Jaki smartfon do 3000 zł kupić? TOP 10 najlepszych telefonów do 3000 zł (2024)

Najlepsze smartfony do 3000 zł

Wybór odpowiedniego smartfona stanowi obecnie niemałe wyzwanie. W czasach dynamicznego rozwoju sprzętu elektronicznego co rusz mamy do czynienia z premierami nowych modeli, a znane nam niegdyś telefony komórkowe zmieniły się nie do poznania. Choć na rynku nie brakuje propozycji budżetowych, wiele osób często przygląda się również konstrukcjom z wyższej półki i zastanawia się, jaki smartfon do 3000 zł kupić.

Postanowiliśmy przejrzeć oferty najpopularniejszych elektromarketów i starannie wyselekcjonowaliśmy 10 urządzeń, za które zapłacimy nie więcej niż trzy tysiące złotych. Wybrane modele ułożyliśmy według ceny rosnąco, a przy każdym z nich umieściliśmy specyfikację techniczną, krótki opis, a także listę wszelkich istotnych zalet i potencjalnych wad. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem!

Na co zwracać uwagę wybierając smartfon do 3000 zł?

Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych modeli, rzućmy okiem na specyfikację techniczną tego typu urządzeń. Znajdziemy tam wiele istotnych terminów oraz parametrów charakteryzujących ich funkcjonowanie, dlatego warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najważniejszymi z nich. Pozwoli nam to nie tylko lepiej zrozumieć, co wpływa na działanie smartfona, ale też wybrać odpowiedni sprzęt do naszych indywidualnych potrzeb.

Elementem mającym największy wpływ na wydajność jest SoC (ang. System On Chip). W dużym skrócie jest to zestaw najważniejszych komponentów urządzenia, takich jak procesor czy układ graficzny. Konstrukcje w tym budżecie cechuje pod tym względem duża różnorodność.

Istnieją bowiem modele nastawione na jak największą moc obliczeniową, inne zaś skupiają się na zgoła odmiennych aspektach funkcjonalności. Jedno jest pewne — jeśli zastanawiamy się, jaki smartfon do 3000 zł wybrać, możemy liczyć na płynną pracę w większości wymagających gier i aplikacji.

Inną istotną kwestią jest pamięć RAM (ang. Random Access Memory). Odpowiada ona za tymczasowe przechowywanie najczęściej wykorzystywanych danych w aplikacjach i samym systemie operacyjnym, a im jest jej więcej, tym płynniejsza dla użytkownika praca w wielu programach uruchomionych jednocześnie.

Obecnie rozsądnym minimum jest RAM o pojemności rzędu 8 GB, a wiele konstrukcji w interesującym nas budżecie zapewnia 12 GB tego typu pamięci. To jeszcze nie koniec — najlepszy telefon do 3000 zł zaoferuje użytkownikowi nawet 16 GB miejsca na dane tymczasowe.

Kolejnym komponentem jest magazyn wewnętrzny. Służy on do przechowywania plików długotrwale, a mowa tu oczywiście między innymi o wszelkich danych pobranych aplikacji, zdjęciach, filmach oraz grach. Zwłaszcza nowsze tytuły na telefon potrafią „ważyć” całkiem sporo, co warto wziąć pod uwagę, jeśli lubimy mieć na podorędziu kilka topowych produkcji.

Pojemność nośnika jest kwestią zależną tylko i wyłącznie od preferencji użytkownika, nie ma natomiast większego wpływu na wydajność urządzenia. Dobry smartfon do 3000 zł dysponować powinien co najmniej 128 GB pamięci wewnętrznej, a w przypadku niektórych konstrukcji możemy liczyć nawet na 256 GB tego typu przestrzeni dyskowej.

Wiele osób interesuje smartfon z dobrym aparatem do 3000 zł. Ciężko się temu dziwić — tego typu urządzenia bardzo się pod tym kątem rozwinęły, a jakość uzyskiwanych fotografii wymieniana jest jako jedna z kwestii priorytetowych podczas kupna nowego telefonu.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na ilość i rodzaj dostępnych obiektywów, ich jasność oraz rozdzielczość. Choć spośród wymienionych poniżej urządzeń wszystkie pozwalają robić zadowalające zdjęcia, to by rozpoznać prawdziwy potencjał fotograficzny, warto nieco zgłębić temat. Więcej informacji można znaleźć chociażby w naszym artykule, w którym pomagamy wybrać telefon z dobrym aparatem.

Informacje generowane przez wcześniej opisywane podzespoły wyświetlane zostają na ekranie. Składają się na niego cztery najważniejsze parametry:

 • Przekątna — wyraża się ją w calach i oznacza odległość od jednego rogu ekranu do drugiego. Im większa jej wartość, tym większy rozmiar ekranu oraz samego smartfona.
 • Rozdzielczość — podawany w pikselach parametr określa liczbę możliwych do wyświetlenia pojedynczych punktów składających się na obraz. Wraz ze wzrostem maksymalnej rozdzielczości zwiększa się szczegółowość wyświetlanych treści.
 • Częstotliwość odświeżania — określa liczbę możliwych do wyświetlenia klatek animacji w ciągu jednej sekundy. Wyraża się ją w hercach, a im jest większa, tym zauważalnie lepsza płynność systemowych animacji i treści wspierających taki refresh rate.
 • Rodzaj matrycy — element mający największy wpływ na charakterystykę wyświetlanego obrazu, kolory oraz kontrast. Istnieje wiele rodzajów matryc, z których do najczęściej wykorzystywanych w smartfonach zaliczamy IPS oraz OLED w różnych konfiguracjach.

