Najlepsze gry przygodowe na PS4 i PS5. Ranking 10 tytułów

Gry przygodowe PS4 PS5

Przygodówki to jeden z najliczniejszych gatunków gier wideo, w jakie możemy zagrać na wybranej przez nas platformie. Ich ilość może utrudnić wybranie właściwego tytułu, a przeglądanie bibliotek w poszukiwaniu czegoś, co nas zainteresuje, najprawdopodobniej zakończy się rezygnacją. Dlatego w tym artykule wybraliśmy 10 najlepszych gier przygodowych na PS4 i PS5, w które warto zagrać. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem.

Najlepsze gry przygodowe na PS4 i PS5

Gry przygodowe to gatunek, w którym gracz wciela się w protagonistę, poznając historię w miarę wykonywanych postępów. Głównym założeniem jest przeżywanie doznań poprzez wywołanie silnych emocji, dzięki czemu historia zapadnie w pamięć. Gatunek czerpie inspiracje z literatury, dlatego często możemy spotkać się z podziałem na rozdziały czy z emocjonalną ewolucją bohatera. Narracja jest kluczowa i powinna nadawać odpowiednie tempo opowiadanej historii, ale również określać cel naszej podróży. Przygodówki zwykle opierają się na eksploracji świata, wykonywaniu misji czy rozwiązywaniu zagadek. Nieodłącznym elementem gatunku jest również zbieranie przedmiotów, które możemy wykorzystać podczas naszej podróży.

Ważnym aspektem w przygodówkach jest też odpowiedni balans wszystkich cech gatunku i elementów, które powinny dopełniać historię, a nie sztucznie ją wydłużać. Dlatego to jest dobry moment na przejście do naszego zestawienia 10 najlepszych gier przygodowych na PS5 i PS4. Kolejność tytułów na liście jest przypadkowa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

1. A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Innocence
A Plague Tale: Innocence

W grze A Plague Tale: Innocence przenosimy się do XIV-wiecznej Francji, w której rozprzestrzenia się choroba roznoszona przez roje zarażonych szczurów. Główni bohaterowie, Amicia i jej młodszy brat Hugo, muszą przetrwać w kraju opanowanym przez epidemię, ale również uciekać przed Inkwizycją, która podąża ich śladem. Okazuje się, że chłopiec cierpi na tajemniczą chorobę, która dodatkowo komplikuje ich sytuację. A Plague Tale: Innocence to gra przygodowa z licznymi elementami skradanki, która bardzo mocno skupia się na relacjach pomiędzy naszymi bohaterami.

Przez większą część historii kierujemy Amicią, której główną umiejętnością bojową jest strzelanie z procy. W miarę postępów Amicia uczy się wytwarzania różnych pocisków, które możemy wykorzystywać np. do zapalania lub gaszenia pochodni, kierowania szczurów we wskazane miejsce lub odwracania uwagi wrogów.

A Plague Tale: Innocence to brutalna gra, pełna przemocy, stosów rozczłonkowanych ciał oraz ludzi zjadanych przez szczury. Szczególną uwagę warto zwrócić na oprawę dźwiękową, która podkreśla mroczny klimat opowieści.

Zwiastun A Plague Tale: Innocence
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania (PS5): 2021
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 8,1/10
 • Dostępne na: PS4, PS5

Kup A Plague Tale: Innocence

2. Bugsnax 

Bugsnax
Bugsnax

Omawiając najlepsze przygodówki na PS4 i PS5 musimy wspomnieć o humorystycznej produkcji, jaką jest Bugsnax. W grze wcielamy się w dziennikarza, który udaje się na wyspę Snaktooth odkrytą przez Elizabert Megafig. Na miejscu okazuje się, że wyspa jest zamieszkana przez istoty zwane Bugsnaxami, które są połączeniem robaków i jedzenia. Naszym zadaniem jest rozwiązanie zagadki zniknięcia Elizabert oraz odkrycie, co stało się z jej zespołem.

