Najlepsze gry wojenne. TOP 10 produkcji o konflikcie zbrojeń

Najlepsze gry wojenne

Nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że wojna jest kołem napędowym rozwoju. Konflikty zbrojne, czy tego chcemy, czy nie, są integralną częścią historii naszego gatunku, a przy tym niezwykle nośnym tematem. Nic więc dziwnego, że po dziś dzień wielu twórców, wliczając w to producentów cyfrowej rozrywki, chętnie wykorzystuje motyw wojny w swoich dziełach. W niniejszym artykule przedstawiamy najlepsze gry wojenne na PC i konsole, które pozwolą nam wziąć udział w bitwach wzorowanych na różnych okresach historycznych.

Najlepsze gry wojenne

War, war never changes„. Tymi słowami rozpoczynają się gry z serii Fallout, rozgrywane w świecie zniszczonym w wyniku wojny atomowej. Trudno się spierać ze słusznością przytoczonego cytatu, jako że wielkie konflikty zawsze związane były z wieloma okropieństwami i potrafiły sprawić, że ludzie pokazywali swoje najmroczniejsze cechy.

Nie wszystkie gry komputerowe prezentują wojnę w ten sposób. Niektóre z nich nie silą się na ukazywanie jej prawdziwego oblicza, zamiast tego wykorzystując konflikt jedynie jako tło lub „bazę” dla rozgrywki. Często prowadzi to do trywializacji opisywanego motywu oraz konsekwencji działań zbrojnych. Z drugiej strony, na rynku dostępnych jest wiele produkcji, które nie stronią od pokazania wojny takiej, jaką jest naprawdę — brudna, brutalna i pełna smutku.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Poniżej opisaliśmy najlepsze gry wojenne, bez względu na ich przynależność do konkretnego gatunku. Na naszej liście znalazło się zatem miejsce zarówno dla strategii czasu rzeczywistego, jak i strzelanek pierwszoosobowych. Co ważne – tytuły na naszej liście umieszczone zostały w losowej kolejności. Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem!

1. Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord
Mount & Blade II: Bannerlord

Nasz ranking prezentujący fajne gry wojenne rozpoczniemy od długo wyczekiwanej drugiej odsłony serii Mount & Blade. Bannerlord, bo taki nosi ona podtytuł, jest produkcją RPG z domieszką elementów strategii oraz symulacji. Wcielamy się w rolę wykreowanego przez nas wojownika, którego rozwijamy podczas rozgrywki. Celem zabawy jest zapanowanie nad jak największym terenem i utrzymanie go mimo agresji przeciwników. Nasz protagonista nie jest jednak w stanie dokonać tego samotnie, dlatego też będziemy musieli polegać na werbowanych najemnikach oraz towarzyszach broni.

Walka nie jest jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu jesteśmy w stanie poszerzyć swoje włości. Produkcja oferuje nam możliwość zawierania sojuszy i nawiązywania traktatów handlowych, co jest zdecydowanie bardziej pacyfistycznym podejściem. Warto też wspomnieć o rozległym świecie, który możemy swobodnie przemierzać oraz odkrywać. Jeśli interesują nas gry osadzone w klimatach średniowiecza i chcemy wziąć udział w potyczkach toczonych przez rycerstwo, czy to jako dowódca, czy też ruszając do boju w pierwszej linii, Mount & Blade II: Bannerlord z pewnością nas nie zawiedzie.

Zwiastun Mount & Blade II: Bannerlord
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,3/10

Kup Mount & Blade II: Bannerlord

2. Hell Let Loose

Hell Let Loose
Hell Let Loose

Hell Let Loose to wieloosobowa wojenna gra FPS z elementami strategicznymi. Akcja produkcji osadzona jest na terenie Europy podczas drugiej wojny światowej. W trakcie spektakularnych bitew, w których udział bierze nawet setka osób jednocześnie, wcielamy się nie tylko w żołnierzy piechoty, ale również dowódców odpowiedzialnych za opracowywanie taktyki i koordynowanie działań.

Niezwykle ważną cechą opisywanego tytułu jest to, że bez dobrego planu nie mamy szansy na zwycięstwo. Współpraca z sojusznikami jest kluczowa, jako że bezmyślna szarża na pozycje wroga nie przyniesie niczego poza szybką porażką. Dostępne w grze pojazdy oraz bronie są wiernie odwzorowane i prezentują się nad wyraz dobrze, co z pewnością ucieszy pasjonatów historii. Jeśli jesteśmy zainteresowani sieciowymi FPS-ami, Hell Let Loose ma sporą szansę wpisać się w nasze gusta.