Zastanawiając się, jaki smartfon do 3000 zł wybrać, powinniśmy postawić na sprzęt oferujący ekran OLED (lub jego odmianę) o częstotliwości odświeżania powyżej 90 Hz. W niektórych przypadkach możemy liczyć na rozdzielczość nieco wyższą, niż standardowa; ta wynosi zazwyczaj 1080 × 2400 px.

Dla spragnionych wiedzy na temat parametrów ekranu polecamy lekturę artykułu na łamach XGP.pl, w którym pomagamy wybrać najlepszy monitor gamingowy — niezależnie od docelowego urządzenia ekrany w dużej mierze cechują się podobnymi parametrami.

Warto również zadbać o to, aby nasz przyszły sprzęt długo pracował na baterii, a jej ładowanie nie zajmowało dużo czasu. Tutaj w grę wchodzą dwie kluczowe kwestie: pojemność ogniwa wyrażana w miliamperogodzinach (mAh) oraz moc ładowania podawana w watach (W). Na tym polu panuje duża różnorodność — niektóre konstrukcje oferują mniej niż 3000 mAh, a najlepszy smartfon do 3000 zł pod względem pojemności akumulatora wyposażony będzie w zapas energii przekraczający 5000 mAh.

To samo tyczy się maksymalnej mocy ładowania obsługiwanej przez smartfon. Wśród poniższych modeli znajdziemy urządzenia obsługujące podstawowy Quick Charge osiągający wydajność 20-30 W, a także takie o niezwykle szybkim ładowaniu przekraczającym 100 W. Jeżeli korzystamy także z innych metod uzupełniania energii, takich jak bezprzewodowe Qi, warto zwrócić uwagę na wsparcie wybranej technologii w interesującym nas sprzęcie.

Ostatnim istotnym aspektem jest łączność, a dokładniej obsługa 5G. Choć rozwój tego rodzaju sieci nie jest jeszcze na takim poziomie, jak znane od lat 4G (LTE), warto zaopatrzyć się w urządzenie umożliwiające nam korzystanie z dobrodziejstw jego następcy. Na całe szczęście w przypadku wybranych przez nas urządzeń do 3000 zł sprawa jest dość prosta — każde z nich wyposażono w odpowiedni moduł wspierający 5G.

Skoro wszystkie najważniejsze kwestie mamy już za sobą, przejdźmy do naszego rankingu!

Smartfon do 3000 zł — najlepsze modele

Zastanawiając się, jaki smartfon do 3000 zł wybrać, należy oczekiwać bardzo dobrze wykonanego urządzenia wręcz napakowanego najnowszymi komponentami zapewniającymi wysoki poziom wydajności. Taki sprzęt umożliwi nam pracę w wielu wymagających grach i aplikacjach oraz robienie świetnych zdjęć i nagrań. Choć stopień zaawansowania takich modeli jeszcze nieco odstaje od dużo droższych flagowców, z pewnością zadowolą one zdecydowaną większość użytkowników.

1. Motorola Edge 30 Fusion 12/256 GB

Motorola Edge 30 Fusion
Motorola Edge 30 Fusion
 • Wyświetlacz: 6,55″ P-OLED
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1080 × 2400 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 888+
 • RAM: 12 GB (dostępny także w wersji 8 GB)
 • Pojemność pamięci: 256 GB (dostępny także w wersji 128 GB i 512 GB)
 • System operacyjny: Android 12
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 4400 mAh, 68 W
 • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM — 2 szt.
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC
 • Aparat: 50 Mpix (f/1.8, 1/1.55″, 1.0 µm, OIS) — szerokokątny, 13 Mpix (f/2.2, 1.12 µm) — ultraszeroki, 2 Mpix (f/2.4) — czujnik głębi, 32 Mpix (f/2.5, 1/2.8″, 0.8 µm) — przedni
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM, głośniki stereo, certyfikat IP52
 • Waga: ~ 170 g
 • Cena: ~ 2300 zł

Nasze zestawienie otwiera Motorola Edge 30 Fusion — najtańszy ze wszystkich tu obecnych, jednak zdecydowanie warty uwagi telefon. Za moc obliczeniową odpowiada układ Snapdragon 888+, wspierany przez 12 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci wewnętrznej. Informacje wyświetlane są na dużym ekranie P-OLED o bardzo wysokiej częstotliwości odświeżania, co przekłada się na świetne odwzorowanie kolorów, głęboką czerń oraz wysoką płynność odtwarzanych treści.

Choć bateria nie powala pojemnością, wynagradza to szybkie ładowanie na poziomie aż 68 W. Opisywany sprzęt nie ma się również czego wstydzić w kwestii aparatów — obecne na pokładzie obiektywy, w tym 50-megapikselowe „oczko” szerokokątne z optyczną stabilizacją obrazu, dostarczają bardzo dobre efekty w każdych warunkach oświetleniowych. Konstrukcję cechuje niska waga oraz certyfikat wodoszczelności IP52.