Podczas eksploracji trafiamy do różnych lokacji, pełnych rozmaitych Bugsnaxów, które możemy łapać za pomocą pułapek i przynęt. Na wyspie możemy również spotkać postacie, które po zjedzeniu złapanych Bugsnaxów zmieniają swój wygląd. W Bugsnax oprócz głównego zadania czekają na nas questy poboczne, wyzwania i przedmioty do zebrania, ale również walki z bossami, czyli legendarnymi Bugsnaxami. Bardzo barwna oprawa graficzna nadaje grze bajkowego charakteru.

Zwiastun Bugsnax
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania (PS5): 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 7,6/10
 • Dostępne na: PS4, PS5

Kup Bugsnax

3. God of War

God of War
God of War

Pisząc o najlepszych grach przygodowych na PS4 i PS5, musimy wspomnieć o God of War. Jest to kolejna, siódma odsłona serii, która została stworzona z myślą o konsolach Sony ósmej generacji. W tej części ponownie wcielamy się w Kratosa, który tym razem ucieka na daleką północ w poszukiwaniu wytchnienia. Po śmierci żony bohater zostaje sam z synem, z którym wyrusza w podróż, żeby spełnić wole ukochanej, rozsypując jej prochy na najwyższej górze. Droga do celu pełna jest przeszkód i walk z nordyckimi bestiami.

W God of War Kratos wykorzystuje w walce topór, którym może również rzucać i przywoływać go do siebie. Broń możemy ulepszać, odblokowując tym samym nowe ataki, które mają specjalne zdolności, np. zamrażają przeciwników. W czasie gry możemy też wybierać różne rodzaje pancerzy. Świat jest złożony z kilku lokacji, które kryją w sobie sekretne skrzynie, przedmioty, a także opcjonalne walki z przeciwnikami. W tej części nie zabrakło również widowiskowych starć z bossami, które znane są z poprzednich odsłon. God of War to gra AAA, która posiada niezwykłą oprawę graficzną, spektakularne przerywniki filmowe, wciągającą fabułę i świetną muzykę.

Zwiastun God of War
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania (PS4): 2018
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 9,1/10
 • Dostępne na: PS4, PS5

Kup God of War

4. Immortals Fenyx Rising

Immortals Fenyx Rising
Immortal Fenyx Rising

W Immortals Fenyx Rising przenosimy się na wyspę w starożytnej Grecji. Swoją mitologiczną przygodę przeżyjemy w ciele Fenyxa, zapomnianego bohatera lub bohaterki, o czym decydujemy na początku rozgrywki. Szybko dowiadujemy się, że Tyfon, jeden z najstraszniejszych tytanów w mitologii, stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt, a nawet bogów, którzy utracili przez niego swoje moce. Naszym głównym zadaniem jest odzyskanie esencji bogów i pokonanie Tyfona.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Immortals Fenyx Rising to gra z otwartym światem, który eksplorujemy z perspektywy trzeciej osoby. W czasie wykonywania misji trafiamy na wiele wyzwań i łamigłówek. Po ich rozwiązaniu jesteśmy nagradzani materiałami, które możemy wykorzystać do ulepszenia zdolności, ekwipunku oraz wytwarzania mikstur.

Walka w Immortals Fenyx Rising jest bardzo zróżnicowana. Do dyspozycji mamy bronie jednoręczne, dwuręczne, a także łuki i umiejętności, które nabywamy w miarę postępów w grze. Nie zabrakło również licznych poukrywanych skrzyń, kryjących w sobie elementy wyposażenia i broń. Charakterystyczną cechą rozgrywki w tej produkcji jest to, że Fenyx może latać za pomocą skrzydeł znalezionych na początku rozgrywki, co bardzo ułatwia eksplorację świata.

Zwiastun Immortals Fenyx Rising
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania (PS5): 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 7,6/10
 • Dostępne na: PS4, PS5

Kup Immortals Fenyx Rising

5. It Takes Two

It Takes Two
It Takes Two

It Takes Two to świetna gra przygodowa na PS4 i PS5, która powinna dostarczyć wiele godzin dobrej rozgrywki dla dwóch osób. Cody i May, główni bohaterowie i rodzice Rose, postanawiają wziąć rozwód. W tajemniczy sposób zostają przeniesieni do ciał laleczek wykonanych przez ich córkę. Tak rozpoczyna się niesamowita przygoda skłóconego małżeństwa, które musi nauczyć się współpracować, żeby wrócić do swoich ludzkich form.

