Telefon z dobrym aparatem do 1500 zł – jaki kupić? Ranking 5 najlepszych modeli (2024)

Najlepsze telefony z dobrym aparatem do 1500 zł

Nie da się ukryć, że smartfony przeszły bardzo długą drogę pod względem fotografii. Moduły jeszcze kilka lat temu uznawane co najwyżej za miły dodatek, dziś z powodzeniem zastępują aparaty kompaktowe, a w niektórych przypadkach nawet półprofesjonalne bezlusterkowce i lustrzanki.

Wobec tego wiele osób poszukuje odpowiedniego dla siebie modelu i zastanawia się: jaki telefon z dobrym aparatem do 1500 zł wybrać? Postanowiliśmy przejrzeć ofertę największych polskich elektromarketów, czego efektem jest niniejsze zestawienie 5 urządzeń w zadanym budżecie, którymi wykonamy ponadprzeciętne zdjęcia i nagrania.

Wybrane modele ułożyliśmy według ceny rosnąco, a oprócz specyfikacji technicznej i krótkiego opisu każdego z nich zawarliśmy również wszelkie zalety oraz potencjalne wady. Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem!

Na co zwracać uwagę wybierając telefon z dobrym aparatem do 1500 zł?

Z zakupem urządzenia przeznaczonego przede wszystkim do fotografii i wideografii wiąże się wiele dość złożonych zagadnień technicznych. Jeżeli więc chcemy dobrać odpowiedni sprzęt do naszych indywidualnych potrzeb, warto poświęcić chwilę na zapoznaniu się z terminologią, na jaką natrafimy, czytając specyfikację techniczną interesującego nas smartfona.

Na łamach naszego portalu niejednokrotnie wyjaśnialiśmy już podstawowe parametry techniczne dotyczące smartfonów. W tym tekście natomiast skupimy się głównie na wszelkich aspektach, które mają wpływ na jakość wykonywanych zdjęć i nagrań, dlatego wszystkim zainteresowanym kwestiami innymi niż fotograficzne odsyłamy między innymi do artykułu, w którym pomagamy wybrać najlepszy telefon do 4000 zł.

Niewątpliwie pierwszą rzeczą, na jaką zwrócimy uwagę, są obecne w smartfonie obiektywy. Jeszcze kilka lat temu sprawa była dość prosta, gdyż na tylnej części konstrukcji zawsze znajdował się jeden moduł i to na nim skupiano całą uwagę. Dziś jednak ze świecą szukać modeli wyposażonych w jedno „oczko”, a standardem stało się użycie kilku układów do różnorodnych zastosowań. W urządzeniach mobilnych spotkamy obecnie kilka rozwiązań:

 • Obiektyw szerokokątny — podstawowy moduł zapewniający szeroki kąt widzenia. Często jest nazywany obiektywem głównym, gdyż to z niego użytkownicy korzystają najczęściej, a producenci starają się zadbać o jak najwyższą jakość zdjęć i nagrań, które nim wykonamy.
 • Obiektyw ultraszeroki — zapewnia jeszcze szersze pole widzenia, porównywalne do tego znanego z kamer sportowych. Niektóre tego typu konstrukcje umożliwiają ustawianie ostrości z niewielkiej odległości, co pozwala korzystać z nich również w trybie makro.
 • Teleobiektyw — rodzaj soczewki zapewniającej zbliżenie optyczne, czyli takie, w wyniku którego nie ucierpi jakość obrazu. Niestety spotykane jest przede wszystkim w konstrukcjach powyżej zadanego budżetu.
 • Obiektyw makro — dedykowane „oczko” służące do wykonywania zdjęć przedmiotów z bliskiej odległości. Najczęściej jednak należy traktować taki moduł jako ciekawostkę, gdyż nie zapewnia ona zbyt dobrych rezultatów.
 • Obiektyw przedni — służy do wykonywania zdjęć typu „selfie” lub do prowadzenia wideorozmów. Jego obecność doceniają również osoby z branży kreatywnej, które w wypadku jego wysokiej jakości z powodzeniem wykorzystują go do nagrywania wideoblogów.
 • Czujnik głębi — moduł wspomagający, służący do analizy sceny i polepszenia działania trybu portretowego w obiektywie głównym.

