Najlepsze gry na PS3. Ranking 15 tytułów, w które po prostu trzeba zagrać

Najlepsze gry na PS3

Konsola PlayStation 3 nie miała łatwego życia w czasie premiery. Po pierwsze musiała równać się z legendą swojej poprzedniczki, która absolutnie zdominowała rynek w epoce konsol szóstej generacji. Po drugie miała na horyzoncie trudnego rywala pod postacią Xboxa 360. Ale dzięki dużej mocy obliczeniowej, czytnikowi Blu-ray i niezłej bibliotece tytułów ekskluzywnych, przez lata powstały naprawdę fajne gry na PS3, które teraz chcemy przypomnieć.

Najlepsze gry na PlayStation 3

Trzecia konsola firmy Sony zadebiutowała w listopadzie 2006 r. na rynkach w Japonii i Ameryce Północnej. W Europie trafiła do sprzedaży w marcu 2007 r. Produkowana była przez ponad dekadę i w tym czasie dorobiła się tysięcy gier. Wśród nich można znaleźć prawdziwe perełki, które po dziś dzień cieszą się popularnością, np. pod postacią remasterów na nowsze konsole.

W niniejszym zestawieniu wybraliśmy najlepsze gry na PS3 bez podziału na konkretne gatunki. To subiektywna lista, której kolejność nie ma znaczenia. Skonstruowaliśmy ją w taki sposób, aby możliwie każdy znalazł coś dla siebie. Do rankingu trafiły zarówno tytuły pełne brutalności, jak i ciekawe gry dla dzieci. Bez zbędnego przedłużania, zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami. Jest ich aż 15 (lub 17, jeżeli liczyć osobno poszczególne odsłony serii Yakuza).

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

1. Uncharted 2: Pośród Złodziei

Uncharted 2 Pośród Złodziei
Uncharted 2: Pośród Złodziei

Słynny poszukiwacz przygód Nathan Drake wyrusza w podróż do najbardziej egzotycznych zakątków świata, aby rozwikłać tajemnicę zaginionej floty Marco Polo. Ten legendarny wenecki kupiec i podróżnik prowadził w XIII wieku poszukiwania mitycznego królestwa Shambhala (znanego też jako Shangri-La) – chciał odnaleźć buddyjski szafir spełniający życzenia, ale niestety podczas podróży do Chin stało się coś niewytłumaczalnego. W zaledwie kilka miesięcy spośród 14 statków biorących udział w ekspedycji ostał się tylko jeden, a załoga Marco Polo została zdziesiątkowana w tajemniczych okolicznościach. Idealna tajemnica historyczna do rozwikłania dla Nathana Drake’a!

Wyliczając najlepsze gry na PS3, po prostu nie można pominąć serii Uncharted. Druga odsłona cyklu w opinii wielu graczy i recenzentów uchodzi za najlepszą, czemu zresztą trudno się dziwić. Ta część ograniczyła element ciągłego strzelania (który jednak dominował w poprzedniczce) i postawiła większy nacisk na eksplorację. Nathan wspina się po skałach, skacze przez przepaście i co rusz wertuje notatnik, w którym zapisuje wskazówki potrzebne do rozwiązywania zagadek. Tempo akcji jest przy tym bardzo dynamiczne.

Uncharted 2 doskonale wykorzystuje formułę hitchcockowską — na początku mamy przysłowiowe trzęsienie ziemi, a potem napięcie tylko rośnie. Kiedy gra przygodowa zaczyna się od widoku głównego bohatera, który zwisa kilkaset metrów nad ziemią z wagonu kolejowego, to od razu wiadomo, że nie będzie miejsca na nudę. Do tego trzeba wspomnieć o wspaniałej jak na tamte czasy oprawie graficznej i doskonale zbalansowanym humorze.

Zwiastun Uncharted 2: Pośród Złodziei
  • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
  • Rok wydania: 2009
  • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 8,8/10

2. God of War III

God of War 3
God of War III

W trzeciej odsłonie God of War ponownie wcielamy się w Kratosa, bezwzględnego spartańskiego wojownika, który wyrusza na górę Olimp, aby zemścić się na greckich bogach. Fabuła jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń znanych z drugiej odsłony serii, która ukazała się na poprzedniej generacji PlayStation. Podczas swojej podróży Kratos stawi czoła Posejdonowi, Hadesowi i innym postaciom znanym z greckiej mitologii. Nie zawsze będą to przyjemne spotkania.

