Jaki router do domu kupić? Ranking 11 najlepszych modeli w różnych cenach

Najlepsze routery do domu

Choć Internet towarzyszy nam na każdym kroku, wiele osób bierze jego obecność i działanie za coś oczywistego, nie zastanawiając się nad odpowiednim doborem sprzętu sieciowego. Jest to błędne podejście, ponieważ wybierając odpowiednie urządzenia tego typu, jesteśmy w stanie polepszyć szybkość, stabilność i wygodę użytkowania Internetu. Pozostaje więc odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki router do domu kupić?

Spośród wielu dostępnych na rynku opcji zdecydowaliśmy się na zebranie 11 godnych polecenia modeli, które podzieliliśmy na podstawie różnych typów transmisji danych. W każdej z tych kategorii wybraliśmy po kilka modeli, ułożonych według ceny rosnąco. Zawarliśmy tu budżetowe, podstawowe propozycje, a także modele ze średniej oraz wysokiej półki. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem!

Na co zwracać uwagę wybierając router do domu?

Router, czyli urządzenie sieciowe służące do utworzenia sieci lokalnej i przekazywania sygnału internetowego do naszej elektroniki, powinno charakteryzować się odpowiednimi wartościami pewnych bardzo istotnych parametrów. Nie ma znaczenia, czy będzie ono elementem pokoju gracza, czy podstawowym sprzętem dającym dostęp do sieci na terenie domu jednorodzinnego. Osoby zastanawiające się, jaki router do domu kupić, powinny być zaznajomione z następującymi elementami specyfikacji:

  • Rodzaj routera
  • Porty wejścia i wyjścia
  • Częstotliwość pracy
  • Obsługiwane standardy
  • Antena
  • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej
  • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej
  • Zarządzanie i konfiguracja
  • Dodatkowe funkcje

Najważniejszym kryterium w procesie wyboru routera jest określenie, jaki jego rodzaj będzie dla nas odpowiedni. Na rynku znaleźć możemy wiele różnych propozycji, a dla osób niedoświadczonych w dziedzinie technologii może okazać się to dość problematyczne. Router należy połączyć za pomocą portu WAN z medium transmisyjnym, które zapewnia dostęp do Internetu. Z uwagi na istnienie kilku rodzajów tych mediów, modele routerów dzielimy na:

  • DSL/ADSL — jest to typ routera pozwalający na podpięcie do niego kabla telefonicznego z końcówką RJ-11 (tej już raczej się nie używa) lub RJ-45; należy zdecydować się na taki model, jeżeli posiadamy Internet dostarczany nam za pomocą łącza telefonicznego.
  • xDSL — umożliwia on skorzystanie z Internetu w przypadku, gdy posiadamy połączenie kablowe (tzw. kablówkę) lub światłowód; należy wówczas połączyć się z routerem za pomocą kabla RJ-45 wyprowadzonego z gniazdka abonenckiego, modemu, konwertera mediów lub terminala, który zapewnia nam dostawca Internetu podczas montażu swojej usługi.
  • SIM — rodzaj routera, który dostęp do Internetu uzyskuje za pomocą montowanej w nim karty SIM; jest to urządzenie najczęściej wykorzystywane na terenach, gdzie nie jest możliwe skorzystanie z innych rodzajów połączenia internetowego.

Obecne w routerze porty determinują, w jaki sposób można do niego doprowadzić Internet oraz jak przekażemy go do innych urządzeń. Najczęściej mamy do czynienia z wejściem WAN w postaci portu RJ-11 lub RJ-45, które zapewnia dostęp do Internetu kolejno dla połączenia telefonicznego, kablowego oraz światłowodowego. Porty wyjścia służą do zapewnienia przewodowego łącza dla urządzeń za pomocą kabla RJ-45, więc jeżeli zależy nam na tym aspekcie, należy zwrócić uwagę na ilość dostępnych wyjść.

Częstotliwość pracy mówi nam, na jakim paśmie przesyłane są dane. Do najczęściej wykorzystywanych częstotliwości pracy routera należą:

  • Pasmo 2,4 GHz — jest to najwolniejsza częstotliwość, jednak łatwiej pokonuje fizyczne przeszkody, dzięki czemu ma większy zasięg; wiele urządzeń operuje na tych falach (np. Bluetooth i inne sprzęty bezprzewodowe), więc może dojść do zakłóceń.
  • Pasmo 5 GHz — alternatywa dla popularnego 2,4 GHz zapewniająca większą przepustowość i mniejsze zakłócenia kosztem słabszego zasięgu.

