Ekran to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów każdego zestawu komputerowego. Producenci nieustannie prześcigają się w śrubowaniu wydajności oraz wymyślaniu kolejnych „fajerwerków” graficznych w tytułach AAA, jednak na nic ten wysiłek, jeśli użytkownik nie dysponuje dobrym wyświetlaczem. Wobec mnogości urządzeń w sklepach wiele osób zastanawia się, jaki monitor do gier wybrać — na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.
Spis treści
Zdecydowaliśmy się dogłębnie przeanalizować rynek i wyselekcjonować 15 modeli, które możemy z czystym sumieniem polecić każdemu graczowi. Wybrane propozycje podzieliliśmy na 5 grup cenowych: do 1000, 2000, 4000, 6000 i ponad 6000 zł, a w każdej z nich ułożyliśmy je według ceny rosnąco. Zapraszamy na nasz ranking monitorów do gier!
Na co zwracać uwagę wybierając monitor do gier?
Odpowiedź na pytanie, jaki monitor gamingowy wybrać, zdecydowanie nie jest prosta. Pracę takiego urządzenia opisuje cała masa parametrów, które na pierwszy rzut oka mogą być dla nas mało zrozumiałe. Do tego rynek wyświetlaczy rządzi się swoimi prawami, a ta sama technologia często nazywana jest inaczej w zależności od producenta, co wcale nie ułatwia wyboru.
Wszystkie te wątpliwości rozwiejemy w poniższym rozdziale. Pokrótce opiszemy każdy istotny parametr, jakim powinien cechować się dobry monitor gamingowy, a także wyjaśnimy wszelkie pojęcia, na jakie natrafimy, przetrząsając półki sklepowe w poszukiwaniu idealnego ekranu do ogrywania ulubionych produkcji.
Pierwszym parametrem, który omówimy, jest przekątna. Podaje się ją w calach i mierzy ona odległość od jednego rogu ekranu do drugiego. Nie ma tu wielkiej filozofii, gdyż im wyższa jej wartość, tym większy jest wyświetlacz. Pamiętajmy jednak o fakcie, że przekątna inaczej przekłada się na rozmiar konstrukcji w zależności od proporcji ekranu — przykładowo standardowy monitor 25″ 16:9 będzie mieć inne gabaryty od ultrapanoramicznego monitora 25″ 21:9.
Jeśli wcześniej wspomniane wartości nic nam nie mówią, już spieszymy z wyjaśnieniem. Proporcje ekranu najzwyczajniej w świecie oznaczają stosunek długości dłuższego boku do krótszego. Jeżeli podzielimy jedną wartość przez drugą, otrzymujemy liczbę, która im jest większa, tym „szerszy” jest sam ekran.
Monitory 4:3 przeszły już na zasłużoną emeryturę, a obecnie standardem na rynku są wyświetlacze panoramiczne o proporcjach 16:9. W ostatnich latach obserwujemy również wzrost popularności konstrukcji ultraszerokich, których tzw. aspect ratio sięga wartości 21:9 lub nawet 32:9.
Powyższe parametry są jednak kwestią preferencji — teraz przejdźmy do konkretów istotnie wpływających na jakość obrazu. Rozdzielczość oznacza ilość możliwych do wyświetlenia punktów, zwanych pikselami, a wraz z jej wartością rośnie obserwowana przez nas szczegółowość elementów widocznych na wyświetlaczu.
Pamiętajmy jednak, że wyższa rozdzielczość oznacza również większe zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Powinniśmy więc upewnić się, iż podzespoły naszego komputera lub laptopa poradzą sobie z generowaniem odpowiedniej liczby klatek na sekundę w wybranym scenariuszu. Do najpopularniejszych rozdzielczości należą:
- W proporcjach 16:9
- 1920 × 1080 px — FHD
- 2560 × 1440 px — QHD
- 3840 × 2160 px — UHD 4K
- W proporcjach 21:9
- 2560 × 1080 px — UWFHD
- 3440 × 1440 px — UWQHD
- W proporcjach 32:9
- 3840 × 1080 px — DFHD
- 5120 × 1440 px — DQHD
Rodzaj matrycy oznacza technologię, w jakiej wykonano dany wyświetlacz i determinuje charakterystykę obrazu. W tej kwestii wyróżniamy kilka kluczowych rozwiązań:
- VA (ang. Vertical Alignment) — standardowy, stosunkowo najtańszy w produkcji rodzaj matryc (oprócz TN, z wielu względów nieobecnych w naszym rankingu), charakteryzujący się wystarczającymi kątami widzenia i podstawowym odwzorowaniem barw oraz dość dobrym kontrastem. Ich wadą jest dłuższy czas reakcji i efekt tzw. smużenia (ang. ghosting), czyli delikatnego rozmywania się elementów na ekranie.
- IPS (ang. In-Plane Switching) — nieco droższe rozwiązanie usprawniające odwzorowanie kolorów oraz kątów widzenia, kosztem gorszego kontrastu, mniej wyraźnej czerni, często występującego nierównomiernego podświetlenia ekranu (Backlight Bleeding, dotyczy zazwyczaj tylko części matryc tego typu) oraz poświaty (IPS Glow, charakterystyczny mankament niemal wszystkich tego typu paneli). Odpowiednikiem IPS jest matryca WVA (ang. Wide Viewing Angle).
- QLED (ang. Quantum Dot Light Emitting Diode) — technologia wykorzystująca kropki kwantowe, które poprawiają jasność i gamę kolorów wyświetlanego obrazu. Niestety oferują gorsze kąty widzenia od matryc IPS.
- OLED (ang. Organic Light Emitting Diode) — wykorzystuje organiczne diody emitujące światło, co pozwala na osiągnięcie doskonałej czerni oraz niemal idealnego odwzorowania kolorów. Dzieje się to kosztem niskiej jasności oraz możliwości „wypalenia” pojedynczych diod organicznych. Jeżeli interesuje nas najlepszy monitor do gier, jest to idealna opcja, przychodząca jednak z wyższą w porównaniu do pozostałych rozwiązań ceną.
- QD-OLED (ang. Quantum Dot Organic Light Emitting Diode) — połączenie technologii QLED oraz OLED. Panel złożony z diod organicznych spotyka się tu z warstwą kwantowych kropek, dzięki czemu rozwiązywana jest jedna z największych bolączek paneli OLED w postaci niskiej jasności, zapewniając przy okazji jeszcze lepsze pokrycie przestrzeni barw.
Warto mieć na uwadze, że matryca matrycy nierówna. Wraz ze wzrostem ceny danego monitora w parze idzie zazwyczaj lepszy zestaw technologii, które wykorzystał producent w celu poprawy jakości wyświetlanego obrazu.
W praktyce oznacza to, że przykładowo budżetowy ekran LED IPS będzie w większym stopniu narażony na zjawiska takie jak Backlight Bleeding czy IPS Glow. To samo dotyczy matryc VA i efektu ghostingu, który w droższych propozycjach może być mniej odczuwalny.
Istotnym dla graczy parametrem jest częstotliwość odświeżania. Określa ona ilość możliwych do wyświetlenia przez monitor klatek animacji w ciągu sekundy i wyraża się ją w hercach (Hz). Sprawia to, że jej wysoką wartością powinny zainteresować się przede wszystkim osoby grające w dynamiczne gry sieciowe, gdzie każdy możliwy do zaobserwowania FPS jest na wagę złota.
Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli nasz sprzęt nie jest w stanie wygenerować ilości FPS-ów idącej w parze z wartością odświeżania ekranu, nie wykorzystamy w pełni potencjału drzemiącego w wysokim refresh rate. Przykładowo, dysponując panelem 144 Hz, nie odczujemy żadnej różnicy w stosunku do standardowego modelu 60 Hz, gdy w grze „wyciągamy” tylko 60 klatek na sekundę.
Jeśli zastanawiamy się, jaki monitor do gier wybrać, naszej uwadze nie powinien umknąć czas reakcji danego panelu. Jest to okres, w którym piksel przechodzi z jednego koloru na inny i jest on mierzony w milisekundach (ms). Krótszy czas reakcji oznacza, że punkt świetlny może szybciej zmieniać swój stan, co pomaga zredukować efekt wspomnianego we wcześniejszych akapitach efektu ghostingu.
Niestety nie obowiązuje tu jeden standard określający czas reakcji. Istnieją aż trzy jego rodzaje, a producenci zazwyczaj podają wartość tego, w którym dany model wypada najlepiej. Wyróżniamy tutaj:
- GTG (ang. Gray-To-Gray) — czas związany z szybkością zmiany koloru piksela z jednego odcienia szarości na inny.
- VRB (ang. Visual Response Boost) — technologia stosowana w monitorach, polegająca na tymczasowym wyłączaniu lub obniżeniu podświetlenia ekranu w celu skrócenia czasu reakcji. Najczęściej podawana jest ona obok GTG, aby podkreślić jej skuteczność.
- MPRT (ang. Moving Picture Response Time) — czas, jaki piksel potrzebuje na przejście od jednego stanu do drugiego podczas wyświetlania dynamicznych obrazów. Sprawia to, że jest to sposób bardziej miarodajny od GTG, określającego zmianę odcienia szarości w sposób statyczny.
Zaimplementowane przez producenta złącza określają możliwości podłączania różnych urządzeń lub peryferiów do danego sprzętu. Oprócz standardowych portów HDMI oraz DisplayPort w różnych ich wariantach coraz częściej spotkamy również sloty USB-A, USB-C (z możliwością przesyłania obrazu) oraz USB-B (te służą najczęściej do zrobienia z monitora swoistego huba USB).
Jeżeli wybrany przez nas model oferuje zakrzywiony ekran, opisuje to konkretna liczba. Dość łatwo rozpoznać ją w specyfikacji technicznej — na jej końcu zawsze znajduje się litera „R”, oznaczająca promień (ang. radius), a im jest mniejsza, tym bardziej zakrzywiony jest sam ekran. Podaje się ją w milimetrach i określa promień koła, na którym dałoby się daną krzywiznę monitora umieścić. Zazwyczaj wartość tego parametru waha się pomiędzy 1800R (lekko zakrzywiony) a 800R (bardzo zakrzywiony).
Najlepszy monitor gamingowy powinien zapewniać wiele dodatkowych funkcji oraz udogodnień. Wymienić tutaj możemy między innymi możliwość regulacji pozycji ekranu, dodatkowe moduły Wi-Fi lub Bluetooth oraz technologie synchronizacji ekranu.
To właśnie te ostatnie odgrywają istotną rolę, minimalizując zjawisko tzw. tearingu. Na czym ono polega? W dużym skrócie, bez włączonej odpowiedniej opcji, gdy karta graficzna generuje nową klatkę animacji, monitor może zwyczajnie nie zsynchronizować się odpowiednio z czasem jej wyświetlenia — wówczas widoczna jest część nowego, a część starego obrazu.
Rozwiązaniem tego problemu miał być V-Sync, czyli funkcja dostępna w wielu grach ograniczająca pracę GPU tak, aby generowane klatki pokrywały się z częstotliwością odświeżania monitora. Jego wadą były jednak widoczne przerwy w wyświetlaniu obrazu, określane jako stuttering. Lekarstwem na te wszystkie bolączki są technologie synchronizacji opracowane przez największych graczy na rynku GPU: AMD i NVIDIA. Ich mnogość sprawia jednak wielu użytkownikom pewien kłopot, dlatego postanowiliśmy krótko opisać najpopularniejsze z nich:
- Technologie NVIDIA:
- G-Sync — rozwiązanie współpracujące na ten moment tylko z kartami graficznymi marki NVIDIA (choć co jakiś czas pojawiają się informacje o planowanym wsparciu konstrukcji AMD). Polega na implementacji fizycznego modułu G-Sync w monitorze, co zwiększa koszty wyprodukowania danej jednostki, jednocześnie przyczyniając się do znacznie mniejszej popularności opcji od „zielonych”.
- G-Sync Compatible — wariacja pozwalająca na częściowe wykorzystanie dobrodziejstw tej technologii na monitorach bez zaimplementowanego fizycznego modułu G-Sync.
- G-Sync Ultimate — najbardziej zaawansowany wariant, głównie wyróżniający się wsparciem określonego standardu HDR.
- Istnieje również opcja włączenia G-Sync na monitorach z FreeSync, jednak dotyczy to tylko części modeli. W tej kwestii zainteresowanych odsyłamy do nieoficjalnej listy sprawdzonych monitorów oraz poradnika, jeżeli sprawę chcemy zbadać samodzielnie.
- Technologie AMD:
- FreeSync — konkurencyjne dla G-Sync rozwiązanie stworzone na podstawie otwartego standardu Adaptive-Sync opracowanego przez organizację VESA. Jego implementacja ma miejsce na poziomie oprogramowania i nie wymaga od producenta monitora żadnych dodatkowych wydatków, a dodatkowo działa z kartami graficznymi zarówno AMD, jak i NVIDIA.
- FreeSync Premium — wariant FreeSync narzucający pewne standardy wyświetlania obrazu, jakie musi spełnić dany model. Monitory wspierające FreeSync Premium muszą mieć rozdzielczość co najmniej Full HD przy jednoczesnym wsparciu częstotliwości odświeżania minimum 120 Hz.
- FreeSync Premium Pro — najbardziej zaawansowana wersja FreeSync, wymagająca dodatkowo od monitora obsługi standardu HDR oraz wysokiego poziomu jasności i odwzorowania barw.
Inną ważną technologią jest HDR (ang. High Dynamic Range). Mówiąc krótko, oznacza ona zdolność monitora do prezentowania określonego poziomu kontrastu między najciemniejszym a najjaśniejszym punktem widocznym na ekranie. Wymienić możemy kilka jego rodzajów:
- HDR Ready — oznacza możliwość pracy w standardzie zbliżonym lub nawet równym HDR, jednak bez odpowiedniego poziomu certyfikacji.
- HDR10 — podstawowy rodzaj HDR oznaczający wsparcie 10-bitowego przetwarzania kolorów w statycznym zakresem kontrastu.
- HDR10+ — standard wprowadzający dodatkowo wsparcie dynamicznego dostosowywania i obliczania kontrastu dla każdej klatki animacji osobno. Podobnym rozwiązaniem, ale licencjonowanym przez firmę Dolby jest technologia Dolby Vision.
- HDR 400/600/1000/2000 — każdy z tych standardów oznacza szczytową jasność obsługiwaną przez dany monitor, wyrażaną w kandelach na metr kwadratowy lub nitach (1 nit = 1 cd/m2).
Wszystkie parametry mamy już za sobą, czas więc rzucić okiem na nasz ranking monitorów gamingowych!