Kolejnym elementem, na jaki natrafimy podczas przeglądania specyfikacji technicznej, jest liczba megapikseli. Krótko mówiąc, im więcej megapikseli oferuje dana matryca, tym wyższa rozdzielczość wykonywanych zdjęć i nagrań.

Jeżeli zastanawiamy się, jaki telefon z dobrym aparatem do 1500 zł wybrać, warto zwrócić uwagę na ten parametr. Warto jednak pamiętać, że choć materiały marketingowe sugerują inaczej, wcale nie jest to aspekt, który ma kluczowe znaczenie w kwestii jakości fotografii.

W praktyce niektóre modele wyposażone w układy o rozdzielczości nawet 108 Mpix mogą zapewnić zdjęcia znacznie gorsze niż smartfon z dobrym obiektywem 50 Mpix. Miejmy też na uwadze, że rzadko kiedy wykorzystujemy pełny potencjał takich aparatów — w zdecydowanej większości przypadków piksele wykonywanych zdjęć są łączone dla lepszego efektu, a rozdzielczość maleje.

Jednym z najważniejszych parametrów, o którym dość rzadko się wspomina, jest rozmiar piksela wyrażany w mikrometrach (µm). W dużym uproszczeniu im jest on większy, tym lepszej jakości będzie zdjęcie. Po raz kolejny za przykład posłuży tu tzw. pixel binning, czyli łączenie kilku pikseli większej matrycy w jeden dla uzyskania lepszego efektu.

Zdjęcie uchwycone sensorem 200 Mpix może mieć rozmiar piksela na poziomie 0,6 µm, co przekłada się na wysoki poziom szczegółowości, jednak dość duży szum i słabsze doświetlenie sceny. W procesie łączenia kilku pikseli w jeden większy jego rozdzielczość maleje do okolic 12 Mpix, jednak rozmiar piksela wzrasta do 2,4 µm, dzięki czemu finalne zdjęcie jest jaśniejsze i znacznie mniej zaszumione.

Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar matrycy. Jest to kolejny element, który można opisać zasadą „im więcej, tym lepiej” — większy sensor oznacza większą ilość przechwytywanego światła. Efektem jest wyższa jakość zdjęć i nagrań, zwłaszcza w słabszych warunkach oświetleniowych.

Przysłona odpowiada za ilość światła, jakie wpada przez soczewki obiektywu na matrycę. Poszukując telefonu z dobrym aparatem, warto zwracać uwagę na wartości rzędu od ok. f/1.4 do f/2.8. Mniejsza liczba podana po literze „f” oznacza większy dopływ światła oraz większe rozmycie tła za obiektem, na który ustawiamy ostrość.

Warto pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków telefony, w przeciwieństwie do obiektywów w aparatach fotograficznych, operują na stałej wartości przysłony, a jej „zmiana” to jedynie nakładany cyfrowo efekt. Wyjątek stanowią tu topowe konstrukcje z najwyższej półki.

Wiele osób, oprócz wykonywania zdjęć, z pewnością interesuje możliwość nagrywania wideo. Najczęściej spotkamy się z modułami będącymi w stanie nagrywać obraz w rozdzielczości Full HD w 30FPS lub 60 FPS, choć niektóre modele zaoferują nawet Full HD w 120 FPS i 4K w 30 FPS.

Niestety w konstrukcjach tego segmentu często dochodzi do sytuacji, gdzie zaimplementowana matryca może bez problemu zapewnić wysoką jakość wideo, jednak ograniczenie stanowi moc obliczeniowa procesora lub oprogramowanie.