Zadając sobie pytanie, jaki router do domu jednorodzinnego wybrać, należy poruszyć kolejną istotną kwestię. Routery do połączenia z Internetem korzystają z różnych standardów. Określają one zarówno prędkość transmisji danych, jak i różne zabezpieczenia chroniące nasze dane. Do szeroko stosowanych standardów należą LAN, WAN, Ethernet (do przesyłania danych przewodowo), oraz bezprzewodowe Wi-Fi (ang. Wireless Fidelity). Wybierając odpowiedni router, należy zwrócić uwagę na wersję obsługiwanego standardu Wi-Fi:

  • Wi-Fi 1 (802.11b) — najstarszy standard z 1999 roku, zapewnia maksymalną przepustowość na poziomie 11 Mb/s w paśmie 2,4 GHz.
  • Wi-Fi 2 (802.11a) — następca zaprezentowany w tym samym roku, zwiększył maksymalną przepustowość do 54 Mb/s.
  • Wi-Fi 3 (802.11g) — opracowany w 2003 roku, zapewniał taką samą maksymalną prędkość co poprzednik, jednak wprowadził obsługę dodatkowej częstotliwości 5 GHz.
  • Wi-Fi 4 (802.11n) — opracowany w 2009 roku, zwiększył maksymalną przepustowość do 600 Mb/s oraz maksymalny zasięg sygnału. Wprowadził też usprawnienia w zakresie jednoczesnego funkcjonowania wielu urządzeń MIMO (ang. Multiple Input Multiple Output).
  • Wi-Fi 5 (802.11ac) — wraz z tym standardem w 2014 roku maksymalna przepustowość wzrosła do 1 Gb/s, a funkcjonowanie technologii MIMO zostało usprawnione; standard ten funkcjonuje jedynie w paśmie 5 GHz.
  • Wi-Fi 6 (802.11ax) — najnowszy standard sieci Wi-Fi zaprezentowany w 2019 roku deklaruje maksymalną przepustowość na poziomie 10 Gb/s; działa na pasmach 2,4 GHz, 5 GHz oraz powoli zaczynają pojawiać się urządzenia wspierające funkcjonowanie na 6 GHz.

Zadaniem anteny jest transmitowanie sygnału bezprzewodowego wytwarzanego przez router do domu. Najczęściej możemy spotkać się z dwoma typami anten stosowanych przez producentów:

  • Anteny wewnętrzne — schowane w konstrukcji urządzenia, poprawiają estetykę i zapewniają równomierne, choć słabsze rozprowadzanie sygnału.
  • Anteny zewnętrzne — skonstruowane w postaci wystających z routera elementów, rozprowadzają sygnał kierunkowo.

Maksymalna prędkość transmisji określa, z jaką największą wartością są w stanie komunikować się urządzenia, gdy korzystamy z danego modelu routera. W związku z tym parametrem bardzo często dochodzi do pewnych nieporozumień. Warto nadmienić, że samą prędkość Internetu określa bezpośrednio rodzaj umowy z naszym dostawcą, a więc kupując urządzenie deklarujące maksymalną prędkość rzędu np. 600 Mb/s, nie należy spodziewać się, że zaczniemy osiągać takie wartości, jeżeli opłacamy abonament przykładowo na 100 Mb/s.

Dzięki zabezpieczeniom nasza sieć lokalna jest mniej podatna na ataki i kradzież danych. Zastanawiając się jaki router Wi-Fi do domu kupić, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ten parametr — obecność najnowszych technologii w tym zakresie skutecznie ochroni sieć przed niepożądanym dostępem osób trzecich. Do standardów zabezpieczeń sieci bezprzewodowej zaliczamy:

  • Protokół WEP — najstarsza z technologii i jednocześnie najmniej bezpieczna, ponieważ jej algorytm szyfrujący został już złamany; nie zaleca się jej stosowania od 2004 roku.
  • Protokół WPA — następca WEP, który do szyfrowania używa kluczy 256-bit (w porównaniu z 64-bit i 128-bit z poprzedniej generacji) oraz kluczy tymczasowych zwanych TKIP (ang. Temporal Key Integrity Protocol), co skutecznie zwiększa bezpieczeństwo.
  • Protokół WPA2 — druga wersja WPA, korzystającego z zaawansowanego algorytmu AES (ang. Advanced Encryption System), który zastąpił klucze TKIP protokołu WPA.
  • Protokół WPA3 – najnowsze z rozwiązań w kwestii zabezpieczeń sieci bezprzewodowych, powoli wprowadzane na większą skalę; zaimplementowano w nim nową technologię szyfrowania Perfect Forward Secrecy.

Jeszcze nie tak dawno temu konfigurując nowo zakupiony router do domu, osoby niebędące biegłe w obsłudze komputera mogły złapać się za głowę. Teraz doszło jednak na rynku do dość istotnej rewolucji — nie musimy już wpisywać adresu IP do przeglądarki i wprowadzać tam niezbędnych zmian w ustawieniach. Coraz więcej producentów wprowadza bowiem aplikacje towarzyszące na urządzenia mobilne, które bez problemu przeprowadzą użytkowników przez pierwsze uruchomienie i konfigurację urządzenia.