Rozważając zakup tego modelu, warto pamiętać o dwóch dość istotnych kwestiach. Przede wszystkim wśród obiektywów zabrakło teleobiektywu, co zdecydowanie nie zadowoli fanów fotografii mobilnej. Dodatkowo nie znajdziemy tu również ładowania bezprzewodowego. Jeśli jednak nie są to dla nas kwestie pierwszorzędne, a zastanawiamy się, jaki telefon do 3000 zł wybrać, Motorola Edge 30 Fusion będzie bardzo dobrym wyborem.

Na plus

 • Wysoka wydajność
 • Bardzo dobry ekran P-OLED
 • Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Bardzo duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Dość dobra jakość zdjęć i nagrań
 • Dość duża pojemność baterii
 • Bardzo szybkie ładowanie przewodowe
 • Certyfikat IP52
 • Bardzo niska waga

Na minus

 • Brak ładowania bezprzewodowego
 • Brak teleobiektywu

Kup Motorola Edge 30 Fusion 12/256 GB

2. Google Pixel 6 Pro 12/128 GB

Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 Pro
 • Wyświetlacz: 6,7″ AMOLED
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1440 × 3120 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
 • Procesor: Google Tensor
 • RAM: 12 GB
 • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny także w wersji 256 GB i 512 GB)
 • System operacyjny: Android 12
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 5003 mAh, 23 W (23 W bezprzewodowe, bezprzewodowe zwrotne)
 • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM — 1 szt.
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC
 • Aparat: 50 Mpix (f/1.9, 1/1.31″, 1.2 µm, OIS) — szerokokątny, 48 Mpix (f/3.5, 1/2″, 0.8 µm, OIS) — teleobiektyw, 12 Mpix (f/2.2, 1.25 µm) — ultraszeroki, 11 Mpix (f/2.2, 1.22 µm) — przedni
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM (hybrydowy), głośniki stereo, certyfikat IP68
 • Waga: ~ 210 g
 • Cena: ~ 2500 zł

Jeżeli nie zależy nam na zakupie najnowszego urządzenia, warto rozważyć zakup Google Pixel 6 Pro — najmocniejszej wersji jednego z najlepszych flagowców ostatnich lat. Konstrukcję od giganta z Mountain View wyposażono w pierwszą generację autorskiego procesora Tensor, wspierającego wiele przydatnych technologii bazujących na sztucznej inteligencji. Na pokładzie znajdziemy także 12 GB pamięci RAM, 128 GB magazynu danych oraz genialny, szczegółowy ekran AMOLED o wysokiej częstotliwości odświeżania.

Dość znanym i wciąż aktualnym stwierdzeniem jest, że urządzenia z serii Pixel słyną ze swoich aparatów. Tak też jest w przypadku modelu Pixel 6 Pro, którego trzy obiektywy zapewniają fenomenalne zdjęcia i nagrania w każdych warunkach oświetleniowych. Urządzenie zasila bateria o pojemności nieco ponad 5000 mAh, a uzupełnimy ją z mocą 23 W przewodowo lub bezprzewodowo, dodatkowo całość wsparto certyfikatem IP68.

Niestety moc ładowania urządzenia nieco odstaje od konkurencji. Dodatkowo w zestawie na próżno szukać kostki ładującej, a obecna w smartfonie technologia Dual SIM działa jedynie w połączeniu karty fizycznej z kartą eSIM.

Ostatnią istotną kwestią jest dość duża waga, która może po prostu przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. Nie zmienia to jednak faktu, że w tej cenie ciężko szukać lepszej propozycji — zwłaszcza jeśli interesuje nas najlepszy smartfon do 3000 zł pod kątem aparatu.

Na plus

 • Zadowalająca wydajność
 • Genialny ekran AMOLED o bardzo wysokiej rozdzielczości
 • Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Fenomenalna jakość zdjęć i nagrań
 • Duża pojemność baterii
 • Ładowanie bezprzewodowe i bezprzewodowe zwrotne
 • Certyfikat IP68

Na minus

 • Niska moc ładowania baterii
 • Brak ładowarki w zestawie
 • Dual SIM możliwe jedynie w kombinacji fizycznej karty i eSIM
 • Dość duża waga

Kup Google Pixel 6 Pro 12/128 GB

3. Google Pixel 7 8/128 GB

Google Pixel 7
Google Pixel 7
 • Wyświetlacz: 6,3″ AMOLED
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1080 × 2400 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 90 Hz
 • Procesor: Google Tensor G2
 • RAM: 8 GB
 • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny także w wersji 256 GB)
 • System operacyjny: Android 13
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 4355 mAh, 20 W (20 W bezprzewodowe)
 • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM — 1 szt.
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC
 • Aparat: 50 Mpix (f/1.9, 1/1.31″, 1.2 µm, OIS) — szerokokątny, 12 Mpix (f/2.2, 1/2.9″, 1.25 µm) — ultraszeroki, 10.8 Mpix (f/2.2, 1/3.1″, 1.22 µm) — przedni
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM (hybrydowy), głośniki stereo, certyfikat IP68
 • Waga: ~ 200 g
 • Cena: ~ 2500 zł

Następne miejsce w naszym zestawieniu należy do kolejnej konstrukcji od firmy Google — oto Pixel 7, czyli podstawowa wersja zeszłorocznego flagowca tego producenta. O wydajność dba tu druga generacja autorskiego chipu, czyli Google Tensor G2 wsparta 8 GB pamięci RAM. Połączenie to gwarantuje wysoki poziom wydajności, a efekty jego pracy podziwiać możemy na świetnym ekranie AMOLED o dość wysokiej częstotliwości odświeżania.