Warto również uzbroić się w sprzęt, który oferuje nam stabilizację obrazu. Dzieli się ona na dwa główne typy: EIS (elektroniczna) oraz OIS (optyczna). Sprawa wygląda tutaj analogiczne jak w przypadku wykonywania zdjęć ze zbliżeniem — elektronika jest w stanie dać nam zadowalający efekt, jednak to rozwiązanie optyczne wiedzie prym i zapewnia najlepszą jakość.

Skoro wszystkie najważniejsze elementy specyfikacji mamy już za sobą, przejdźmy do naszego zestawienia najlepszych telefonów z dobrym aparatem do 1500 zł!

Telefon z dobrym aparatem do 1500 zł — najlepsze modele

Jeżeli na zakup smartfona do zdjęć chcemy przeznaczyć kwotę do 1500 zł, możemy liczyć na solidne urządzenie, którego jakość wykonywanych zdjęć i nagrań stoi na całkiem wysokim poziomie. Choć nie znajdziemy tu niektórych elementów obecnych w sprzęcie z wyższej półki, takich jak obiektyw ze zbliżeniem optycznym, to obecne na pokładzie moduły aparatu dobrze sprawdzą się w większości codziennych zastosowań.

1. Realme 11 8/256 GB

Realme 11
Realme 11
 • Wyświetlacz: 6,72” LED IPS
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1080 × 2400 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
 • Procesor: MediaTek Dimensity 6100+
 • RAM: 8 GB
 • Pojemność pamięci: 256 GB (dostępny również w wersji 128 GB)
 • System operacyjny: Android 13
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 5000 mAh, 67 W
 • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM – 2 szt., czytnik kart microSD, złącze słuchawkowe
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, NFC
 • Obiektywy: 108 Mpix (f/1.8, 1/1.67”, 0.64 µm) — szerokokątny, 2 Mpix (f/2.4) — czujnik głębi, 16 Mpix (f/2.5) — przedni
 • Rozdzielczość nagrań: Full HD (do 30 FPS)
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM
 • Waga: 190 g
 • Cena: ~ 1300 zł

Pierwszy polecany przez nas model to Realme 11. Sprzęt wyposażono w układ MediaTek Dimensity 6100+ zapewniający podstawową wydajność w tej klasie cenowej, a 8 GB pamięci RAM w duecie z przestrzenią dyskową 256 GB powinny zadowolić każdego użytkownika sprzętu mobilnego.

Jeżeli zaś chodzi o pojemność baterii i moc ładowania, nie ma tu powodów do obaw — ogniwo 5000 mAh w razie potrzeby uzupełnimy energią z mocą 67 W. Na tylnej części obudowy znajdziemy 108-megapikselowy obiektyw główny wspierany „oczkiem” czujnika głębi o rozdzielczości 2 Mpix.

Choć obecność tylko jednego funkcjonalnego obiektywu może nieco rozczarowywać, zastosowany tu moduł radzi sobie całkiem nieźle. Zdjęcia, jakie nim wykonamy, są dobrej jakości, a całości dopełniają sprawnie działające wbudowane profile kolorystyczne.

Ciekawym elementem jest również 3-krotne zbliżenie cyfrowe (tzw. in-sensor zoom). Dzięki bardzo wysokiej rozdzielczości głównego modułu aparatu możliwe jest wykorzystanie części jego matrycy w celu zrobienia przybliżonego zdjęcia bez zbędnych strat w jakości i funkcja ta radzi sobie tutaj wyjątkowo dobrze.

Niestety model trapi też wiele niedociągnięć. Przede wszystkim zdecydowano się na zastosowanie ekranu IPS, który odwzorowaniem kolorów i czerni nie nadąża za konkurentami wykorzystującymi panele AMOLED. Co więcej, nie znajdziemy tu ważnego dla wielu użytkowników certyfikatu wodoszczelności.

