Jaki monitor do PS5 kupić? Ranking 12 najlepszych modeli

Monitor do PS5

By w pełni cieszyć się niebagatelną mocą konsoli Sony 9. generacji, wielu użytkowników może czuć potrzebę zmiany wyświetlacza. Dobry monitor do PS5, podobnie jak odpowiedni telewizor, jest w stanie zagwarantować wyjątkowe wrażenia z rozgrywki. Kompaktowe ekrany cieszą się dużą popularnością, a ilość dostępnych na rynku modeli wzorem dysków do PlayStation 5 może być przytłaczająca. Sprawdziliśmy wszystko dokładnie i wybraliśmy najlepsze tego typu urządzenia. Podzieliliśmy je na pięć grup cenowych: do 1000 zł, 1500 zł, 2000 zł, 2500 zł oraz powyżej 2500 złotych. W poniższym artykule prezentujemy aż 12 godnych polecenia monitorów, które będą idealne do pary z PS5.

Kluczowe parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze monitora do PlayStation 5

Zanim przejdziemy do naszego zestawienia, krótko omówimy najważniejsze cechy, jakie powinien mieć nasz wymarzony monitor pod PlayStation 5. Podobnie jak w przypadku kompaktowych ekranów do Xbox Series X|S, kluczowe dla nas będą następujące aspekty:

 • Rodzaj matrycy
 • Maksymalna rozdzielczość obrazu
 • Obsługiwany standard HDMI
 • Częstotliwość odświeżania pionowego i obsługa VRR

W opisywanych przez nas urządzeniach znajdziemy jeden z dwóch rodzajów matryc LED. Pierwszym z nich jest VA LED, który charakteryzuje się lepszym kontrastem i odwzorowaniem czerni, świetnym czasem reakcji oraz wysoką częstotliwością odświeżania. Alternatywą są panele IPS LED, zapewniające bogatszą prezentację kolorów przy szerszych kątach widzenia. Najczęściej wymieniane wady obu tych rozwiązań to pojawiające się smużenie (ghosting) i nierównomierne podświetlenie matrycy. W przypadku IPS LED dodatkowym problemem jest „srebrząca się” czerń, przeszkadzająca zwłaszcza w ciemnych scenach. Producenci jednak systematycznie ulepszają obie technologie, stopniowo minimalizując ich wady.

Drugim kluczowym parametrem jest maksymalna rozdzielczość ekranu. Wybierając monitor konkretnie pod kątem PS5, musimy pamiętać o obsługiwanych przez naszą konsolę trybach. Przez długi czas po premierze urządzenie Sony mogło wysyłać sygnał tylko w jakości Full HD lub 4K, jednak wraz z aktualizacją z września 2022 roku doczekaliśmy się wsparcia dla popularnego 1440p. Pojawiające się w naszym zestawieniu matryce QHD to wyjątkowe na tle konkurencji sprzęty, dające graczom wybór jednego z trzech rozwiązań:

 1. Skalowanie 1080p do 1440p (upscaling) — uzyskujemy obraz o mniejszej ostrości, jednak możemy liczyć na 120-hercowe odświeżanie ekranu.
 2. Praca w natywnym 1440p — pośrednie ustawienie, pozwalające cieszyć się wyraźnymi scenami przy 120 Hz odświeżania pionowego
 3. Skalowanie 2160p do 1440p (downscaling) — wyświetlane sceny cechują się lepszym wygładzaniem krawędzi, niestety zapewniając „tylko” 60-hercowe odświeżanie ekranu.

Między powyższymi rozwiązaniami możemy się przełączać w dowolnym momencie, dzięki czemu lepiej dostosujemy ustawienia monitora do bieżących potrzeb. W niniejszym artykule znalazło się też oczywiście miejsce dla szybkich i niezawodnych wyświetlaczy Full HD, jak i doskonałych matryc obsługujących maksymalną rozdzielczość 4K. Przy każdym modelu wyraźnie zaznaczamy ten aspekt, ponieważ wpływa on bezpośrednio na funkcjonalność wybieranego sprzętu.

By skorzystać ze wszystkich zalet japońskiej konsoli 9. generacji, nasz nowy monitor do PS5 musi obsługiwać standard HDMI 2.1. Niestety jest to nadal rzadkość wśród kompaktowych wyświetlaczy, do tego specyfikacja tej technologii nie jest jednolita. Producenci mogą umieszczać informację o wsparciu HDMI 2.1 na swoim urządzeniu nawet wtedy, gdy nie wspiera ono VRR i 4K przy 120 Hz. Do tego PlayStation 5 bywa kapryśne w tej kwestii — dosyć, że oficjalnie nie obsługuje AMD FreeSync ani Nvidia G-Sync, to nie każdy monitor z VRR jako taki zostanie przez konsolę rozpoznany. Na szczęście tam, gdzie Sony nie do końca się spisało, na ratunek przychodzą użytkownicy. W serwisie Reddit powstała wciąż aktualizowana lista ekranów kompatybilnych z VRR na PlayStation 5.

Upewniliśmy się, że wymienione w zestawieniu monitory z HDMI 2.1 oferują pełne wsparcie dla rozdzielczości 2160p z odświeżaniem 120 Hz, gdy podłączymy je do PS5. Sam refresh rate jest wyjątkowo ważnym parametrem. Bez wątpienia im jest wyższy, tym lepiej — przekłada się to na płynność obrazu i zmniejszone smużenie. Choć już 60 Hz daje bardzo dobry efekt, to część tytułów na konsolę Japończyków oferuje wsparcie dla dwukrotnie wyższej częstotliwości. W połączeniu z błyskawicznym czasem reakcji może się to przydać w rywalizacji z innymi graczami. Duże usprawnienie stanowi również tryb VRR (Variable Refresh Rate) – dynamicznie dostosowując częstotliwość odświeżania do klatkażu, zabezpiecza obraz przed rozrywaniem oraz zapewnia płynność animacji.