God of War III to ostatnia część serii w „starej formule”, reprezentującej podgatunek hack’n’slash. Dzisiaj mechanika rozgrywki może i nieco trąci myszką (to rzadkie uczucie, kiedy prawy drążek na padzie nie służy do obracania kamery), ale wciąż nie sposób nudzić się przy tej grze. Kierując Kratosem, będziemy siekać wyskakujących na nas wrogów przy użyciu charakterystycznych ostrzy i wszelkiej innej broni białej. Sporą przyjemność daje miotanie wrogami po planszy przy pomocy łańcuchów i ciskanie nimi o ziemię. Kratos może także stosować ataki specjalne, które przydają się w walce na odległość. Od czasu do czasu, jak przystało na tę serię, trzeba także poprzesuwać jakieś skrzynie albo odnaleźć ukrytą dźwignię, żeby odpocząć od ciągłej walki i dać popracować szarym komórkom. Reasumując, szalone tempo akcji, duże pokłady brutalności i dużo wciągających zagadek — to charakterystyczne elementy GoW III.

  • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
  • Rok wydania: 2010
  • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 8,8/10

3. Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto IV
Grand Theft Auto IV

Zwabiony obietnicami bogactwa w krainie możliwości, Serb Niko Bellic przybywa do Stanów Zjednoczonych, aby rozpocząć nowe życie w Liberty City. Szybko okazuje się, że amerykański sen to tylko mit, a związanie końca z końcem nie będzie wcale takie łatwe. Przybysz z Europy Wschodniej zaczyna robić to, co umie najlepiej, czyli kombinować. Dzięki tej umiejętności zdobywa kolejnych znajomych i zaczyna piąć się po drabinie gangsterskiej hierarchii. Ile jest w stanie poświęcić, aby zapewnić sobie byt i szacunek?

Czwarta odsłona Grand Theft Auto przez wielu jest wspominana jako ta najlepsza. Trzeba przyznać, że Rockstar Games wykazało się tutaj sporą pomysłowością. Obsadzenie w głównej roli imigranta ze wschodu Europy było strzałem w dziesiątkę. Klimat GTA IV jest absolutnie niepodrabialny — chyba żadna część serii lepiej nie obnażała wszystkich bolączek współczesnej Ameryki. W czasie premiery urzekała również oprawa graficzna, która nigdy wcześniej nie była mocnym punktem serii GTA. Przesiadka na szóstą generację konsol sprawiła, że twórcy mogli jeszcze lepiej oddać filmowy klimat serii. Przykładowo misja pt. Three Leaf Clover, podczas której bohaterowie napadają na bank, a całość wymyka się spod kontroli, to popis budowania dramaturgii rodem z najlepszych filmów sensacyjnych.

Zwiastun Grand Theft Auto IV
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2008
  • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 7,8/10

4. Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V
Grand Theft Auto V

Tym razem twórcy oddali graczom do dyspozycji aż trzy postacie. Franklin to osiedlowy cwaniaczek, Michael jest bystrym kanciarzem, a Trevor to sadystyczny psychopata. Wszyscy prowadzą swoje działania na terenie tętniącej życiem metropolii Los Santos. Ich losy niejednokrotnie będą się przecinać w bardzo pomysłowy sposób.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Omawiając najlepsze gry na PS3, po prostu nie wypada pominąć również piątej części GTA. Mimo że jest to już leciwy tytuł, to po dziś dzień dostarcza rozrywki graczom na całym świecie. Nie bez powodu „piątka” ukazała się już na trzech generacjach konsol. Otrzymujemy tutaj dziesiątki godzin misji fabularnych, przynajmniej drugie tyle misji pobocznych, niemal nieograniczoną liczbę pojazdów i broni, a także setki kilometrów kwadratowych wirtualnej metropolii, która zaskakuje swoim bogactwem. Chyba żadna poprzednia część nie miała również tylu soczystych, zapadających w pamięć dialogów. Dodatkowo tryb online znacznie wydłużył żywotność tej produkcji.