Mankamenty nie ominęły również kwestii aparatu. Pomimo całkiem zadowalającej jakości zdjęć, niestety nie możemy powiedzieć tego samego o nagraniach. Te nie wspierają rozdzielczości 4K, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Powinniśmy również pamiętać o braku obiektywu ultraszerokiego. Jeżeli jednak nie są to dla nas kwestie pierwszorzędne, mamy do czynienia z całkiem solidną konstrukcją w zadanym budżecie.

Na plus

 • Duża ilość pamięci RAM
 • Duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
 • Dość długi czas pracy na baterii
 • Wystarczająca wydajność urządzenia
 • Dobra jakość zdjęć z obiektywu głównego
 • Dobra jakość zdjęć z obiektywu przedniego
 • Bardzo dobre trzykrotne zbliżenie z obiektywu głównego
 • Bardzo dobre wbudowane filtry kolorystyczne
 • Wsparcie 5G
 • Wsparcie Dual SIM
 • Czytnik kart microSD i złącze słuchawkowe

Na minus

 • Brak ekranu AMOLED
 • Brak certyfikatu wodoszczelności
 • Brak nagrywania w rozdzielczości 4K
 • Brak obiektywu ultraszerokiego
 • Znacznie gorsza jakość nagrań w porównaniu ze zdjęciami

Kup Realme 11 8/256 GB

2. Xiaomi Redmi Note 13 5G 6/128 GB

Xiaomi Redmi Note 13 5G
Xiaomi Redmi Note 13 5G
 • Wyświetlacz: 6,67” AMOLED
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1080 × 2400 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
 • Procesor: MediaTek Dimensity 6080
 • RAM: 6 GB (dostępny również w wersji 8 GB i 12 GB)
 • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny również w wersji 256 GB)
 • System operacyjny: Android 13
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 5000 mAh, 33 W
 • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM – 2 szt. (jeden slot łączony z czytnikiem kart microSD), złącze słuchawkowe
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 5, Bluetooth 5.3, NFC
 • Obiektywy: 108 Mpix (f/1.7, 1/1.67”, 0.64 µm) — szerokokątny, 8 Mpix (f/2.2) — ultraszeroki, 2 Mpix (f/2.4) — czujnik głębi, 16 Mpix (f/2.4) — przedni
 • Rozdzielczość nagrań: Full HD (do 30 FPS)
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM (hybrydowy), certyfikat IP54
 • Waga: ~ 175 g
 • Cena: ~ 1400 zł

Kolejną polecaną przez nas konstrukcją jest Xiaomi Redmi Note 13 5G. Urządzenie napędzane przez chip MediaTek Dimensity 6080 w połączeniu z 6 GB pamięci operacyjnej zapewnia zadowalający poziom mocy obliczeniowej, a 128 GB pamięci wewnętrznej powinno bez problemu wystarczyć do zapisu najważniejszych plików.

Zasilanie dostarcza pojemne ogniwo 5000 mAh, które naładujemy z mocą 33 W. Po drugiej stronie obudowy znajdziemy nieco bogatszy zestaw „szkieł” w porównaniu do wcześniejszego modelu.

Tutaj, oprócz 108-megapikselowego sensora głównego oraz małego czujnika głębi znajdziemy również obiektyw ultraszeroki o rozdzielczości 8 Mpix, co zwiększa uniwersalność takiego zestawu. Wszystkie „oczka” dostarczają zadowalających rezultatów w każdych warunkach oświetleniowych.

Znalazło się tu również miejsce na trzykrotne zbliżenie typu in-sensor z obiektywu głównego. Wspiera on również dodatkowo tryb makro.

Niestety taki zestaw obiektywów, pomimo świetnych rezultatów w fotografii, nie spisuje się tak dobrze w kwestii nagrywania filmów. Choć wciąż są to całkiem niezłe wideo w rozdzielczości Full HD, pozbawiono je stabilizacji oraz oferują tylko i wyłącznie standardowy zakres dynamiki (SDR).