Monitor do PS5 do 1000 zł — najlepsze modele

Czy można znaleźć dobry monitor do PlayStation 5, operując kwotą poniżej 1000 złotych? Zdecydowanie tak, jeśli tylko jesteśmy gotowi na pewne ustępstwa względem topowych modeli. Poza oczywistą redukcją oczekiwań co do rozdzielczości powinniśmy pogodzić się z brakiem VRR i HDR. W najtańszej grupie cenowej trudno szukać także porządnego systemu audio.

Najlepszą opcją jest zakup urządzenia z matrycą Full HD, które zapewnia dość wyraźny obraz, a jednocześnie ma szereg funkcji i usprawnień dla graczy. Zależnie od naszych preferencji możemy zdecydować się na wyświetlacz z zaznaczoną krzywizną lub bez niej. Wszystkie przedstawione poniżej propozycje są bez wątpienia godne uwagi i zapewnią długie godziny dobrej zabawy z PS5.

1. AOC 24G2SAE (24″)

AOC 24G2SAE
AOC 24G2SAE
 • Przekątna ekranu: 24″
 • Matryca: VA LED
 • Rozdzielczość ekranu: Full HD (1920 x 1080 px)
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz (165 Hz dla Display Port)
 • Czas reakcji: 1 ms (MPRT)
 • Złącza: 2 x HDMI 1.4, 1 x DP 1.2, 1 x VGA, 1 x wyjście słuchawkowe, 1 x wejście liniowe audio
 • Dodatkowe funkcje: Flicker-Free, Low Blue Light, Low Input Lag, Shadow Control, AMD FreeSync Premium
 • Głośniki: Tak, 2 x 2 W
 • Cena: ~ 750 zł

AOC 24G2SAE to zaskakujący swoimi możliwościami, stosunkowo tani monitor do PlayStation 5. Wyposażone w 24-calową matrycę VA LED urządzenie wyświetla obraz o maksymalnej rozdzielczości Full HD. Połączenie odświeżania pionowego o częstotliwości 144 Hz (120 Hz na PS5) oraz zaledwie 1 ms czasu reakcji pozwala na płynną rozgrywkę nawet w dynamicznych tytułach. Wśród dodatkowych udogodnień znajdziemy 5 profili ustawień, pomagających nam uzyskać najlepsze osiągi w różnych gatunkach gier.

Producent oddał nam również do dyspozycji funkcję Shadow Control, dzięki której możemy dostrzec więcej szczegółów w ciemnych scenach. Na pochwałę zasługuje wykonana z dobrej jakości tworzywa obudowa, z trzech stron niemal pozbawiona ramki. Całość dopełniają 2 niewielkie głośniki, spełniające swoje podstawowe zadanie mimo skromnych 2 W każdy.

Na plus

 • Niezła jasność obrazu sięgająca 350 cd/m2
 • Doskonała częstotliwość odświeżania ekranu
 • Błyskawiczny czas reakcji
 • Funkcja regulacji ciemnych tonów
 • Niemal bezramkowa obudowa

Na minus

 • Brak wsparcia standardu HDMI 2.1
 • Głośniki mogłyby być lepsze

Kup AOC 24G2SAE

2. HP X24c (24″)

HP X24c
HP X24c
 • Przekątna ekranu: 24″
 • Matryca: VA LED, zakrzywienie 1500 R
 • Rozdzielczość ekranu: Full HD (1920 x 1080 px)
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz
 • Czas reakcji: 4 ms (GTG)
 • Złącza: 1 x HDMI 2.0, 1 x DP 1.2, 1 x wyjście słuchawkowe
 • Dodatkowe funkcje: Flicker-Free, Low Blue Light, AMD FreeSync
 • Głośniki: nie
 • Cena: ~ 790 – 850 zł

HP X24c to przystępny cenowo zakrzywiony monitor do PS5, który świetnie sprawdzi się podczas gry ze stosunkowo niedużej odległości. Wpływa na to wygięta matryca VA o promieniu 1500R, gwarantująca wyświetlanie obrazu Full HD nawet w 144 klatkach na sekundę (120 Hz na PS5). Korzystając ze specjalnie przygotowanego trybu Overdrive, możemy skrócić czas reakcji wyświetlacza do 4 ms (GTG). Pozwala to stawać w szranki z innymi graczami nawet w dynamicznych FPS-ach bez obawy o widoczne opóźnienia. Uzyskiwany w ten sposób zminimalizowany input lag może wpływać na powstawanie drobnych artefaktów obrazu typu Overshoot. Nie wpływają one na samą rozgrywkę, ale podczas zabawy w „spokojniejszych” tytułach lub pracy z tekstem warto wyłączyć Overdrive.

Jasność ekranu na poziomie maksymalnie 300 cd/m2 i powłoka antyrefleksyjna pozwalają na bezproblemowe korzystanie ze sprzętu nawet w słoneczny dzień. Zastosowana krzywizna matrycy wpływa korzystnie na immersję, jednak najlepiej sprawdza się w dość ograniczonym zakresie dystansu do monitora. Najlepsze wrażenia uzyskamy, pracując na opisywanym urządzeniu w odległości nie większej niż 1,5-2 metrów, koniecznie na wprost wyświetlacza. Obserwując obraz z daleka i pod innym kątem niż 90° możemy zauważyć nieprawidłowe kolory oraz kontrast, zwłaszcza w pobliżu boków ekranu. Na duży plus zasługuje stojak dołączony do zestawu, pozwalający dokładnie dostosować pozycję sprzętu do naszych potrzeb.