Jedną z funkcji, w jakie może być wyposażony router, jest VPN (ang. Virtual Private Network). Rozwiązanie to pozwala na podłączenie urządzeń w naszej sieci do zabezpieczonego serwera, który ukrywa prawdziwe adresy IP przed innymi użytkownikami w Internecie. To przyjemny dodatek dla osób szczególnie ceniących sobie prywatność.

Innym rozwiązaniem implementowanym przez producentów jest kontrola rodzicielska. Jest to opcja szczególnie przydatna, gdy z jakichś powodów chcemy monitorować oraz ograniczać treści i czas przeglądania Internetu domownikom. W praktyce dzięki tej funkcji możemy ustawić limit czasowy w określonych godzinach na urządzeniu, z którego korzysta dziecko oraz zablokować dostęp do niechcianych stron Internetowych.

Nie zawsze wykorzystywane przez nas w danym momencie urządzenie potrzebuje pełnej przepustowości, jaką mamy do dyspozycji. Dlatego też routery wyposażone w technologię QoS (ang. Quality of Service) potrafią zarządzać i dzielić nasze łącze internetowe. Standard ten umożliwia użytkownikowi określenie, który ze sprzętów ma priorytet w przydziale prędkości Internetu — nietrudno przecież zauważyć, że telewizor strumieniujący serial w rozdzielczości 4K wymaga o wiele większej prędkości transmisji, niż podłączony do tego samego Wi-Fi czytnik e-booków.

Warto wyposażyć się w router posiadający dowolnego typu wejście USB — dzięki jego obecności możemy udostępnić zawartość magazynu danych podpiętego tym złączem do innych urządzeń w naszej sieci.

Ostatni parametr, na jaki możemy natrafić, gdy zastanawiamy się np. jaki router do światłowodu kupić, to „siatka”. Technologia Wi-Fi Mesh pozwala na poprawę jakości i zasięgu sygnału wysyłanego przez nasze urządzenie. Dzieje się to za sprawą łączenia ze sobą kilku routerów, rozstawionych w różnych miejscach naszego budynku mieszkalnego — jest to więc opcja niezmiernie przydatna, gdy mamy do pokrycia dość duży obszar domu jednorodzinnego, ponieważ sygnał rozsyłany przez zwykły router może nie być tu wystarczający. Wówczas urządzenia w sieci automatycznie połączą się z tą siecią, która jest bliżej i oferuje mocniejszy sygnał.

Router do domu — najlepsze modele typu DSL/ADSL

Choć routery typu DSL/ADSL z wejściem na kabel telefoniczny są już dość przestarzałym rozwiązaniem, które nie zapewnia takiej prędkości transferu danych jak światłowód, wciąż możemy spotkać się z ich obecnością w wielu miejscach zamieszkania. Z tą właśnie myślą poświęciliśmy tym urządzeniom osobną sekcję naszego zestawienia — wybraliśmy trzy modele, ułożone od najtańszych do najdroższych.

1. TP-Link TD-W8961N

TP-Link TD-W8961ND
TP-Link TD-W8961N
  • Porty wejścia: RJ-11 (telefoniczny) – 1 szt.
  • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 4 szt.
  • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz
  • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 b/g/n
  • Antena: tak, zewnętrzna – 2 szt.
  • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 300 Mb/s
  • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WEP, WPA, WPA2
  • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW
  • Dodatkowe funkcje: QoS, Firewall
  • Cena: ~ 100 zł

TP-Link TD-W8961N to solidny i godny polecenia budżetowy router do domu. Model ten wyposażony został w podstawowe komponenty i funkcje, dzięki którym sprawdzi się jako urządzenie sieciowe codziennego użytku. Z tyłu tego sprzętu znajdziemy port RJ-11 do doprowadzenia łącza internetowego oraz 4 porty RJ-45 służące do podłączenia urządzeń za pomocą „skrętki”. Sam router pracuje wyłącznie w paśmie 2,4 GHz, a jego sygnał rozsyłają dwie zewnętrzne anteny. Maksymalna prędkość transmisji wynosi 300 Mb/s, a protokół WPA2 skutecznie zabezpieczy dostęp do naszej sieci bezprzewodowej.

Fakt, że jest to urządzenie wyposażone w niezbędne minimum, potwierdza dość krótka lista funkcji — znajdziemy tu bowiem jedynie system QoS oraz zaporę sieciową, a routerem można zarządzać wyłącznie poprzez okno przeglądarki. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z kiepskim sprzętem; osobom, które nie potrzebują wielu dodatkowych funkcji oferowanych przez droższe modele, TP-Link TD-W8961N powinien w zupełności wystarczyć.