Na koniec warto wspomnieć, że o ile GTA IV było doskonałą satyrą na współczesną Amerykę, tak „piątka” jest kąśliwym i niezwykle celnym komentarzem na globalne społeczeństwo. Autorzy wyciągają na wierzch ludzką próżność i bezlitośnie ją punktują. Bez wątpienia jest to tytuł ponadczasowy.

Zwiastun Grand Theft Auto V
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Rok wydania: 2013
  • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 8,3/10

5. Little Big Planet 2

Little Big Planet 2
Little Big Planet 2

W tej sympatycznej platformówce wcielamy się w postać Sackboya, który przemierza Świat Rzemiosła, celem wyzwolenia go spod tyranii Megativitrona. Pomaga mu Larry Da Vinci, który pragnie wcielić głównego bohatera do sojuszu walczącego z siłą nieczystą. Sackboy musi najpierw przejść serię testów, aby udowodnić, że może być przydatny.

W naszym zestawieniu postanowiliśmy także umieścić ciekawe gry na PS3 dla dzieci, a bez wątpienia do takich należy Little Big Planet 2. Autorzy zaprezentowali graczom barwny, tętniący życiem i wyobraźnią świat, od którego trudno się oderwać. Kierując postacią Sackboya, zwiedzamy cudnie wyglądające lokacje, które na długo pozostają w pamięci. Kampania fabularna sama w sobie jest ciekawa, ale to nie wszystko, co ta gra ma do zaoferowania. Prawdziwą sławą obrósł edytor poziomów, znacznie bardziej rozbudowany niż w poprzedniej części, który zauważalnie wydłuża zabawę. Przy jego pomocy możemy tworzyć własne plansze, korzystając z niemal nieograniczonej liczby narzędzi. W ramach ciekawostki dodajmy, że tytuł ten posiada kapitalną polską ścieżkę dźwiękową.

Zwiastun Little Big Planet 2
  • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
  • Rok wydania: 2011
  • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 8,6/10

6. Street Fighter IV

Street Fighter IV
Street Fighter IV

Akcja tej gry rozgrywa się pomiędzy wydarzeniami znanymi ze Street Fighter II a Street Fighter III, które osadzone było w przyszłości. Po przeżyciu M. Bisona w starciu z Akumą korporacja S.I.N. organizuje kolejny turniej, którego celem jest wyłonienie najlepszych wojowników na Ziemi. Do starcia stają dobrze znani fanom serii bohaterowie, m.in. Ryu, Chun-Li, Ken, Guile, Blanka, E. Honda, Zangief, Dhalsim, Balrog, Vega czy Sagat. Dołącza do nich piątka zupełnie nowych wojowników.

Zestawienie zawierające fajne gry na PS3 nie może się obyć bez chociaż jednej bijatyki. Dlaczego akurat Street Figher IV? Ponieważ ta produkcja przywróciła graczom dziecięcą radość z obijania się po twarzach, która towarzyszyła klasycznym odsłonom serii, znanym z salonów gier. Street Fighter przy okazji czwartej części powrócił do swoich korzeni. Mimo zachwycającej, trójwymiarowej oprawy graficznej w technologii cel-shading, rozgrywka toczy się w klasycznym środowisku 2D. W efekcie robienie kombosów jeszcze nigdy nie było tak intuicyjne, a jednocześnie tak spektakularne. Rozgrywkę dodatkowo urozmaica wprowadzony w tej części revenge system, powalający tworzyć miażdżące Ultra Combo. Dodatkowych emocji dostarczają potyczki online.

Zwiastun Street Fighter IV
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2009
  • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 7,4/10

7. Batman: Arkham City

Batman: Arkham City
Batman: Arkham City

W tej grze Człowiek Nietoperz prowadzi zmagania w dzielnicy slumsów w Gotham City, która decyzją burmistrza została przeistoczona w silnie strzeżone więzienia dla największych kryminalistów. Sprawy się komplikują, gdy slumsy zostają opanowane przez gangi. W cieniu tych wydarzeń tajemniczy Strange odkrywa prawdziwą tożsamość Batmana. Tymczasem Joker zostaje zakażony dziwną mutacją, która wyniszcza jego organizm.