Zwiastun Hell Let Loose
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS5, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,9/10

Kup Hell Let Loose

3. Medieval II: Total War

Medieval II: Total War

Medieval II: Total War to strategia czasu rzeczywistego wzbogacona o elementy gry turowej. Akcja produkcji Creative Assembly osadzona jest w średniowieczu i tylko od nas zależy, jak wyglądać będą granice istniejących wówczas państw. Przejmujemy kontrolę nad jedną z dostępnych frakcji, po czym rozpoczynamy walkę o dominację na mapie przy wykorzystaniu dyplomacji, technologii oraz — przede wszystkim — armii.

Jak przystało na tytuł sygnowany marką Total War, tak i tutaj sednem rozgrywki są bitwy na ogromną skalę, w trakcie których dowodzimy naszymi oddziałami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wcielić się w rolę żądnego krwi watażki dążącego do celu po trupach, zostawiającego po sobie jedynie zgliszcza. Jeśli jednak takie podejście nie leży w naszej naturze, możemy rozwijać nasze imperium dzięki przemyślanym sojuszom oraz handlowi z sąsiadami.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Omawiana produkcja oferuje również tryb dla wielu graczy, jak i wsparcie dla fanowskich modyfikacji. Mimo upływu lat mało które gry wojenne na PC są w stanie zapewnić długie godziny dobrej zabawy tak, jak robi to Medieval II: Total War.

Zwiastun Medieval II: Total War
 • Rok wydania: 2006
 • Dostępne na: PC, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9/10

Kup Medieval II: Total War

4. Call of Duty 4: Modern Warfare (Remastered)

Call of Duty 4: Modern Warfare
Call of Duty 4: Modern Warfare

Call of Duty 4: Modern Warfare to dla wielu osób najmilej wspominana odsłona tej niezwykle popularnej serii gier FPS. Po raz pierwszy w historii marki zerwano z klimatami drugiej wojny światowej i przeniesiono nas do czasów współczesnych. W przeciwieństwie do wielu produkcji konkurencji, gdzie fabuła jest jedynie pretekstem do dania nam możliwości skorzystania z karabinu, Modern Warfare oferuje niezwykle wciągający wątek główny. To właśnie z tej odsłony Call of Duty pochodzi osławiona misja rozgrywająca się w Prypeci, która po dziś dzień jest przykładem dobrze zaprojektowanej rozgrywki.

Główny wątek fabularny opowiada przede wszystkim o losach sierżanta Johna MacTavisha oraz sierżanta Paula Jacksona, którzy biorą udział w operacjach specjalnych na całym świecie. Ich celem jest powstrzymanie terrorysty Imrana Zachajewa przed odtworzeniem Związku Radzieckiego.

Kampania dla jednego gracza nie jest jednak jedyną formą rozrywki przygotowaną przez Infinity Ward. Niezwykle rozbudowany tryb multiplayer pozwala na zabawę w wielu kombinacjach, takich jak Deathmatch, Domination lub Capture the flag. Przedstawiana gra uznawana jest za jeden z najważniejszych tytułów FPS wszech czasów, co potwierdzają oceny krytyków i graczy.

Produkcja ukazała się na komputerach oraz konsolach 7. generacji, co dzięki wstecznej kompatybilności pozwala do dziś uruchomić ją nawet na Xbox Series X|S. Jeśli interesują nas podobne gry wojenne na PS4 (oczywiście tym samym działające na PS5), to w 2016 roku ukazał się remaster tej odsłony.

Zwiastun Call of Duty 4: Modern Warfare
 • Rok wydania:
  • Wersja oryginalna: 2007
  • Wersja Remastered: 2016
 • Dostępne na:
  • Wersja oryginalna: PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Wersja Remastered: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa:
  • Wersja oryginalna: tak (napisy)
  • Wersja Remastered: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC):
  • Wersja oryginalna: 8,5/10
  • Wersja Remastered: 7,5/10

Kup Call of Duty 4: Modern Warfare

5. Company of Heroes

Company of Heroes
Company of Heroes

Kolejny tytuł na naszej liście, który został osadzony w realiach II wojny światowej. Company of Heroes jest podręcznikowym przykładem gry RTS. W trakcie rozgrywki kontrolowane przez nas jednostki biorą udział w starciach z siłami nieprzyjaciela — może to być inny gracz lub sztuczna inteligencja. Aby osiągnąć zwycięstwo, musimy uwzględnić wiele czynników, wliczając w to ukształtowanie terenu, warunki pogodowe, a nawet w pełni zniszczalną zabudowę.