Choć Google Pixel 7 dysponuje tylko dwoma obiektywami tylnymi, wykorzystuje ich potencjał w niemal stu procentach. Trzeba przyznać, że producenci pakujący jak najwięcej „oczek” o coraz wyższych parametrach do swoich modeli powinni wziąć przykład z Pixeli deklasujących konkurencję mądrymi rozwiązaniami i genialną jakością zdjęć oraz nagrań. Z pozostałych kwestii: bateria jest całkiem pojemna, możemy ładować ją bezprzewodowo, a całość spełnia normy certyfikatu IP68.

Niestety znajdzie się tu kilka wad. Pierwszą z nich jest niska moc ładowania baterii — w czasach, gdy szybkie ładowanie na poziomie powyżej 40 W staje się standardem w tej cenie, w Pixelu 7 znajdziemy jedynie 20 W.

Zabrakło także wsparcia pełnego Dual SIM, tylne obiektywy nie dają nam możliwości optycznego zbliżenia, a w zestawie nie znajdziemy kostki ładującej. Dodatkowo warto wspomnieć o 90-hercowej częstotliwości odświeżania ekranu, które na tle konkurencji oferującej nawet powyżej 120 Hz nie jest aż tak atrakcyjne.

Na plus

 • Wysoka wydajność
 • Genialny ekran AMOLED
 • Dość duża ilość pamięci RAM
 • Duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Bardzo dobra jakość zdjęć i nagrań
 • Dość duża pojemność baterii
 • Ładowanie bezprzewodowe
 • Certyfikat IP68

Na minus

 • Brak teleobiektywu
 • Dual SIM możliwy tylko w połączeniu z kartą eSIM
 • Dość niska częstotliwość odświeżania ekranu
 • Niska moc ładowania baterii
 • Brak ładowarki w zestawie

Kup Google Pixel 7 8/128 GB

4. OnePlus Nord 3 16/256 GB

OnePlus Nord 3
OnePlus Nord 3
 • Wyświetlacz: 6,74″ AMOLED
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1240 × 2772 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
 • Procesor: MediaTek Dimensity 9000
 • RAM: 16 GB (dostępny także w wersji 8 GB)
 • Pojemność pamięci: 256 GB (dostępny także w wersji 128 GB)
 • System operacyjny: Android 13
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 5000 mAh, 80 W
 • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM — 2 szt.
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC
 • Aparat: 50 Mpix (f/1.8, 1/1.56″, 1.0 µm, OIS) — szerokokątny, 8 Mpix (f/2.2, 1/4″, 1.12 µm) — ultraszeroki, 2 Mpix (f/2.4) — makro, 16 Mpix (f/2.4, 1.0 µm) — przedni
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM, głośniki stereo, certyfikat IP54
 • Waga: ~ 190 g
 • Cena: ~ 2500 zł

OnePlus Nord 3 to zdecydowanie jedna z najciekawszych propozycji w naszym rankingu. Oferuje ona bowiem zadziwiająco dużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę urządzenia — znajdziemy tu wydajny układ MediaTek Dimensity 9000, świetny ekran AMOLED 120 Hz o nieco większej rozdzielczości niż standardowa, a także imponujące 16 GB pamięci RAM. Do dyspozycji użytkownika oddano 256 GB pamięci wewnętrznej, a całość pracuje pod kontrolą systemu Android 13.

Sprzęt zasila pojemna bateria 5000 mAh, dzięki której nie musimy martwić się o czas pracy na jednym ładowaniu. A skoro o uzupełnianiu energii mowa, tutaj również czeka na nas niespodzianka.

Mamy tu do czynienia z niezwykle szybkim 80-watowym ładowaniem przewodowym. Zaimplementowane obiektywy aparatu są całkiem dobrej jakości, a konstrukcję cechuje odporność na pył i wodę potwierdzona certyfikatem IP54.

Nie jest to jednak smartfon idealny. Zabrakło wsparcia ładowania indukcyjnego, wśród „oczek” aparatu nie znajdziemy teleobiektywu, a podczas nagrywania w rozdzielczości 4K nie możemy liczyć na stabilizację obrazu. Warto pamiętać, że nie dla każdego są to kwestie priorytetowe — wówczas OnePlus Nord 3 to bardzo kusząca propozycja, zwłaszcza jeśli interesuje nas dobry smartfon do 3000 zł.