Na plus

  • Zadowalająca prędkość transmisji
  • Niezbędne zabezpieczenia sieci
  • Duża ilość portów LAN

Na minus

  • Niska wytrzymałość konstrukcji

Kup TP-Link TD-W8961N

2. ASUS DSL-N16

ASUS DSL-N16
ASUS DSL-N16
  • Porty wejścia: RJ-11 (telefoniczny) – 1 szt.
  • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 4 szt.
  • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz
  • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 b/g/n
  • Antena: tak, zewnętrzna – 2 szt.
  • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 300 Mb/s
  • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WEP, WPA, WPA2
  • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
  • Dodatkowe funkcje: QoS, Firewall, VPN
  • Cena: ~ 220 zł

W nieco większej cenie znajdziemy bardziej zaawansowany router. ASUS DSL-N16 to model, który przypadnie do gustu osobom szukającym większej ilości przydatnych funkcji sieciowych. Z tyłu umieszczono port RJ-11, któremu towarzyszą cztery porty RJ-45. Ponownie mamy tu do czynienia z urządzeniem pracującym na paśmie 2,4 GHz, którego sygnał rozprowadzają dwie anteny zewnętrzne, a prędkość transmisji może osiągnąć 300 Mb/s. O bezpieczeństwo dba tutaj zestaw protokołów transmisji bezprzewodowej z WPA2 na czele.

Oprócz takich usług jak QoS czy Firewall, znajdziemy tu również usługę VPN, co jest istotną kwestią, gdy chcemy zadbać o odpowiedni stopień bezpieczeństwa naszej sieci. Miłym dodatkiem jest też możliwość sterowania routerem z poziomu aplikacji mobilnej, co ułatwi jego konfigurację osobom mniej obeznanym z technologią.

Na plus

  • Zadowalająca prędkość transmisji
  • Niezbędne zabezpieczenia sieci
  • Duża ilość portów LAN
  • Możliwość konfigurowania routera poprzez aplikację mobilną

Na minus

  • Brak obsługi pasma 5 GHz — w tej cenie można by się już o to pokusić

Kup ASUS DSL-N16

3. TP-LINK Archer VR2100

TP-LINK Archer VR2100
TP-LINK Archer VR2100
  • Porty wejścia: RJ-11 (telefoniczny) – 1 szt., RJ-45 (LAN/WAN) – 1 szt., USB-A 3.0 – 1 szt.
  • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 3 szt.
  • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
  • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac
  • Antena: tak, zewnętrzna – 3 szt.
  • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 300 Mb/s (dla 2,4 GHz), 1733 Mb/s (dla 5 GHz)
  • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WEP, WPA, WPA2
  • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
  • Dodatkowe funkcje: QoS, MU-MIMO, VPN, Firewall, kontrola rodzicielska
  • Cena: ~ 400 zł

Jako ostatni model do obsługi Internetu telefonicznego DSL/ADSL proponujemy TP-LINK Archer VR2100. Jest to urządzenie wyposażone w wiele przydatnych funkcji, które pozwolą na stworzenie dość zaawansowanej sieci domowej. Router zapewnia dostęp do dwóch pasm częstotliwości, ponieważ oprócz standardowych 2,4 GHz znajdziemy tu również 5 GHz, a urządzenie potrafi łączyć te dwa zakresy w jedną sieć. Tak jak w opisanych wcześniej modelach, tutaj również znajdziemy zestaw zabezpieczeń WEP, WPA i WPA2. Oprócz QoS i Firewalla mamy także VPN, kontrolę rodzicielską oraz technologię MU-MIMO, usprawniającą korzystanie z wielu urządzeń jednocześnie. Wszystkimi tymi aspektami można zarządzać poprzez przeglądarkę WWW, jak i aplikację mobilną.

Jedynym mankamentem tego modelu jest niska jakość zastosowanych anten jak na tę półkę cenową – sprawdzą się one raczej na mniejszej powierzchni, np. w mieszkaniu w bloku. Jeśli jednak ktoś zastanawia się, jaki router do domu jednorodzinnego kupić, to w tym przypadku wzmacniacz sygnału WiFi może okazać się przydatny.

Na plus

  • Bardzo dobra prędkość transmisji (dla 5 GHz)
  • Niezbędne zabezpieczenia sieci
  • Duża ilość portów LAN
  • Port USB-A 3.0
  • Możliwość konfigurowania routera poprzez aplikację mobilną
  • Obsługa dwóch częstotliwości
  • Wiele przydatnych funkcji

Na minus

  • Wbudowane anteny średniej jakości

Kup TP-LINK Archer VR2100

Router do domu — najlepsze modele typu xDSL

Chcąc kupić router do domu, gdy mamy dostęp do sieci kablowej lub światłowodu, należy zainteresować się modelami typu xDSL. Podczas montażu tych połączeń, dostawca Internetu zapewnia modem lub konwerter, z którego możemy wyprowadzić kabel RJ-45, podłączany do routera. W tej sekcji również wybraliśmy trzy modele, ułożone według ceny rosnąco.