Company of Heroes przenosi nas do Francji, gdzie możemy odegrać kluczowe wydarzenia z operacji Overlord, od osławionego lądowania na plaży „Omaha” po finał bitwy o Normandię. Mimo że liczebność naszej armii w kampanii dla jednego gracza robi wrażenie, to bezmyślne posyłanie podkomendnych na rzeź nie przyniesie dobrych rezultatów. Każda dostępna jednostka jest na wagę złota i należy dbać o to, aby przetrwała jak najdłużej.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Dzieło Relic Entertainment z pewnością przypadnie do gustu fanom strategii czasu rzeczywistego, jednak miłośnicy klimatów drugowojennych również znajdą tu coś dla siebie. Co ważne, produkcja zapewnia wiele godzin angażującej zabawy nie tylko graczom obytym z RTS-ami, ale też osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z tym gatunkiem.

Zwiastun Company of Heroes
 • Rok wydania: 2006
 • Dostępne na: PC, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Company of Heroes

6. For Honor

For Honor
For Honor

W przypadku For Honor trudno mówić o osadzeniu akcji w konkretnym klimacie. W dziele studia Ubisoft Montreal przewijają się zarówno postacie europejskich rycerzy z epoki średniowiecza, jak i wikingów, a nawet samurajów. Choć tytuł oferuje kampanię dla jednego gracza, to jednak została ona potraktowana przez twórców po macoszemu — nie jest ani wystarczająco długa, ani nie porywa fabularnie.

Tłem dla tej trzecioosobowowej gry akcji jest konflikt między frakcjami, podsycany przez niejaką Apollyon. Celem jej knowań jest doprowadzenie do wykształcenia się potężnych, żądnych krwi wojowników, którzy twardą ręką będą rządzić słabszymi. Zadaniem gracza jest niedopuszczenie do realizacji tych planów oraz stworzenie choćby cienia szansy na pokój.

Tryb wieloosobowy opisywanej produkcji prezentuje się nad wyraz ciekawie. Gracze spotykają się ze sobą na arenie, gdzie toczą pojedynki na śmierć i życie. Wyjątkowości rozgrywce dodaje fakt, że walka nie polega na prostym wciskaniu przycisków, aby machać bronią lub blokować uderzenia.

W trakcie potyczki istotne jest położenie oręża oraz kierunek, z którego nadchodzi cios. Przewidywanie posunięć oponenta i odpowiednie reagowanie na jego działania mają decydujący wpływ na nasze szanse przeżycia. Nie da się ukryć, że For Honor traktuje tematykę konfliktu zbrojnego bardziej instrumentalnie niż inne wybrane przez nas gry. Ukazane wydarzenia są tylko tłem do typowo zręcznościowej zabawy, która opiera się na brutalności i okrucieństwie, zgodnie z życzeniem Apollyon.

Zwiastun For Honor
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,2/10

Kup For Honor

7. Hearts of Iron IV

Hearts of Iron IV
Hearts of Iron IV

Hearts of Iron IV zostało przez samego producenta określone mianem „wielkiej strategicznej gry wojennej”. Trudno się z tym nie zgodzić, jako że skala produkcji jest naprawdę ogromna, a na dodatek ciągle poszerzana jest ona o nową zawartość. Tytuł pozwala nam przejąć kontrolę nad jednym z państw istniejących w trakcie II wojny światowej i oferuje szansę napisania alternatywnej wersji historii. Dzięki umiejętnościom strategicznym możemy stworzyć supermocarstwo z dowolnego kraju oddanego do dyspozycji graczy.

Nie należy się oszukiwać, że Hearts of Iron IV należy do gier łatwych. Stopień skomplikowania produkcji jest naprawdę wysoki, a zapoznanie się ze wszystkimi mechanikami przez nią oferowanymi potrafi zająć mnóstwo czasu. Obecność szczegółowych modeli ekonomicznych, politycznych i militarnych, dodaje omawianemu tytułowi głębi, której brakuje wielu podobnym grom. Hearts of Iron IV to prawdziwa gratka dla zatwardziałych fanów strategii, dla których opanowanie wszystkich aspektów rozgrywki stanowi nieodzowny element zabawy.

Zwiastun Hearts of Iron IV
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,6/10

Kup Hearts of Iron IV

8. War Thunder

War Thunder
War Thunder

Kolejną pozycję na liście zajmuje produkcja, którą znajdziemy wśród darmowych tytułów na Steam, dostępna nieodpłatnie również dla użytkowników PS4, PS5, Xbox One i Xbox Series X|S. War Thunder to gra wojenna, w której wcielamy się w pilota samolotu, kierowcę pojazdu opancerzonego, bądź też załoganta czołgu. W trakcie rozgrywki przenosimy się na wirtualne pola bitwy inspirowane historycznymi potyczkami, głównie z czasów II wojny światowej.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Dzieło Gaijin Entertainment oferuje szeroką gamę maszyn do wyboru, które możemy swobodnie ulepszać i dostosowywać wedle własnych potrzeb. Co ciekawe, w produkcji znajdziemy format zabawy przygotowany dla pojedynczego gracza — daje on szansę wzięcia udziału w ważnych bitwach z przeszłości, w których wykorzystywane były pojazdy bojowe.

