Najlepsze gry na Xbox 360. Ranking 15 klasyków, które warto ograć

Najlepsze gry na Xbox 360

Od premiery konsoli Microsoftu 7. generacji minęło już kilkanaście ładnych lat. W czasach świetności tego sprzętu ukazało się wiele tytułów, choć nie wszystkie z nich były warte uwagi. Dlatego też w niniejszym artykule przybliżymy sobie najlepsze gry na Xbox 360. Cofnęliśmy się kilkadziesiąt lat i wyselekcjonowaliśmy aż 15 produkcji, w które wciąż warto zagrać mimo upływu lat. To była udana generacja!

Najlepsze gry na Xbox 360

Nowe gry na Xbox 360 od dawna nie są już wydawane, ale na szczęście przez lata biblioteka dostępnych tytułów zdążyła się rozrosnąć do ogromnych rozmiarów, dzięki czemu dzisiaj mamy w czym wybierać. Co więcej, zdecydowaną większość produkcji z dawnych czasów można odpalać na nowszych konsolach Microsoftu za sprawą wstecznej kompatybilności, więc wcale nie trzeba grać na leciwym już sprzęcie, którego pierwotna wersja trafiła na rynek w 2005 roku. To spora zaleta, bo jeżeli chodzi o gry na PS3, to sytuacja nie wygląda tak kolorowo.

W każdym razie — w niniejszym zestawieniu powstrzymaliśmy się od podziału na konkretne gatunki, zamiast tego skupiliśmy się po prostu na najlepszych grach z Xboxa 360 ogółem. Bez przedłużania, zestawienie 15 klasyków (lub 19, jeżeli liczyć każdą odsłonę serii osobno) na konsolę Amerykanów 7. generacji, które polecamy z czystym sercem, rozpoczyna się poniżej. Lista jest całkowicie subiektywna, a jej kolejność przypadkowa.

1. Seria BioShock

BioShock
BioShock

W skład serii BioShock wchodzą następujące gry (dodatki również są warte uwagi):

 1. BioShock
 2. BioShock 2
 3. BioShock Infinite

BioShock to fenomenalny klasyk będący połączeniem FPS-a i gry RPG, który zabiera nas w podróż do pełnego sekretów podwodnego miasta Rapture. Wspomniana metropolia została zbudowana w 1946 roku przez biznesmena Andrew Ryana, aby stać się bezpieczną przystanią dla najwybitniejszych ludzi na planecie. Niestety tajemnicze odkrycie sprawiło, że czas w Rapture się zatrzymał (niedosłownie), a zamieszkujący miasto obywatele popadli w szaleństwo.

Głównym bohaterem BioShocka jest niejaki Jack — ocalały pasażer rozbitego na oceanie samolotu, który trafia do podwodnej metropolii zupełnym przypadkiem. Szybko po przybyciu na miejsce okazuje się, że Rapture jest pogrążoną w ruinie utopią, opanowaną przez uzależnionych od pewnej substancji ludzi, złowieszcze roboty i tzw. Tatuśków. Podczas zabawy będziemy przede wszystkim eksplorować klimatyczne podwodne miasto, walczyć z rozmaitymi przeciwnikami, rozwiązywać drobne zagadki i starać się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Akcja BioShocka 2 rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach ukazanych w części pierwszej i ponownie zabiera nas do ukrytego w głębinach Rapture. Tym razem wcielamy się w postać prototypowego Big Daddy’ego, jednak założenia gry pozostały w gruncie rzeczy takie same.

Z kolei BioShock Infinite pozwoli nam zwiedzić podniebne miasto Columbia w skórze detektywa agencji Pinkertona — Bookera DeWitt. Mężczyzna podejmuje się zadania uratowania młodej kobiety imieniem Elizabeth, która jest więziona we fruwającej metropolii, rządzonej przez złowrogie ugrupowanie.

Wszystkie odsłony serii BioShock oferują rewelacyjną fabułę i kapitalne dialogi. Najbardziej klimatyczne wątki opowieści są zwykle przekazywane na rozsianych po świecie audiologach, a także rozmieszczonych na ścianach obrazach czy tablicach. Dlatego też warto eksplorować każdy zakamarek i czytać wszystkie opisy, aby niczego nie przegapić.

