Najlepsze gry na PS4 dla dzieci. TOP 10 tytułów, które zapewnią najmłodszym dobrą zabawę

Najlepsze gry na PS4 dla dzieci

Gry wideo już dawno przestały kojarzyć się z rozrywką dla najmłodszych, a nawet można zauważyć, że większość topowych tytułów jest dzisiaj tworzona z myślą o starszych graczach. Nie znaczy to jednak, że nasze pociechy nie mają czego szukać przed konsolą. W tym zestawieniu wybieramy fajne gry na PS4 dla dzieci, które nie tylko pozbawione są przemocy, ale też ciekawie wpływają na wyobraźnię.

Najlepsze gry na PS4 dla dzieci

Producenci jasno określają przy każdej grze, do jakiej grupy wiekowej jest ona kierowana. Służy temu tzw. klasyfikacja PEGI (ang. Pan European Game Information). W tym zestawieniu postanowiliśmy skupić się na produkcjach dla najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci, dlatego pod uwagę wzięliśmy trzy poziomy klasyfikacji:

 • PEGI 3 – gry przeznaczone dla każdej grupy wiekowej.
 • PEGI 7 – gry dla dzieci w wieku od 7 lat.
 • PEGI 12 – gry dla dzieci od 12 roku życia.

Mówiąc prościej: wybierając pozycje do naszego rankingu, kierowaliśmy się kryterium, że maksymalnym ograniczeniem może być obowiązek ukończenia przez pociechę 12 roku życia. Gry z klasyfikacją PEGI 12 mogą zawierać słowa uznawane za drobne wulgaryzmy albo umiarkowane sceny przemocy, które jednak są dalekie od realizmu albo kierowane do postaci fantastycznych. Możemy być pewni, że w produkcjach z tym oznaczeniem nie znajdziemy niczego, co byłoby nieodpowiednie dla najmłodszych.

Nie przedłużając, poniżej rozpoczyna się zestawienie zawierające naszym zdaniem najlepsze gry na PS4 dla dzieci, które mogą również przypaść do gustu osobom dorosłym. Ich kolejność w rankingu nie ma żadnego znaczenia.

1. Concrete Genie

Concrete Genie
Concrete Genie

Przenosimy się do ponurego nadmorskiego miasteczka i kierujemy poczynaniami Asha — chłopca posiadającego magiczną zdolność ożywiania swoich kolorowych malunków na ścianach. Możemy przykładowo narysować stworzenia, które przejdą wzdłuż ściany i zwolnią blokadę pozwalającą nam przenieść się do kolejnej lokacji.

Rozwiązywanie prostych zagadek i różne elementy zręcznościowe to znak charakterystyczny tej produkcji. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że Ash nie ma łatwego życia, ponieważ po piętach depcze mu banda osiedlowych osiłków, których trzeba unikać. Concrete Genie to przykład ekskluzywnej gry na PS4 dla dzieci i dorosłych, którą naprawdę warto przetestować.

Zwiastun Concrete Genie
 • PEGI: 12
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,1/10

Kup Concrete Genie (PS4 & PS5)

2. LEGO Marvel Super Heroes

LEGO Marvel Super Heroes
LEGO Marvel Super Heroes

Wchodzimy w buty popularnych superbohaterów z uniwersum Marvela i stawiamy czoła łotrom chcącym przejąć kontrolę nad światem. Wcielając się w Thora, Kapitana Amerykę, Hulka czy Spider-Mana przyjdzie nam się zmierzyć z doskonale znanymi przeciwnikami — Lokim czy Galactusem.

Jak przystało na grę z serii LEGO, główny trzon rozgrywki opiera się na elementach zręcznościowych, rozwiązywaniu zagadek i współpracy z partnerami. Oczywiście nie zabrakło kooperacji dla dwóch graczy na podzielonym ekranie, więc będzie to idealna propozycja gry na PS4 dla dzieci i rodziców do wspólnej zabawy.

Zwiastun LEGO Marvel Super Heroes
 • PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2013
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 7,7/10

Kup LEGO Marvel Super Heroes (PS4 & PS5)

3. Psychonauts

Psychonauts
Psychonauts

Głównym bohaterem jest chłopiec o imieniu Raz, który dysponuje zdolnościami paranormalnymi. Podczas przebywania w obozie dla szczególnie uzdolnionej młodzieży odkrywa, że wszyscy inni uczestnicy zostają porwani. Aby ich odszukać i uratować, Raz będzie musiał wykorzystać swoje nieprzeciętne umiejętności.

