.

Kup T.Flight Hotas One

2. Cobra CF2290 Pro Flight

Cobra CF2290 Pro Flight
Cobra CF2290 Pro Flight
  • Rodzaj kontrolera: HOTAS
  • Osobny moduł przepustnicy: tak
  • Moduł pedałów: nie
  • Liczba przycisków: 16
  • Kompatybilność: PC, PS4, Xbox One
  • Dodatkowe cechy: funkcja obrotu joysticka, wibracje
  • Rodzaj połączenia: przewodowe
  • Cena: ~ 400 zł

Firma Cobra specjalizuje się w urządzeniach z niższej-średniej półki, które często stanowią ciekawą alternatywę dla droższych propozycji rynkowych gigantów. Nie inaczej jest tym razem — model Cobra CF2290 Pro Flight to przyzwoity, międzyplatformowy HOTAS do symulatora lotu pokroju Ace Combat czy Star Wars: Squadrons. Urządzenie ma surowy, schludny design, niestety nie do końca wsparty dobrej jakości wykonaniem. O ile przepustnica może pochwalić się gumowaną powierzchnią dla lepszego chwytu, to sam joystick zbudowano z nie najlepszych materiałów.

Ciekawostką w omawianym modelu jest zaimplementowany silnik wibracyjny, dość rzadko spotykany w kontrolerach do gier lotniczych. Niestety deklarowana wieloplatformowość ma swoją cenę: część gier wymaga osobnej konfiguracji lub kalibracji, by osiągnąć zadowalającą precyzję sterowania. Jeśli jednak „grzebanie” w ustawieniach nie jest nam straszne, to Cobra CF2290 Pro Flight może dać nam wiele radości podczas wirtualnych lotów.

Na plus

  • Wielofunkcyjny joystick
  • Spora liczba przycisków
  • Obsługa wielu platform
  • Wibracje
  • Osobna przepustnica z gumowaną rączką

Na minus

  • Nie najlepsza jakość zastosowanych materiałów
  • Konieczność konfiguracji kontrolera w wielu grach

Kup Cobra CF2290 Pro Flight

Kontroler do symulatora lotu do 1000 zł — najlepsze modele

Podniesienie dostępnego budżetu do 1000 zł pozwala nam kupić sprzęt o kilka klas lepszy od wcześniejszych propozycji. Modele przedstawione poniżej cechują się znakomitą funkcjonalnością, atrakcyjnym designem i dobrą jakością wykonania. Kolejnym atutem jest zgodność z dodatkowymi peryferiami jak panele sterowania czy moduły pedałów, które umożliwiają nam skonstruowanie całkiem praktycznego symulatora lotu.

1. Turtle Beach VelocityOne Flightstick

Turtle Beach VelocityOne Flightstick
Turtle Beach VelocityOne Flightstick
  • Rodzaj kontrolera: joystick
  • Osobny moduł przepustnicy: nie
  • Moduł pedałów: nie
  • Liczba przycisków: 27
  • Kompatybilność: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Dodatkowe cechy: magnetyczny czujnik ustawienia joysticka, wejście dla modułu pedałów, podświetlenie przycisków, wyświetlacz OLED, trackpad, wyjście słuchawkowe, haptyka
  • Rodzaj połączenia: przewodowe
  • Cena: ~ 650 – 750 zł

Turtle Beach VelocityOne Flightstick to jedyny w naszym zestawieniu joystick do symulatora lotu, który nie zawiera w zestawie dodatkowych modułów przepustnicy czy pedałów. Nie oznacza to bynajmniej, że urządzenie jest mniej funkcjonalne niż standardowe systemy HOTAS — kluczowa jest tu wyjątkowa konstrukcja podstawy. Dzięki przemyślanemu projektowi, sprzęt wyposażony jest w aż 27 programowalnych przycisków, dwa suwaki, rolkę przewijania i trackpad. Za określanie ustawienia uchwytu odpowiada precyzyjny, magnetyczny czujnik wykorzystujący efekt Halla.

