Najlepsze gry battle royale. TOP 5 darmowych tytułów

Najlepsze gry battle royale

Gry battle royale cieszą się stale rosnącą popularnością, mimo że gatunek na dobre zadomowił się w świadomości graczy już kilka lat temu. Od tego czasu na rynek trafiło całkiem sporo produkcji z tej kategorii, choć nie wszystkie z nich można uznać za warte uwagi. Dlatego też w niniejszym artykule wybraliśmy 5 najlepszych gier battle royale, które w dodatku są dostępne za darmo. Ponadto pokrótce wyjaśniliśmy, czym charakteryzują się tytuły z tego gatunku, aby wszystko było zrozumiałe nawet dla mniej obeznanych graczy.

Gry battle royale — co to takiego?

Założenia gier z gatunku battle royale są bardzo proste — w wieloosobowej rozgrywce bierze udział nawet do kilkuset graczy, a zwycięża ten, który pozostanie przy życiu jako ostatni. Czasami przeciwko sobie walczą też całe drużyny i jak nietrudno się domyślić — w takim wypadku wygrywa zespół z przynajmniej jednym żywym graczem.

Na mapie, po której poruszają się uczestnicy zabawy, porozrzucany jest ekwipunek w postaci broni, a czasami też pancerzy czy innych przydatnych przedmiotów. W meczach „każdy na każdego” polegli gracze z reguły nie mogą się odradzać, choć są wyjątki, jak np. w Call of Duty: Warzone 2.0, gdzie twórcy zaimplementowali tzw. Gułag dający szansę na powrót do gry. Z kolei drużynowy battle royale zwykle pozwala reanimować zranionych sojuszników, a niekiedy też przywracać ich do świata żywych na różniące się w zależności od gry sposoby.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Warto jeszcze wspomnieć, że mapa w grach z tego gatunku zazwyczaj jest bardzo duża, a do tego kurczy się wraz z upływem czasu. Jest to podyktowane tym, aby wciąż żyjący uczestnicy rozgrywki mogli się łatwiej odnaleźć, bo gdyby grywalny obszar nie zmieniał swojej powierzchni, to niektóre mecze mogłyby trwać w nieskończoność.

Niniejszy opis to swojego rodzaju archetyp gatunku battle royale, ale trzeba zaznaczyć, że on cały czas ewoluuje. Doskonałym tego przykładem jest Fall Guys — mimo że gra niezbyt pasuje do schematu, to wciąż podpada pod wspomniany gatunek.

Najlepsze gry battle royale

Skoro założenia gier battle royale mamy już omówione, skupmy się teraz na konkretach. Bez zbędnego przedłużania, w pełni subiektywna lista 5 najlepszych reprezentantów gatunku, które można ogrywać za darmo, rozpoczyna się poniżej. Kolejność tytułów w zestawieniu jest zupełnie przypadkowa.

1. Call of Duty: Warzone 2.0

Call of Duty: Warzone 2.0
Call of Duty: Warzone 2.0

Jeżeli chodzi o najlepsze gry battle royale, to po prostu nie można pominąć Call of Duty: Warzone 2.0. Ta darmowa produkcja od Activision regularnie dostaje nowe i często bardzo duże aktualizacje, wprowadzające rozmaite nowości. Do dyspozycji graczy oddano pustynną mapę Al Mazrah – względem „pierwszego Warzone” powrócił też Gułag, czyli miejsce, w którym możemy otrzymać możliwość powrotu na pole bitwy po pierwszej śmierci.

Zabawę rozpoczynamy skokiem ze spadochronem, wyposażeni jedynie w pistolet. Po wylądowaniu w określonym miejscu musimy zebrać niezbędne do walki wyposażenie (broń, pancerz, amunicję) i stawić czoła innym graczom. Mapa jest naprawdę duża i pozwala na zabawę nawet 150 osobom (solo lub w zespołach) jednocześnie. Pole bitwy można przemierzać na piechotę, a także za kierownicą pojazdów naziemnych czy sterami śmigłowców.

Zwiastun Call of Duty: Warzone 2.0
 • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)

2. Fortnite

Fortnite
Fortnite

Fortnite to prawdopodobnie najpopularniejsza pozycja wśród darmowych gier battle royale. Hit od Epic Games również jest stale aktualizowany, zapewniając graczom nową zawartość. W standardowym trybie rozgrywki może walczyć ze sobą łącznie nawet 100 graczy (solo albo w drużynach). Tereny przemierzamy na piechotę lub pokładzie znalezionych pojazdów.

Rozgrywkę rozpoczynamy skokiem z latającego autobusu, mając w ręku jedynie kilof. Na mapie musimy odnaleźć przedmioty niezbędne do przetrwania, a zatem bronie, pancerze i tak dalej. Fortnite wyróżnia się nie tylko komiksową oprawą graficzną, a także możliwością budowania, co jest istotną mechaniką rozgrywki. Podczas zabawy możemy bowiem zbierać surowce, pozwalające wznosić ściany czy inne fortyfikacje, będące osłoną przed ostrzałem wroga. Opanowanie umiejętności szybkiego budowania jest wręcz kluczowe, aby móc odnosić sukcesy na polu bitwy.