Psychonauts zostało wydane w 2005 roku, ale twórcy dostarczyli również odświeżoną wersję na PS4. To surrealistyczna platformówka, w której większość plansz ma miejsce w umysłach różnych postaci. Główny bohater oprócz standardowego wachlarza umiejętności — skakania, pływania i wspinaczki — posiada także zdolności telekinezy czy lewitacji. Ze względu na swój absurdalny klimat, polecamy ten tytuł nieco starszym dzieciom — również ze względu na brak polskiej wersji językowej.

Zwiastun Psychonauts
 • PEGI: 12
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2016
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 7,1/10

4. Rocket League

Rocket League
Rocket League

Połączenie gry sportowej i zręcznościowej, w której rywalizują ze sobą dwie drużyny do 4 osób, a ich celem jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Nie jest to jednak gra futbolowa, bo zamiast piłkarzy sterujemy samochodami z napędem rakietowym.

Rocket League to idealna propozycja gry na PS4 dla dzieci, a także ich rodziców. Zabawa toczy się w różnych trybach (np. mecze rankingowe), jest nieskomplikowana i całkowicie pozbawiona brutalności. Najwięcej frajdy dostarcza multiplayer, który umożliwia zabawę przez sieć, ale także na podzielonym ekranie. Oprawa graficzna jest kolorowa, a możliwości wizualnych modyfikacji pojazdów — naprawdę wiele.

Zwiastun Rocket League
 • PEGI: 3
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2015
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,3/10

5. Minecraft

Minecraft
Minecraft

Zestawienie prezentujące fajne gry na PS4 dla dzieci nie może się obyć bez popularnego Minecrafta. Zabawa polega na eksplorowaniu map, poszukiwaniu zasobów i budowaniu przy ich użyciu spektakularnych konstrukcji.

Minecraft to świetna propozycja dla najmłodszych, ponieważ nie tylko jest pozbawiony brutalności, ale przede wszystkim pobudza kreatywność. Niesamowite mapy do Minecraft, które stworzyli sami fani tej gry, udowadniają, że jedynym ograniczeniem może być tu nasza własna wyobraźnia.

Zwiastun Minecraft
 • PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2014
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 6,9/10

Kup Minecraft (PS4 & PS5)

6. Sackboy: Wielka przygoda

Sackboy: Wielka przygoda
Sackboy: Wielka przygoda

Tytułową postacią jest bohater doskonale znany fanom serii LittleBigPlanet, która należała do jednych z najlepszych gier na PS3. Mechanika rozgrywki jest podobna jak w poprzednich częściach, czyli eksplorujemy kreatywnie zaprojektowane plansze i rozwiązujemy nieskomplikowane zagadki.

Sackboy umożliwia rozgrywkę dla pojedynczego gracza, ale istnieje także opcja gry w tandemie — mówiąc o dzieciach, takie rozwiązanie powinno przypaść do gustu szczególnie rodzeństwom. Na pochwałę zasługuje bardzo przyjemna oprawa graficzna, wpadająca w ucho muzyka i przestępny humor.

Zwiastun Sackboy: Wielka przygoda
 • PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 7,9/10

Kup Sackboy: Wielka przygoda (PS4 & PS5)

7. Spyro Reignited Trilogy

Spyro Reignited Trilogy
Spyro Reignited Trilogy

Spyro to jedna z flagowych serii gier na pierwszą konsolę PlayStation, w której wcielamy się w tytułowego smoka. Opisywana produkcja łączy w sobie trzy części tej klasycznej platformówki w zupełnie nowej, olśniewającej oprawie. Pod względem fabuły rzecz jest nieskomplikowana — w każdej odsłonie musimy ratować krainę przed kolejnymi złoczyńcami, którzy mają wobec niej różne niecne plany.

Remake trylogii Spyro to idealna propozycja gry na PS4 dla dzieci: świat w niej przedstawiony zachwyca kolorami i różnorodnością, główny bohater jest bardzo sympatyczny, polski dubbing buduje wrażenie topowego filmu animowanego, a poziom trudności jest odpowiednio wyważony. Spyro potrafi biegać z zawrotną prędkością i eliminować wrogów uderzeniami „z dyńki” albo ziejąc na nich ogniem. Mechanika rozgrywki jest identyczna jak w pierwowzorze na PS1 i nie zestarzała się ani odrobinę.