1. TP-LINK TL-WR841N

TP-LINK TL-WR841N
TP-LINK TL-WR841N
  • Porty wejścia: RJ-45 (WAN) – 1 szt.
  • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 4 szt.
  • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz
  • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 b/g/n
  • Antena: tak, zewnętrzna – 2 szt.
  • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 300 Mb/s
  • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WEP, WPA, WPA2
  • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
  • Dodatkowe funkcje: QoS, VPN, Firewall
  • Cena: ~ 100 zł

Pierwszym urządzeniem typu xDSL jest kolejna konstrukcja firmy TP-LINK. Model TL-WR841N to bardzo popularna opcja wśród osób, które na zakup routera nie chcą przeznaczyć dużej sumy pieniędzy. Mamy tutaj dostęp do niezbędnego minimum do komfortowego korzystania z Internetu — oprócz jednego portu WAN znajdziemy też cztery wyjścia RJ-45, a urządzenie oferuje jedną częstotliwość pracy w postaci pasma 2,4 GHz. Dwie anteny zewnętrzne dbają o rozprowadzanie sygnału, którego maksymalna prędkość wynosi 300 Mb/s. Do zabezpieczenia sieci możemy użyć standardowego zestawu protokołów, z którego najbezpieczniejszy jest WPA2.

Niestety nie znajdziemy tutaj wielu dodatkowych funkcji, ponieważ do dyspozycji jest jedynie QoS, Firewall i VPN, jednak jak na urządzenie tej klasy i tak nie można narzekać. Miłym dodatkiem w TP-LINK TL-WR841N jest możliwość konfiguracji routera poprzez aplikację mobilną. Ten model to bardzo solidna propozycja dla osób, które zastanawiają się jaki router do domu kupić, wydając przy tym niewielkie pieniądze.

Na plus

  • Zadowalająca prędkość transmisji danych
  • Niezbędne zabezpieczenia sieci
  • Duża ilość portów LAN
  • Możliwość konfigurowania routera poprzez aplikację mobilną

Na minus

  • Niska wytrzymałość konstrukcji

Kup TP-LINK TL-WR841N

2. TP-LINK Archer AX1500

TP-LINK Archer AX1500
TP-LINK Archer AX1500
  • Porty wejścia: RJ-45 (WAN) – 1 szt.
  • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 4 szt.
  • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
  • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 b/g/n/ac/ax
  • Antena: tak, zewnętrzna – 4 szt.
  • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 300 Mb/s (dla 2,4 GHz), 1201 Mb/s (dla 5 GHz)
  • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WEP, WPA, WPA2
  • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
  • Dodatkowe funkcje: QoS, VPN, Firewall, TP-LINK OneMesh
  • Cena: ~ 220 zł

Jeśli chcemy wydać na urządzenie sieciowe większą ilość pieniędzy, możemy zakupić sprzęt bardziej zaawansowany i nowoczesny. TP-LINK Archer AX1500 to pierwszy i najtańszy proponowany przez nas router obsługujący standard Wi-Fi 6. Oznacza to, że obsługa wielu urządzeń jednocześnie jest o wiele lepszej jakości, a samo połączenie jest bardziej stabilne. Standardowo znajdziemy tutaj jeden port WAN oraz cztery porty LAN RJ-45. Urządzenie pozwala na pracę przy użyciu pasm 2,4 GHz oraz 5 GHz, dla których maksymalne prędkości wynoszą kolejno 300 Mb/s oraz 1201 Mb/s.

Sygnał bezprzewodowy zapewniają w tym przypadku cztery anteny zewnętrzne, a do zabezpieczenia sieci możemy wykorzystać protokół WPA2. Sprzętem można sterować nie tylko z poziomu strony WWW, ale także aplikacji mobilnej. Producent zastosował tutaj również technologię OneMesh, która pozwala na dokupienie do tego routera urządzeń, które rozbudują naszą sieć i rozprowadzą jej sygnał po większej powierzchni.

Na plus

  • Dobra prędkość transmisji danych (dla 5 GHz)
  • Niezbędne zabezpieczenia sieci
  • Duża ilość portów LAN
  • Obsługa dwóch częstotliwości
  • Możliwość konfigurowania routera poprzez aplikację mobilną
  • Możliwość zbudowania „siatki” z routera i dodatkowych urządzeń
  • Dobrej jakości anteny

Na minus

  • Brak znaczących minusów technicznych w tej cenie
  • Połyskliwy materiał użyty do produkcji obudowy bardzo łatwo się rysuje

Kup TP-LINK Archer AX1500

3. TP-LINK Archer AX72

TP-LINK Archer AX72
TP-LINK Archer AX72
  • Porty wejścia: RJ-45 (WAN) – 1 szt., USB-A 3.0 – 1 szt.
  • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 4 szt.
  • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
  • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 b/g/n/ac/ax
  • Antena: tak, zewnętrzna – 6 szt.
  • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 574 Mb/s (dla 2,4 GHz), 4804 Mb/s (dla 5 GHz)
  • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA, WPA2, WPA3
  • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
  • Dodatkowe funkcje: QoS, VPN, Firewall, MU-MIMO, serwer mediów, TP-LINK OneMesh, kontrola rodzicielska
  • Cena: ~ 500 zł