Na plus

 • Doskonała częstotliwość odświeżania ekranu
 • Błyskawiczny czas reakcji
 • Zakrzywiony ekran poprawiający immersję
 • Świetny dołączony stojak
 • Niemal bezramkowa obudowa

Na minus

 • Brak wsparcia standardu HDMI 2.1
 • Brak głośników

Kup HP X24c

Monitor do PS5 do 1500 zł — najlepsze modele

Znalezienie odpowiedniego monitora w cenie do 1500 złotych stanowi nie lada wyzwanie. Możemy zdecydować się na urządzenie o nieprzeciętnych parametrach gamingowych, obsługujące maksymalnie Full HD. Alternatywą jest ekran QHD z dodatkową możliwością skalowania z FHD lub 4K do 1440p, ale cechujący się odrobinę gorszymi właściwościami dla graczy.

Trzecią opcją jest model z dobrej jakości matrycą 4K UHD, która pozwala cieszyć się grami z PS5 w naprawdę wysokiej rozdzielczości. Niestety taki sprzęt najczęściej ma pewne ograniczenia (chociażby w zakresie refresh rate’u). Ostateczny wybór powinien zależeć od naszych potrzeb, jednak wszystkie przedstawione poniżej monitory są zdecydowanie godne polecenia.

1. Samsung Odyssey G55A LS27AG550EUXEN (27″)

Samsung Odyssey G55A LS27AG550EUXEN
Samsung Odyssey G55A LS27AG550EUXEN
 • Przekątna ekranu: 27″
 • Matryca: VA LED, zakrzywienie 1000R
 • Rozdzielczość ekranu: QHD (2560 x 1440 px)
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz (165 Hz dla Display Port)
 • Czas reakcji: 1 ms (MPRT)
 • Złącza: 1 x HDMI 2.0, 1 x DP 1.4, 1 x wyjście słuchawkowe
 • Dodatkowe funkcje: HDR10, Flicker-Free, Low Blue Light, Eye Saver, Low Input Lag, Black Equalizer, AMD FreeSync Premium
 • Głośniki: nie
 • Cena: ~ 1300 – 1450 zł

Monitor Samsung Odyssey G55A LS27AG550EUXEN sprawdzi się doskonale jako wyświetlacz do Sony PlayStation 5. Ekran o stosunkowo dużej krzywiźnie 1000R poprawia wrażenia z gry, warto jednak pamiętać o kwestii optymalnej odległości użytkownika od urządzenia (najlepiej około 1 metra). Choć maksymalna rozdzielczość matrycy wynosi 2560 x 1440 px, to nasza konsola wysyła jej sygnał w jednym z trzech trybów:

 • Full HD — maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu sięga 120 Hz. Niestety jakość obrazu przy skalowaniu z 1080p do 1440p jest trochę gorsza. Wynika to ze sztucznie podnoszonej liczby wyświetlanych pikseli.
 • QHD — natywna rozdzielczość monitora pozwala na pracę nawet w 120 Hz. Wyświetlane sceny są wyraźniejsze niż w przypadku FHD, choć z niewielkiej odległości mogą nieco ustępować naturalnemu anti-aliasingowi przy skalowaniu z 2160p.
 • 4K — odświeżanie w tym trybie wynosi nie więcej niż 60 Hz. Downscaling, czyli przeniesienie informacji z wyższej na niższą rozdzielczość (z 4K na WQHD) skutkuje wygładzeniem krawędzi, tym samym zapewniając dobrą ostrość obrazu.

Co do samej matrycy: doskonały czas reakcji równy 1 ms (MPRT) oraz wysoka częstotliwość odświeżania ekranu dbają o płynność animacji. Jasność obrazu na poziomie 300 cd/m2 nie jest może oszałamiająca, ale na tle konkurencji sprawdza się nieźle. Mimo obsługi standardu HDR10 producent deklaruje wyświetlanie „zaledwie” 16,7 mln kolorów. Nie da się jednak ukryć, że High Dynamic Range (HDR) w opisywanym modelu zdecydowanie mógłby być lepszy. Monitor pozbawiony jest również portów USB, choć te nie są niezbędne do szczęścia. Na plus zasługują za to funkcje dla graczy, takie jak wirtualny celownik, możliwość regulacji ciemnych obszarów obrazu oraz szereg predefiniowanych profili.

Na plus

 • Obsługa sygnału wejściowego 4K
 • Doskonała częstotliwość odświeżania ekranu
 • Błyskawiczny czas reakcji
 • Funkcja regulacji ciemnych tonów
 • Dobrze przygotowane funkcje dla graczy

Na minus

 • Brak wsparcia standardu HDMI 2.1
 • HDR pozostawia trochę do życzenia
 • Brak koncentratora USB
 • Brak głośników

Kup Samsung Odyssey G55A LS27AG550EUXEN

2. Iiyama G-MASTER Gold Phoenix GB2590HSU-B1 (25″)

Iiyama G-MASTER Gold Phoenix GB2590HSU-B1
Iiyama G-MASTER Gold Phoenix GB2590HSU-B1
 • Przekątna ekranu: 25″
 • Matryca: IPS LED
 • Rozdzielczość ekranu: Full HD (1920 x 1080 px)
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 240 Hz
 • Czas reakcji: 0,4 ms (MPRT)
 • Złącza: 1 x HDMI 2.0, 1 x DP 1.4, 2 x USB 3.2 Gen.1, 1 x USB Upstream (USB 3.2 Gen.1), 1 x wyjście słuchawkowe
 • Dodatkowe funkcje: Vesa DisplayHDR 400, Flicker-Free, Low Blue Light, Motion Blur Reduction Technology (MBRT), Black Tuner, Pivot, AMD FreeSync Premium
 • Głośniki: Tak, 2 x 2 W
 • Cena: ~ 1400 – 1500 zł

Jeśli zastanawiamy się, jaki monitor do PS5 w cenie do 1500 zł zagwarantuje nam optymalne wrażenia z rozgrywki, to Iiyama G-MASTER Gold Phoenix GB2590HSU-B1 stanowi bardzo mocną propozycję. Wyświetlający maksymalnie 1920 x 1080 pikseli 25-calowy ekran wykonano w technologii Fast IPS. Czas reakcji matrycy został skrócony do zaledwie 0,4 ms, a częstotliwość odświeżania pionowego sięga 240 Hz (120 Hz na PlayStation 5).