Twórcy doskonale wykorzystali mechanizmy znane z poprzedniej gry (Batman: Arkham Asylum) i znacząco je rozbudowali. Likwidowanie wrogów z ukrycia sprawia niesamowitą frajdę i buduje przekonanie, że Batman to prawdziwy strach na kryminalistów. Należy docenić również fakt, że ta gra odwołuje się do istotnego elementu z komiksów, który nie zawsze był eksponowany w różnego rodzaju ekranizacjach — Batman to przede wszystkim genialny detektyw i tutaj to czuć. Rozwiązywanie różnych zagadek i docieranie po nitce do kłębka to charakterystyczny element tej produkcji. Na koniec jeszcze dwa słowa: Mark Hamill. Aktor użyczający głosu Jokerowi sam w sobie jest wystarczającym powodem, aby sięgnąć po tę pozycję.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun Batman: Arkham City
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Rok wydania: 2011
  • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 8,8/10

8. Ni No Kuni: Wrath of the White Witch

Ni No Kuni: Wrath of the White Witch
Ni No Kuni: Wrath of the White Witch

Bohaterem Ni No Kuni: Wrath of the White Witch jest 13-letni Olivier. Chłopiec traci mamę, która umiera na tajemniczą chorobę. Opłakując jej stratę, Olivier zostaje przeniesiony do magicznej krainy, w której każdy ma swojego sobowtóra. Tam odkrywa, że jego mama jest czarodziejką, stawiającą czoła potężnemu magowi. Chłopiec chce jej pomóc, mając jednocześnie nadzieję, że być może uda mu się w ten sposób przywrócić prawdziwą rodzicielkę do życia.

Nie jest to może przykład najbardziej znanej gry na PS3, ani nawet szczególnie rozpoznawalnego jRPG, ale warto o nim wspomnieć choćby ze względu na fakt, że przy tej produkcji współpracowało legendarne Studio Ghibli, odpowiadające za tak kultowe animacje, jak Mój sąsiad Totoro, Grobowiec świetlików czy Księżniczka Mononoke. Dodatkowego smaczku nadaje muzyka wyśmienitego kompozytora Joe Hisaishiego, co potęguje wrażenie, jakby gra przenosiła nas do świata rodem z filmów mistrza Hayao Miyazakiego.

Co do samej mechaniki, jest to klasyczny jRPG. Rozgrywka została podzielona na eksplorację (np. zwiedzanie miasteczek, kolekcjonowanie ekwipunku) oraz walkę z rozsianymi po krainie wrogami (której można również unikać). Miłośnicy jRPG będą zachwyceni, ale pozostałym graczom też warto ten tytuł polecić. Jeśli ktoś pragnie przenieść się do cudownego świata wyobraźni, ta produkcja to zapewnia.

Zwiastun Ni No Kuni: Wrath of the White Witch
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2013
  • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 8,7/10

9. Red Dead Redemption

Red Dead Redemption
Red Dead Redemption

Akcja toczy się u progu XX wieku. Wcielamy się w byłego rzezimieszka Johna Marstona, który pragnie wieść normalne życie. Niestety, nic co dobre, nie trwa długo. Wkrótce jego żona i syn zostają uprowadzeni. Przedstawiciele rządu oznajmiają bohaterowi, że jeśli chce ich odzyskać, musi pojmać trzech członków gangu, do którego niegdyś należał. Marston ponownie musi wskoczyć w buty rewolwerowca i wykazać się bezwzględnością, którą tak bardzo pragnął porzucić.