Zwiastun Spyro Reignited Trilogy
 • PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
 • Rok wydania: 2018
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,2/10

Kup Spyro Reignited Trilogy (PS4 & PS5)

8. Seria Overcooked!

Overcooked! 2
Overcooked! 2

Na serię Overcooked! składają się następujące tytuły:

 1. Overcooked!
 2. Overcooked! 2: Rozgotowani

Obie gry mają bardzo prostą grafikę, a kamera prezentuje rozgrywkę z perspektywy izometrycznej. Cała zabawa polega na gotowaniu, a konkretniej — przygotowywaniu wymyślnych posiłków według narzuconych przepisów. Zaliczenie danego poziomu zależy od tego, czy zdołamy przygotować podaną liczbę dań przed upływem określonego czasu, pilnując, aby jedzenie się nie przypaliło albo nie wylądowało na podłodze.

Seria Overcooked! to bardzo fajne, ale też dość wymagające gry na PS4 dla dzieci. Zawarty w nich element rywalizacji jest jednak na tyle wciągający, że trudno oderwać się od ekranu. Największą radość sprawia lokalny multiplayer, dzięki któremu cztery osoby jednocześnie mogą ze sobą rywalizować lub współpracować.

Zwiastun Overcooked!

PEGI:

 • Overcooked!: 3
 • Overcooked! 2: Rozgotowani: 3

Polska wersja językowa:

 • Overcooked!: nie
 • Overcooked! 2: Rozgotowani: tak (napisy)

Rok wydania:

 • Overcooked!: 2016
 • Overcooked! 2: Rozgotowani: 2018

Ocena graczy na Metacritic:

 • Overcooked! (PS4): 8/10
 • Overcooked! 2: Rozgotowani (PS4): 8,1/10

9. Crash Team Racing: Nitro-Fueled

Crash Team Racing: Nitro-Fueled
Crash Team Racing: Nitro-Fueled

Kolejny remake na naszej liście prezentującej najlepsze gry na PS4 dla dzieci. Opisywana tutaj produkcja to odświeżona wersja Crash Team Racing, które ukazało się na PS1 pod koniec ubiegłego wieku. W grze mamy dostępne wszystkie postacie, które przewinęły się przez oryginalną trylogię platformówek z tytułowym rudzielcem w roli głównej, a także zestaw zróżnicowanych tras.

Wskakując za kierownice gokartów, nie tylko ścigamy się z innymi, ale także wykorzystujemy różnego rodzaju powerupy takie jak rozrzucanie paczek z wybuchowym TNT albo strzelanie bombami w przeciwnika. Możemy rywalizować z innymi w multiplayerze albo wziąć udział w trybie przygody. Niektórzy wytykają tej grze zbyt wysoki poziom trudności, ale uczciwie mówiąc, nie jest to produkcja bardziej wymagająca od oryginału z 1999 roku, więc… może to współczesne gry są po prostu zbyt łatwe?

Zwiastun Crash Team Racing: Nitro-Fueled
 • PEGI: 3
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 6,9/10

Kup Crash Team Racing: Nitro-Fueled (PS4 & PS5)

10. Rayman Legends

Rayman Legends
Rayman Legends

A skoro już mowa o wysokim poziomie trudności, listę prezentującą najlepsze gry dla dzieci na PS4 zamykamy naprawdę trudnym tytułem. Nie da się ukryć, że Rayman Legends to pozycja bardzo wymagająca — przechodzenie kolejnych poziomów wymaga nie lada zręczności, ale też powolnego uczenia się ich na pamięć.

Może właśnie dlatego warto polecić tę pozycję najmłodszym – Rayman Legends wyrabia refleks i uczy cierpliwości. Zabawa toczy się w klasycznym środowisku 2D, a główny bohater – poruszając się z dużą prędkością – huśta się na lianach, odbija na trampolinach, unika przeszkód i eliminuje wrogów. Grafika jest wspaniała, plansze bardzo kolorowe, a radość z ukończenia kolejnych poziomów — bezcenna!

Zwiastun Rayman Legends
 • PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2014
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,3/10

Kup Rayman Legends (PS4 & PS5)

Najlepsze gry na PS4 dla dzieci — podsumowanie

To już wszystkie wyselekcjonowane przez nas tytuły i jesteśmy przekonani, że dostarczą one tak samo dużo radości najmłodszym, jak i ich rodzicom. Na PS4 pojawiło się naprawdę wiele fajnych gier dla dzieci, dlatego mieliśmy z czego wybierać.

Przeczytaj też: Najlepsze gry na telefon

Jak zawsze dajcie nam znać w komentarzach, jeżeli uważacie, że w zestawieniu zabrakło jakichś produkcji, które ewidentnie powinny się w nim znaleźć. Przy okazji możecie też napisać, czy macie w zwyczaju granie razem ze swoimi pociechami!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Super okazja!