It Takes Two to gra pełna różnorodnych wyzwań, takich jak np. rozwiązywanie łamigłówek, pokonywanie przeciwników czy unikanie pułapek. Dodatkowo Cody i May mogą zmierzyć się ze sobą w poukrywanych minigrach. W trakcie podróży odwiedzamy bardzo malownicze lokacje, w których zmieniają się wykorzystywane przez nas przedmioty i zdolności. Cała oprawa graficzna przywodzi na myśl film animowany.

Gra wprowadza także unikalną funkcję, która pozwala na sieciową kooperację, nawet jeśli jedna z osób nie ma zakupionej gry. Granie przez Internet jest dostępne tylko w obrębie jednej platformy — rozgrywka międzygeneracyjna jest wspierana, ale multiplatformowa już nie.

Zwiastun It Takes Two
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania (PS5): 2021
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 9,1/10
 • Dostępne na: PS4, PS5

Kup It Takes Two

6. Star Wars Jedi: Upadły Zakon

Star Wars Jedi: Upadły Zakon
Star Wars Jedi: Upadły Zakon

Star Wars Jedi: Upadły Zakon to genialna gra przygodowa na PS4 i PS5, osadzona w uniwersum Gwiezdnych Wojen. W tej odsłonie wcielamy się w Cala Kestisa, byłego padawana, który ukrywa swoją Moc przed agentami Imperium. Wykonują oni rozkaz 66, który dotyczy zabicia wszystkich rycerzy Jedi. Podczas ukrywania się na planecie Bracca, na trop chłopaka trafia imperialna inkwizytorka, która zmusza go do ucieczki. Cal wyrusza więc w podróż z misją odbudowania zakonu Jedi w towarzystwie mentorki Cere, kapitana statku Greeza oraz robota BD-1.

Główną bronią naszego bohatera jest miecz świetlny charakterystyczny dla uniwersum Gwiezdnych Wojen. W czasie walki możemy korzystać ze zdolności i kombinacji ataków, które z czasem odblokowujemy w drzewku umiejętności. Z biegiem czasu Cal coraz lepiej potrafi posługiwać się Mocą, którą możemy wytrącać przeciwników z równowagi lub wyrzucać ich poza obszar walki. Każda lokacja zawiera miejsca, do których możemy dostać się, wbiegając po ścianie lub wykonując długie skoki. W Star Wars Jedi: Upadły Zakon nie zabrakło również tzw. znajdziek, rozmieszczonych po całej mapie. Gra bardzo wiernie odzwierciedla charakter uniwersum poprzez dźwięk, klimat i modele postaci oraz otoczenia.

Zwiastun Star Wars Jedi: Upadły Zakon
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania (PS4): 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 7,6/10
 • Dostępne na: PS4, PS5

Kup Star Wars Jedi: Upadły Zakon

7. Seria Uncharted

Uncharted 4: Kres Złodzieja
Uncharted 4: Kres Złodzieja

Uncharted to kultowa seria gier przygodowych na PS4 i PS5. W jej skład wchodzą następujące pozycje:

 1. Uncharted: Fortuna Drake’a
 2. Uncharted 2: Pośród złodziei
 3. Uncharted 3: Oszustwo Drake’a
 4. Uncharted 4: Kres Złodzieja
 5. Uncharted: Zaginione Dziedzictwo (dodatek)

Głównym bohaterem wszystkich części Uncharted (z wyjątkiem DLC Zaginione Dziedzictwo) jest Nathan Drake — żądny przygód poszukiwacz skarbów i doświadczony złodziej. W pierwszej odsłonie protagonista podąża szlakiem swojego przodka Sir Francisa Drake’a, który podobno znał drogę do legendarnego El Dorado — miejsca wypełnionego rozmaitymi kosztownościami. W Uncharted 2 Nathan poszukuje tajemniczego buddyjskiego artefaktu, natomiast w „trójce” bohater stara się trafić do mitycznej metropolii Ubar.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W Uncharted 4 nieposkromiony Nathan Drake musi pomóc swojemu bratu Samowi wyplątać się z tarapatów poprzez odnalezienie skarbu pirata Henry’ego Avery’ego. Z kolei samodzielny dodatek Uncharted: Zaginione Dziedzictwo opowiada o Chloe Frazer, która wyrusza do Indii na poszukiwanie tajemniczego artefaktu.