Nie zabrakło również mankamentów na innych polach, których powinniśmy być świadomi. Pojedynczy głośnik odstaje od konkurencji z układem stereo, moduł Dual SIM dzieli drugi slot na kartę z czytnikiem microSD, a zaimplementowany czytnik linii papilarnych znalazł się na boku urządzenia.

Na plus

 • Dość duża ilość pamięci RAM
 • Dość duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Świetny ekran AMOLED
 • Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
 • Dość długi czas pracy na baterii
 • Zadowalająca wydajność urządzenia
 • Dobra jakość zdjęć z obiektywu głównego
 • Całkiem dobra jakość zdjęć z obiektywu ultraszerokiego
 • Dobra jakość zdjęć z obiektywu przedniego
 • Dość dobre zbliżenie trzykrotne z obiektywu głównego
 • Tryb makro w obiektywie głównym
 • Certyfikat IP54
 • Wsparcie 5G
 • Czytnik kart microSD i złącze słuchawkowe

Na minus

 • Brak czytnika linii papilarnych wbudowanego w ekran
 • Hybrydowy Dual SIM
 • Kiepskie głośniki w porównaniu z konkurencją
 • Nagrania pozbawione HDR i stabilizacji ograniczone do Full HD

Kup Xiaomi Redmi Note 13 5G 6/128 GB

3. Xiaomi POCO X6 12/256 GB

Xiaomi POCO X6
Xiaomi POCO X6
 • Wyświetlacz: 6,67” AMOLED
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1220 × 2712 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2
 • RAM: 12 GB (dostępny także w wersji 8 GB)
 • Pojemność pamięci: 256 GB (dostępny także w wersji 512 GB)
 • System operacyjny: Android 13
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 5100 mAh, 67 W
 • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM — 2 szt., złącze słuchawkowe
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, NFC
 • Obiektywy: 64 Mpix (f/1.8, 0.7 µm, OIS) — szerokokątny, 8 Mpix (f/2.2, 1/4″, 1.12 µm) — ultraszeroki, 2 Mpix (f/2.4) — makro, 16 Mpix (f/2.5) — przedni
 • Rozdzielczość nagrań: 4K (do 30 FPS), Full HD (do 60 FPS)
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM, certyfikat IP54, podwójny głośnik
 • Waga: ~ 180 g
 • Cena: ~ 1500 zł

Xiaomi POCO X6 to kolejna konstrukcja chińskiego producenta w naszym zestawieniu. Znalazła się ona tu nie bez przyczyny, ponieważ jest to naprawdę godnyh polecenia telefon z dobrym aparatem do 1500 zł.

Układ Snapdragon 7s drugiej generacji oraz aż 12 GB RAM-u dbają o odpowiednią ilość mocy obliczeniowej, która z pewnością wystarczy do wszystkich codziennych zastosowań. Na wyróżnienie zasługuje tu również ekran.

Ten, oprócz świetnej matrycy AMOLED 120 Hz, może pochwalić się nieco większą rozdzielczością niż konkurencja, co pozytywnie wpłynie na wrażenia z jego użytkowania. Całość wsparto pojemną baterią 5100 mAh wspierającą przewodowe ładowanie 67 W.

Jeżeli chodzi o obiektywy, oprócz aparatu przedniego znalazły się tu trzy inne moduły. Mowa o 64-megapikselowym oczku szerokokątnym wyposażonym w optyczną stabilizację obrazu, moduł ultraszeroki o rozdzielczości 8 Mpix oraz dodatkowym obiektywie makro 2 Mpix.

Wszystkie z nich oferują dobrą jakość wykonywanych zdjęć i z powodzeniem sprawdzą się nawet w nieco bardziej wymagających warunkach. Dobre wieści czekają również na fanów nagrywania.