Na uwagę zasługuje umieszczony na szczycie joysticka wyświetlacz OLED, który ułatwia nam błyskawiczną zmianę konfiguracji urządzenia oraz obserwowanie kluczowych parametrów lotu. Ciekawostką jest pierścień u podstawy rękojeści — to właśnie za jego pomocą modyfikujemy ustawienia sprzętu bez przerywania gry. Plus przyznajemy także za możliwość łatwego dostosowania joysticka dla osób zarówno prawo-, jak i leworęcznych (z uwzględnieniem wielkości dłoni włącznie).

Na obudowie Turtle Beach VelocityOne Flightstick znajdziemy gniazdo słuchawkowe, wyjście USB-C do komunikacji z konsolami Xbox One, Xbox Series X|S i PC oraz dwa sloty przygotowane na peryferia rozszerzające funkcjonalność urządzenia. Miłym, choć dość rzadko spotykanym dodatkiem w tym segmencie urządzeń jest informacja zwrotna w postaci efektów haptycznych.

Wśród ewentualnych mankamentów można wymienić dość niską wagę bazy, przez co sprzęt potrafi się przesuwać i przechylać podczas dynamicznych potyczek w przestworzach. Problem możemy rozwiązać, przykręcając omawiany model do statywu lub trzymając podstawę drugą ręką (co niestety utrudnia wykonywanie wielu akcji jednocześnie). Warto wspomnieć o dość mocnym „przyciąganiu” joysticka do pozycji początkowej — o ile zapewnia ono precyzyjną kontrolę większości ruchów, to może nieco utrudniać drobne manipulacje wokół punktu „0”.

Na plus

  • Bardzo duża liczba przycisków
  • Znakomita precyzja sterowania
  • Wygodne pokrętło trymera
  • Efekty haptyczne
  • Podświetlane przyciski
  • Praktyczny wyświetlacz OLED na szczycie joysticka
  • Możliwość przekonfigurowania joysticka do obsługi lewą ręką

Na minus

  • Za mała waga podstawy, przez co sprzęt bywa niestabilny
  • Drobne trudności z precyzyjnym sterowaniem w okolicy neutralnej pozycji joysticka

Kup Turtle Beach VelocityOne Flightstick

2. Logitech G Saitek PRO Flight Yoke System

Logitech G Saitek PRO Flight Yoke System
Logitech G Saitek PRO Flight Yoke System
  • Rodzaj kontrolera: wolant
  • Osobny moduł przepustnicy: tak
  • Moduł pedałów: nie
  • Liczba przycisków: 25
  • Kompatybilność: PC
  • Dodatkowe cechy: konfigurowalne dźwignie przepustnicy, wejście dla modułu pedałów
  • Rodzaj połączenia: przewodowe
  • Cena: ~ 650 – 700 zł

Logitech G Saitek PRO Flight Yoke System to pierwszy w naszym zestawieniu wolant do symulatora lotu z klasyczną kolumną sterową. Jakość wykonania tego zestawu stoi na zadowalającym poziomie — zarówno główny drążek, jak i łożyska wykonano ze stali zapewniającej wytrzymałość i komfort użytkowania sprzętu. Dołączony moduł przepustnicy wyposażono w 3 osobne dźwignie, które można modyfikować celem lepszego dostosowania do naszych potrzeb. Wrażenie robi ogólna liczba dostępnych przycisków — do naszej dyspozycji oddano 25 w pełni programowalnych przełączników.

Na uwagę zasługuje oprogramowanie, które umożliwia szczegółową konfigurację urządzenia. Jeżeli chodzi o ewentualne mankamenty omawianego sprzętu, to warto zwrócić uwagę na maksymalny kąt obrotu wolanta wynoszący zaledwie 45° w każdą stronę. Do tego dołączony do zestawu system montażowy nie należy do najsolidniejszych — niestety bez niego kontroler jest bardzo niestabilny.