Gra z otwartym światem w konwencji westernu to dzieło twórców serii Grand Theft Auto. Studio Rockstar Games już nas przyzwyczaiło, że pod płaszczykiem brutalnej, elektronicznej rozrywki, przemycają znacznie głębsze treści. Nie inaczej jest w Red Dead Redemption. To wspaniała historia o zmierzchu ery Dzikiego Zachodu, którą znamy z klasycznych westernów. Epickiej fabule towarzyszy mechanika znana ze wspomnianej serii GTA, a zatem strzelamy do wrogów, budujemy swoją reputację, prowadzimy pościgi i wykonujemy rozmaite zadania poboczne. Betonową metropolię zastępują stepy, a zamiast samochodem, podróżujemy konno. Oczywiście klimatu prawdziwego westernu dopełniają burdy w saloonach.

Zwiastun Red Dead Redemption
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2010
  • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 8,9/10

10. Ratchet & Clank: Tools of Destruction

Ratchet and Clank Tools of Destruction
Ratchet & Clank: Tools of Destruction

Niegdyś pokonany przez Ratcheta wróg powraca i postanawia się zemścić. Wskutek złowrogich machinacji, tytułowy lombaks Ratchet, oraz jego robotyczny przyjaciel Clank, zostają przeniesieni w przyszłość. Muszą przemierzyć wiele krain, aby pokonać wroga i wrócić do swoich czasów.

Twórcy ze studia deweloperskiego Insomniac Games wpadli na pomysł genialny w swojej prostocie: połączyć klasyczną zręcznościówkę z elementami strzelaniny. Tak powstała seria Ratchet & Clank, która zadomowiła się już na czterech generacjach konsol Sony. Ratchet & Clank: Tools of Destruction to pierwsza gra z serii wydana na PS3, która w momencie swojej premiery pokazywała niesamowite możliwości sprzętu Japończyków — oprawa graficzna tej produkcji po dziś dzień robi wrażenie. Sam gameplay polega na skakaniu po platformach, rozwiązywaniu prostych zagadek i likwidowaniu wrogów przy użyciu bardzo zróżnicowanego arsenału. Całości dopełnia niewybredny humor. To świetny przykład udanej gry na PS3 dla dzieci, jak i dorosłych.

Zwiastun Ratchet & Clank: Tools of Destruction
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2007
  • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 8,8/10

11. Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Solid Snake starzeje się wskutek eksperymentów genetycznych. Mimo tych problemów wciąż pozostaje jedynym człowiekiem, który może powstrzymać zapędy Liquid Ocelota, budującego potęgę, która swoją siłą przewyższy armię Stanów Zjednoczonych. Antagonista dąży do przejęcia systemu kontroli nanomaszyn „Sons of the Patriots”, tworząc sobie zastępy oddanych najemników. Snake zostaje wysłany na Bliski Wschód, aby stanąć na drodze Liquida.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Pogmatwany scenariusz i niekończące się przerywniki filmowe to charakterystyczne elementy serii Metal Gear Solid. Pod tym względem część czwarta zdecydowanie nie zawodzi. Twórca gry Hideo Kojima zaprasza nas do osobliwego świata, stojącego na granicy interaktywnej rozrywki oraz epickiej historii filmowej. Snake, będący jednoosobową armią, ponownie mierzy się z zastępami wrogów tak dziwnych, że nie sposób znaleźć podobnych w żadnej innej produkcji. Należy pamiętać, że MGS to przede wszystkim ojciec wszelkich „skradanek”, a więc mechanika gry opiera się na cichej eliminacji wrogów.

Kierując postacią Snake’a, sporo czasu spędzimy na pełzaniu i „przyklejaniu” się do ścian, aby uniknąć wykrycia przez wrogów. Z kolei pojedynki z bossami są doskonałą okazją do przetestowania różnych broni, które kolekcjonujemy w trakcie rozgrywki. Fani serii będą dodatkowo zadowoleni z faktu, jak „czwórka” spina klamrą historię głównego bohatera. Zdaniem wielu, MGS 4 to przykład ekskluzywnej gry na PS3, dla której warto było kupić tę konsolę.