Pliki wideo z obiektywu głównego sięgają nawet 30 FPS w 4K, a ich jakość stoi na całkiem wysokim poziomie w tej półce cenowej. Choć czar nieco pryska w momencie, gdy zabraknie naturalnego i mocnego oświetlenia, wciąż mamy do czynienia z niezłym sprzętem wideo we wspomnianym budżecie.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie, ciężko wytknąć temu modelowi jakiś większy problem. Jeżeli szukamy solidnego smartfona do nagrywania wideo i robienia zdjęć, Xiaomi POCO X6 będzie strzałem w dziesiątkę.

Na plus

 • Bardzo duża ilość pamięci RAM
 • Duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Świetny ekran AMOLED o wysokiej rozdzielczości
 • Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
 • Długi czas pracy na baterii
 • Dobra wydajność urządzenia
 • Dobra jakość zdjęć z obiektywu głównego
 • Dobra jakość zdjęć z obiektywu ultraszerokiego
 • Całkiem dobra jakość zdjęć z obiektywu przedniego
 • Szczególnie dobra jakość nagrań w rozdzielczości 4K z obiektywu głównego
 • Certyfikat IP54
 • Wsparcie 5G
 • Złącze słuchawkowe
 • Wsparcie Dual SIM

Na minus

 • Gorsza jakość zdjęć i nagrań z głównego i przedniego obiektywu w gorszych warunkach oświetleniowych

Kup Xiaomi POCO X6 12/256 GB

4. Motorola Edge 40 8/256 GB

Motorola Edge 40
Motorola Edge 40
 • Wyświetlacz: 6,55″ OLED
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1080 × 2400 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz
 • Procesor: MediaTek Dimensity 8020
 • RAM: 8 GB
 • Pojemność pamięci: 256 GB (dostępny także w wersji 128 GB)
 • System operacyjny: Android 13 (planowana aktualizacja do Android 14)
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 4400 mAh, 68 W (15 W ładowanie indukcyjne)
 • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM — 2 szt.
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2
 • Obiektywy: 50 Mpix (f/1.4, 1/1.55″, 1 µm, OIS) — szerokokątny, 13 Mpix (f/2.2, 1.12 µm) — ultraszeroki, 32 Mpix (f/2.4, 0.7 µm) — przedni
 • Rozdzielczość nagrań: 4K (do 30 FPS), Full HD (do 120 FPS), HD (960 FPS)
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM, głośniki stereo, certyfikat IP68
 • Waga: ~ 170 g
 • Cena: ~ 1500 zł

Motorola Edge 40 to jeden z najciekawszych modeli w tej półce cenowej. Jest on niemal dwukrotnie tańszy niż w okolicach swojej premiery i oferuje zaskakująco wiele — wydajność stoi znacznie wyżej niż u konkurencji, a niektórymi funkcjami zawstydza nawet flagowe konstrukcje z segmentu premium.

Informacje wyświetlane są na dużym ekranie OLED o częstotliwości odświeżania 144 Hz, a wbudowane ogniwo 4400 mAh naładujemy przewodowo z mocą 68 W lub 15 W indukcyjnie. Całość chroni dość rzadko spotykany w tym budżecie certyfikat IP68, a na pokładzie znalazły się nawet głośniki stereo.

Opisywana konstrukcja nie ma się czego wstydzić w kwestii aparatu. Zarówno zdjęcia, jak i nagrania są dobrej jakości w większości warunków, a obiektyw szerokokątny 50 Mpix w połączeniu z oczkiem ultraszerokim o rozdzielczości 13 Mpix raczą sobie bardzo sprawnie.

Ciekawym dodatkiem jest również implementacja sensora głębi i trybu makro w obiektywie ultrawide. Na wyróżnienie zasługuje tutaj nagrywanie wideo 4K w 30 FPS zarówno za pomocą jednego, jak i drugiego modułu.

Co istotne, wartość ta rośnie dwukrotnie w przypadku użycia aplikacji Google Camera (popularny GCam) — mamy więc świetne wideo 4K 60 FPS w smartfonie za 1500 zł! Całości dopełnia ciekawy tryb Horizon Lock, który dba o odpowiednią orientację nagrania nawet podczas zmiany położenia i obrotu smartfona.