Na plus

 • Bardzo wysoka wydajność
 • Świetny ekran AMOLED o wysokiej rozdzielczości
 • Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
 • Bardzo duża ilość pamięci RAM
 • Bardzo duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Dobra jakość zdjęć i nagrań
 • Duża pojemność baterii
 • Wyjątkowo szybkie ładowanie przewodowe
 • Certyfikat IP54

Na minus

 • Brak ładowania bezprzewodowego
 • Brak teleobiektywu
 • Wyłączone stabilizowanie obrazu w trybie nagrywania 4K

Kup OnePlus Nord 3 16/256 GB

5. Xiaomi POCO F5 Pro 12/256 GB

Xiaomi POCO F5 Pro
Xiaomi POCO F5 Pro
 • Wyświetlacz: 6,67″ AMOLED
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1440 × 3200 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
 • RAM: 12 GB (dostępny także w wersji 8 GB)
 • Pojemność pamięci: 256 GB (dostępny także w wersji 512 GB)
 • System operacyjny: Android 13
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 5160 mAh, 67 W (30 W bezprzewodowe)
 • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM — 2 szt.
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC
 • Aparat: 64 Mpix (f/1.8, 1/2″, 0.7 µm, OIS) — szerokokątny, 8 Mpix (f/2.2, 1/4″, 1.12 µm) — ultraszeroki, 2 Mpix (f/2.4) — makro, 16 Mpix (f/2.5, 1/3.06″, 1.0 µm) — przedni
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM, głośniki stereo, certyfikat IP53
 • Waga: ~ 200 g
 • Cena: ~ 2600 zł

Xiaomi POCO F5 Pro to zdecydowanie najlepszy smartfon do 3000 zł pod kątem wydajności. Zaimplementowany tu układ Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 wraz z innymi komponentami tego modelu oraz 12 GB pamięci RAM pozostawia inne pozycje z niniejszego rankingu daleko w tyle, pozwalając na uruchomienie nawet najbardziej wymagających gier i aplikacji. Dodajmy do tego świetny ekran AMOLED o rozdzielczości 1440p i refresh rate rzędu 120 Hz, a otrzymamy bardzo ciekawy w swojej cenie sprzęt.

Bateria to pojemne ogniwo 5160 mAh, które naładujemy przewodowo z mocą 67 W lub indukcyjnie wykorzystując 30 W. Choć POCO F5 Pro stworzono z myślą o wydajności, nie zawodzi on również pod kątem fotografii mobilnej — zaimplementowany tu zestaw obiektywów radzi sobie całkiem nieźle, a większość użytkowników powinna być z niego zadowolona. Całość dodatkowo opatrzono certyfikatem IP53.

Niestety wśród wspomnianych obiektywów zabrakło zbliżenia optycznego. Dodatkowo radzą sobie one nieco gorzej w porównaniu z konkurencją, zwłaszcza w słabszych warunkach oświetleniowych. Na sam koniec warto pamiętać o dość wysokiej temperaturze pracy pod dużym obciążeniem — duża moc obliczeniowa niestety negatywnie odbija się na tym aspekcie funkcjonowania sprzętu.

Na plus

 • Fenomenalna wydajność
 • Świetny ekran AMOLED o bardzo wysokiej rozdzielczości
 • Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Bardzo duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Dobra jakość zdjęć i nagrań
 • Duża pojemność baterii
 • Bardzo szybkie ładowanie przewodowe
 • Dość szybkie ładowanie bezprzewodowe
 • Certyfikat IP53

Na minus

 • Brak teleobiektywu
 • Nieco gorsze działanie aparatu w słabszych warunkach oświetleniowych
 • Wysoka temperatura pracy pod dużym obciążeniem

Kup Xiaomi POCO F5 Pro 12/256 GB

6. Nubia Red Magic 7 12/128 GB

Nubia Red Magic 7
Nubia Red Magic 7
 • Wyświetlacz: 6,8″ AMOLED
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1080 × 2400 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 165 Hz
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
 • RAM: 12 GB (dostępny także w wersji 8 GB i 16 GB)
 • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny także w wersji 256 GB i 512 GB)
 • System operacyjny: Android 12
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 4500 mAh, 65 W
 • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM — 2 szt., złącze słuchawkowe
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC
 • Aparat: 64 Mpix (f/1.8, 1/1.97″, 0.7 µm) — szerokokątny, 8 Mpix (f/2, 1/4″, 1.12 µm) — ultraszeroki, 2 Mpix (f/2.4) — makro, 8 Mpix (f/2, 1/4″, 1.12 µm) — przedni
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM, głośniki stereo, wbudowany wentylator chłodzący
 • Waga: ~ 220 g
 • Cena: ~ 2900 zł

Nubia Red Magic 7 to prawdziwa gratka dla fanów mobilnego gamingu. Sercem urządzenia jest SoC Snapdragon 8 Gen 1 wsparty 12 GB pamięci RAM, zapewniający wysoki poziom wydajności, a efekty jego działania podziwiać możemy na dużym ekranie AMOLED o częstotliwości odświeżania aż 165 Hz. Sprawia to, że ogrywanie ulubionych tytułów stworzonych z myślą o smartfonach będzie czystą przyjemnością.

Bateria jest dość pojemna, a w razie potrzeby uzupełnimy ją za pomocą 65-watowego ładowania przewodowego. Całość wyposażono w rzadko już dziś spotykane złącze słuchawkowe, zestaw trzech tylnych obiektywów oraz prawdziwego asa w rękawie Nubii, czyli wewnętrzny wentylator chłodzący komponenty podczas intensywnej pracy.

Niestety opisywany sprzęt jest daleki od perfekcji. Brak teleobiektywu, przeciętne działanie aparatu w porównaniu z konkurencją oraz nieobecność certyfikatu wodoszczelności to tylko początek bolączek tego modelu.

Moc ładowania w wersji na rynek światowy jest niemal dwukrotnie niższa niż w wariancie chińskim, nie znajdziemy tu wsparcia ładowania bezprzewodowego, a cała konstrukcja waży aż 220 g. Jeżeli jednak zależy nam na sprzęcie stworzonym do gamingu i nie będzie wykorzystywany w innym celu, Nubia Red Magic 7 to strzał w dziesiątkę.