Dodatkowa funkcja MBRT ulepsza generowane sceny przez redukcję rozmycia. Takie parametry gwarantują płynny obraz bez smużenia, który w połączeniu z technologią Flicker-Free i Low Blue Light nie męczy wzroku. Omawiany monitor obsługuje standard Vesa Display HDR 400, co wpływa na dynamikę kolorów oraz zapewnia maksymalną jasność na poziomie 400 nitów. Przydatnym dodatkiem jest wbudowany HUB USB.

Na plus

 • Niezła jasność obrazu sięgająca 400 cd/m2
 • Doskonała częstotliwość odświeżania ekranu
 • Nadzwyczajny czas reakcji
 • HDR
 • Koncentrator USB
 • Funkcja regulacji ciemnych tonów
 • Niemal bezramkowa obudowa

Na minus

 • Brak wsparcia standardu HDMI 2.1
 • Wbudowane menu mogłoby być lepsze
 • Uzyskanie dobrego obrazu wymaga odrobiny czasu spędzonego w ustawieniach

Kup Iiyama G-MASTER Gold Phoenix GB2590HSU-B1

3. AOC U28G2AE (28″)

AOC U28G2AE
AOC U28G2AE
 • Przekątna ekranu: 28″
 • Matryca: IPS LED
 • Rozdzielczość ekranu: 4K UHD (3840 x 2160 px)
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 60 Hz
 • Czas reakcji: 1 ms (MPRT)
 • Złącza: 2 x HDMI 2.0, 1 x DP 1.2, 1 x wyjście słuchawkowe, 1 x liniowe wejście audio
 • Dodatkowe funkcje: Flicker-Free, Low Blue Light, Low Input Lag, Shadow Control, AMD FreeSync Premium
 • Głośniki: Tak, 2 x 3 W
 • Cena: ~ 1500 – 1600 zł

Model AOC U28G2AE to najtańszy monitor 4K do PlayStation 5 w naszym zestawieniu. Ten bardzo korzystnie wyceniony sprzęt potrafi wyświetlić obraz w natywnej rozdzielczości 2160p z doskonałym czasem reakcji sięgającym zaledwie 1 ms. Ekran może pochwalić się maksymalną jasnością rzędu 300 cd/m2, co w połączeniu z 10-bitową matrycą daje zupełnie dobry efekt.

Dla niektórych graczy mankamentem będzie częstotliwość odświeżania pionowego — wynosi ona „zaledwie” 60 Hz. Jeżeli bezwzględnie potrzebujemy 120 klatek na sekundę, wartość ta w zasadzie eliminuje urządzenie z kręgu naszych zainteresowań. W przeciwnym razie omawianym modelem warto się zainteresować, niezależnie od tego, czy wolimy grać w szybkie FPS-y, czy spokojniejsze produkcje.

Na plus

 • Rozdzielczość 4K
 • Błyskawiczny czas reakcji
 • 10-bitowa matryca
 • Niezłe głośniki
 • Funkcja regulacji ciemnych tonów
 • Niemal bezramkowa obudowa

Na minus

 • Brak wsparcia standardu HDMI 2.1
 • Częstotliwość odświeżania to tylko 60 Hz
 • Brak koncentratora USB

Kup AOC U28G2AE

Monitor do PS5 do 2000 zł — najlepsze modele

Poszukując monitora pod PS5 w cenie do 2000 zł, spotkamy się z wieloma urządzeniami o maksymalnej rozdzielczości 1440p, która zapewnia bardzo wysoką jakość i ostrość obrazu. Wskazane przez nas ekrany mają dodatkowo funkcję downsizingu sygnału z 4K do QHD, co przekłada się na lepsze wygładzanie krawędzi.

Alternatywnie możemy skorzystać z upscalingu obrazu FHD, co może być przydatne przy najbardziej wymagających graficznie produkcjach. Przedstawione poniżej monitory, dzięki możliwości wykorzystania aż trzech wymienionych mechanizmów, cechują się optymalną funkcjonalnością.

1.  LG UltraGear 27GP850-B (27″)

LG UltraGear 27GP850-B
LG UltraGear 27GP850-B
 • Przekątna ekranu: 27″
 • Matryca: nano IPS LED
 • Rozdzielczość ekranu: QHD (2560 x 1440 px)
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz (165 Hz dla Display Port)
 • Czas reakcji: 1 ms (GTG)
 • Złącza: 2 x HDMI 2.0, 1 x DP 1.4, 2 x USB 3.2 Gen.1, 1 x USB Upstream (USB 3.2 Gen.1), 1 x wyjście słuchawkowe, 1 x liniowe wejście audio
 • Dodatkowe funkcje: HDR10, Vesa DisplayHDR 400, Flicker-Free, Low Blue Light, Low Input Lag, Motion Blur Reduction Technology (MBRT), Black Stabilizer, Pivot, AMD FreeSync Premium, Nvidia G-Sync
 • Głośniki: nie
 • Cena: ~ 1700 – 2000 zł