Zwiastun Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2008
  • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 8,8/10

12. Yakuza 3, 4, 5

Yakuza 3
Yakuza 3

Popularna seria gier od Segi zadebiutowała na drugiej generacji PlayStation i doczekała się wielu głównych części, a także kilku spin-offów. Spośród głównej serii na PS3 ukazały się następujące gry:

  1. Yakuza 3
  2. Yakuza 4
  3. Yakuza 5

Głównym bohaterem Yakuza 3 jest Kazuma Kiryu, którego poznajemy jako młodego członka przestępczego klanu Tojo. Na etapie trzeciej części cyklu Kiryu jest już osobą dobrze znaną w środowisku przestępczym, ale jednocześnie na etapie duchowej rehabilitacji — na dobre pożegnał się z yakuzą i chce prowadzić sierociniec. Niestety, jak w tego typu historiach bywa, przeszłość co krok się o niego upomina. Z kolei w części czwartej i piątej, twórcy skoncentrowali fabułę na kilku postaciach, wśród których także jest Kiryu. Ich losy przeplatają się i prowadzą do wielu zwrotów akcji, ale ich zdradzanie byłoby wielką krzywdą dla każdego, kto w Yakuzę jeszcze nie grał.

Pod względem rozgrywki Yakuza to na pozór bardzo prosta, chodzona bijatyka, która na dodatek pragnie udawać sandboxa, czyli grę z otwartym światem. W rzeczywistości fikcyjna dzielnica Kamurocho (tutaj toczy się większa część serii) zbudowana jest z zaledwie kilku przecznic, a dodatkowo otaczają ją „niewidzialne ściany”, których gracz nie może przekroczyć. Misje polegają często na tym, że trzeba udać się do określonego znacznika na mapie, porozmawiać z czekającą na nas postacią, a następnie wyświadczyć jej przysługę, zazwyczaj obijając twarze kilku nieprzyjemnym typom. Monotonne? Nie do końca, bo każde wypełnione zadanie posuwa naprzód fabułę, a ta za każdym razem jest niezwykle interesująca.

W przerwie od misji fabularnych możemy wypełniać różne, czasem zupełnie pokręcone zadania poboczne. Możemy również udać się do salonu gier, żeby pograć w stare hity od Segi, albo do klubu disco, aby wyładować się na parkiecie tanecznym. Sam element bijatyki również daje dużo frajdy, ponieważ bohater zyskuje nowe umiejętności w miarę postępu. Mówiąc krótko, klimat Yakuzy jest absolutnie wyjątkowy.

Zwiastun Yakuza 3

Polska wersja językowa (PS3):

  • Yakuza 3 – nie
  • Yakuza 4 – nie
  • Yakuza 5 – nie

Rok wydania:

  • Yakuza 3 – 2010
  • Yakuza 4 – 2011
  • Yakuza 5 – 2015

Ocena graczy na Metacritic (PS3):

  • Yakuza 3 – 8,1/10
  • Yakuza 4 – 8,1/10
  • Yakuza 5 – 8,6/10

13. Assassin’s Creed IV: Black Flag

Assassin's Creed IV: Black Flag
Assassin’s Creed IV: Black Flag

Akcja czwartej, pełnoprawnej części serii Ubisoftu rozgrywa się w XVIII wieku na Karaibach. Głównym bohaterem jest kapitan statku pirackiego „Kawka” – Edward James Kenway. Mężczyzna w swoich próbach osiągnięcia sławy i bogactwa wplątuje się w konflikt między asasynami i templariuszami. Wydarzenia rozgrywają się w złotej erze piractwa i to niemal czuć przez ekran telewizora czy monitora. Przemierzając „Kawką” Morze Karaibskie i słysząc szanty śpiewane przez załogę, można poczuć się jak pirat na pełnym morzu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Między innymi dlatego pośród tylu części Assassin’s Creed to właśnie „czwórka” trafiła do niniejszego zestawienia. Oprócz charakterystycznego dla całej serii parkouru, czyli wspinania się i skakania po budynkach, kolejnym wciągającym elementem okazały się widowiskowe bitwy morskie. To właśnie za sprawą wygranych bitew odkrywamy nowe miejsca na mapie, w których czekają na nas kolejne zadania. Czwarta odsłona Assassin’s Creed to typowa gra z cyklu: „zaraz pójdę spać, jeszcze tylko zobaczę ten jeden znacznik na mapie”. A potem przepada się na długie godziny.