Na plus

  • Imponująca liczba przycisków
  • Osobna przepustnica
  • Dedykowane oprogramowanie z mnóstwem możliwości konfiguracji zestawu
  • Przepustnica z możliwością przebudowania dźwigni
  • Wbudowany hub USB

Na minus

  • Niewielki kąt obrotu wolanta
  • Słaby system montażowy

Kup Logitech G Saitek PRO Flight Yoke System

3. Logitech G Saitek X52 Pro Flight Control System

Logitech G Saitek X52 Pro Flight Control System
Logitech G Saitek X52 Pro Flight Control System
  • Rodzaj kontrolera: HOTAS
  • Osobny moduł przepustnicy: tak
  • Moduł pedałów: nie
  • Liczba przycisków: 19
  • Kompatybilność: PC
  • Dodatkowe cechy: wejście dla modułu pedałów, podświetlenie przycisków, wyświetlacz LCD
  • Rodzaj połączenia: przewodowe
  • Cena: ~ 750 – 850 zł

Logitech G Saitek X52 Pro Flight Control System to solidny joystick PC do symulatora lotu, wyposażony w osobną przepustnicę. Urządzenie może pochwalić się dwusprężynowym systemem stabilizacji drążka, który stawia progresywny, ale stosunkowo niewielki opór. Pozwala to przez wiele godzin komfortowo pilotować wirtualne maszyny. Ciekawie rozwiązano kwestię głównego spustu — do dyspozycji mamy tu dwustopniowy przycisk z opcją przypisania różnych funkcji do obu poziomów nacisku.

Warto dodać, że uchwyt joysticka jest regulowany, co zdecydowanie przypadnie do gustu osobom z mniejszymi dłońmi. Kontroler możemy także obracać w osi pionowej, by panować nad sterem kierunku. Na uwagę zasługuje również sama przepustnica — oprócz mnogości przydatnych przycisków znajdziemy na jej module dodatkowy wyświetlacz LCD. Dzięki specjalnemu pokrętłu na boku obudowy możemy regulować opór stawiany przez drążek kontroli prędkości.

Nie można nie wspomnieć o dedykowanym oprogramowaniu, które pozwala w dużym stopniu dostosować działanie zestawu do naszego stylu latania. Miłym dodatkiem jest także podświetlenie przycisków, pomagające rozpoznać aktualnie przypisaną do przełącznika funkcję. Wśród wad możemy wskazać na ciasne „upakowanie” guzików, co niekiedy prowadzi do przypadkowych aktywacji. Pomijając ten mankament omawiany model to zdecydowanie godny uwagi kontroler do symulatorów lotu pokroju Microsoft Flight Simulator lub Elite: Dangerous.

Na plus

  • Spora liczba przycisków
  • Osobna przepustnica
  • Regulacja oporu przepustnicy
  • Dedykowane oprogramowanie z mnóstwem możliwości konfiguracji zestawu
  • Podświetlane przyciski
  • Regulacja uchwytu joysticka

Na minus

  • Przyciski są ulokowane bardzo blisko siebie
  • Ekran LCD jest ciekawym dodatkiem, ale niewiele wnosi do samej rozgrywki

Kup Logitech G Saitek X52 Pro Flight Control System

4. Thrustmaster T.16000M Flight Pack

Thrustmaster T.16000M Flight Pack
Thrustmaster T.16000M Flight Pack
  • Rodzaj kontrolera: HOTAS
  • Osobny moduł przepustnicy: tak
  • Moduł pedałów: tak
  • Liczba przycisków: 30
  • Kompatybilność: PC
  • Dodatkowe cechy: technologia H.E.A.R.T, wejście dla modułu pedałów, oświetlenie joysticka
  • Rodzaj połączenia: przewodowe
  • Cena: ~ 1000 zł