Monitor do gier do 1000 zł — najlepsze modele
Jeżeli zastanawiamy się, jaki monitor do gier do 1000 zł kupić, powinniśmy postawić na zadowalającej jakości sprzęt z ekranem Full HD opartym na matrycy VA lub IPS, którego częstotliwość odświeżania wynosi co najmniej 144 Hz. Choć nie znajdziemy tu wsparcia NVIDIA G-Sync, wynagradza to obecność konkurencyjnej technologii od AMD. Wszystko to sprawia, że poniższe jednostki są świetnym rozwiązaniem dla wszystkich graczy przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny.
1. Acer Nitro QG270S3BIPX
- Przekątna ekranu: 27″
- Matryca: LED VA
- Rozdzielczość ekranu: 1920 × 1080 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 180 Hz
- Zakrzywienie ekranu: brak
- Czas reakcji: 1 ms (VRB), 4 ms (GTG)
- Złącza: 1 × HDMI, 1 × DisplayPort, złącze słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium, HDR10, regulacja (kąt nachylenia)
- Głośniki: brak
- Cena: ~ 800 zł
Nasz ranking monitorów do gier otwiera Acer Nitro QG270S3BIPX — solidny model za niewielką sumę pieniędzy. Rozsądnie wyceniony wyświetlacz dysponuje matrycą VA o rozdzielczości Full HD, której częstotliwość odświeżania wynosi aż 180 Hz, co z pewnością przypadnie do gustu fanom dynamicznych gier wideo.
Choć czas reakcji GTG na poziomie 4 ms może nieco rozczarowywać, bardzo skutecznie redukuje go tryb VRB, zapewniający wynik rzędu 1 ms. Wszystko to zostało ponadto uzupełnione standardowym zestawem portów, wsparciem FreeSync Premium i HDR10.
Konstrukcja ta jest jednak daleka od ideału. Przede wszystkim nie uświadczymy tu wbudowanych głośników ani portów USB. Co więcej, dołączona do monitora podstawka mogłaby być nieco lepsza. Oczywiście spełnia ona swoje zadanie, jednak ograniczone możliwości regulacji oraz kiepska jakość wykonania dają się we znaki.
Innym mankamentem jest stosunkowo niska gęstość rozmieszczenia pikseli, co wynika bezpośrednio z zastosowania panelu Full HD na powierzchni aż 27 cali. Na samym końcu należy wspomnieć o samej charakterystyce panelu VA — z pewnością nie jest to pierwszy wybór osób, którym przeszkadza choćby najmniejszy ghosting ekranu.
Na plus
- Zadowalająca przekątna ekranu
- Zadowalająca rozdzielczość ekranu
- Podstawowe odwzorowanie kolorów i kąty widzenia
- Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
- Wsparcie AMD FreeSync Premium
- Obsługa HDR10
- Możliwość regulacji kąta nachylenia
- Poprawa czasu reakcji w trybie VRB
Na minus
- Dość długi czas reakcji GTG
- Brak głośników i złączy USB
- Słabo wykonana podstawka
- Lekko widoczne smużenie się obrazu w bardziej dynamicznych scenach
- Stosunkowo niska gęstość rozmieszczenia pikseli
Kup Acer Nitro QG270S3BIPX
- Sprawdź aktualne ceny Acer Nitro QG270S3BIPX na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Acer Nitro QG270S3BIPX w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Acer Nitro QG270S3BIPX w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę Acer Nitro QG270S3BIPX w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę Acer Nitro QG270S3BIPX w Electro
2. Gigabyte G24F 2
- Przekątna ekranu: 23,8″
- Matryca: LED IPS
- Rozdzielczość ekranu: 1920 × 1080 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 180 Hz
- Zakrzywienie ekranu: brak
- Czas reakcji: 1 ms (MPRT)
- Złącza: 2 × HDMI, 1 × DisplayPort, 2 × USB-A, 1 × USB-B, złącze słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium, HDR Ready, regulacja (wysokość, kąt nachylenia)
- Głośniki: brak
- Cena: ~ 800 zł
Gigabyte G24F 2 to również ciekawa opcja w segmencie budżetowym. Wykorzystany tutaj panel LED IPS cechuje się rozdzielczością Full HD, a częstotliwość odświeżania sięga 180 herców. Jest on jednak nieco mniejszy, niż wcześniej opisywana konstrukcja, co pozytywnie wpływa na gęstość rozmieszczenia pikseli i odbiór wyświetlanych treści.
Całość komplementuje przyzwoity zestaw portów, wśród których znalazł się mały HUB USB, a także wsparcie FreeSync Premium — wszystko to sprawia, że jeśli zastanawiamy się, jaki monitor do gier do 1000 zł kupić, propozycja od Gigabyte jest zdecydowanie warta rozpatrzenia.
Wśród wad na pierwszy plan wybija się sama charakterystyka budżetowego panelu IPS. Oznacza to, że część egzemplarzy może fabrycznie mieć problem z nierównomiernym podświetleniem. Dodatkowo zabrakło tu głośników, a obsługa HDR jest jedynie częściowa, bez odpowiedniego certyfikatu. Są to jednak kwestie, z jakimi trzeba się liczyć, kupując nieco tańsze urządzenie do wyświetlania obrazu.
Na plus
- Zadowalająca przekątna ekranu
- Zadowalająca rozdzielczość ekranu
- Dobre odwzorowanie kolorów
- Bardzo szerokie kąty widzenia
- Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
- Niski czas reakcji
- Wbudowany HUB USB
- Wsparcie AMD FreeSync Premium
- Możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia
Na minus
- Brak głośników
- Delikatna poświata wynikająca z zastosowanego panelu IPS
- Jedynie częściowa obsługa HDR
Kup Gigabyte G24F 2
- Sprawdź aktualne ceny Gigabyte G24F 2 na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Gigabyte G24F 2 w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Gigabyte G24F 2 w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę Gigabyte G24F 2 w Neo24
- Sprawdź aktualną cenę Gigabyte G24F 2 w NEONET
- Sprawdź aktualną cenę Gigabyte G24F 2 w OleOle
3. AOC G2 C27G2ZE
- Przekątna ekranu: 27″
- Matryca: LED VA
- Rozdzielczość ekranu: 1920 × 1080 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 240 Hz
- Zakrzywienie ekranu: 1500R
- Czas reakcji: 0,5 ms (MPRT)
- Złącza: 2 × HDMI, 1 × DisplayPort, złącze słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium, regulacja (kąt nachylenia)
- Głośniki: brak
- Cena: ~ 1000 zł
Jeśli zastanawiamy się, jaki monitor 27 cali do gier kupić, AOC G2 C27G2ZE będzie strzałem w dziesiątkę. Na pierwszy rzut oka zastosowany panel nie robi większego wrażenia — jest to dość standardowy, 27-calowy wyświetlacz LED VA o rozdzielczości Full HD.
Gdy jednak przyjrzymy się nieco specyfikacji technicznej, zauważymy, że jego częstotliwość odświeżania sięga aż 240 Hz, czas reakcji stoi na poziomie poniżej 1 ms MPRT, a całość została oparta na zakrzywieniu 1500R. Dobrą wiadomością dla posiadaczy odpowiednich kart graficznych jest również wsparcie AMD FreeSync Premium.
Niestety konstrukcja nie wspiera standardu HDR w żadnej postaci. Co więcej, oprócz problematyki typowej dla paneli VA, zaproponowany przez producenta zestaw portów jest dość skromny. Nie znajdziemy tu żadnych slotów USB, a ponadto w konstrukcji zabrakło głośników. Ostatnią wartą wspomnienia drobnostką jest dość niskie zagęszczenie pikseli, ważne dla wielu osób ceniących sobie szczegółowość wyświetlanego obrazu.