Zwiastun Assassin’s Creed IV: Black Flag
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Rok wydania: 2013
  • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 8,2/10

14. Heavy Rain

Heavy Rain
Heavy Rain

Produkcja studia Quantic Dream to idealna propozycja dla miłośników takich filmów jak Siedem albo Zodiak. Nieprzypadkowo wspominamy właśnie o produkcjach filmowych, bo Heavy Rain to interaktywny thriller, któremu konstrukcją czasem bliżej jest do filmu niż do gry.

Historia toczy się wokół postaci seryjnego mordercy, nazywanego „Zabójcą z origami”. Zwyrodnialec pozostawia przy swoich ofiarach papierowe figurki, które są jego znakiem rozpoznawczym. Gracz kieruje losami czterech postaci — dziennikarki, detektywa, agenta FBI i ojca, który chce ocalić porwanego syna. Każdy z nich ma inną motywację, aby znaleźć mordercę. Rolą gracza jest wchodzenie w interakcję z różnymi postaciami i przedmiotami, jak i wybór różnych ścieżek dialogowych. Główną atrakcją jest śledzenie interesującej fabuły, zaprezentowanej w iście filmowym stylu. Heavy Rain to przykład gry na PS3, która na długo pozostawia ślad w pamięci.

Zwiastun Heavy Rain
  • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
  • Rok wydania: 2010
  • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 7,8/10

15. The Last of Us

The Last of Us
The Last of Us

Ludzkość została zdziesiątkowana przez pandemię wirusa wywołującego zaraźliwą i nieuleczalną chorobę mózgu. Zakażeni wirusem ludzie zamieniają się w agresywne bestie, nazywane Klikaczami. Nad wynalezieniem szczepionki pracują rebelianci zwani Świetlikami. Wysyłają byłego przemytnika Joela, aby odeskortował nastoletnią sierotę Ellie na drugi koniec kraju. Dziewczyna może okazać się lekiem na zabójczego wirusa. Tak prezentuje się świat przygodowej gry akcji w konwencji horroru, która podbiła serca recenzentów i nie tylko.

Wizjonerzy ze studia Naughty Dog dostarczyli wybitne gry na PS3 – wspomnianą już wcześniej serię Uncharted, a także The Last of Us. Twórcy tym samym pokazali, że zawsze wyciągają ze swoich produkcji „maksa” zarówno pod kątem technicznym, jak i fabularnym. The Last of Us, podobnie jak przygody Nathana Drake’a, charakteryzuje się liniową fabułą. Nie ma tutaj otwartego świata i miejsca na zbędną eksplorację. Rolą gracza jest eliminacja wrogów, zbieranie przedmiotów, a następnie dalsza eliminacja Klikaczy. Akcja gry osadzona została w postapokaliptycznej scenerii, a całości towarzyszą świetnie zrobione cut-scenki.

TLoU to nie tylko przykład pięknie wyglądającej gry na PS3, ale przede wszystkim doskonale napisana historia. Mało komu w świecie elektronicznej rozrywki udało się wykreować tak wiarygodne, ludzkie postacie, jak Joel i Ellie. Mało komu udało się pokazać tak realistyczne relacje między bohaterami, które chwytają gracza za serce. A sam finał tej historii jest już owiany legendą. Naughty Dog dostarczyło światu prawdziwe arcydzieło. Absolutny klasyk, w który trzeba zagrać.

Zwiastun The Last of Us
  • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
  • Rok wydania: 2013
  • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 9,2/10

Najlepsze gry na PS3. Podsumowanie

Na tym kończymy nasze zestawienie omawiające gry na PS3, z którymi po prostu trzeba się zapoznać. Mamy nadzieję, że ranking okazał się pomocny i być może podsunął komuś pomysł na rozpoczęcie przygody w którymś z uwzględnionych w artykule światów.

Zobacz też: Najlepsze gry na Nintendo Switch

Jeżeli Waszym zdaniem na powyższej liście zabrakło jakichś wybitnych tytułów multiplatformowych, to koniecznie przeczytajcie nasz ranking 15 najlepszych gier na Xbox 360. Obie konsole dzieliły ze sobą wiele wyśmienitych produkcji, więc bardzo możliwe, że właśnie tam je znajdziecie.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.