Jeśli zastanawiamy się, jaki joystick do symulatora lotu w cenie do 1000 zł wybrać, to w zasadzie bezkonkurencyjną propozycją jest zestaw Thrustmaster T.16000M Flight Pack. Komplet zawiera nie tylko typowe dla systemów HOTAS drążek oraz przepustnicę, ale także moduł pedałów do kontrolowania steru kierunku. Sam joystick wyposażono w 16 programowalnych przycisków, czujnik wychylenia wykorzystujący efekt Halla oraz atrakcyjne wizualnie podświetlenie. Na pochwałę z pewnością zasługuje dołączenie do zestawu dodatkowych elementów, które umożliwiają łatwe przekonfigurowanie uchwytu do obsługi lewą ręką.

Obecna w komplecie przepustnica wykorzystuje specjalny układ szyn prowadzących do pewnego i precyzyjnego kontrolowania ciągu. Moduł wyposażono w 14 programowalnych przycisków, co razem z joystickiem daje razem 30 łatwo dostępnych przełączników. Pełną konfigurację urządzenia możemy przeprowadzić przy użyciu dedykowanego oprogramowania T.A.R.G.E.T. Jeśli chodzi o opór samej przepustnicy, mamy możliwość dostosowania oporu stawianego przez jej rękojeść przy użyciu specjalnej śruby.

Miłym dodatkiem jest także specjalny moduł pedałów, który w dużym stopniu ułatwia kontrolowanie steru kierunku. Oczywiście alternatywnie możemy w tym samym celu użyć mechanizmu obrotowego joysticka lub specjalnej „kołyski” na przepustnicy. Jeśli chodzi o minusy Thrustmastera T.16000M, to musimy wspomnieć o sporadycznie występującym „dryfowaniu” joysticka oraz mało intuicyjnym oprogramowaniu do konfiguracji sprzętu.

Na plus

  • Bardzo duża liczba przycisków
  • Znakomita precyzja sterowania
  • Osobna przepustnica
  • Moduł pedałów
  • Regulacja oporu przepustnicy
  • Dedykowane oprogramowanie z mnóstwem możliwości konfiguracji zestawu
  • Podświetlany joystick
  • Możliwość przekonfigurowania joysticka do obsługi lewą ręką

Na minus

  • Sporadycznie występujące „dryfowanie” joysticka
  • Dość skomplikowane, mało intuicyjne oprogramowanie

Kup Thrustmaster T.16000M Flight Pack

Kontroler do symulatora lotu do 1500 zł — najlepsze modele

Jeśli jesteśmy gotowi przeznaczyć na kontroler do symulatora lotu kwotę około 1500 zł, możemy liczyć na bardzo dobre urządzenia z topowymi rozwiązaniami technologicznymi. Założony budżet daje nam pewność, że wybrany przez nas sprzęt cechuje nie tylko funkcjonalność przewyższająca tańsze odpowiedniki, ale też duża precyzja działania głównych podzespołów. Niezależnie od tego, który z poniższych modeli wybierzemy do naszej przygody z wirtualnym lotnictwem, zapewni nam on długie godziny doskonałej zabawy.

1. Thrustmaster TCA Captain Pack X Airbus Edition

Thrustmaster TCA Captain Pack X Airbus Edition
Thrustmaster TCA Captain Pack X Airbus Edition
  • Rodzaj kontrolera: HOTAS
  • Osobny moduł przepustnicy: tak
  • Moduł pedałów: nie
  • Liczba przycisków: 47
  • Kompatybilność: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Dodatkowe cechy: technologia H.E.A.R.T, wejście dla modułu pedałów, wyjście słuchawkowe
  • Rodzaj połączenia: przewodowe
  • Cena: ~ 1350 zł

Thrustmaster TCA Captain Pack X Airbus Edition to najlepszy HOTAS do Microsoft Flight Simulator w cenie do 1500 zł. Urządzenie obsługuje konsole Xbox Series X|S, Xbox One oraz komputery PC. Design tego kontrolera lotu wzorowany jest na kokpicie pasażerskiego Airbusa A320neo, a udostępnione graczom funkcje ułatwiają zapanowanie nad tym podniebnym kolosem w wirtualnym świecie. Sam joystick oparty na bezdotykowym czujniku Halla wyposażono w 16 przycisków (w tym 1 wirtualny w suwaku przepustnicy), z których 14 jest w pełni programowalnych.