Zwiastun Fortnite z elementami rozgrywki
 • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)

3. PUBG: BATTLEGROUNDS

PUBG: BATTLEGROUNDS
PUBG: BATTLEGROUNDS

Darmowe gry battle royale to także PUBG: BATTLEGROUNDS — co prawda kiedyś produkcja była dostępna odpłatnie, ale od dłuższego czasu można ją ogrywać za darmo. Mimo że obecnie hit nie cieszy się aż tak dużą popularnością jak w okolicach swojej premiery, to wciąż ma oddane grono graczy, a twórcy nieustannie dodają nową zawartość.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W PUBG również zaczynamy zabawę od skoku ze spadochronem, lecz bez żadnej startowej broni na wyposażeniu. Po wylądowaniu na powierzchni szukamy pierwszych pukawek i innych przedmiotów pozwalających zyskać przewagę nad przeciwnikiem. Co ciekawe, w grze można się swobodnie przełączać pomiędzy widokiem pierwszoosobowym a trzecioosobowym. Ponadto gracze mają możliwość modyfikowania posiadanych broni w trakcie meczu, znajdując do nich rozmaite dodatki takie jak tłumiki, kolby czy celowniki. Na mapie może walczyć ze sobą jednocześnie do 100 osób — solo albo w zespołach, na piechotę lub za kierownicą pojazdów czy sterami helikopterów.

Zwiastun PUBG: BATTLEGROUNDS
 • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S
  • PUBG Mobile (osobna wersja dedykowana urządzeniom mobilnym): Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)

4. Apex Legends

Apex Legends
Apex Legends

Apex Legends to najbardziej futurystyczna gra battle royale z tego zestawienia, ale wyróżnia ją coś jeszcze. Otóż produkcja od Respawn Entertainment nie oferuje możliwości rozgrywki solo — można grać jedynie w zespołach od 2 do 3 osób (maksymalnie 60 uczestników na mecz). Co więcej, gracze nie zaczynają zabawy jako przysłowiowy „nikt”, ponieważ każdy ma do wyboru jednego z kilku bohaterów o unikalnych zdolnościach i wyposażeniu.

Zabawę zaczynamy od wylądowania na obszernej mapie, lecz tym razem nie ze spadochronem na plecach, a plecakiem odrzutowym. Tak jak w innych grach reprezentujących gatunek, tuż po stanięciu na nogach wyruszamy w poszukiwaniu ekwipunku — broni i innych przedmiotów. W Apex Legends można poruszać się na piechotę, a także za kierownicą pojazdu odrzutowego Trident. Produkcja wciąż jest regularnie aktualizowana o nową zawartość.

Zwiastun Apex Legends
 • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • Apex Legends Mobile (osobna wersja dedykowana urządzeniom mobilnym): Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)

5. Fall Guys

Fall Guys
Fall Guys

Zestawienie zawierające najlepsze darmowe gry battle royale zamyka Fall Guys, które tak jak PUBG: Battlegrounds kiedyś było płatne. Jednocześnie jest to najbardziej nietypowa pozycja na naszej liście, ponieważ nie ma tu ani krzty przemocy. W tej humorystycznej zręcznościówce można bawić się solo, jak i w drużynach — na mecz przypada nie więcej niż 60 osób.

Wcielamy się tu w postać sympatycznego „ludka”, a podczas zabawy bierzemy udział w teleturnieju, który polega przede wszystkim na pokonywaniu rozmaitych torów przeszkód szybciej niż inni. Rozgrywka jest podzielona na etapy, a w każdym z nich odpada część uczestników. Aby zwyciężyć cały teleturniej, trzeba zdobyć koronę w finałowej rundzie, stawiającej przed nami ostateczne wyzwanie. Fall Guys jest ciągle rozwijane, a gracze mogą liczyć na regularne dostawy nowej zawartości.

Zwiastun Fall Guys
 • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie

Gry battle royale — podsumowanie

To by było na tyle w naszym artykule omawiającym najlepsze gry battle royale. Mamy szczerą nadzieję, że wyselekcjonowane przez nas tytuły okażą się ciekawe dla graczy poszukujących nowych wrażeń w wieloosobowej rozgrywce.

Przeczytaj też: Najlepsze gry na Xbox 360

Nie da się ukryć, że battle royale to swojego rodzaju fenomen, choć jak długo jeszcze potrwa złoty okres dla tego gatunku? Ciężko powiedzieć, ale zainteresowanie raczej nie zniknie w ciągu najbliższych kilku lat. Dajcie znać w komentarzach poniżej, jakie są wasze ulubione gry z tej kategorii!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
O autorze
Kacper Kościański
Redaktor naczelny & CEO

Ojciec-założyciel XGP.pl. Zapalony gracz od najmłodszych lat, przygodę z dziennikarstwem growym zaczynał na własnych blogach, o których dzisiaj nikt już nie pamięta. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
REKORDOWA PROMOCJA! SKORZYSTAJ, PÓKI TRWA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.