TP-LINK Archer AX72 jest zaawansowanym routerem wyposażonym w nowoczesne rozwiązania, na którego zakup trzeba przeznaczyć trochę więcej pieniędzy. Oprócz standardowego zestawu wejść i wyjść znajdziemy tu również port USB-A, dzięki któremu możemy udostępnić dowolne zasoby w naszej sieci. Zastosowanie nowych technologii wprowadzonych w standardzie Wi-Fi w wersji „ax” pozwala na zwiększenie prędkości zarówno w paśmie 2,4 GHz (574 Mb/s), jak i 5 GHz (4804 Mb/s).

Urządzenie posiada aż 6 wbudowanych anten, a sieć zabezpieczyć można za pomocą protokołu WPA3. Ponownie mamy tutaj możliwość skorzystania z funkcji TP-LINK OneMesh do rozbudowania naszej sieci, a oprócz tego sprzęt oferuje także dodatkowe funkcjonalności takie jak kontrola rodzicielska, QoS, VPN czy MU-MIMO. Dzięki nowoczesnym technologiom, zapewniającym stabilne, szybkie i bezpieczne łącze, jest to idealna opcja dla osób, które zadają sobie pytanie, jaki router do światłowodu kupić.

Na plus

  • Bardzo dobra prędkość transmisji danych dla obu pasm
  • Bardzo dobre zabezpieczenia sieci (WPA3)
  • Duża ilość portów LAN
  • Port USB-A 3.0
  • Obsługa dwóch częstotliwości
  • Możliwość konfigurowania routera poprzez aplikację mobilną
  • Możliwość zbudowania „siatki” z routera i dodatkowych urządzeń
  • Wiele dodatkowych funkcji

Na minus

  • Dość spore gabaryty urządzenia

Kup TP-LINK Archer AX72

4. TP-LINK Archer AX6000

TP-LINK Archer AX6000
TP-LINK Archer AX6000
  • Porty wejścia: RJ-45 (WAN) – 1 szt., USB-C – 1 szt., USB-A 3.0 – 1 szt.
  • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 8 szt.
  • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
  • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
  • Antena: tak, zewnętrzna – 8 szt.
  • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 1148 Mb/s (dla 2,4 GHz), 4804 Mb/s (dla 5 GHz)
  • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA, WPA2, WPA3
  • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
  • Dodatkowe funkcje: QoS, VPN, Firewall, MU-MIMO, OFDMA, serwer mediów, TP-LINK OneMesh
  • Cena: ~ 1400 zł

TP-LINK Archer AX6000 to router do domu wyposażony we wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania gwarantujące szybkie, bezpieczne i komfortowe korzystanie z sieci domowej oraz Internetu. Konstrukcja wyposażona jest w aż 8 portów LAN RJ-45 oraz w tę samą liczbę anten zewnętrznych. Oprócz tego na obudowie znajdziemy porty USB-C oraz USB-A, dzięki którym bez problemu udostępnimy innym użytkownikom naszej sieci dowolne pliki, np. filmy czy zdjęcia.

Router wykorzystuje najnowsze rozwiązania w kwestii przyspieszania transferu danych technologii Wi-Fi 6, ponieważ prędkość dla pasm 2,4 GHz oraz 5 GHz wynosi kolejno 1148 Mb/s i 4804 Mb/s. Ogromną zaletą jest również możliwość użycia protokołu WPA3 do zabezpieczenia sieci. Całością można sterować z poziomu aplikacji mobilnej lub poprzez okno przeglądarki internetowej. Jeżeli dość spory rozmiar modelu TP-LINK Archer AX6000 nie jest problemem, to opisywany sprzęt będzie świetną odpowiedzią na pytanie, jaki router do światłowodu wybrać — pozwoli on w stu procentach wykorzystać potencjał tej metody transmisji danych.

Na plus

  • Świetna prędkość transmisji danych dla obu pasm
  • Bardzo dobre zabezpieczenia sieci (WPA3)
  • Bardzo duża ilość portów LAN
  • Port USB-A 3.0 oraz USB-C
  • Możliwość konfigurowania routera poprzez aplikację mobilną
  • Możliwość zbudowania „siatki” z routera i dodatkowych urządzeń
  • Ogrom dodatkowych funkcji

Na minus

  • Dość spore gabaryty urządzenia

Kup TP-LINK Archer AX6000

Router do domu — najlepsze modele typu SIM

Ostatnim typem urządzeń, jakim przyjrzymy się w naszym zestawieniu, są modele wykorzystujące kartę SIM do uzyskiwania dostępu do Internetu. Routery tego typu stosowane są głównie przez osoby zamieszkałe na terenach, gdzie nie ma możliwości skorzystania z innych form dostępu do sieci. Poniższe propozycje ułożyliśmy cenowo od najniższej do najwyższej.