Na plus
- Zadowalająca przekątna ekranu
- Zadowalająca rozdzielczość ekranu
- Podstawowe odwzorowanie kolorów i kąty widzenia
- Bezkonkurencyjna częstotliwość odświeżania ekranu
- Bardzo niski czas reakcji
- Wsparcie AMD FreeSync Premium
- Możliwość regulacji kąta nachylenia
Na minus
- Brak wsparcia HDR
- Brak głośników i złączy USB
- Lekko widoczne smużenie się obrazu w bardziej dynamicznych scenach
- Stosunkowo niska gęstość rozmieszczenia pikseli
Kup AOC G2 C27G2ZE
- Sprawdź aktualne ceny AOC G2 C27G2ZE na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę AOC G2 C27G2ZE w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę AOC G2 C27G2ZE w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę AOC G2 C27G2ZE w Electro
- Sprawdź aktualną cenę AOC G2 C27G2ZE w Avans
- Sprawdź aktualną cenę AOC G2 C27G2ZE w Alsen
4. LG UltraGear 27GN800P-B
- Przekątna ekranu: 27″
- Matryca: LED IPS
- Rozdzielczość ekranu: 2560 × 1440 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz
- Zakrzywienie ekranu: brak
- Czas reakcji: 1 ms (GTG)
- Złącza: 2 × HDMI, 1 × DisplayPort, 1 × USB-A, złącze słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync Compatible, HDR10, regulacja (kąt nachylenia)
- Głośniki: brak
- Cena: ~ 1100 zł
Każdy gracz zainteresowany wyższą szczegółowością obrazu przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny powinien rzucić okiem na model LG UltraGear 27GN800P-B. Wszystko to przez fakt, że 27-calowy panel IPS wspomnianego sprzętu wyświetla informacje w rozdzielczości QHD.
Mimo nieco niższej częstotliwości odświeżania w porównaniu z wcześniej opisywanymi modelami refresh rate rzędu 144 Hz z pewnością wystarczy zdecydowanej większości użytkowników. Warto również wspomnieć, że opisywany sprzęt, oprócz obsługi AMD FreeSync Premium, charakteryzuje się częściowym wsparciem NVIDIA G-Sync.
Największą wadą jest tu usterka fabryczna niektórych egzemplarzy. Polega ona na specyficznej wadzie podświetlenia, które nie dość, że jest nierównomierne (jak to bywa w przypadku matryc IPS), to przyjmuje żółty odcień. Jeżeli jednak trafimy na udaną sztukę, można śmiało stwierdzić, że LG UltraGear 27GN800P-B to bardzo dobry monitor gamingowy, jeżeli tylko jesteśmy w stanie nieznacznie naciągnąć zadany budżet.
Na plus
- Zadowalająca przekątna ekranu
- Wysoka rozdzielczość ekranu
- Dobre odwzorowanie kolorów
- Bardzo szerokie kąty widzenia
- Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
- Niski czas reakcji
- Dodatkowy port USB-A
- Wsparcie AMD FreeSync Premium
- Częściowe wsparcie NVIDIA G-Sync
- Obsługa HDR10
- Możliwość regulacji kąta nachylenia
Na minus
- Fabryczna wada podświetlenia w nielicznych egzemplarzach
- Delikatna poświata wynikająca z zastosowanego panelu IPS
Kup LG UltraGear 27GN800P-B
- Sprawdź aktualne ceny LG UltraGear 27GN800P-B na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę LG UltraGear 27GN800P-B w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę LG UltraGear 27GN800P-B w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę LG UltraGear 27GN800P-B w Electro
- Sprawdź aktualną cenę LG UltraGear 27GN800P-B w Avans
Monitor do gier do 2000 zł — najlepsze modele
Mając do dyspozycji kwotę rzędu 2000 zł, możemy uzbroić się w urządzenie o nieco lepszych parametrach. Przede wszystkim dużo więcej modeli w tym budżecie wyposażono w ekran o rozdzielczości QHD, a ich częstotliwość odświeżania sięga nawet powyżej 200 Hz.
Oprócz standardowych paneli typu IPS czy VA spotkamy tu również pojedyncze modele z popularnymi jasnymi ekranami QLED. Co więcej, dużo sprzętów oferuje też znacznie więcej przydatnych portów.
1. Acer Predator XB253QGW
- Przekątna ekranu: 24,5″
- Matryca: LED IPS
- Rozdzielczość ekranu: 1920 × 1080 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 280 Hz
- Zakrzywienie ekranu: brak
- Czas reakcji: 1 ms (GTG)
- Złącza: 2 × HDMI, 1 × DisplayPort, 3 × USB-A, złącze słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync Compatible, HDR 400, obrotowy ekran, regulacja (wysokość, kąt nachylenia, obrót)
- Głośniki: 2 × 2 W
- Cena: ~ 1500 zł
Pierwszy reprezentant naszego drugiego progu cenowego to Acer Predator XB253QGW — idealna odpowiedź na pytanie, jaki monitor gamingowy wybrać, gdy interesuje nas zabawa w dynamicznych produkcjach sieciowych. Wszystko za sprawą zastosowanego tu panelu IPS, który pomimo standardowego rozmiaru i rozdzielczości Full HD oferuje niezrównaną częstotliwość odświeżania na poziomie nawet 280 Hz.
Wszystkie powyższe parametry w połączeniu z rozbudowanymi możliwościami regulacji, solidnym zestawem portów, niskim czasem reakcji oraz możliwością personalizacji podświetlenia paska LED na przodzie konstrukcji składa się na bardzo udany model, z którego każdy użytkownik z pewnością będzie zadowolony.
Na dobrą sprawę ciężko się tu do czegoś konkretnego przyczepić. Oczywiście cena tego modelu jest nieco wyższa, niż w przypadku innych modeli Full HD opartych na matrycy IPS, jednak dla wymagających graczy poszukujących wysokich wartości odświeżania ekranu będzie to strzał w dziesiątkę. Jedyny mankament warty wymienienia to ewentualna poświata oraz nierównomierne podświetlenie spowodowane rodzajem zastosowanego panelu.
Na plus
- Zadowalająca przekątna ekranu
- Zadowalająca rozdzielczość ekranu
- Dobre odwzorowanie kolorów
- Bardzo szerokie kąty widzenia
- Bezkonkurencyjna częstotliwość odświeżania ekranu
- Niski czas reakcji
- Wbudowany HUB USB
- Wsparcie AMD FreeSync Premium
- Częściowe wsparcie NVIDIA G-Sync
- Obsługa HDR 400
- Rozbudowane możliwości regulacji monitora
- Wbudowane głośniki
- Ciekawe opcje podświetlenia RGB
Na minus
- Delikatna poświata wynikająca z zastosowanego panelu IPS
Kup Acer Predator XB253QGW
- Sprawdź aktualne ceny Acer Predator XB253QGW na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Acer Predator XB253QGW w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Acer Predator XB253QGW w Electro
- Sprawdź aktualną cenę Acer Predator XB253QGW w Avans
2. iiyama G-Master GB3467WQSU-B5
- Przekątna ekranu: 34″
- Matryca: LED VA
- Rozdzielczość ekranu: 3440 × 1440 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 165 Hz
- Zakrzywienie ekranu: 1500R
- Czas reakcji: 0,4 ms (MPRT)
- Złącza: 2 × HDMI, 2 × DisplayPort, 4 × USB-A, złącze słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium, HDR 400, regulacja (wysokość, kąt nachylenia)
- Głośniki: 2 × 2 W
- Cena: ~ 2000 zł
Fanów kinowych proporcji ekranu z pewnością zainteresuje model iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 — dobry monitor gamingowy 21:9. 34-calowy zakrzywiony panel LED VA o rozdzielczości UWQHD odświeża się z częstotliwością sięgającą 165 Hz, a jego czas reakcji wynosi imponujące 0,4 ms w pomiarze MPRT. Dodajmy do tego bogaty zestaw portów, obsługę AMD FreeSync Premium oraz standard HDR 400 i otrzymujemy naprawdę ciekawe urządzenie.