Pośród tak wielu zalet możemy jednak doszukać się paru mankamentów. Przede wszystkim pomimo obecności OIS w obiektywie głównym stabilizacja nie działa tak zadowalająco, jak można tego oczekiwać.

Korzystając z natywnej aplikacji aparatu, kolory są nieco przesycone i nadmiernie wyostrzone, a efekty pracy obiektywu ultrawide w trybie nocnym mają delikatną niebieską poświatę. Jeżeli jednak szukamy konstrukcji niemal kompletnej, a do dyspozycji mamy kwotę rzędu 1500 zł, model Edge 40 będzie świetnym wyborem.

Na plus

 • Duża ilość pamięci RAM
 • Duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Świetny ekran OLED
 • Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
 • Dość długi czas pracy na baterii
 • Bardzo dobra wydajność urządzenia
 • Dobra jakość zdjęć z obiektywu głównego
 • Dobra jakość zdjęć z obiektywu ultraszerokiego
 • Bardzo dobra jakość zdjęć z obiektywu przedniego
 • Wsparcie nagrywania w rozdzielczości 4K 30 FPS ze wszystkich obiektywów
 • Dodatkowe wsparcie nagrywania w rozdzielczości 4K 60 FPS w nieoficjalnej aplikacji Google Camera
 • Funkcja Horizon Lock
 • Tryb makro i sensor głębi w obiektywie ultraszerokim
 • Certyfikat IP68
 • Wsparcie 5G
 • Wsparcie Dual SIM

Na minus

 • Nieco gorsza stabilizacja obrazu w porównaniu z konkurencją
 • Zbyt duże nasycenie zieleni i nadmierne wyostrzanie zdjęć w fabrycznej aplikacji aparatu
 • Niebieskie zabarwienie fotografii z obiektywu ultraszerokiego w zdjęciach nocnych
 • Gorsza jakość zdjęć i nagrań z przedniego obiektywu w słabszych warunkach oświetleniowych

Kup Motorola Edge 40 8/256 GB

5. Nothing Phone 2a 8/128 GB

Nothing Phone 2a
Nothing Phone 2a
 • Wyświetlacz: 6,7″ AMOLED
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu: 1080 × 2412 px
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
 • Procesor: MediaTek Dimensity 7200 Pro
 • RAM: 8 GB (dostępny także w wersji 12 GB)
 • Pojemność pamięci: 128 GB (dostępny także w wersji 256 GB)
 • System operacyjny: Android 14
 • Pojemność i moc ładowania baterii: 5000 mAh, 45 W
 • Złącza: USB-C, gniazdo nanoSIM — 2 szt.
 • Komunikacja: 5G, 4G (LTE), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC
 • Obiektywy: 50 Mpix (f/1.9, 1/1.56″, OIS) — szerokokątny, 50 Mpix (f/2.2, 1/2.76″, 0.64 µm) — ultraszeroki, 32 Mpix (f/2.2, 1/2.74″) — przedni
 • Rozdzielczość nagrań: 4K (do 30 FPS), Full HD (do 120 FPS)
 • Dodatkowe informacje: Dual SIM, głośniki stereo, certyfikat IP54, system oświetlenia Glyph
 • Waga: ~ 190 g
 • Cena: ~ 1500 zł

Nasze zestawienie zamyka Nothing Phone 2a, będący najnowszą konstrukcją jednego z ciekawszych producentów sprzętu elektronicznego w ostatnich latach. Jest to poniekąd wariacja droższych braci dla segmentu budżetowego i trzeba przyznać, że inżynierowie Nothing spisali się tu na medal.

Smartfon napędza chip MediaTek Dimensity 7200 Pro, który w parze z 8 GB pamięci RAM zapewnia bezproblemową pracę urządzenia w większości codziennych zastosowań. 120-hercowy panel AMOLED dba o wyraźne i płynne wyświetlanie treści, a ogniwo o pojemności 5000 mAh z ładowaniem przewodowym 45 W uzbroi użytkownika w zadowalający zapas energii.