1. TP-LINK TL-MR100

TP-LINK TL-MR100
TP-LINK TL-MR100
  • Porty wejścia: RJ-45 (WAN/LAN) – 1 szt., micro-SIM – 1 szt.
  • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 1 szt.
  • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz
  • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 b/g/n
  • Antena: tak, zewnętrzna – 2 szt.
  • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 300 Mb/s
  • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WEP, WPA, WPA2
  • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW
  • Dodatkowe funkcje: Firewall
  • Cena: ~ 250 zł

Pierwszym polecanym przez nas modelem obsługującym łączność przez kartę SIM jest TP-LINK TL-MR100. Wyposażono go w niezbędne minimum portów i funkcji do korzystania z Internetu — znajdziemy tu bowiem tylko jeden port LAN i wejście na kartę micro-SIM. Urządzenie działa na częstotliwości 2,4 GHz, a prędkość transmisji osiąga tu maksymalnie 300 Mb/s.

Sieć chroni standardowy zestaw protokołów (WEP, WPA, WPA2), a skonfigurować ją można jedynie za pomocą przeglądarki internetowej. Jeśli ktoś zastanawiający się, jaki router do domu kupić, potrzebuje prostego urządzenia typu SIM w niewygórowanej kwocie, TP-LINK TL-MR100 będzie świetnym wyborem.

Na plus

  • Zadowalająca prędkość transmisji
  • Niezbędne zabezpieczenia sieci
  • Prostota obsługi i konfiguracji

Na minus

  • Tylko jedno wyjście LAN
  • Brak obsługi częstotliwości 5 GHz
  • Mało funkcji

Kup TP-LINK TL-MR100

2. TP-LINK Archer MR400

TP-LINK Archer MR400
TP-LINK Archer MR400
  • Porty wejścia: RJ-45 (WAN/LAN) – 1 szt., micro-SIM – 1 szt.
  • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 3 szt.
  • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
  • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 a/g/b/n/ac
  • Antena: tak, wewnętrzna – 2 szt., zewnętrzna – 2 szt.
  • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 300 Mb/s (dla 2,4 GHz), 867 Mb/s (dla 5 GHz)
  • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WEP, WPA, WPA2
  • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
  • Dodatkowe funkcje: QoS, VPN, Firewall, kontrola rodzicielska
  • Cena: ~ 450 zł

Jeżeli mamy do dyspozycji nieco więcej środków, warto przyjrzeć się modelowi TP-LINK Archer MR400. Oprócz częstotliwości 2,4 GHz może on pracować również na paśmie 5 GHz, gdzie osiąga prędkość do 867 Mb/s. Wyposażoną w zestaw czterech anten konstrukcję obdarzono szeregiem przydatnych funkcjonalności — oprócz QoS, VPN-a i Firewalla znajdziemy tu również kontrolę rodzicielską, a zestaw portów dopełniają trzy wyjścia LAN RJ-45 i WAN RJ-45 oraz slot na kartę micro-SIM.

Routerem można sterować z poziomu aplikacji mobilnej oraz strony WWW, a sieć zabezpieczymy maksymalnie standardem WPA2. Największą bolączką tego urządzenia jest konstrukcja wykonana z plastiku, który bardzo łatwo zbiera kurz i zarysowania.

Na plus

  • Dobra prędkość transmisji danych (dla 5 GHz)
  • Niezbędne zabezpieczenia sieci
  • Zadowalająca ilość portów LAN
  • Obsługa dwóch częstotliwości
  • Możliwość konfigurowania routera poprzez aplikację mobilną

Na minus

  • Brak znaczących minusów technicznych w tej cenie
  • Połyskliwy materiał użyty do produkcji obudowy bardzo łatwo się rysuje i zbiera kurz

Kup TP-LINK Archer MR400

3. TP-LINK Archer MR600

TP-LINK Archer MR600
TP-LINK Archer MR600
  • Porty wejścia: RJ-45 (WAN/LAN) – 1 szt., micro-SIM – 1 szt.
  • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 3 szt.
  • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
  • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 b/g/n/ac
  • Antena: tak, zewnętrzna – 2 szt.
  • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 300 Mb/s (dla 2,4 GHz), 867 Mb/s (dla 5 GHz)
  • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WEP, WPA, WPA2
  • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, aplikacja mobilna
  • Dodatkowe funkcje: QoS, VPN, Firewall, MU-MIMO, kontrola rodzicielska, TP LINK OneMesh, agregacja pasm
  • Cena: ~ 700 zł

Jeżeli szukamy urządzenia, które zapewni nieco więcej funkcji niż opisywany wcześniej model MR400, dobrą decyzją będzie router do domu TP-LINK Archer MR600. Za nieco wyższą cenę, oprócz standardowego zestawu portów w postaci 3 x LAN RJ-45, 1 x WAN RJ-45, 1 x micro-SIM oraz funkcji typu QoS, Firewall czy VPN otrzymujemy również kontrolę rodzicielską, wsparcie dla korzystania z wielu urządzeń MU-MIMO oraz technologię TP-LINK OneMesh. Ta ostatnia pozwala podłączyć do routera wspierane przez producenta rozszerzenia, które rozprowadzą sygnał bezprzewodowy naszej sieci na większą skalę.