Imponujący panel umieszczono niestety w trochę kiepskiej obudowie. Mowa tu przede wszystkim o jej jakości wykonania, która rozczaruje wymagających użytkowników ceniących sobie spójność i wytrzymałość konstrukcji.
Warto również wspomnieć o mało wygodnym w obsłudze menu OSD monitora oraz braku wsparcia G-Sync, którego w tej cenie można już oczekiwać. Jeżeli jednak poszukujemy ultraszerokiej konstrukcji UWQHD w rozsądnej cenie i nie przeszkadza nam delikatny ghosting panelu VA, model japońskiego producenta zasługuje na rozpatrzenie.
Na plus
- Duża przekątna ekranu
- Wysoka rozdzielczość ekranu
- Podstawowe odwzorowanie kolorów i kąty widzenia
- Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
- Niski czas reakcji
- Wbudowany HUB USB
- Wsparcie AMD FreeSync Premium
- Obsługa HDR 400
- Możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia
- Wbudowane głośniki
Na minus
- Brak wsparcia G-Sync
- Mało zadowalająca jakość wykonania
- Mało wygodne w użytkowaniu menu OSD
- Niska efektywność funkcji ograniczających ghosting panelu VA
Kup iiyama G-Master GB3467WQSU-B5
- Sprawdź aktualne ceny iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 w Electro
- Sprawdź aktualną cenę iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 w Avans
- Sprawdź aktualną cenę iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 w Alsen
3. Samsung Odyssey G7 C27G75TQSP
- Przekątna ekranu: 27″
- Matryca: QLED
- Rozdzielczość ekranu: 2560 × 1440 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 240 Hz
- Zakrzywienie ekranu: 1000R
- Czas reakcji: 1 ms (GTG)
- Złącza: 1 × HDMI, 2 × DisplayPort, 2 × USB-A, 1 × USB-B, złącze słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync Compatible, HDR 600, obrotowy ekran, regulacja (wysokość, kąt nachylenia, kąt obrotu)
- Głośniki: brak
- Cena: ~ 2000 zł
Samsung Odyssey G7 C27G75TQSP to bardzo udana konstrukcja autorstwa koreańskiego giganta technologicznego. Mamy tu do czynienia z bardzo jasnym ekranem QLED 27″, co w praktyce oznacza dobre odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia.
Rozdzielczość QHD i częstotliwość odświeżania aż 240 Hz dbają natomiast o odpowiedni poziom szczegółowości oraz płynności wyświetlanych treści. Monitor wsparto dodatkowo bogatym zestawem portów, technologią FreeSync Premium w wersji Pro oraz częściową obsługą NVIDIA G-Sync.
Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na dość mocne zakrzywienie monitora. Coraz popularniejsze rozwiązanie mimo ogromnej rzeszy fanów ma bowiem również swoich przeciwników, którym stosunkowo mały promień krzywizny może zwyczajnie nie odpowiadać. Jeśli jednak nie należymy do tej grupy użytkowników, a dodatkowo nie przeszkadza nam brak wbudowanych głośników, Samsung Odyssey G7 C27G75TQSP to świetna odpowiedź na pytanie, jaki monitor 27 cali do gier wybrać.
Na plus
- Zadowalająca przekątna ekranu
- Wysoka rozdzielczość ekranu
- Dobre odwzorowanie kolorów
- Szerokie kąty widzenia
- Wysoka jasność ekranu
- Bezkonkurencyjna częstotliwość odświeżania ekranu
- Niski czas reakcji
- Wbudowany HUB USB
- Wsparcie AMD FreeSync Premium w wersji Pro
- Częściowe wsparcie NVIDIA G-Sync
- Obsługa HDR 600
- Rozbudowane możliwości regulacji monitora
Na minus
- Brak głośników
- Dość duże zakrzywienie ekranu
Kup Samsung Odyssey G7 C27G75TQSP
- Sprawdź aktualne ceny Samsung Odyssey G7 C27G75TQSP na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey G7 C27G75TQSP w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey G7 C27G75TQSP w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey G7 C27G75TQSP w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey G7 C27G75TQSP w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey G7 C27G75TQSP w Electro
Monitor do gier do 4000 zł — najlepsze modele
Zbliżając się do progu 4000 zł, mamy pełne prawo wymagać jeszcze wyższej jakości. Możemy liczyć między innymi na jeszcze większą rozdzielczość, co sprawia, że poniższe modele to strzał w dziesiątkę dla osób zadających sobie pytanie, jaki monitor 4K do gier wybrać. Częstotliwość odświeżania wynosi co najmniej 144 Hz, a w arsenale producentów pojawiają się nawet modele o proporcjach ekranu 32:9.
1. Gigabyte M32UC
- Przekątna ekranu: 31,5″
- Matryca: LED VA
- Rozdzielczość ekranu: 3840 × 2160 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 160 Hz
- Zakrzywienie ekranu: 1500R
- Czas reakcji: 1 ms (MPRT), 2 ms (GTG)
- Złącza: 2 × HDMI, 1 × DisplayPort, 3 × USB-A, 1 × USB-C, złącze słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium Pro, HDR 400, przełącznik KVM, regulacja (wysokość, kąt nachylenia)
- Głośniki: 2 × 3 W
- Cena: ~ 3000 zł
Jaki monitor 4K do gier kupić? Gigabyte M32UC zdecydowanie może być świetną odpowiedzią na to pytanie. Duży, 31,5-calowy ekran LED VA oprócz wysokiej rozdzielczości oferuje również odświeżanie ekranu 160 Hz oraz niski czas reakcji. Dodajmy do tego dużą liczbę portów, FreeSync Premium Pro oraz sporo możliwości regulacji konstrukcji, a otrzymamy urządzenie, obok którego trudno przejść obojętnie.
Na uwagę zasługuje też funkcja KVM, pozwalająca podłączyć urządzenia wskazujące do monitora i przesłanie ich sygnału do PC-ta. To technologia szczególnie przydatna dla osób korzystających z kilku komputerów na jednym wyświetlaczu, choć da się ją z powodzeniem wykorzystać również w innych scenariuszach.
Mimo niskiego czasu reakcji MPRT, w pomiarze GTG opisywany model radzi sobie nieco słabiej. Dodatkowo stosowane przez Gigabyte matryce cechują się nieco niższą rozpiętością tonalną od konkurencyjnych matryc VA, a do tego wszystkiego zabrakło tu wsparcia NVIDIA G-Sync.