Z ciekawostek warto wymienić możliwość konfigurowania boków głowni na jeden z czterech sposobów, co pozwala dostosować rękojeść do naszych preferencji. Rozszerzony moduł przepustnicy to z kolei aż 31 przełączników, w tym 13 ulokowanych w zapadkach dźwigni. Obecne na panelu guziki umożliwiają nam wygodne sterowanie klapami, hamulcem aerodynamicznym oraz trymerem. Do tego cały zestaw jest wysoce konfigurowalny, dzięki czemu możemy dostosować działanie kontrolera zarówno do wielkim samolotów pasażerskich, jak i małych jednosilnikowych awionetek.

Wśród minusów sprzętu warto zwrócić uwagę na duże różnice w funkcjonalności uzależnione od platformy. Korzystanie z wszystkich przełączników (w tym tych wirtualnych) możliwe jest tylko na pececie, konsole Xbox nie obsługują switchy umieszczonych w zapadkach dźwigni. Do tego wyjątkowa duża czułość przepustnicy nieco utrudnia precyzyjną kontrolę nad silnikami. Na koniec warto wspomnieć o dość skomplikowanym oprogramowaniu T.A.R.G.E.T.

Na plus

  • Olbrzymia liczba przycisków
  • Znakomita precyzja sterowania
  • Osobna przepustnica
  • Rozszerzenie funkcji przepustnicy
  • Regulacja oporu przepustnicy
  • Dedykowane oprogramowanie z mnóstwem możliwości konfiguracji zestawu
  • Możliwość przekonfigurowania joysticka do własnych preferencji

Na minus

  • Zauważalnie mniejsza funkcjonalność na konsolach Xbox Series X|S i Xbox One
  • Trochę zbyt czuła przepustnica
  • Dość skomplikowane, mało intuicyjne oprogramowanie

Kup Thrustmaster TCA Captain Pack X Airbus Edition

Kontroler do symulatora lotu do 2000 zł — najlepsze modele

Niecałe 2000 zł to kwota, za którą możemy śmiało oczekiwać najlepszych konsumenckich kontrolerów lotniczych. Kwestią bezdyskusyjną w tej półce cenowej jest imponująca liczba przycisków, funkcjonalność zbliżona do oryginalnych kokpitów w prawdziwych maszynach i doskonała jakość wykonania sprzętu. Korzystanie z poniższych urządzeń to czysta przyjemność z każdego startu, a tym bardziej z pomyślnego lądowania.

1. Turtle Beach VelocityOne Flight

Turtle Beach VelocityOne Flight
Turtle Beach VelocityOne Flight
  • Rodzaj kontrolera: wolant
  • Osobny moduł przepustnicy: tak
  • Moduł pedałów: nie
  • Liczba przycisków: 18
  • Kompatybilność: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Dodatkowe cechy: magnetyczny czujnik ustawienia wolanta, wejście dla modułu pedałów, podświetlenie przycisków, wyświetlacz OLED, wymienne panele SIP, wyjście słuchawkowe
  • Rodzaj połączenia: przewodowe
  • Cena: ~ 1600 zł

Firma Turtle Beach przebojem weszła na rynek kontrolerów lotu, czego najlepszym przykładem jest Turtle Beach VelocityOne Flight. Ten bezkompromisowy wolant do Xboxa Series X|S współpracuje także z Xboxem One i komputerami PC. Urządzenie cechuje znakomita jakość wykonania oraz mnóstwo technicznych ciekawostek oddanych do dyspozycji użytkownika. Gracze mogą liczyć na realistyczne wrażenia z lotu dzięki kątowi obrotu wolanta wynoszącemu w sumie 180° oraz precyzyjnemu czujnikowi magnetycznemu, który określa ustawienie „kierownicy” wykorzystując efekt Halla.

