Pokój gamingowy — jak urządzić i co powinien zawierać? Inspiracje oraz pomysły

Pokój gracza

Prawdziwy pokój gamingowy to marzenie niejednego dziecka, ale też wielu dorosłych, pasjonujących się grami. Ale co tak naprawdę powinno się znaleźć w takim pomieszczeniu? Skąd wziąć inspiracje do urządzenia pokoju gracza? Na te oraz inne pytania odpowiemy sobie w niniejszym artykule. Przejdźmy do konkretów i zacznijmy od początku.

Pokój gamingowy — czym się charakteryzuje i co powinno się w nim znaleźć?

Pokój gracza
Nieodłączne elementy pokoju dla gracza

Nie ma jednoznacznej definicji, która głosiłaby, co musi zawierać pokój gamingowy, aby można było określić tym mianem swoje cztery ściany. Możemy jednak przyjąć, że pomieszczenie dla gracza powinno charakteryzować się obecnością przedmiotów i akcesoriów z gier, takich jak np. plakaty na ścianach, figurki kolekcjonerskie na półkach czy pudełka z grami w szufladach. Ponadto w gaming roomie wypada zadbać o oświetlenie (np. LED-ami), które nada odpowiedni klimat.

Oczywiście w pokoju gracza nie może też zabraknąć najważniejszego, czyli dobrego komputera, który poradzi sobie nie tylko z grami na słaby PC, ale również najnowszymi produkcjami AAA. Rzecz jasna nie obejdzie się również bez przyzwoitego monitora, co najmniej niezłej klawiatury gamingowej, wysokiej jakości myszki gamingowej oraz dobrze brzmiących słuchawek.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Alternatywnie można też postawić na przenośny komputer i odpowiednią myszkę do laptopa, która sprawdzi się w różnych typach gier. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast PC czy laptopa zdecydować się na konsolę — to, ile kosztuje Nintendo Switch, PS5 czy Xbox Series X|S dla wielu będzie sporym plusem nad komputerem, bo każda konsola wyjdzie zauważalnie taniej niż PC czy laptop o podobnych możliwościach. Ponadto nie będzie trzeba dokupywać dodatkowych akcesoriów, takich jak myszka czy klawiatura.

Napis Game Over na ścianie
Tematyczny neon na ścianie może się okazać klimatycznym uzupełnieniem gamingowego pokoju

Oczywiście przyda się jeszcze biurko gamingowe lub zwykłe, bo w końcu na czymś trzeba postawić swój sprzęt do gier. Pokój dla graczy dobrze też wyposażyć w odpowiedni fotel gamingowy. Solidnie wykonane krzesło zapewni komfort i wygodę nawet podczas kilkugodzinnych rozgrywek, a do tego zadba o nasz kręgosłup oraz stawy. Rzecz jasna do przyjemnej gry po sieci należy wyposażyć się również w odpowiedni router do domu, który zadba o poprawne transfery.

Oczywiście nie jest to jedyna słuszna wizja „jaskini gracza”, a jedynie podpowiedź, co mogłoby się znaleźć w takowym pomieszczeniu. Wystrój pokoju gamingowego to w dużej mierze kwestia indywidualna, powiązana z preferencjami każdego z nas, a także grubością portfela. Nie da się bowiem ukryć, że urządzenie wymarzonego centrum dowodzenia dla niejednego fana wirtualnej rozgrywki mogłoby pochłonąć nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jak urządzić pokój gamingowy?

Pokój gracza
Gaming room

Nie ma uniwersalnego projektu na pokój gracza, ponieważ każde pomieszczenie jest inne. Przy aranżacji tzw. gaming roomu warto jednak pamiętać o kilku zasadach:

  1. Wszelkie lampy powinny zostać rozmieszczone tak, żeby światło nigdy nie padało bezpośrednio na ekran monitora czy telewizora.
  2. Odległość od telewizora czy monitora powinna zostać odpowiednio dostosowana, aby nie męczyć wzroku. W zależności od rozmiaru ekranu minimalny odstęp od oczu powinien być inny, dlatego niestety nie można wskazać uniwersalnej liczby.
  3. W zależności od budowy pomieszczenia warto zadbać o odpowiednie zagospodarowanie powierzchni — w pokoju gamingowym można wykorzystać każde skosy czy wnęki, przykładowo montując tam półki na gry lub figurki kolekcjonerskie.

Jeżeli chodzi o kwestie przebudowy samego pomieszczenia, to na ingerencję w konstrukcję budynku raczej nikt się nie zdecyduje, dlatego z oczywistych względów pominiemy ten aspekt i nawet nie będziemy tego sugerować. Z kolei mało inwazyjnym ulepszeniem, które idealnie wpasuje się w pokój gamingowy, będzie zamontowanie na ścianach wytłumiających pianek. Przydadzą się one szczególnie graczom, którzy grają online i podczas rozgrywki rozmawiają z innymi osobami. Zabawa w trybie wieloosobowym potrafi być bardzo emocjonująca, więc nawet jeżeli zdarzy nam się podnieść głos, to tzw. ściana gamingowa powinna oszczędzić innym domownikom naszych okrzyków bojowych.

Pokój gamingowy — inspiracje i pomysły

Inspiracji na gamingowy pokój najlepiej poszukać w sieci, np. wpisując frazę „gaming room” w Google Grafika czy też odwiedzając social media. Pomysłów na pokój gracza nie brakuje na Twitterze czy Instagramie, ale od siebie szczególnie polecamy zerknąć na Pinteresta. Można tam znaleźć bazę dobrej jakości zdjęć, przedstawiających pokoje graczy z całego świata. Przykładową galerię z inspiracjami zamieściliśmy poniżej.

Alternatywnym, ale bardziej czasochłonnym sposobem na pozyskanie unikalnych pomysłów na aranżację „jaskini gracza” jest poproszenie użytkowników Facebooka na różnego rodzaju grupach gamingowych o wrzucanie zdjęć swoich pokoi. Większość zapalonych gamerów chętnie podzieli się z resztą świata fotografią swojego tematycznego pomieszczenia.

Oczywiście nie wszystkie projekty innych osób okażą się trafne — jeżeli np. chcemy urządzić pokój gamingowy na poddaszu, to raczej niewielu graczy będzie mogło się pochwalić zdjęciami pomieszczenia w takim układzie. Z drugiej strony wcale nie trzeba kopiować żadnego pomysłu w stosunku 1 do 1.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Pokój dla gracza — podsumowanie

Mamy nadzieje, że niniejszy tekst dobrze wyjaśnia, jak urządzić pokój gracza, gdzie szukać inspiracji na gaming room oraz co powinno się znaleźć w takowym pomieszczeniu. Nie da się ukryć, że możliwości jest wiele i z odrobioną samozaparcia każdy powinien być w stanie zbudować sobie wymarzoną „jaskinię”.

Przeczytaj też: Najlepsze darmowe gry na PC

A czy ktoś z Was może się pochwalić prawdziwie gamingowym pokojem? Jeżeli tak, to śmiało wrzucajcie zdjęcia w komentarzach poniżej — może akurat kogoś zainspirują!

O autorze
Kacper Kościański
Redaktor naczelny & CEO

Ojciec-założyciel XGP.pl. Zapalony gracz od najmłodszych lat, przygodę z dziennikarstwem growym zaczynał na własnych blogach, o których dzisiaj nikt już nie pamięta. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Nie przegap okazji roku!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.