Na plus
- Duża przekątna ekranu
- Bardzo wysoka rozdzielczość ekranu
- Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
- Niski czas reakcji MPRT
- Wbudowany HUB USB
- Wsparcie AMD FreeSync Premium w wersji Pro
- Obsługa HDR 400
- Wbudowany przełącznik sygnału KVM
- Możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia
- Wbudowane głośniki
Na minus
- Brak wsparcia G-Sync
- Dość długi czas reakcji GTG
- Nieco gorsza rozpiętość tonalna od konkurencyjnych paneli VA
Kup Gigabyte M32UC
- Sprawdź aktualne ceny Gigabyte M32UC na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Gigabyte M32UC w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Gigabyte M32UC w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę Gigabyte M32UC w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę Gigabyte M32UC w NEONET
- Sprawdź aktualną cenę Gigabyte M32UC w Neo24
2. Asus ROG Strix XG49VQ
- Przekątna ekranu: 49″
- Matryca: LED VA
- Rozdzielczość ekranu: 3840 × 1080 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz
- Zakrzywienie ekranu: 1800R
- Czas reakcji: 4 ms (GTG)
- Złącza: 2 × HDMI, 1 × DisplayPort, 2 × USB-A, 1 × USB-B, złącze słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium Pro, HDR 400, regulacja (wysokość, kąt nachylenia i obrotu)
- Głośniki: 2 × 5 W
- Cena: ~ 3800 zł
Asus ROG Strix XG49VQ to bardzo wyjątkowa pozycja w naszym zestawieniu — jest to bowiem najtańszy monitor gamingowy o proporcjach 32:9 warty uwagi. Jego rozdzielczość wynosi 3840 × 1080 px (DFHD), co w praktyce oznacza analogiczną sytuację do postawienia obok siebie dwóch monitorów Full HD (oczywiście bez oddzielającej ich ramki).
Wszystko to w rozmiarze aż 49″ z lekkim zakrzywieniem ekranu oraz z refresh rate rzędu 144 Hz. Dodatkowo do dyspozycji użytkownika oddano zadowalający zestaw portów, a sam monitor wspiera AMD FreeSync Premium w wersji Pro.
Czas reakcji jest jednak nieco długi, bo sięga aż 4 ms w pomiarze GTG. Dodatkowo sprawę komplikuje cena opisywanego modelu. Kupując sprzęt za takie pieniądze, moglibyśmy oczekiwać nieco lepszej matrycy niż VA, wyższej rozdzielczości oraz oficjalnego wsparcia NVIDIA G-Sync. Co więcej, jest to propozycja skierowana raczej do wąskiej grupy odbiorców — tego typu proporcje ekranu nie są szeroko wspierane i trzeba umieć wykorzystać potencjał takiego wyświetlacza, aby być zadowolonym z zakupu.
Na plus
- Ogromna przekątna ekranu
- Zadowalająca rozdzielczość ekranu
- Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
- Wbudowany HUB USB
- Wsparcie AMD FreeSync Premium w wersji Pro
- Obsługa HDR 400
- Rozbudowane możliwości regulacji monitora
- Wbudowane dość dobre głośniki
Na minus
- Brak wsparcia G-Sync
- Długi czas reakcji GTG
- Niewielka liczba praktycznych zastosowań
- Dość wysoka cena względem otrzymywanej rozdzielczości
- Wykorzystanie matrycy VA w tej cenie
Kup Asus ROG Strix XG49VQ
- Sprawdź aktualne ceny Asus ROG Strix XG49VQ na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Asus ROG Strix XG49VQ w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Asus ROG Strix XG49VQ w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę Asus ROG Strix XG49VQ w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę Asus ROG Strix XG49VQ w Electro
- Sprawdź aktualną cenę Asus ROG Strix XG49VQ w Avans
3. Samsung Odyssey Neo G70C LS43CG700NUXEN
- Przekątna ekranu: 43″
- Matryca: LED VA
- Rozdzielczość ekranu: 3840 × 2160 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz
- Zakrzywienie ekranu: brak
- Czas reakcji: 1 ms (MPRT)
- Złącza: 2 × HDMI, 1 × DisplayPort, 1 × RJ-45 (LAN), 2 × USB-A, 1 × USB-B, złącze słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium Pro, HDR 600, HDR10+, moduł Wi-Fi, Bluetooth 5.2, system operacyjny Tizen, regulacja (kąt pochylenia)
- Głośniki: tak (brak danych o mocy)
- Cena: ~ 4000 zł
Samsung Odyssey Neo G70C LS43CG700NUXEN to przedstawiciel rosnącego w siłę segmentu monitorów gamingowych. Trzeba jednak powiedzieć, że słowo „monitor” może nawet nie oddawać w pełni tego, czym to urządzenie jest — panel o rozmiarze 43″ jeszcze niedawno mógł kojarzyć się bardziej z telewizorami.
Ogromny wyświetlacz VA cechuje rozdzielczość 4K, a do tego wszystkiego dochodzi niski czas reakcji oraz refresh rate rzędu 144 Hz. Ciekawym dodatkiem są również funkcje Smart, moduły łączności bezprzewodowej oraz system operacyjny Tizen.
Wadą jest matryca VA, zwłaszcza biorąc pod uwagę próg cenowy tego urządzenia. Ponadto zabrakło modułu G-Sync, co może rozczarować użytkowników kart graficznych z obozu „zielonych”. Pomijając jednak te mankamenty, jeśli zastanawiamy się, jaki monitor 4K do gier o dużej przekątnej kupić, będzie to świetny wybór.
Na plus
- Bardzo duża przekątna ekranu
- Bardzo wysoka rozdzielczość ekranu
- Dość dobre odwzorowanie kolorów i kąty widzenia
- Wysoka jasność ekranu
- Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
- Niski czas reakcji
- Wbudowany HUB USB i port RJ-45
- Wsparcie AMD FreeSync Premium w wersji Pro
- Obsługa HDR 600 i HDR10+
- Możliwość regulacji kąta nachylenia
- Wbudowane głośniki
- System Smart TV
Na minus
- Brak wsparcia G-Sync
- Wykorzystanie matrycy VA w tej cenie
Kup Samsung Odyssey Neo G70C LS43CG700NUXEN
- Sprawdź aktualne ceny Samsung Odyssey Neo G70C LS43CG700NUXEN na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey Neo G70C LS43CG700NUXEN w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey Neo G70C LS43CG700NUXEN w Electro
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey Neo G70C LS43CG700NUXEN w Avans
Monitor do gier do 6000 zł — najlepsze modele
Próg cenowy do 6000 zł to już nie przelewki. Obecne tu modele prezentują bardzo wysoki poziom, zarówno pod względem wykonania, jak i wyświetlanego obrazu. W tej cenie możemy liczyć na świetnej jakości jasne panele QLED lub różne warianty zapewniających prawdziwą czerń i przepiękne kolory matryc OLED.
1. Samsung Odyssey G8 LS34BG850SUXEN
- Przekątna ekranu: 34″
- Matryca: QD-OLED
- Rozdzielczość ekranu: 3440 × 1440 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 175 Hz
- Zakrzywienie ekranu: 1800R
- Czas reakcji: 0,1 ms (GTG)
- Złącza: 1 × Micro HDMI, 1 × Mini DisplayPort, 2 × USB-C
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium, HDR 400, HDR10+, moduł Wi-Fi, system operacyjny Tizen, asystent głosowy, Bluetooth 5.2, regulacja (wysokość, kąt nachylenia)
- Głośniki: 2 × 5 W
- Cena: ~ 5000 zł
Samsung Odyssey G8 LS34BG850SUXEN to monitor niemalże kompletny. 34-calowy panel wykonany w innowacyjnej technologii QD-OLED wyświetla informacje w rozdzielczości WQHD, a częstotliwość odświeżania sięga 175 Hz.