Zwiastun BioShock Infinite
 • Polska wersja językowa (Xbox 360):
  • BioShock – nie
  • BioShock 2 – nie
  • BioShock Infinite – nie
 • Rok wydania:
  • BioShock – 2007
  • BioShock 2 – 2010
  • BioShock Infinite – 2013
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360):
  • BioShock – 9/10
  • BioShock 2 – 8,3/10
  • BioShock Infinite – 8,5/10

2. The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim
The Elder Scrolls V: Skyrim

Zestawienie omawiające najlepsze gry na Xbox 360 nie mogłoby się obejść bez The Elder Scrolls V: Skyrim, czyli kultowego RPG-a od Bethesdy. Głównym bohaterem opowieści jest łowca smoków — legendarnych kreatur, które jeszcze do niedawna były tylko mglistym wspomnieniem mieszkańców Starego Królestwa. Niestety przepowiednia boga zniszczenia zaczyna się sprawdzać, a na barki naszego protagonisty spada ciężar powstrzymania nadciągającej apokalipsy.

Motywem przewodnim The Elder Scrolls V: Skyrim jest przede wszystkim eksploracja otwartego, zróżnicowanego świata. Podczas zabawy odwiedzimy wiele ciekawych miejsc, wykonamy niemało zadań głównych i pobocznych, a do tego pokonamy niezliczoną ilość wrogów.

Zwiastun The Elder Scrolls V: Skyrim
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2011
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,6/10

3. Trylogia Mass Effect

Mass Effect 2
Mass Effect 2

W skład trylogii Mass Effect wchodzą następujące gry:

 1. Mass Effect
 2. Mass Effect 2
 3. Mass Effect 3

Głównym bohaterem trylogii Mass Effect jest niejaki komandor Shepard. W pierwszej odsłonie protagonista musi powstrzymać armię złowrogiego Sarena, który chce dokonać krwawej zemsty na ludzkiej rasie. Niestety z czasem okazuje się, że na horyzoncie czai się znacznie większe niebezpieczeństwo, mogące zagrozić całej cywilizacji.

W tej świetnej grze RPG podejmiemy masę ważnych decyzji mających wpływ na dalsze kształtowanie się historii, stawimy czoła hordom wrogów i wykonamy wiele zróżnicowanych zadań. Mass Effect 2 i Mass Effect 3 to bezpośrednia kontynuacja przygód komandora Sheparda.

Zwiastun Mass Effect 3
 • Polska wersja językowa (Xbox 360):
  • Mass Effect – nie
  • Mass Effect 2 – tak (napisy + dubbing)
  • Mass Effect 3 – tak (napisy)
 • Rok wydania:
  • Mass Effect – 2007
  • Mass Effect 2 – 2010
  • Mass Effect 3 – 2012
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360):
  • Mass Effect – 8,7/10
  • Mass Effect 2 – 8,9/10
  • Mass Effect 3 – 6/10

4. Red Dead Redemption

Red Dead Redemption
Red Dead Redemption

Gry na Xbox 360 są bardzo różnorodne, czego doskonałym przykładem jest Red Dead Redemption — rewelacyjnie przyjęty western z otwartym światem. Akcja opowieści została osadzona w 1911 roku, u schyłku ery rewolwerowców, kiedy Dziki Zachód zaczął stawać się coraz bardziej cywilizowany.

Wcielamy się tu w postać Johna Marstona — byłego bandyty, który postanawia porzucić dawne życie i stać się porządnym obywatelem. Niestety plany mężczyzny krzyżuje rząd amerykański, który porywa jego żonę i syna, chcąc w ten sposób zmusić protagonistę do pomocy w schwytaniu członków gangu, do którego niegdyś należał. Przyparty do muru John Marston wyrusza więc przez pełny niebezpieczeństw Dziki Zachód, aby spełnić żądania władz i odzyskać ukochaną rodzinę.

Podczas zabawy będziemy m.in. eksplorować klimatyczny otwarty świat, wykonywać rozmaite zadania i brać udział w mniejszych lub większych potyczkach z innymi rewolwerowcami, stróżami prawa czy groźnymi zwierzętami.