W cenie do 2000 zł możemy upolować bardzo dobrze wyposażony model LG UltraGear 27GP850-B, który doskonale sprawdzi się jako wyświetlacz do PS5. Obsługująca rozdzielczość 1440p 10-bitowa matryca o maksymalnej jasności 400 nitów robi bardzo dobre wrażenie. Jeżeli dodamy do tego wysoką częstotliwość odświeżania ekranu do 165 Hz oraz błyskawiczny czas reakcji wynoszący zaledwie 1 ms (GTG), to możemy być spokojni o jakość i płynność wyświetlanych scen. Monitor pozwala nam wykorzystać jeden z trzech rodzajów skalowania obrazu:

 • Upscaling z 1080p na 1440p — wyświetlane treści są mniej wyraźne, ale mamy do dyspozycji wysoki refresh rate. Tryb ten może być przydatny, gdy potrzebujemy bezwzględnej płynności.
 • Natywne 1440p — „złoty środek” gwarantujący bardzo wyraźny i w większości przypadków płynny obraz nawet ze 120-hercowym odświeżaniem pionowym.
 • Z 4K na 1440p — efekt wygładzania krawędzi przekłada się na lepszą jakość obrazu, niestety pionowe odświeżanie ekranu wynosi maksymalnie 60 Hz.

LG UltraGear 27GP850-B obsługuje HDR w standardach HDR10 i Vesa DisplayHDR 400. Gwarantują one bardzo dobre odwzorowanie kolorów i ich zwiększoną dynamikę. Na pokładzie omawianego modelu znalazł się rozbudowany HUB USB. Ciekawym rozwiązaniem jest również wyjątkowy stojak, umożliwiający obrót ekranu o 90 stopni (funkcja Pivot). Niestety urządzenie pozbawione jest wbudowanych głośników. Bez problemu podłączymy jednak zewnętrzny system grający lub headset dzięki obecności wyjścia słuchawkowego.

Na plus

 • Obsługa sygnału wejściowego 4K
 • Niezła jasność obrazu sięgająca 400 cd/m2
 • Doskonała częstotliwość odświeżania ekranu
 • Błyskawiczny czas reakcji
 • HDR
 • Koncentrator USB
 • Bardzo dobre odwzorowanie kolorów
 • Funkcja regulacji ciemnych tonów
 • Możliwość pracy w trybie portretowym

Na minus

 • Brak wsparcia standardu HDMI 2.1
 • Brak głośników

Kup LG UltraGear 27GP850-B

2. MSI MPG ARTYMIS 273CQR (27″)

MSI MPG ARTYMIS 273CQR
MSI MPG ARTYMIS 273CQR
 • Przekątna ekranu: 27″
 • Matryca: VA, zakrzywienie 1000R
 • Rozdzielczość ekranu: QHD (2560 x 1440 px)
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz (165 Hz dla Display Port)
 • Czas reakcji: 1 ms (MPRT)
 • Złącza: 2 x HDMI 2.0, 1 x DP 1.2, 1 x USB-C, 2 x USB 2.0, 1 x USB Upstream (USB 2.0), 1 x wyjście słuchawkowe
 • Dodatkowe funkcje: HDR10, Vesa DisplayHDR 400, Flicker-Free, Low Blue Light, Rapid Boost, Night Vision, KVM, Sound Tune, AMD FreeSync Premium
 • Głośniki: nie
 • Cena: ~ 1900 – 2700 zł

MSI MPG ARTYMIS 273CQR doskonale sprawdzi się jako monitor do PS5. Ten przygotowany z myślą o specyficznych wymaganiach japońskiej konsoli wyświetlacz, oprócz natywnej rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, oferuje pełne wsparcie przeskalowywania obrazu z 1080p lub 4K na 1440p (producent umieścił szczegóły na oficjalnym blogu). Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych przez nas urządzeń QHD z obsługą up– i downscalingu, model ten może współpracować z PlayStation 5 w trzech trybach:

 • FHD skalowane do QHD — generuje gorszą jakość obrazu, ale przy wyższej częstotliwości odświeżania.
 • Natywne QHD — wyświetla ostry obraz nawet do 120 klatek na sekundę.
 • 4K skalowane do QHD — pozwala uzyskać wyraźniejsze sceny kosztem refresh rate’u na poziomie 60 Hz.

Zastosowana w urządzeniu matryca może pochwalić się bardzo dobrymi parametrami. Oparty na technologii VA zakrzywiony ekran odwzorowuje naturalny kąt widzenia oka (promień wygięcia 1000R). Maksymalna rozdzielczość 1440p, częstotliwość odświeżania do 165 Hz oraz czas reakcji na poziomie nawet 1 ms gwarantują ostry, płynny obraz. Najwyższa możliwa do osiągnięcia jasność wyświetlacza wynosi aż 550 cd/m2, co w połączeniu z 10-bitową matrycą i obsługą standardu Vesa DisplayHDR 400 zapewnia doskonałe wrażenia wizualne podczas rozgrywki. Dodatkowe funkcje dla graczy obejmują między innymi KVM (sterowanie kilkoma urządzeniami przez peryferia połączone z monitorem) oraz Sound Tune (inteligentna regulacja dźwięku uwydatniająca komunikację głosową).

Na plus

 • Obsługa sygnału wejściowego 4K
 • Dobra jasność obrazu sięgająca 550 cd/m2
 • Doskonała częstotliwość odświeżania ekranu
 • Błyskawiczny czas reakcji
 • HDR
 • Koncentrator USB
 • Bardzo dobre odwzorowanie kolorów
 • Funkcja regulacji ciemnych tonów
 • Dobrze przygotowane funkcje dla graczy

Na minus

 • Brak wsparcia standardu HDMI 2.1
 • Brak głośników

Kup MSI MPG ARTYMIS 273CQR

Monitor do PS5 do 2500 zł — najlepsze modele

Wybierając najlepszy monitor do PlayStation 5 w granicach 2500 zł, możemy postawić na jedno z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest cechujący się bardzo dobrymi parametrami wyświetlacz QHD, dodatkowo umożliwiający przeskalowanie sygnału 4K z konsoli na 1440p. Drugą sensowną opcją jest ekran 4K UHD, który co prawda odrobinę odbiega specyfikacją od topowych monitorów gamingowych, ale nadal zapewnia piękny, płynny obraz w grach z PS5.