Uwagę przykuwa ekran OLED umieszczony na środku wolanta i wyświetlacz SIP (Status Indicator Panel). Pierwszy z nich umożliwia szczegółową konfigurację urządzenia oraz wskazuje kluczowe parametry lotu, drugi odzwierciedla panele informacyjne w prawdziwych samolotach. Moduł przepustnicy wyposażono w 4 dźwignie, 3 kontrolery Verniera i 10 programowalnych przycisków, co umożliwia przejęcie pełnej kontroli nad wirtualną maszyną. Ciekawostką jest także wbudowane pokrętło trymera.

Producent nie zapomniał także o bardzo przydatnym gnieździe AUX, dzięki któremu z łatwością podepniemy do wolanta porządny headset dedykowany konsoli Xbox Series X|S lub słuchawki do PC. Zdecydowany plus należy się za świeże podejście do systemu montażowego — ten zakłada zaciśnięcie ramion uchwytu przez skręcanie śruby od góry urządzenia. Jeśli chodzi o ewentualne minusy, to koniecznie trzeba pamiętać o sprawdzeniu aktualizacji oprogramowania wewnętrznego sprzętu, ponieważ pominięcie tego kroku może skutkować niepełną funkcjonalnością kontrolera.

Na plus

  • Spora liczba przycisków
  • Znakomita precyzja sterowania
  • Osobna przepustnica
  • Wygodne pokrętło trymera
  • Przepustnica z możliwością przebudowania dźwigni
  • Podświetlane przyciski
  • Praktyczny wyświetlacz OLED na wolancie
  • Wygodny system montażu

Na minus

  • Przed pierwszym użyciem może być potrzebna aktualizacja oprogramowania

Kup Turtle Beach VelocityOne Flight

1.1 Moduł pedałów Turtle Beach VelocityOne Rudder

Turtle Beach VelocityOne Rudder
Turtle Beach VelocityOne Rudder
  • Kompatybilność: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Dodatkowe cechy: magnetyczny czujnik ustawienia steru kierunku
  • Rodzaj połączenia: przewodowe
  • Cena: ~ 1500 zł

Turtle Beach Velocity Rudder to dodatkowy moduł pedałów, które możemy podłączyć do prezentowanych wyżej modeli Turtle Beach, czyli:

  • Turtle Beach VelocityOne Flightstick
  • Turtle Beach VelocityOne Flight

Urządzenie wykorzystuje czujnik Halla do dokładnego określenia ustawienia pedałów — technologia ta jednocześnie jest mniej narażona na uszkodzenia niż klasyczne potencjometry. Dzięki zastosowaniu opisywanego modułu możemy bardzo precyzyjnie kontrolować ster kierunku bez zajmowania rąk. Producent zadbał o łatwą konfigurację sprzętu z oporem siły centrującej włącznie. Ciekawym rozwiązaniem są także nakładki na pięty, dzięki którym dostosujemy kształt pedałów do naszych potrzeb. Turtle Beach VelocityOne Rudder bez problemów współpracuje z kontrolerami podłączonymi zarówno do komputera PC, jak też do konsol Xbox Series X|S i Xbox One.

Kup Turtle Turtle Beach VelocityOne Rudder

2. Thrustmaster Yoke Pack Boeing Edition

Thrustmaster Yoke Pack Boeing Edition
  • Rodzaj kontrolera: wolant
  • Osobny moduł przepustnicy: tak
  • Moduł pedałów: nie
  • Liczba przycisków: 35
  • Kompatybilność: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Dodatkowe cechy: technologia H.E.A.R.T, wejście dla modułu pedałów, wyjście słuchawkowe, stojak na dodatkowy ekran, wymienne dźwignie przepustnicy
  • Rodzaj połączenia: przewodowe
  • Cena: ~ 1600 – 2000 zł

Thrustmaster od lat tworzy jedne z najlepszych konsumenckich kontrolerów lotniczych, czego najlepszym przykładem jest zestaw Yoke Pack Boeing Edition. Ta dość wierna replika systemów sterujących Dreamlinera to doskonały wolant do Microsoft Flight Simulator, zwłaszcza pod względem pilotowania dużych samolotów pasażerskich.