Zwiastun Red Dead Redemption
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2010
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 9/10

5. Gears of War

Gears of War
Gears of War

Akcja Gears of War rozgrywa się na planecie Sera, która została zaatakowana przez pozaziemskie istoty nazywane Szarańczą. Głównym bohaterem opowieści jest Marcus Fenix — żołnierz skazany na dożywocie za dezercję. Kiedy najeźdźca zaczyna dominować na froncie, dowództwo decyduje się uwolnić protagonistę i wykorzystać jego zdolności w walce.

W tym dynamicznym trzecioosobowym FPS-ie będziemy przede wszystkim strzelać do najróżniejszych paskudztw, okazjonalnie wykorzystując specjalną piłę łańcuchową. Fabuła jest tu całkiem ciekawa, choć pierwsze skrzypce odgrywa sam gameplay.

Zwiastun Gears of War
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2006
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,4/10

6. Call of Duty 4: Modern Warfare

Call of Duty 4: Modern Warfare
Call of Duty 4: Modern Warfare

Call of Duty 4: Modern Warfare to bez wątpienia jedna z najlepszych gier na Xboxa 360. Fabuła tej pierwszoosobowej strzelanki koncentruje się wokół rosyjskiego nacjonalisty Zakajewa, który jest odpowiedzialny za wiele aktów terroru na świecie. Podczas rozgrywki wcielimy się w kilku żołnierzy i wykonamy zróżnicowane misje, w tym kultowe All Ghillied Up ze snajperką w roli głównej.

Warto dodać, że Call of Duty 4: Modern Warfare zawiera też świetny tryb multiplayer. Twórcy przygotowali garść dobrze zaprojektowanych map, wiele broni i masę poziomów do odblokowania. Co prawda w dzisiejszych czasach ciężko znaleźć graczy do wspólnej zabawy w oryginalnej wersji gry, ale na rynku jest też wydanie Remastered — tam serwery są nieco bardziej aktywne, choć też bez szału.

Zwiastun Call of Duty 4: Modern Warfare
 • Polska wersja językowa (Xbox 360): nie
 • Rok wydania: 2007
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,5/10

7. Portal 2

Portal 2
Portal 2

Valve kojarzy się przede wszystkim z produkcjami na PC, ale swojego czasu studio wydawało też gry na Xbox 360, czego dobrym przykładem jest Portal 2. Opowieść rozgrywa się nieokreśloną ilość czasu po wydarzeniach ukazanych w pierwszej części serii, a my ponownie wcielamy się w postać kobiety imieniem Chell, której tym razem towarzyszy sztuczna inteligencja określana jako Wheatley. Wspólnym celem bohaterów staje się ucieczka z placówki naukowo-badawczej Aperture, co jednak nie będzie proste.

Portal 2 to gra logiczne, więc w przerwie od poznawania ciekawej fabuły będziemy też rozwiązywać rozmaite zagadki. Tak jak w pierwszym Portalu, tu również możemy tworzyć tytułowe portale przy wykorzystaniu rewolucyjnej broni, zmieniając właściwości pomieszczeń. Warto wspomnieć, że w grze zaimplementowano silnik fizyczny, który po dziś dzień może robić wrażenie.

Zwiastun Portal 2
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2011
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,8/10

8. Fallout 3

Fallout 3

Jeśli chodzi o najlepsze gry na Xbox 360 z gatunku RPG, to po prostu nie można pominąć Fallouta 3. Akcja opowieści rozgrywa się w zniszczonych wojną atomową Stanach Zjednoczonych, a my wcielamy się w postać mieszkańca Krypty 101 — schronu atomowego, którego wrota na zawsze miały pozostać zamknięte. Kiedy wbrew woli nadzorcy ojcu protagonisty udaje się opuścić podziemny kompleks, pozostawiony samemu sobie bohater postanawia ruszyć śladami najbliższej mu osoby, aby poznać odpowiedzi na dręczące go pytania.

Podczas zabawy zwiedzimy rozległe pustkowia i niezwykle klimatyczne ruiny Waszyngtonu, stawimy czoła wielu niebezpieczeństwom i wykonamy masę interesujących zadań. Jak na prawdziwego RPG-a przystało, wraz z postępami w rozgrywce zdobywamy punkty doświadczenia, za które możemy ulepszać umiejętności swojej postaci.