Prędkość transmisji wynosi tutaj do 300 Mb/s dla pasma 2,4 GHz oraz 867 Mb/s dla 5 GHz, a najlepsze z dostępnych zabezpieczeń to WPA2. Choć w tej cenie można wymagać już WPA3 oraz standardu Wi-Fi 6, to urządzenie mimo wszystko jest bardzo przyzwoitą propozycją dla osób korzystających z internetu mobilnego na kartę SIM.

Na plus

  • Dobra prędkość transmisji danych (dla 5 GHz)
  • Niezbędne zabezpieczenia sieci
  • Zadowalająca liczba portów LAN
  • Obsługa dwóch częstotliwości
  • Możliwość konfigurowania routera poprzez aplikację mobilną
  • Możliwość zbudowania „siatki” z routera i dodatkowych urządzeń
  • Wiele dodatkowych funkcji

Na minus

  • Brak zabezpieczenia sieci na poziomie WPA3
  • Brak obsługi standardu Wi-Fi 6

Kup TP-LINK Archer MR600

4. D-LINK DWR-2101

D-LINK DWR-2101
D-LINK DWR-2101
  • Porty wejścia: nano-SIM – 1 szt., USB-C – 1 szt.
  • Porty wyjścia: RJ-45 (LAN) – 1 szt.
  • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz, 5 GHz
  • Obsługiwane standardy Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
  • Antena: tak, wewnętrzna – 3 szt.
  • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 600 Mb/s (dla 2,4 GHz), 1300 Mb/s (dla 5 GHz)
  • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA, WPA2, WPA3
  • Zarządzanie i konfiguracja: strona WWW, wbudowany wyświetlacz dotykowy
  • Dodatkowe funkcje: Firewall, VPN, wbudowany akumulator
  • Cena: ~ 2500 zł

Choć technologia 5G w naszym kraju dopiero raczkuje, już możemy spotkać na rynku kilka modeli wspierających to rozwiązanie. Jednym z nich jest D-LINK DWR-2101 — mały, przenośny router mobilny, wyposażony w akumulator o zadowalającej pojemności. Wspiera on zarówno pasmo 2,4 GHz, gdzie maksymalna prędkość wynosi 600 Mb/s, jak i 5 GHz, gdzie prędkość wynosi do 1300 Mb/s. Konstrukcja nie posiada dużej liczby portów, ponieważ znajdziemy tu jedynie slot na kartę nano-SIM, port USB-C i jeden port LAN RJ-45. Model wspiera technologię Wi-Fi 6 i wyposażony jest w zabezpieczenia WPA3. Całością można sterować za pomocą strony WWW oraz wbudowanego wyświetlacza dotykowego na środku urządzenia.

Największą wadą D-LINK DWR-2101 jest brak dodatkowych funkcji, takich jak choćby QoS, MU-MIMO czy kontrola rodzicielska. Wbudowana bateria pozwala na pracę do 12 godzin bez źródła zasilania. Ten model to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które zastanawiając się jaki router do domu kupić, szukają czegoś wspierającego technologię 5G.

Na plus

  • Wsparcie technologii 5G
  • Bardzo dobra prędkość transmisji danych dla obu pasm
  • Bardzo dobre zabezpieczenia sieci (WPA3)
  • Obsługa dwóch częstotliwości
  • Możliwość sterowania routerem poprzez ekran dotykowy
  • Wytrzymały akumulator

Na minus

  • Mało dodatkowych funkcji
  • Niewielka liczba dostępnych portów

Kup D-LINK DWR-2101

Najlepsze routery do domu — podsumowanie

W ten sposób dotarliśmy do końca naszego rankingu najlepszych routerów do domu. Wybór odpowiedniego modelu nie jest prosty, a mnogość parametrów i nowinek technicznych może przyprawić o ból głowy. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wytłumaczenie najważniejszych kwestii i wyselekcjonowanie 11 propozycji w różnych cenach, których zakup po prostu nie może okazać się nietrafiony. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się pomocny w zrozumieniu poszczególnych parametrów czy funkcji, a końcowo w wyborze odpowiedniego do swoich potrzeb routera.

Przeczytaj też: Jaki procesor do gier kupić?

A Wy jakiego połączenia internetowego używacie? Czy wybierając router do domu macie na celu rozprowadzenie sygnału światłowodowego, czy może wciąż korzystacie z innego medium transmisyjnego? Jak zwykle, na Wasze odpowiedzi czekamy w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.