Już na pierwszy rzut oka widać, że mechanizm odpowiedzialny za opadanie i wznoszenie dziobu maszyny skonstruowano inaczej niż u konkurencji — zamiast wyciąganego, metalowego trzpienia mamy tu do czynienia z przechylaną kolumną. Kąt obrotu samego wolanta wynosi 150°, co pozwala na precyzyjne manewrowanie każdą maszyną, choć nie jest najwyższą wartością na rynku. Główny moduł wyposażono w 18 przycisków, na dole obudowy znajdziemy także dwa suwaki.

Ciekawie rozwiązano kwestię przepustnicy, której dźwignie możemy układać w dowolnej kolejności i przypisywać im wybrane przez siebie funkcje. Jeżeli dodamy do tego 17 przełączników, to uzyskujemy bardzo praktyczny zestaw do dowolnego symulatora lotu. Na obudowie wolanta znajdziemy także gniazdo słuchawkowe 3,5 mm oraz zestaw wejść dla pasujących peryferiów Thrustmastera.

Niestety nawet w tak zaawansowanym modelu nie udało się uniknąć wad. Małe dźwignie ciągu wstecznego na przepustnicy są raczej wątłej konstrukcji, w związku z czym nasz kontroler warto traktować „z czułością”. Do tego budowa modułu z kontrolą ciągu nie zabezpiecza mechanizmu przed kurzem. Jeżeli jednak nie są to dla nas istotne przeszkody, to Thrustmaster Yoke Pack Boeing Edition z pewnością świetnie sprawdzi się jako kontroler do najlepszych symulatorów lotniczych.

Na plus

  • Bardzo duża liczba przycisków
  • Znakomita precyzja sterowania
  • Osobna przepustnica
  • Przepustnica z możliwością przebudowania dźwigni
  • Wygodne pokrętło wielofunkcyjne
  • Dedykowane oprogramowanie z mnóstwem możliwości konfiguracji zestawu

Na minus

  • Dość filigranowa budowa dźwigni ciągu wstecznego
  • Otwarta droga dla kurzu i innych zanieczyszczeń do mechanizmów w module przepustnicy
  • Dość skomplikowane, mało intuicyjne oprogramowanie

Kup Thrustmaster Yoke Pack Boeing Edition

Kontroler do symulatora lotu powyżej 2000 zł — najlepsze modele

Doświadczeni piloci wirtualnych maszyn mogą powiedzieć, że prawdziwa „zabawa” z kontrolerami do symulatorów lotu zaczyna się wtedy, gdy nie musimy zwracać uwagi na budżet. Nie można odmówić im racji, choć w naszym rankingu skupiamy się na gotowych zestawach, a nie pojedynczych podzespołach do budowania własnego kokpitu. Bez wątpienia operując większą kwotą, możemy nabyć bezkompromisowy sprzęt dla prawdziwych asów przestworzy. Przedstawione przez nas modele na stałe wpisały się w świadomość graczy oraz stanowią niedościgniony wzór do naśladowania dla tańszych odpowiedników.