1. BenQ MOBIUZ EX3210R (32″)

BenQ MOBIUZ EX3210R
BenQ MOBIUZ EX3210R
 • Przekątna ekranu: 32″
 • Matryca: VA, zakrzywienie 1000R
 • Rozdzielczość ekranu: QHD (2560 x 1440 px)
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz (165 Hz dla Display Port)
 • Czas reakcji: 1 ms (MPRT)
 • Złącza: 2 x HDMI 2.0, 1 x DP 1.4, 2 x USB 3.2 Gen.1, 1 x USB Upstream (USB 3.2 Gen.1), 1 x wyjście słuchawkowe
 • Dodatkowe funkcje: HDR10, Vesa DisplayHDR 400, HDRi, Flicker-Free, Low Blue Light, Eye Care, Light Tuner, Motion Blur Reduction Technology (MBRT), Black Equalizer, Color Vibrance, AMD FreeSync Premium Pro
 • Głośniki: tak, 2 x 2 W + subwoofer 5 W
 • Cena: ~ 2000 – 2500 zł

BenQ MOBIUZ EX3210R to doskonały monitor do PlayStation 5. Za niecałe 2500 złotych pozwoli on nam niemal w pełni wykorzystać zalety japońskiej konsoli. Oprócz matrycy QHD omawiany model obsługuje również sygnał wejściowy w jakości 4K, który przeskalowuje do rozdzielczości 2560 x 1440 px. Tworzy to rodzaj anti-aliasingu zapewniającego lepszą jakość obrazu. Co ważne — by wykorzystać 120-hercowe odświeżanie pionowe, musimy ograniczyć się do rozdzielczości 1440p lub 1080p. Jasność ekranu na poziomie 300 cd/m2 podbijana jest w trybie HDR nawet do 400 nitów. Zakrzywienie wyświetlacza o promieniu 1000R pozytywnie wpływa na odbiór wyświetlanych scen i pozwala mocniej „wsiąknąć” w świat gry, na przykład którejś z przygodówek na PS5.

Na uwagę zasługują dobrej jakości głośniki uzupełnione 5-watowym subwooferem. Funkcja HDRi to inteligentne dopasowywanie się parametrów obrazu do aktualnych potrzeb. Sprzęt wykorzystuje w tym celu dane dotyczące wyświetlanej treści oraz informacje pochodzące z fotokomórki, monitorującej natężenie światła wokół monitora. W tej cenie za minus może uchodzić brak choćby jednego portu HDMI 2.1, który umożliwiłby pracę w 4K ze 120 Hz odświeżaniem.

Na plus

 • Obsługa sygnału wejściowego 4K
 • Niezła jasność obrazu sięgająca 400 cd/m2
 • Doskonała częstotliwość odświeżania ekranu
 • Błyskawiczny czas reakcji
 • HDR
 • Koncentrator USB
 • Ciekawy system audio
 • Technologia na bieżąco dopasowująca parametry wyświetlacza do aktualnego natężenia światła w pomieszczeniu
 • Funkcja regulacji ciemnych tonów
 • Dobrze przygotowane funkcje dla graczy

Na minus

 • Brak wsparcia standardu HDMI 2.1

Kup BenQ MOBIUZ EX3210R

2. LG 32UP550-W (32″)

LG 32UP550-W
LG 32UP550-W
 • Przekątna ekranu: 32″
 • Matryca: VA
 • Rozdzielczość ekranu: 4K UHD (3840 x 2160 px)
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 60 Hz
 • Czas reakcji: 4 ms (GTG)
 • Złącza: 2 x HDMI 2.0, 1 x DP 1.4, 2 x USB 3.2 Gen.1, 1 x USB Upstream (USB-C), 1 x wyjście słuchawkowe
 • Dodatkowe funkcje: HDR10, Flicker-Free, Low Blue Light, Dynamic Action Sync, Black Stabilizer, Pivot, AMD FreeSync
 • Głośniki: tak, 2 x 5 W
 • Cena: ~ 2250 zł

Jeżeli ponad obsługę 120 FPS-ów w stosunkowo nielicznych tytułach cenimy dobrej jakości obraz w wysokiej rozdzielczości, to LG 32UP550-W znakomicie sprawdzi się jako monitor do PS5. Pracujący w natywnym 4K UHD 32-calowy wyświetlacz wykorzystuje odświeżanie pionowe z maksymalną częstotliwością na poziomie 60 Hz. Matryca obsługująca 10-bitową skalę kolorów osiąga jasność rzędu 350 cd/m2.

Zgodność ze standardem HDR10 umożliwia dodatkowe zwiększenie dynamiki barw w wyświetlanych scenach. Na spory plus zasługują dwa wbudowane głośniki, każdy o mocy 5 W. Wśród funkcji dla graczy warto zwrócić uwagę na Dynamic Action Sync, czyli autorskie rozwiązanie LG skracające Input lag. Ciekawostką jest port USB typu C (Upstream), który umożliwia podłączenie monitora do źródła sygnału audio-wideo, jak również ładowanie urządzeń z mocą do 96 W.