Gra kładzie ogromny nacisk na tryb wieloosobowy, w ramach którego rywalizujemy z innymi zawodnikami na przepastnych mapach. Kluczem do zwycięstwa jest kooperacja z członkami drużyny, chociaż działanie jako samotny wilk również może przynieść wiele frajdy. Ciekawostką jest fakt, że War Thunder może poszczycić się wpisem w księdze Guinessa — w produkcji znajdziemy rekordową liczbę samolotów wśród gier z gatunku symulatorów lotniczych.

Zwiastun War Thunder
 • Rok wydania: 2012
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,7/10
 • Linki do pobrania: Steam, PlayStation Store, Xbox Store

9. Battlefield 1

Battlefield 1
Battlefield 1

Battlefield 1 to przedstawiciel gatunku strzelanek pierwszoosobowych. Tytuł ten osadzony jest w realiach I wojny światowej i oferuje zabawę zarówno dla jednego, jak i dla wielu graczy. Twórcy nie kryją, który z trybów miał być wizytówką gry, przez co kampania fabularna wypada dosyć blado. W jej ramach wcielamy się w różnych bohaterów i przeżywamy ich historie, jednocześnie zaznajamiając się z mechanikami produkcji oraz ucząc podstaw poruszania się pojazdami.

Battlefield 1 to jednak znakomita gra multiplayer, która dopiero w trybie wieloosobowym pokazuje swój pełen potencjał. Ogromne, szczegółowo zaprojektowane mapy mieszczą nawet 64 zawodników jednocześnie. Sprawia to, że toczone na nich starcia potrafią przybrać naprawdę imponującą skalę. Do naszego użytku oddanych zostało wiele rodzajów historycznej broni, jak również wszelkiej maści środki transportu — pojazdy opancerzone, samoloty, a nawet konie.

Zwiastun Battlefield 1
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,2/10

Kup Battlefield 1

10. Age of Empires II: Definitive Edition

Age of Empires II: Definitive Edition
Age of Empires II: Definitive Edition

Jeśli chodzi o gry wojenne na Xbox One i Xbox Series X|S, to warto zwrócić uwagę na legendarnego RTS-a Microsoftu. Age of Empires II: Definitive Edition jest grą strategiczną, w której skupiamy się na budowie oraz rozwoju naszego imperium. Co ważne: produkcja dostępna jest nie tylko na konsole Microsoftu, ale też komputery PC.

Do naszego wyboru oddano przeszło 35 różnorodnych cywilizacji, dzięki czemu prędko nie poczujemy nudy. Kampania dla jednego gracza zapewnia dziesiątki, jeśli nie setki godzin przedniej zabawy. Poziom trudności jest odpowiednio wyważony, dzięki czemu przy Age of Empires II: DE spędzą miłe chwile zarówno weterani gatunku, jak i kompletni laicy.

Toczenie wojen z sąsiadami wygląda przy tym niesamowicie dobrze dzięki zaktualizowanej oprawie graficznej, która dzięki swojej specyficznej stylistyce i wysokiemu nasyceniu barw wręcz przykuwa nasze oczy do monitora lub telewizora. Co ciekawe, produkcja doczekała się wielu darmowych aktualizacji, w tym takiej, która poszerzyła ją o tryb znany z gier battle royale. Warto zwrócić uwagę na ten tytuł, by na własnej skórze przekonać się, że prawdziwa grywalność nigdy się nie starzeje.

Zwiastun Age of Empires II: Definitive Edition
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,8/10

Kup Age of Empires II: Definitive Edition

Najlepsze gry wojenne – podsumowanie

Tak oto dotarliśmy do końca zestawienia prezentującego najlepsze gry wojenne na PC i konsole. Konflikt zbrojny jest niezwykle nośnym tematem i można się z nim spotkać w tytułach z całej gamy gatunków oraz odmian. Niezależnie od tego, czy interesują nas czasy współczesne, czy jesteśmy pasjonatami klimatów historycznych, wśród wymienionych powyżej gier z pewnością znajdziemy produkcję, która trafi w nasze gusta.

Przeczytaj też: Recenzja Age of Empires II: Definitive Edition

Jak to zwykle bywa w naszych tekstach, tak i w tym prosimy Was o podzielenie się opinią w komentarzu. Bez wątpienia mieliście styczność z tytułami, w których obecny był wątek konfliktu, nawet jeśli nie grał on pierwszych skrzypiec. Czy któraś z takich produkcji przypadła Wam do gustu?

O autorze
Jakub Dmuchowski
Redaktor działu Artykuły | Recenzent

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywając się już w Diablo II i The Elder Scrolls III: Morrowind. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
REKORDOWA PROMOCJA! SKORZYSTAJ, PÓKI TRWA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.