1. Thrustmaster Hotas Warthog

Thrustmaster Hotas Warthog
Thrustmaster Hotas Warthog
  • Rodzaj kontrolera: HOTAS
  • Osobny moduł przepustnicy: tak
  • Moduł pedałów: nie
  • Liczba przycisków: 55
  • Kompatybilność: PC
  • Dodatkowe cechy: technologia H.E.A.R.T, możliwość zamontowania joysticka bezpośrednio we własnym kokpicie, podświetlenie panelu sterowania
  • Rodzaj połączenia: przewodowe
  • Cena: ~ 2200 zł

Nasze zestawienie zamyka Thrustmaster Hotas Warthog, czyli bez wątpienia jeden z najbardziej pożądanych modeli na rynku. Omawiany kontroler do symulatora lotu jest wysokiej jakości repliką systemu HOTAS samolotu A-10C Amerykańskich Sił Powietrznych. Joystick wykorzystujący technologię H.E.A.R.T wyposażono w 19 programowalnych przycisków, które stawiają taki sam opór jak te obecne w prawdziwej maszynie. Do tego rękojeść możemy odłączyć od magnetycznej podstawy i zainstalować ją w kokpicie własnej konstrukcji.

Moduł z podwójną przepustnicą zapewnia niebagatelną precyzję sterowania dzięki czujnikowi magnetycznemu. Dźwignie umieszczono na rozbudowanym panelu sterowania, na których znajdziemy metalowe przełączniki przywodzące na myśl klasyczne myśliwce. Opór stawiany przez suwaki przepustnicy możemy w dużym stopniu dostosować do swoich preferencji. Na uwagę zasługują też funkcje dźwigni, takie jak możliwość wyłączenia silników i demontowalna blokada dopalacza.

W przeciwieństwie do konkurencyjnych urządzeń Hotas Warthog nie został wyposażony w uchwyty montażowe do blatu. Nie stanowi to jednak problemu ze względu na masę zestawu — całość waży ponad 7 kg, do tego producent przygotował wygodne otwory na śruby. Surowy design sprzętu z metalowym joystickiem na czele podkreśla nienachalne podświetlenie panelu sterowania.

Jeżeli chodzi o mankamenty urządzenia, to dla niektórych graczy może być ono nieco zbyt czułe. Tu na pomoc przychodzi autorskie oprogramowanie T.A.R.G.E.T, niestety jak już wcześniej wspominaliśmy, jest ono dość toporne i mało intuicyjne w użytku. Wśród stosunkowo częstych awarii wymienia się problem z przyciskiem CMS na joysticku, jego wymiana jest jednak względnie łatwa i nie wymaga wizyty w serwisie. Ostatni, lecz równie ważny problem — rękojeść jest profilowana dla osób praworęcznych.

Na plus

  • Ogromna liczba przycisków
  • Znakomita precyzja sterowania
  • Osobna przepustnica
  • Regulacja oporu przepustnicy
  • Dedykowane oprogramowanie z mnóstwem możliwości konfiguracji zestawu
  • Duża waga zestawu zapewnia stabilność podczas gry

Na minus

  • Bardzo wysoka domyślna czułość joysticka
  • Zdarzające się awarie jednego z przycisków
  • Joystick profilowany do użytku prawą ręką

Kup Thrustmaster Hotas Warthog

Najlepsze kontrolery do symulatora lotu — podsumowanie

Na tym kończymy nasze zestawienie najlepszych kontrolerów do symulatorów lotu. Choć rynek gotowych zestawów nie jest szczególnie rozbudowany, a dobrej klasy sprzęt pochodzi od 2 do 3 producentów, to wybór właściwego peryferium potrafi sprawić kłopot. Preferencje graczy są różne, mimo to jesteśmy przekonani, że z pomocą naszego zestawienia każdy wirtualny pilot znajdzie odpowiednie narzędzie do swoich podniebnych przygód.

Przeczytaj też: Najlepsze gry wojenne

Kontrolery lotnicze tworzone są najczęściej według dwóch głównych schematów: wolant z przepustnicą lub układ HOTAS — które z tych rozwiązań bardziej Wam odpowiada? Jak długie sesje rozgrywacie w symulatorach lotu? A może wolicie pilotować przy użyciu gamepada lub klawiatury i myszki? Dajcie znać w sekcji komentarzy poniżej!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.