Zwiastun Fallout 3
 • Polska wersja językowa (Xbox 360): nie
 • Rok wydania: 2008
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,5/10

9. Fallout: New Vegas

Fallout New Vegas
Fallout: New Vegas

Fallout: New Vegas zadebiutował 2 lata po Falloucie 3 i w gruncie rzeczy został przyjęty jeszcze cieplej. W tej odsłonie znów przyjdzie nam przemierzać postapokaliptyczne Stany Zjednoczone, choć tym razem piaszczyste rejony pustyni Mojave. Głównym bohaterem gry jest kurier Mojave Express, który zostaje pojmany i postrzelony w głowę podczas dostarczania jednej z rutynowych przesyłek. Protagonista cudem uchodzi z życiem, a po dojściu do siebie postanawia ruszyć tropem swoich oprawców.

Motywem przewodnim Fallout: New Vegas jest eksploracja — świat gry pęka w szwach od interesujących miejsc, a także świetnie napisanych postaci, które mogą zlecić nam równie ciekawe zadania. Podczas swojej wędrówki stawimy czoła wielu ludziom i wszelkiej maści kreaturom.

Zwiastun Fallout: New Vegas
 • Polska wersja językowa (Xbox 360): nie
 • Rok wydania: 2010
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,7/10

10. Dark Souls

Dark Souls
Dark Souls

Najlepsze gry na Xbox 360 to także pierwsza część Dark Souls, czyli serii, która na dobre rozpowszechniła nowy gatunek — soulslike. W tym kapitalnym RPG-u trafiamy do niezwykle mrocznego świata fantasy, pełnego demonów, nieumarłych i innych wrogo nastawionych istot. Wcielamy się tu w postać przeklętego pielgrzyma, który wyrusza w podróż, aby poznać los swojego gatunku — fabuła w Dark Souls jest niezwykle skomplikowana i ciężko ją streścić. Szczegóły opowieści poznajemy głównie przez czytanie opisów przedmiotów czy słuchanie wypowiedzi postaci niezależnych, ale całą układankę i tak musimy poskładać samodzielnie, bo gra nie jest w żadnym stopniu bezpośrednia.

Rozmiar świata może robić wrażenie, a tak samo jak projekt lokacji — w zasadzie każda plansza została ze sobą jakoś połączona. Największym wyróżnikiem Dark Souls jest jednak bardzo wyśrubowany poziom trudności i można śmiało powiedzieć, że nie każdy gracz mu podoła. Niemniej warto spróbować, bo to świetna i zarazem rewolucyjna produkcja.

Zwiastun Dark Souls
 • Polska wersja językowa (Xbox 360): nie
 • Rok wydania: 2011
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,7/10

11. Forza Motorsport 3

Forza Motorsport 3
Forza Motorsport 3

Forza Motorsport 3 to świetny przykład gry na Xbox 360 dla dzieci, jak i dorosłych. Jest to świetna wyścigówka, która pozwala ścigać się na wielu zróżnicowanych trasach za kierownicą ponad 400 licencjonowanych samochodów. Jednocześnie rozgrywka ma charakter symulacyjny, co oznacza, że twórcy zadbali o jak najwierniejsze odwzorowanie zachowania pojazdów na drodze.

Fabuły samej w sobie tu nie ma, ale nie oszukujmy się — nikt nie oczekuje rozbudowanej historii w grach samochodowych. Motywem przewodnim zabawy w Forza Motorsport 3 jest nic innego jak branie udziału w wyścigach, a także odblokowywanie i tuningowanie nowych samochodów. Można ścigać się w pojedynkę, ale zaimplementowano też możliwość rywalizowania z innymi graczami.

Zwiastun Forza Motorsport 3
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2009
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,1/10

12. Batman: Arkham City

Batman: Arkham City
Batman: Arkham City

Batman: Arkham City to bezpośrednia kontynuacja Batman: Arkham Asylum. Głównym bohaterem opowieści jest rzecz jasna tytułowy Człowiek Nietoperz, który tym razem trafia do pełnego złoczyńców więzienia, rządzonego przez tajemniczego Hugo Strange’a. W placówce istnieje tylko jedna reguła, która mówi, że nie wolno podejmować prób ucieczki — poza tym skazańcy mają wolną rękę.