Mamy tu również do czynienia z niesamowicie niskim czasem reakcji GTG na poziomie 0,1 ms oraz lekkim, przyjemnym dla oka zakrzywieniem 1800R. Inżynierów Samsunga należy pochwalić za obudowę tego modelu — wykonano ją bardzo starannie i prezentuje się ona wręcz obłędnie. Całości dopełnia wiele funkcji Smart, HDR oraz całkiem niezłe wbudowane głośniki.
Do wad z pewnością zaliczyć można brak modułu G-Sync. Kolejnym, lecz na szczęście ostatnim mankamentem, są zastosowane przez producenta porty — nie dość, że są one w nieco innym formacie (Micro HDMI, który na szczęście jest w zestawie i Mini DisplayPort zamiast pełnowymiarowych odpowiedników), to dodatkowo nie znajdziemy tu żadnych złączy USB-A. Jeśli jednak przymkniemy na te kwestie oko (lub pogodzimy się z koniecznością zakupu kilku przejściówek), otrzymujemy prawdopodobnie najlepszy monitor do gier do 5000 zł.
Na plus
- Duża przekątna ekranu
- Wysoka rozdzielczość ekranu
- Świetne odwzorowanie kolorów
- Szerokie kąty widzenia
- Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
- Bezkonkurencyjny czas reakcji
- Świetna jakość wykonania
- Estetyczny i prosty design konstrukcji
- Wsparcie AMD FreeSync Premium
- Obsługa HDR 400 i HDR10+
- Możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia
- Wbudowane dość dobre głośniki
- System Smart TV
Na minus
- Brak wsparcia G-Sync
- Porty do przesyłania obrazu w mniej popularnych wariantach
Kup Samsung Odyssey G8 LS34BG850SUXEN
- Sprawdź aktualne ceny Samsung Odyssey G8 LS34BG850SUXEN na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey G8 LS34BG850SUXEN w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey G8 LS34BG850SUXEN w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey G8 LS34BG850SUXEN w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey G8 LS34BG850SUXEN w Electro
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey G8 LS34BG850SUXEN w Avans
2. Samsung Odyssey Neo G9 LS49AG950NPXEN
- Przekątna ekranu: 49″
- Matryca: QLED
- Rozdzielczość ekranu: 5120 × 1440 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 240 Hz
- Zakrzywienie ekranu: 1000R
- Czas reakcji: 1 ms (GTG)
- Złącza: 2 × HDMI, 1 × DisplayPort, 2 × USB-A, złącze słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync, HDR 2000, HDR10+, regulacja (wysokość, kąt nachylenia i obrotu)
- Głośniki: brak
- Cena: ~ 6000 zł
Jeżeli poszukujemy monitora w proporcjach 32:9 na jeszcze wyższym poziomie, warto zwrócić uwagę na model Samsung Odyssey Neo G9 LS49AG950NPXEN. Oferuje on względem wcześniej opisywanego urządzenia wiele usprawnień wpływających pozytywnie na wrażenia z jego użytkowania. Przede wszystkim wzrosła rozdzielczość oraz częstotliwość odświeżania — te wynoszą aż 5120 × 1440 px oraz 240 Hz.
Co więcej, zdecydowano się na użycie panelu QLED. Dzięki temu znacznie wzrasta maksymalny poziom jasności (aż do 2000 nitów), a co za tym idzie, wrażenia z treści obsługujących HDR. Kwestią, która z pewnością ucieszy posiadaczy kart NVIDIA GeForce, jest obecność dedykowanego modułu oferującego pełny G-Sync. Całości dopełnia standardowy zestaw portów oraz niski czas reakcji.
Zakrzywienie ekranu o wartości 1000R może jednak niektórym nie odpowiadać, zwłaszcza biorąc pod uwagę niebagatelny rozmiar całej konstrukcji. Warto również wspomnieć o dość odczuwalnych skokach w temperaturze pracy w niektórych egzemplarzach tego modelu. Jeżeli jednak te kwestie, jak i brak głośników nie stanowią dla nas przeszkody, taki monitor z pewnością podniesie immersję w ulubionych tytułach na nowy poziom.
Na plus
- Ogromna przekątna ekranu
- Wysoka rozdzielczość ekranu
- Dość dobre odwzorowanie kolorów
- Szerokie kąty widzenia
- Niesamowicie wysoka jasność ekranu
- Bezkonkurencyjna częstotliwość odświeżania ekranu
- Niski czas reakcji
- Wbudowany HUB USB
- Wsparcie AMD FreeSync Premium
- Pełne wsparcie NVIDIA G-Sync
- Obsługa HDR 2000 i HDR10+
- Rozbudowane możliwości regulacji monitora
Na minus
- Brak głośników
- Dość duże zakrzywienie ekranu
- Okazjonalne problemy z wysoką temperaturą pracy
- Niewielka liczba praktycznych zastosowań
Kup Samsung Odyssey Neo G9 LS49AG950NPXEN
- Sprawdź aktualne ceny Samsung Odyssey Neo G9 LS49AG950NPXEN na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey Neo G9 LS49AG950NPXEN w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey Neo G9 LS49AG950NPXEN w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey Neo G9 LS49AG950NPXEN w Electro
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey Neo G9 LS49AG950NPXEN w Avans
3. LG UltraGear 45GR95QE-B
- Przekątna ekranu: 44,5″
- Matryca: OLED
- Rozdzielczość ekranu: 3440 × 1440 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 240 Hz
- Zakrzywienie ekranu: 800R
- Czas reakcji: 0,03 ms (GTG)
- Złącza: 2 × HDMI, 1 × DisplayPort, 2 × USB-A, 1 × USB-B, S/PDIF, złącze słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync, HDR10, regulacja (wysokość, kąt nachylenia i obrotu)
- Głośniki: brak
- Cena: ~ 6100 zł
Możemy z dużą pewnością stwierdzić, że LG UltraGear 45GR95QE-B to pod wieloma względami najlepszy monitor do gier z obrazem w formacie 21:9. Co najważniejsze, mamy tu do czynienia z ogromnym, 44,5-calowym ekranem opartym na matrycy OLED o rozdzielczości UWQHD.
Do tego wszystkiego dochodzi refresh rate rzędu 240 Hz oraz rekordowo niski czas reakcji na poziomie 0,03 ms w pomiarze GTG. Monitor oferuje pełne wsparcie NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium, a do dyspozycji użytkownika oddano zadowalający zestaw portów wraz z optycznym wyjściem dźwięku S/PDIF.
Mając ten monitor na oku, powinniśmy zwrócić uwagę na jego wartość zakrzywienia ekranu. Ciężko zresztą tego nie zauważyć — wynosi ona aż 800R, co w połączeniu z gabarytami tej konstrukcji sprawia, że jedni ją pokochają, inni niekoniecznie. W całości zabrakło głośników, a dodatkowo panel oferuje dość niski poziom jasności w treściach o standardowym zakresie dynamicznym (SDR).