Rozgrywka w serii Uncharted łączy w sobie eksplorację, walkę i rozwiązywanie łamigłówek. Omawiane gry autorstwa Naughty Dog zawierają również fragmenty, w których musimy wykazywać się zręcznością, np. we wspinaniu się połączonym z ucieczką przed przeciwnikami lub helikopterem. Zarówno Nathan jak i Chloe bardzo dobrze radzą sobie w skradaniu się, eliminowaniu wrogów po cichu oraz walce na pięści.

Zwiastun Uncharted 3: Oszustwo Drake’a
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania:
  • Uncharted: Fortuna Drake’a (PS3) – 2007
  • Uncharted 2: Pośród złodziei (PS3) – 2009
  • Uncharted 3: Oszustwo Drake’a (PS3) – 2011
  • Uncharted 4: Kres Złodzieja (PS4) – 2016
  • Uncharted: Zaginione Dziedzictwo (PS4) – 2017
 • Ocena graczy na Metacritic:
  • Uncharted: Fortuna Drake’a (PS3) – 7,9/10
  • Uncharted 2: Pośród złodziei (PS3) – 8,8/10
  • Uncharted 3: Oszustwo Drake’a (PS3) – 8,4/10
  • Uncharted 4: Kres Złodzieja (PS4) – 8,8/10
  • Uncharted: Zaginione Dziedzictwo (PS4) – 8/10
 • Dostępne na:
  • Uncharted: Fortuna Drake’a – m.in. PS4, PS5
  • Uncharted 2: Pośród złodziei – m.in. PS4, PS5
  • Uncharted 3: Oszustwo Drake’a – m.in. PS4, PS5
  • Uncharted 4: Kres Złodzieja – m.in. PS4, PS5
  • Uncharted: Zaginione Dziedzictwo – m.in. PS4, PS5

Kup gry z serii Uncharted

8. Seria The Last of Us

The Last of Us Part II
The Last of Us Part II

Jeżeli mówimy o grach przygodowych na PS4 i PS5, to nie można zapomnieć o serii The Last of Us. W jej skład wchodzą następujące produkcje:

 1. The Last of Us
 2. The Last of Us Part II

The Last of Us zabiera nas do postapokaliptycznego świata zniszczonego przez epidemię grzyba zmieniającego ludzi w żądne krwi, nierozumne istoty. Głównym bohaterem opowieści jest Joel, który podejmuje się wyzwania, jakim jest eskortowanie nastoletniej dziewczyny imieniem Ellie do organizacji Świetlików — może ona bowiem wpłynąć na losy świata. Natomiast w The Last of Us 2 śledzimy losy dorosłej już Ellie, która wyrusza w podróż w poszukiwaniu zemsty. W tej części pojawia się też druga główna bohaterka, Abby. Gra stawia nas przed zadaniem wymierzenia sprawiedliwości i sprawdza, jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, żeby osiągnąć ten cel.

The Last of Us Part II wprowadza wiele nowych funkcjonalności w porównaniu z poprzednią częścią. Znacznie większy wpływ na wrogów mają zadawane im obrażenia, m.in. możemy spowolnić przeciwnika po zranieniu go w nogę. W czasie walki mamy do dyspozycji broń białą i palną, do której znajdujemy stosunkowo mało amunicji. Sukcesywnie możemy rozwijać umiejętności bohaterek, korzystając z 5 drzewek rozwoju. Dzięki nim możemy zwiększyć m.in. efektywność wytwarzania przedmiotów czy szybkość przeładowywania broni palnej. Warto również wspomnieć, że oprócz dopracowanych postaci, niesamowitej oprawy audiowizualnej i niezwykle wciągającej fabuły w grze znalazło się również wiele ułatwień dostępności, np. dla osób z gorszym wzrokiem czy słuchem.