Na plus

 • Bardzo wysoka wydajność
 • Świetny ekran AMOLED
 • Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Dość duża pojemność baterii
 • Bardzo szybkie ładowanie przewodowe
 • Wentylator chłodzący komponenty

Na minus

 • Brak ładowania bezprzewodowego
 • Niemal dwukrotnie niższa moc ładowania w porównaniu z wariantem na rynek chiński
 • Brak certyfikatu wodoszczelności
 • Brak teleobiektywu
 • Słabsze działanie aparatu w porównaniu z konkurencją
 • Dość duża waga

Kup Nubia Red Magic 7 12/128 GB

7. Xiaomi 13T 8/256 GB

Xiaomi 13T
Xiaomi 13T
 • Wyświetlacz: 6,67″ AMOLED
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1240 × 2712 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz 
 • Procesor: MediaTek Dimensity 8200 Ultra
 • RAM: 8 GB (dostępny także w wersji 12 GB)
 • Pojemność pamięci: 256 GB
 • System operacyjny: Android 13
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 5000 mAh, 67 W
 • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM — 2 szt.
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, NFC
 • Aparat: 50 Mpix (f/1.9, 1/1.28″, 1.22 µm, OIS) — szerokokątny, 50 Mpix (f/1.9, 1/2.88″, 0.61 µm) — teleobiektyw, 12 Mpix (f/2.2, 1/3.06″, 1.12 µm) — ultraszeroki, 20 Mpix (f/2.2, 0.8 µm) — przedni
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM, głośniki stereo, certyfikat IP68
 • Waga: ~ 190 g
 • Cena: ~ 3000 zł

Xiaomi 13T to kolejna bardzo ciekawa propozycja w naszym zestawieniu. Układ MediaTek Dimensity 8200 Ultra w połączeniu z 8 GB RAM dbają o wysoką wydajność, a do dyspozycji użytkownika oddano 256 GB pamięci wewnętrznej. Jeśli zaś chodzi o ekran, znajdziemy tu duży panel AMOLED o rozdzielczości 1240p oraz częstotliwości odświeżania na poziomie 144 Hz.

Zaimplementowane przez producenta obiektywy aparatu radzą sobie bardzo dobrze i pozwalają na wykonywanie wysokiej jakości zdjęć czy nagrań. Bateria to pojemne ogniwo 5000 mAh, a w razie potrzeby uzupełnimy jego poziom za pomocą 67-watowego ładowania przewodowego. Całość jest stosunkowo lekka i cechuje się wodoszczelnością na poziomie IP68.

Niestety znalazło się również kilka mankamentów. Pierwszym z nich jest przedni obiektyw, którego jakość nieco odstaje w porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami.

Co więcej, sprzęt nie obsługuje indukcyjnego uzupełniania energii, a sama moc ładowania przewodowego została obniżona względem poprzedniej generacji tego modelu. Jeżeli wymienione kwestie nie są dla nas tak zwanym deal breakerem, Xiaomi 13T to świetna odpowiedź na pytanie, jaki smartfon do 3000 zł kupić.

Na plus

 • Wysoka wydajność
 • Świetny ekran AMOLED o wysokiej rozdzielczości
 • Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
 • Dość duża ilość pamięci RAM
 • Bardzo duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Dobra jakość zdjęć i nagrań
 • Duża pojemność baterii
 • Bardzo szybkie ładowanie przewodowe
 • Certyfikat IP68

Na minus

 • Brak ładowania bezprzewodowego
 • Nieco słaby przedni obiektyw
 • Wolniejsze ładowanie w porównaniu z poprzednikiem

Kup Xiaomi 13T 8/256 GB

8. Motorola Edge 30 Ultra 12/256 GB

Motorola Edge 30 Ultra
Motorola Edge 30 Ultra
 • Wyświetlacz: 6,67″ P-OLED
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1080 × 2400 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
 • RAM: 12 GB (dostępny także w wersji 8 GB)
 • Pojemność pamięci: 256 GB (dostępny także w wersji 128 GB i 512 GB)
 • System operacyjny: Android 12
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 4610 mAh, 125 W (50 W bezprzewodowe, 10 W bezprzewodowe zwrotne)
 • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM — 2 szt.
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC
 • Aparat: 200 Mpix (f/1.9, 1/1.22″, 0.64 µm, OIS) — szerokokątny, 12 Mpix (f/1.6, 1.22 µm) — teleobiektyw, 50 Mpix (f/2.2, 1/2.76″, 0.64 µm) — ultraszeroki, 60 Mpix (f/2.2, 1/2.8″, 0.61 µm) — przedni
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM, głośniki stereo, certyfikat IP52
 • Waga: ~ 200 g
 • Cena: ~ 3000 zł

Motorola Edge 30 Ultra to smartfon niemal kompletny. Za wydajność odpowiada SoC Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 oraz 12 GB RAM-u, a użytkownik ma do dyspozycji 256-gigabajtowy magazyn danych. Generowane przez ten zestaw informacje wyświetlane są na dużym ekranie P-OLED wysokiej jakości, którego częstotliwość odświeżania sięga aż 144 Hz.