Opisywany model może pochwalić się prawie takim samym zestawem obiektywów, co droższy o kilkaset złotych Nothing Phone 2. Mamy tutaj ten sam 50-megapikselowy obiektyw ultraszeroki, a także przednią kamerę o rozdzielczości 32 Mpix.

Jedyną różnicą jest obiektyw główny — choć również pochwalić się może rozdzielczością 50 Mpix, a także zbliżonymi parametrami technicznymi, oparto go na sensorze od Samsunga, a nie Sony. Wszystkie „szkiełka” radzą sobie bardzo dobrze, wliczając w to warunki z niewielką ilością dostępnego światła.

Zadowalające rezultaty otrzymamy również, używając opisywanego smartfona do nagrywania wideo — mamy tutaj do dyspozycji rozdzielczość 4K do 30 FPS. Na wspomnienie zasługuje także aplikacja aparatu, która świetnie współgra z całym designem urządzenia, jest prosta i czytelna.

Wspomniany design jest niestety kością niezgody między fanami urządzenia. Wystarczy powiedzieć, że nakładka systemowa oraz przezroczysta konstrukcja produktów Nothing wspartych oświetleniem Glyph mają tylu zwolenników, co przeciwników. Jedno jest pewne — decydując się na taki sprzęt, będziemy wyróżniać się w tłumie.

Cięcia kosztów w celu zmieszczenia się w określonym budżecie wymusiły zastąpienie szklanego tylnego panelu plastikiem. Sprzyja to zabrudzeniom, palcowaniu czy rysowaniu podczas codziennej eksploatacji. Ostatnią wadą jest nieznaczna różnica w kolorystyce zdjęć tej samej sceny między obiektywami — to jednak często spotykane zjawisko w sprzęcie tej klasy i nie powinno być uważane za karygodne.

Na plus

 • Duża ilość pamięci RAM
 • Dość duża ilość pamięci wewnętrznej
 • Świetny ekran AMOLED
 • Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
 • Bardzo długi czas pracy na baterii
 • Dobra wydajność urządzenia
 • Bardzo dobra jakość zdjęć z obiektywu głównego
 • Dobra jakość zdjęć z obiektywu ultraszerokiego
 • Dobra jakość zdjęć z obiektywu przedniego
 • Nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K
 • System oświetlenia Glyph
 • Bardzo dobrze zaprojektowana aplikacja aparatu
 • Certyfikat IP54
 • Wsparcie 5G
 • Wsparcie Dual SIM

Na minus

 • Specyficzny design konstrukcji i nakładki systemowej
 • Plastikowa tylna część obudowy podatna na zabrudzenia i palcowanie
 • Drobne różnice w odcieniu zdjęć między obiektywami

Kup Nothing Phone 2a 8/128 GB

Najlepsze telefony z dobrym aparatem do 1500 zł — podsumowanie

Tak oto prezentuje się nasz ranking, w którym znalazły się najlepsze telefony z dobrym aparatem do 1500 zł. Wybór takich urządzeń wobec setek modeli dostępnych na rynku zdecydowanie nie był prosty. Jesteśmy jednak pewni, że niniejsze zestawienie okaże się pomocne dla każdego zainteresowanego kupnem fotograficznego smartfona w tym budżecie.

Jakie są Wasze doświadczenia z fotografią mobilną? Czy powyższe urządzenia spełniłyby Wasze oczekiwania pod tym względem? Koniecznie dajcie o tym znać w sekcji komentarzy pod tym artykułem!

O autorze
Eryk Tomaszek
Redaktor działów Artykuły & Promocje

Pasjonat trójwymiarowych gier platformowych i przygodowych. Od dziecka z padem w ręku, choć chętnie sięga też po klawiaturę i myszkę. Obecnie oprócz wirtualnych zmagań stawia pierwsze kroki w świecie informatyki. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.