Jak nietrudno się domyślić, Batman będzie musiał odkryć i rozpracować niecny plan szalonego zarządcy. Podczas zabawy stawimy czoła wielu przeciwnikom, odwiedzimy całkiem sporo ciekawych miejsc i rozwiążemy przynajmniej kilka łamigłówek.

Zwiastun Batman: Arkham City
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2011
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,8/10

13. Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V
Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V to prawdopodobnie najgorszy wybór, jeżeli szukamy gry na Xbox 360 dla dzieci — w tę produkcję powinni grać tylko dorośli. Kiedy Michael — jeden z głównych bohaterów — nakrywa swoją żonę na zdradzie z instruktorem tenisa, w szale niszczy jego willę. Niestety okazuje się, że luksusowy przybytek był własnością jednego z baronów narkotykowych, przez co mężczyzna musi wrócić na przestępczą drogę, aby spłacić dopiero co nabyty dług.

Ramię w ramię z Michaelem staje szaleniec imieniem Trevor, a także Franklin — młody chłopak z getta. Podczas zabawy wcielimy się w każdego z wymienionych bohaterów, a do tego będziemy przemierzać otwarty świat fikcyjnego miasta Los Santos, organizować napady i wykonywać inne zróżnicowane czynności.

Zwiastun Grand Theft Auto V
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2013
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,3/10

14. Dead Space 2

Dead Space 2
Dead Space 2

Dead Space 2 to bezpośrednia kontynuacja wydanego w 2008 roku pierwowzoru. Głównym bohaterem tego świetnego survival horroru jest znany z pierwszej części inżynier Isaac Clarke, który tym razem trafia do kosmicznego miasta Sprawl. Niestety także i to miejsce zaczyna być stopniowo opanowywane przez krwiożercze Nekromorfy, co sprawia, że protagonista musi raz jeszcze przyodziać opancerzony kombinezon, aby stawić czoła znanemu wrogowi.

W Dead Space 2 będziemy przede wszystkim eksplorować mroczne korytarze i inne lokacje, walczyć z rozmaitymi mutantami, ulepszać swoje bronie oraz poznawać dalsze etapy historii. Fabuła jest tu całkiem ciekawa, ale i tak na pierwszym miejscu plasuje się sama mechanika zabawy — rozczłonkowywanie Nekromorfów daje ogromną satysfakcję.

Zwiastun Dead Space 2
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2011
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,7/10

15. Wiedźmin 2: Zabójcy królów

Wiedźmin 2: Zabójcy królów
Wiedźmin 2: Zabójcy królów

Listę skupiającą najlepsze gry na Xbox 360 zamykamy polskim akcentem, czyli Wiedźminem 2: Zabójcy królów. Jest to bezpośrednia kontynuacja pierwszej części przygód Geralta z Rivii — kiedy w świecie rozchodzi się wieść o mordercy koronowanych głów, bohater rusza w pościg za mężczyzną określanym mianem Królobójcy. Niestety w międzyczasie Biały Wilk wplątuje się w sam środek politycznej intrygi, co sprowadza na niego wielkie niebezpieczeństwo.

Mimo że świat w Wiedźminie 2 nie jest otwarty, to twórcy przygotowali kilka całkiem pokaźnych lokacji, które możemy w miarę swobodnie zwiedzać. Gra cechuje się niezwykłym słowiańskim klimatem, rewelacyjną fabułą, wciągającymi zadaniami pobocznymi i satysfakcjonującą walką.

Zwiastun Wiedźmin 2: Zabójcy królów
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania (Xbox 360): 2012
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,3/10

Najlepsze gry na Xbox 360. Podsumowanie

To by było na tyle w naszym zestawieniu omawiającym gry na Xboxa 360, które warto sprawdzić po dziś dzień. Mimo upływu lat wymienione wyżej produkcje wciąż trzymają poziom i bez dwóch zdań można określić je mianem prawdziwych klasyków.

Przeczytaj też: Najlepsze gry na Nintendo Switch

Mamy nadzieję, że nasza lista okazała się pomocna i podsunęła Wam ciekawe gry do nadrobienia lub ogrania raz jeszcze. Jak zawsze dajcie znać w komentarzach poniżej, jeżeli uważacie, że w zestawieniu powinny się znaleźć jeszcze inne produkcje!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.