Prawdziwym asem w rękawie tego modelu jest moc ładowania. W przypadku użycia przewodu sięga ona aż 125 W, a wariant bezprzewodowy zapewnia do 50 W. Sprawia to, że uzupełnienie poziomu baterii jest w najlepszym wypadku kwestią zaledwie 30 minut.

Jeśli zaś chodzi o aparat, tutaj również mamy powody do radości — na pokładzie znalazł się między innymi 200-megapikselowy obiektyw główny z optyczną stabilizacją obrazu. Całość wsparto dodatkowo certyfikatem IP52.

Niestety aparat nieco słabiej radzi sobie, gdy zapadnie zmrok. Dodatkowo należy mieć na uwadze potencjalnie szkodliwy wpływ aż tak dużej mocy ładowania na żywotność ogniwa w dłuższej perspektywie czasu.

Ostatnią kwestią, o jakiej powinniśmy pamiętać, jest stosunkowo niewielka liczba scenariuszy, w których wykorzystamy pełną rozdzielczość obiektywu głównego — w zdecydowanej większości sytuacji użytkownik korzystać będzie z trybu łączenia pikseli, którego efektywna rozdzielczość zdjęć wynosi 12,5 Mpix.

Na plus

 • Bardzo wysoka wydajność
 • Świetny ekran P-OLED
 • Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Bardzo duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Bardzo dobra jakość zdjęć i nagrań
 • Dość duża pojemność baterii
 • Absurdalnie szybkie ładowanie przewodowe
 • Bardzo szybkie ładowanie bezprzewodowe
 • Ładowanie bezprzewodowe zwrotne
 • Certyfikat IP52

Na minus

 • Nieco gorsze funkcjonowanie aparatu w słabszych warunkach oświetleniowych
 • Mała liczba praktycznych zastosowań pełnej rozdzielczości obiektywu głównego
 • Możliwy szkodliwy wpływ ładowania 125 W na baterię w dłuższej perspektywie czasu

Kup Motorola Edge 30 Ultra 12/256 GB

9. Apple iPhone 12 128 GB

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12
 • Wyświetlacz: 6,1″ OLED
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1170 × 2532 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 60 Hz
 • Procesor: Apple A14 Bionic
 • RAM: 4 GB
 • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny także w wersji 64 GB i 256 GB)
 • System operacyjny: iOS 14.1
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 2815 mAh, 20 W (15 W bezprzewodowe MagSafe, 7,5 W bezprzewodowe Qi)
 • Złącza: Lightning, gniazdo nanoSIM — 1 szt.
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, NFC
 • Aparat: 12 Mpix (f/1.6, 1.4 µm, OIS) — szerokokątny, 12 Mpix (f/2.4, 1/3.6″) — ultraszeroki, 12 Mpix (f/2.2, 1/3.6″) — przedni
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM (hybrydowy), głośniki stereo, certyfikat IP68, trójwymiarowe rozpoznawanie twarzy
 • Waga: ~ 160 g
 • Cena: ~ 3050 zł

Kolejna pozycja należy do Apple iPhone 12 — jedynego sprzętu od producenta spod znaku nadgryzionego jabłka w naszym zestawieniu. Choć ten konkretny model swoją premierę miał aż trzy lata temu, w testach syntetycznych oraz praktycznych wciąż z powodzeniem staje w szranki z najnowszymi konstrukcjami operującymi na Androidzie.

Za wydajność odpowiada autorski chip Apple A14 Bionic, dzięki któremu z powodzeniem uruchomimy wiele wymagających gier i aplikacji. Za wyświetlanie informacji odpowiada zaś bardzo dobry ekran OLED o wysokiej rozdzielczości.

Telefony z serii iPhone od zawsze słynęły ze świetnych zdjęć i jeszcze lepszych nagrań. Tak też jest w przypadku tego urządzenia, które w pełni wykorzystuje potencjał swoich dwóch obiektywów o rozdzielczości 12 Mpix.

Dodajmy do tego wszystkiego nadzwyczaj niską wagę, wsparcie bezprzewodowego ładowania w dwóch różnych standardach, certyfikat IP68 oraz sprawnie działające trójwymiarowe skanowanie twarzy (FaceID) w zastępstwie czytnika linii papilarnych, a otrzymujemy całkiem solidne urządzenie za nieco ponad 3000 zł.

Kwestia niektórych komponentów jest w przypadku iPhone’ów nieco problematyczna. Pamięć RAM, jak i bateria znacznie odstają od konkurencji na Androidzie, a na papierze wypadają one, lekko mówiąc, kiepsko. Wszystko zmienia się jednak w chwili wyjścia poza sferę specyfikacji technicznej, gdyż każdy z podzespołów jest zoptymalizowany do granic możliwości i w praktyce spisuje się wręcz znakomicie.

Niestety znalazło się również kilka elementów, które już ciężko usprawiedliwić. Mowa tu przede wszystkim o zaledwie 60-hercowym odświeżaniu ekranu, niskiej mocy ładowania oraz braku kostki ładującej w zestawie. Dodatkowo należy pamiętać o braku teleobiektywu oraz o Dual SIM działającym tylko w trybie hybrydowym, łączącym fizyczną kartę SIM z elektroniczną eSIM.