Na plus

 • Rozdzielczość 4K
 • Niezła jasność obrazu sięgająca 350 cd/m2
 • Bardzo dobry czas reakcji
 • HDR
 • Koncentrator USB
 • USB-C z ładowaniem do 96 W
 • Ciekawy system audio
 • Funkcja regulacji ciemnych tonów

Na minus

 • Brak wsparcia standardu HDMI 2.1
 • Maksymalna częstotliwość odświeżania na poziomie 60 Hz

Kup LG 32UP550-W

Monitor do PS5 powyżej 2500 zł — najlepsze modele

Za ponad 2500 złotych mamy pełne prawo oczekiwać najwyższej jakości sprzętów. W tym przedziale cenowym wyróżniliśmy tylko takie urządzenia, które wykorzystują pełnię potencjału PS5. Poniżej znajdziemy zatem monitory obsługujące rozdzielczość 4K UHD, odświeżanie 120 Hz, HDR i VRR jednocześnie. Oprócz doskonałych parametrów proponowane przez nas wyświetlacze wyróżniają się na tle konkurencji także dodatkowymi funkcjami lub innowacyjnymi rozwiązaniami dla graczy.

Niezależnie czy bawimy się w dynamicznych FPS-ach, czy podróżujemy przez niepowtarzalne krainy najlepszych RPG-ów, poniższe urządzenia zapewniają wrażenia zgodne z wizją twórców gier. Co więcej, świetnie wyglądający obraz oraz błyskawiczny czas reakcji w połączeniu z dobrą kierownicą do PS5 stworzą idealny duet do wirtualnych wyścigów.

1. Samsung Odyssey G7 S28AG700NUXEN (28″)

Samsung Odyssey G7 S28AG700NUXEN
Samsung Odyssey G7 S28AG700NUXEN
 • Przekątna ekranu: 28″
 • Matryca: IPS LED
 • Rozdzielczość ekranu: 4K UHD (3840 x 2160 px)
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz
 • Czas reakcji: 1 ms (GTG)
 • Złącza: 2 x HDMI 2.1, 1 x DP 1.4, 2 x USB 3.2 Gen.1, 1 x USB Upstream (USB 3.2 Gen.1), 1 x wyjście słuchawkowe
 • Dodatkowe funkcje: VESA Display HDR 400, VRR, Flicker-Free, Low Blue Light, Black Equalizer, Low Input Lag, Pivot, AMD FreeSync Premium Pro, Nvidia G-Sync
 • Głośniki: nie
 • Cena: ~ 3150 zł

Pierwszym urządzeniem w naszym zestawieniu, które może w 100% wykorzystać potencjał konsoli Sony 9. generacji jest Samsung Odyssey G7 S28AG700NUXEN. Matryca IPS osiąga natywną rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli przy odświeżaniu do 144 Hz (120 Hz przy PlayStation 5). Bardzo ważną funkcją dla graczy jest obsługa VRR, czyli trybu dostosowującego refresh rate do liczby klatek wyświetlanych na ekranie. Czas reakcji pojedynczej plamki może wynosić zaledwie 1 ms, co pozwala na konkurencyjne potyczki niezależnie od wybranej gry. Przy włączonym trybie HDR ekran osiąga jasność maksymalnie 400 cd/m2. Jeśli chodzi o dostępną paletę barw, to możemy liczyć na 16,7 mln wyświetlanych kolorów.

Na pokładzie nie zabrakło koncentratora USB i wyjścia słuchawkowego — to drugie może się przydać, ponieważ monitor nie posiada wbudowanych głośników. Dla graczy, którzy chcą wykorzystać omawiany model nie tylko jako wyświetlacz do PS5, dobrą wiadomością jest jego zgodność ze standardami AMD FreeSync Premium Pro i G-Sync. Ciekawostka w postaci atrakcyjnego oświetlenia z tyłu urządzenia sprawdzi się najlepiej przy montażu ściennym. Co ważne: by Samsung Odyssey G7 S28AG700NUXEN był rozpoznawany przez naszą konsolę jako sprzęt zgodny z VRR może być konieczne włączenie opcji AMD FreeSync w konfiguracji monitora. Przydatne okazuje się także ustawienie sygnału wejścia jako PC.

Na plus

 • Obsługa standardu HDMI 2.1
 • Rozdzielczość 4K
 • Doskonała częstotliwość odświeżania ekranu, także w 4K UHD
 • Obsługa VRR — zabezpieczenie przed rozrywaniem obrazu
 • Błyskawiczny czas reakcji
 • Niezła jasność obrazu sięgająca 400 cd/m2
 • HDR
 • Koncentrator USB
 • Funkcja regulacji ciemnych tonów

Na minus

 • Brak głośników

Kup Samsung Odyssey G7 S28AG700NUXEN

2. Acer Nitro XV282KKV (28″)

Acer Nitro XV282KKV
Acer Nitro XV282KKV
 • Przekątna ekranu: 28″
 • Matryca: IPS LED
 • Rozdzielczość ekranu: 4K UHD (3840 x 2160 px)
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz
 • Czas reakcji: 1 ms (GTG)
 • Złącza: 2 x HDMI 2.1, 1 x DP 1.4, 4 x USB 3.2 Gen.1, 1 x USB Upstream (USB 3.2 Gen.1), 1 x USB typu C, 1 x wyjście słuchawkowe
 • Dodatkowe funkcje: HDR10, VESA Display HDR 400, VRR, Acer Vision Care, Low Dimming, KVM, Acer Black Boost, Pivot, AMD FreeSync Premium
 • Głośniki: Tak (2 x 2 W)
 • Cena: ~ 3500 – 3600 zł

Acer Nitro XV282KKV sprawdzi się doskonale jako monitor pod PS5. Cechujące się dość kompaktowymi rozmiarami urządzenie pracuje w maksymalnej rozdzielczości 4K UHD, jednocześnie oferując odświeżanie ekranu na poziomie 120 Hz. Dodatkowo błyskawiczny czas reakcji sięgający 1 ms oraz ważna dla graczy funkcja VRR zapewniają niezawodną płynność animacji. Jasność ekranu sięga 400 nitów z włączonym High Dynamic Range (HDR), spełniającym normę VESA DisplayHDR 400. Matryca korzysta z 10-bitowej skali barw, co przekłada się na 1,07 miliarda możliwych do wyświetlenia kolorów. Niestety wbudowane głośniki nie robią już tak dobrego wrażenia, jak ekran — spełniają swoją podstawową funkcję, ale za taką kwotę możemy oczekiwać sporo więcej.