Na plus
- Bardzo duża przekątna ekranu
- Wysoka rozdzielczość ekranu
- Świetne odwzorowanie kolorów
- Szerokie kąty widzenia
- Bezkonkurencyjna częstotliwość odświeżania ekranu i czas reakcji
- Świetna jakość wykonania
- Wbudowany HUB USB
- Wsparcie AMD FreeSync Premium
- Pełne wsparcie NVIDIA G-Sync
- Obsługa HDR10
- Rozbudowane możliwości regulacji monitora
- Obecność złącza optycznego S/PDIF
Na minus
- Brak głośników
- Bardzo duże zakrzywienie ekranu
- Niski poziom jasności (nawet jak na OLED)
Kup LG UltraGear 45GR95QE-B
- Sprawdź aktualne ceny LG UltraGear 45GR95QE-B na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę LG UltraGear 45GR95QE-B w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę LG UltraGear 45GR95QE-B w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę LG UltraGear 45GR95QE-B w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę LG UltraGear 45GR95QE-B w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę LG UltraGear 45GR95QE-B w Electro
Monitor do gier powyżej 6000 zł — najlepsze modele
Jeżeli nie ogranicza nas budżet, możemy pozwolić sobie na sprzęt z absolutnie najwyższej półki. Standardem staje się tu matryca OLED o bardzo wysokiej częstotliwości odświeżania, masa przydatnych funkcji i złączy, a także topowa jakość wykonania konstrukcji. Nie da się ukryć: to prawdopodobnie tutaj skrywa się najlepszy monitor gamingowy, jaki można sobie wyobrazić.
1. Philips Evnia 8000 42M2N8900
- Przekątna ekranu: 42″
- Matryca: OLED
- Rozdzielczość ekranu: 3840 × 2160 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 138 Hz
- Zakrzywienie ekranu: brak
- Czas reakcji: 0,1 ms (GTG)
- Złącza: 1 × HDMI, 1 × DisplayPort, 4 × USB-A, 1 × USB-B, 1 × USB-C, złącze słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium, HDR10, podświetlenie Ambiglow, regulacja (wysokość, kąt nachylenia i obrotu)
- Głośniki: 2 ×10 W
- Cena: ~ 6600 zł
Pierwszy przedstawiciel najwyższej półki cenowej zdobiącej nasz ranking monitorów gamingowych to Philips Evnia 8000 42M2N8900, czyli świetna propozycja dla fanów dużych ekranów. Obecna tu matryca OLED mierzy bowiem aż 42″ przy zachowaniu tradycyjnego aspect ratio na poziomie 16:9.
Wszystko to w rozdzielczości 4K, częstotliwości odświeżania 138 Hz i z bardzo niskim czasem reakcji na poziomie 0,1 ms. Dodatkowo mamy dostęp do dużej ilości portów, AMD FreeSync Premium oraz — co istotne dla fanów oświetlenia LED RGB — Ambiglow, czyli rozwiązania zbliżonego do obecnego w telewizorach Philipsa systemu Ambilight, cenionego przez wielu użytkowników.
Niestety nawet w przypadku monitora klasy premium nie możemy liczyć na konstrukcję pozbawioną wad. Ponownie zabrakło tu wsparcia G-Sync, a poziom jasności odbiega nieco od wartości prezentowanych przez inne topowe OLED-y. Dla niektórych graczy minusem może być również częstotliwość odświeżania, która nie dorównuje innym nawet o wiele tańszym konstrukcjom.
Na plus
- Bardzo duża przekątna ekranu
- Bardzo wysoka rozdzielczość ekranu
- Świetne odwzorowanie kolorów
- Szerokie kąty widzenia
- Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
- Bezkonkurencyjny czas reakcji
- Wbudowany HUB USB
- Wsparcie AMD FreeSync Premium
- Obsługa HDR10
- Rozbudowane możliwości regulacji monitora
- Wbudowane dobre głośniki
- Podświetlenie Ambiglow
Na minus
- Brak wsparcia NVIDIA G-Sync
- Niższa częstotliwość odświeżania w porównaniu z konkurencją
- Niski poziom jasności (nawet jak na OLED)
Kup Philips Evnia 8000 42M2N8900
- Sprawdź aktualne ceny Philips Evnia 8000 42M2N8900 na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Philips Evnia 8000 42M2N8900 w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Philips Evnia 8000 42M2N8900 w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę Philips Evnia 8000 42M2N8900 w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę Philips Evnia 8000 42M2N8900 w Electro
- Sprawdź aktualną cenę Philips Evnia 8000 42M2N8900 w Avans
2. Samsung Odyssey G9 G95SC LS49CG950SUXDU
- Przekątna ekranu: 49″
- Matryca: QD-OLED
- Rozdzielczość ekranu: 5120 × 1440 px
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 240 Hz
- Zakrzywienie ekranu: 1800R
- Czas reakcji: 0,03 ms (GTG)
- Złącza: 1 × HDMI, 1 × Micro HDMI, 2 × DisplayPort, 3 × USB-A, złącze słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: AMD FreeSync Premium Pro, HDR 400, HDR10+, regulacja (wysokość, kąt nachylenia)
- Głośniki: 2 × 5 W
- Cena: ~ 10000 zł
Jeżeli zastanawiamy się, jaki monitor do gier kupić, i nie ogranicza nas budżet, być może warto rozważyć model Samsung Odyssey G9 G95SC LS49CG950SUXDU. Topowy wyświetlacz koreańskiego producenta to potężny, 49-calowy panel QD-OLED o rozdzielczości DQHD i częstotliwości odświeżania aż 240 Hz. Dodajmy do tego solidny zestaw portów, absurdalnie niski czas reakcji i delikatne, nieinwazyjne zakrzywienie ekranu 1800R, a zyskujemy konstrukcję niemal idealną.
Na drodze do wspomnianej perfekcji stanął jeden istotny czynnik, a mianowicie brak NVIDIA G-Sync. Niestety obecność modułu odpowiedzialnego za działanie tej technologii nie jest oczywista, niezależnie od ceny danego monitora. Na całe szczęście wynagradza to AMD FreeSync Premium Pro, a oprócz wspomnianego wcześniej mankamentu oraz niewielkiej liczby potencjalnych zastosowań na co dzień jest to definitywnie najlepszy monitor do gier w formacie 32:9.
Na plus
- Ogromna przekątna ekranu
- Wysoka rozdzielczość ekranu
- Świetne odwzorowanie kolorów
- Szerokie kąty widzenia
- Bezkonkurencyjna częstotliwość odświeżania ekranu i czas reakcji
- Świetna jakość wykonania
- Estetyczny i prosty design konstrukcji
- Wsparcie AMD FreeSync Premium w wersji Pro
- Obsługa HDR 400 i HDR10+
- Możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia
- Wbudowane dość dobre głośniki
Na minus
- Brak wsparcia NVIDIA G-Sync
- Niewielka liczba praktycznych zastosowań
Kup Samsung Odyssey G9 G95SC LS49CG950SUXDU
- Sprawdź aktualne ceny Samsung Odyssey G9 G95SC LS49CG950SUXDU na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey G9 G95SC LS49CG950SUXDU w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey G9 G95SC LS49CG950SUXDU w Electro
- Sprawdź aktualną cenę Samsung Odyssey G9 G95SC LS49CG950SUXDU w Avans
Najlepsze monitory do gier — podsumowanie
Tym sposobem dotarliśmy do końca naszego artykułu, w którym odpowiadamy na pytanie, jaki monitor do gier wybrać. Kupno wyświetlacza stworzonego dla graczy nie jest prosty, a półki sklepowe wręcz pękają w szwach od różnorodnych propozycji wielu producentów. Jesteśmy jednak pewni, że niniejszy ranking znacznie ułatwi każdemu znalezienie idealnego rozwiązania dla siebie.
Przeczytaj też: Najlepsze słuchawki gamingowe
Na jaki parametr zwracacie największą uwagę podczas kupna monitora do gier? Czy prezentowane w naszym rankingu modele spełniają Wasze oczekiwania? Na Wasze odpowiedzi czekamy w sekcji komentarzy poniżej!
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.