Zwiastun The Last of Us
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania:
  • The Last of Us (PS4) – 2014
  • The Last of Us Part II (PS4) – 2020
 • Ocena graczy na Metacritic:
  • The Last of Us (PS4) – 9,2/10
  • The Last of Us Part II (PS5) – 5,7/10
 • Dostępne na:
  • The Last of Us – PS3, PS4, PS5
  • The Last of Us Part II – PS4, PS5

Kup The Last of Us lub The Last of Us Part II

9. Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus
Shadow of the Colossus

Historia w grze Shadow of the Colossus opowiada o Wandernie, który stara się wskrzesić dziewczynę imieniem Mono. Żeby to osiągnąć, bohater zawiera pakt z mroczną siłą Dormin. Zadaniem gracza jest tu przede wszystkim pokonanie szesnastu Kolosów bardzo mocno przypominających ożywione posągi. Wraz z Wandernem i jego koniem Agro wyruszamy w eksplorację otwartego świata w poszukiwaniu wspomnianych Kolosów, które najpierw musimy wytropić przy pomocy klingi miecza emanującej światłem.

W walce protagonista ma do dyspozycji łuk oraz Agro, który potrafi skutecznie odwrócić uwagę przeciwnika lub ułatwić dostanie się w trudno dostępne miejsca. Starcia toczymy nie tylko na lądzie, ale również w powietrzu i wodzie. Shadow of the Colossus to remake kultowej serii, który cechuje się naprawdę dobrą oprawą graficzną, nowymi teksturami i niesamowitym oświetleniem.

Zwiastun Shadow of the Colossus
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania (PS4): 2018
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 7,8/10
 • Dostępne na: PS4, PS5

Kup Shadow of the Colossus

10. Detroit: Become Human

Detroit: Become Human
Detroit: Become Human

Detroit: Become Human to niesamowita gra przygodowa na PS5 (dostępna również na PS4) rozgrywająca się w niedalekiej przyszłości, w której śledzimy losy trzech bohaterów-androidów. W futurystycznym świecie ludzie i maszyny mają problem ze wspólną egzystencją, co prowadzi do licznych problemów społecznych. Dotychczas androidy bardzo dobrze sprawdzały się jako siła robocza, jednak z czasem zaczęły zachowywać się tak, jakby miały własną świadomość.

W Detroit: Become Human musimy zmierzyć się z dylematami społecznymi i podejmować decyzje, gdzie każda z nich niesie ze sobą konsekwencje, które zaważą na losie androidów, jak również całego miasta. Odpowiednio poprowadzone dialogi pozwalają otworzyć nowe ścieżki fabularne, ale z drugiej strony źle ukierunkowana rozmowa może doprowadzić do przedwczesnej śmierci bohatera. W rezultacie gra może się skończyć na wiele różnych sposobów.

Zwiastun Detroit: Become Human
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania (PS4): 2018
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,7/10
 • Dostępne na: PS4, PS5

Kup Detroit: Become Human

Najlepsze gry przygodowe na PS5 i PS4 — podsumowanie

Tak dotarliśmy do końca naszego zestawienia. Nie ulega wątpliwości, że wybór tylko 10 tytułów był nie lada wyzwaniem, ale mamy nadzieję, że artykuł zachęci do zanurzenia się w fantastyczne światy powyższych gier przygodowych na PlayStation 4 i PlayStation 5.

Przeczytaj też: 15 najlepszych gier przygodowych w Xbox Game Pass

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Nie wszystkie wymienione przez nas produkcje oferują dziesiątki godzin rozgrywki i eksploracji, ale to nie oznacza, że nie warto się z nimi zapoznać — w końcu krótsze gry też mogą być fajne, a wielu nawet preferuje bardziej zwięzłe historie. Dajcie znać w komentarzach, jakie jeszcze przygodówki Waszym zdaniem powinny dołączyć do naszej listy!

O autorze
Anna Rymarczyk
Autor

Miłośniczka gier wideo i planszówek. Łączy pracę grafika i pasję do gier, współtworząc produkcje 2D i 3D. Jej pierwsze teksty trafiały do szuflady i głównie były to opowiadania powiązane ze światami papierowych RPG-ów. Od kilku lat jest dumną posiadaczką Xboxa One X.

Liczba wpisów: 2 (w redakcji od 09.05.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.