Na plus

 • Bardzo wysoka wydajność
 • Świetny ekran OLED o wysokiej rozdzielczości
 • Duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Bardzo dobra jakość zdjęć i nagrań
 • Ładowanie bezprzewodowe w dwóch standardach
 • Trójwymiarowy skaner twarzy
 • Certyfikat IP68
 • Bardzo niska waga

Na minus

 • Bardzo mała ilość pamięci RAM
 • Bardzo mała pojemność baterii o niskiej mocy ładowania w porównaniu z konkurencją
 • Niska częstotliwość odświeżania ekranu
 • Brak teleobiektywu
 • Dual SIM możliwy tylko w połączeniu z kartą eSIM
 • Brak ładowarki w zestawie

Kup Apple iPhone 12 128 GB

10. Nothing Phone 2 12/256 GB

Nothing Phone 2
Nothing Phone 2
 • Wyświetlacz: 6,7″ LTPO OLED
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1080 × 2412 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
 • RAM: 12 GB (dostępny także w wersji 8 GB)
 • Pojemność pamięci: 256 GB (dostępny także w wersji 128 GB i 512 GB)
 • System operacyjny: Android 13
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 4700 mAh, 45 W (15 W bezprzewodowe, 5 W bezprzewodowe zwrotne)
 • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM — 2 szt.
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC
 • Aparat: 50 Mpix (f/1.9, 1/1.56″, 1 µm, OIS) — szerokokątny, 50 Mpix (f/2.2, 1/2.76″, 0.64 µm) — ultraszeroki, 32 Mpix (f/2.5, 1/2.74″, 0.8 µm) — przedni
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM, głośniki stereo, certyfikat IP54, system oświetlenia Glyph
 • Waga: ~ 200 g
 • Cena: ~ 3100 zł

Nasz ranking zamyka Nothing Phone 2 — nowa generacja smartfona, który wprowadził na rynek urządzeń mobilnych powiew świeżości. Trzeba przyznać, że widok nowego gracza na tak konkurencyjnym polu jest bardzo miły, tym bardziej że sprzęt okazał się naprawdę dobry. Jeżeli tylko jesteśmy w stanie nieznacznie naciągnąć zadany budżet, to możemy wyposażyć się w świetny smartfon brylujący w wielu kwestiach zaniedbanych przez konkurencję.

O wydajność dba tutaj układ Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 wspierany 12 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci wewnętrznej. Informacje wyświetlane są na dużym ekranie OLED 120 Hz wykonanym w technologii LTPO. Oznacza to, że w razie potrzeby może on dynamicznie zmieniać swoją częstotliwość odświeżania i przykładowo zmniejszyć ją do 1 Hz przy wyświetlaniu statycznego obrazu, oszczędzając przy tym masę energii.

Bateria jest całkiem pojemna i wsparta wieloma technologiami ładowania. Oprócz szybkiego 45-watowego ładowania przewodowego znajdziemy tu również 15-watowe ładowanie bezprzewodowe oraz bezprzewodowe zwrotne o mocy 5 W.

Jeśli zaś chodzi o aparaty, mamy tu podobną sytuację, co w Pixel’ach i iPhone’ach — obecne na pokładzie dwa obiektywy są świetnej jakości i dają bardzo dobre rezultaty. Całość jest dobrze wykonana oraz cechuje się wodoszczelnością na poziomie IP54.

Szczerze mówiąc, możemy tu doszukać się jedynie kilku istotnych wad. Są nimi przede wszystkim brak kostki ładującej w zestawie oraz brak teleobiektywu. Kwestią sporną jest za to design tylnej części obudowy — ta jest półprzezroczysta i opatrzona autorskim systemem oświetlenia Glyph, które ma prawdopodobnie tyluż zwolenników, co przeciwników.

Na plus

 • Bardzo wysoka wydajność
 • Świetny ekran LTPO OLED
 • Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
 • Duża ilość pamięci RAM
 • Bardzo duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Bardzo dobra jakość zdjęć i nagrań
 • Dość duża pojemność baterii
 • Szybkie ładowanie przewodowe
 • Ładowanie bezprzewodowe i bezprzewodowe zwrotne
 • Certyfikat IP54
 • System oświetlenia Glyph

Na minus

 • Brak teleobiektywu
 • Brak ładowarki w zestawie
 • Specyficzny design tylnej części obudowy

Kup Nothing Phone 2 12/256 GB

Najlepsze smartfony do 3000 zł — podsumowanie

Tak oto prezentuje się nasze zestawienie, w którym wskazaliśmy najlepsze telefony do 3000 zł. Jak widać, wybór jest dość spory, a urządzenia różnią się od siebie pod wieloma względami. Sprawia to jednak, że każdy użytkownik znajdzie tutaj coś dla siebie, i jesteśmy pewni, że nasz ranking pomoże wielu osobom w zakupie idealnego smartfona w tym budżecie.

Przeczytaj też: Najlepsze telewizory 75 cali

Na jakie kwestie zwracacie największą uwagę podczas wyboru telefonu? Czy proponowane przez nas modele spełniłyby Wasze oczekiwania? Na odpowiedzi czekamy w sekcji komentarzy poniżej!

O autorze
Eryk Tomaszek
Redaktor działów Artykuły & Promocje

Pasjonat trójwymiarowych gier platformowych i przygodowych. Od dziecka z padem w ręku, choć chętnie sięga też po klawiaturę i myszkę. Obecnie oprócz wirtualnych zmagań stawia pierwsze kroki w świecie informatyki. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.