Ciekawą funkcją obecną na pokładzie modelu Acer Nitro XV282KKV jest KVM. Pozwala ona na sterowanie kilkoma podłączonymi do monitora urządzeniami za pomocą jednego kompletu peryferiów. Bardzo ważna informacja: by zapewnić maksymalną kompatybilność omawianego sprzętu z PlayStation 5, należy zainstalować najnowsze dostępne oprogramowanie na obu urządzeniach (monitorze i konsoli). Warto też upewnić się, czy w ustawieniach wyświetlacza włączona jest obsługa standardu HDMI 2.1.

Na plus

 • Obsługa standardu HDMI 2.1
 • Rozdzielczość 4K
 • Doskonała częstotliwość odświeżania ekranu, także w 4K UHD
 • Obsługa VRR — zabezpieczenie przed rozrywaniem obrazu
 • Błyskawiczny czas reakcji
 • Niezła jasność obrazu sięgająca 400 cd/m2
 • HDR
 • Koncentrator USB
 • USB-C z ładowaniem do 65 W
 • Funkcja regulacji ciemnych tonów
 • Możliwość sterowania kilkoma urządzeniami podłączonymi do monitora

Na minus

 • Głośniki nie zachwycają

Kup Acer Nitro XV282KKV

3. Gigabyte AORUS FV43U (43″)

Gigabyte AORUS FV43U
Gigabyte AORUS FV43U
 • Przekątna ekranu: 43″
 • Matryca: VA LED
 • Rozdzielczość ekranu: 4K UHD (3840 x 2160 px)
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz
 • Czas reakcji: 1 ms (MPRT)
 • Złącza: 2 x HDMI 2.1, 1 x DP 1.4, 2 x USB 3.2 Gen.1, 1 x USB Upstream (USB 3.2 Gen.1), 1 x USB typu C, 1 x wyjście słuchawkowe, 1 x liniowe wyjście audio
 • Dodatkowe funkcje: QLED, HDR10, VESA Display HDR 1000, Wide Color Gamut, Flicker-Free, Aim Stabilizer Sync, KVM, PIP, Black Equalizer, 6 axis Color Control, pilot, AMD FreeSync Premium Pro
 • Głośniki: Tak (2 x 12 W)
 • Cena: ~ 4500 zł

Gigabyte AORUS FV43U to idealna propozycja dla wszystkich użytkowników dysponujących wystarczającą ilością miejsca. Ten 43-calowy „kolos” obsługuje rozdzielczość 2160p, jednocześnie zachowując nawet 144-hercowe odświeżanie ekranu (120 Hz przy PlayStation 5). Matryca VA LED została uzupełniona warstwą kwantowych kropek, dzięki czemu odwzorowanie kolorów zyskało na głębi i dokładności. Przy włączonym trybie HDR możemy cieszyć się jasnością nawet 1000 nitów.

Błyskawiczny czas reakcji, który dzięki funkcji Overdrive może spaść nawet do 1 ms, gwarantuje natychmiastową odpowiedź na nasze ruchy w grze. Obecne na boku urządzenia porty HDMI 2.1 gwarantują bezproblemową komunikację monitora z PS5 i wykorzystanie pełnej mocy japońskiej konsoli. Na plus zasługuje mocny system audio, jak również atrakcyjny design całego urządzenia. Nie zabrakło w nim także miejsca dla huba USB oraz obsługi funkcji KVM.

Na plus

 • Obsługa standardu HDMI 2.1
 • Rozdzielczość 4K
 • Doskonała częstotliwość odświeżania ekranu, także w 4K UHD
 • Obsługa VRR — zabezpieczenie przed rozrywaniem obrazu
 • Błyskawiczny czas reakcji
 • Doskonała jasność obrazu sięgająca 1000 cd/m2
 • HDR
 • Koncentrator USB
 • Dobry system audio
 • Funkcja regulacji ciemnych tonów
 • Możliwość sterowania kilkoma urządzeniami podłączonymi do monitora

Na minus

 • Brak — ciężko się do czegoś przyczepić

Kup Gigabyte AORUS FV43U

Najlepsze monitory do PS5 — podsumowanie

Mimo bogactwa ofert na rynku, znalezienie dobrego monitora spełniającego wyśrubowane wymagania PlayStation 5 nie jest łatwe. Obecnie nawet standard HDMI 2.1 nie gwarantuje pełnego wsparcia najważniejszych funkcji, a teoretycznie podobne do siebie modele różnią się funkcjonalnością. W naszym zestawieniu umieściliśmy tylko te wyświetlacze, które w swoich grupach cenowych zapewniają najlepsze wrażenia z korzystania z PS5. Jesteśmy przekonani, że z drobną pomocą tego artykułu każdy gracz znajdzie monitor odpowiedni do swoich potrzeb.

Zobacz też: Najlepsze pady do telefonu

A do czego Wy podłączacie swoją konsolę? Telewizor, rzutnik, monitor gamingowy czy wyświetlacz CRT? Dajcie znać w komentarzach.

O autorze
Jakub Foss
Zastępca redaktora naczelnego

Od trzech dekad zapalony miłośnik gier komputerowych. Od przyjaźni z Commodore, przez konsolki i konsole miał przyjemność dotrzeć do ekosystemu Xboxa. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.