Gry podobne do Detroit: Become Human. Wybraliśmy 5 produkcji zbliżonych do hitu Quantic Dream

Najlepsze gry podobne do Detroit: Become Human

W 2018 roku studio Quantic Dream dało nam Detroit: Become Human, trójwymiarową grę przygodową przedstawiającą losy androidów próbujących odnaleźć się w ludzkim świecie. Podejmowane podczas rozgrywki wybory mają tutaj duże znaczenie i może od nich zależeć przebieg całej historii.

Produkcji, gdzie mamy bardzo rozbudowaną fabułę, a także możliwość jej kształtowania, jest na szczęście więcej. W poniższym zestawieniu prezentującym najlepsze gry podobne do Detroit: Become Human na PC i konsole pomagamy wybrać równie wciągające, poruszające tytuły. Zapraszamy do lektury!

Najlepsze gry podobne do Detroit: Become Human

Quantic Dream to francuskie studio, które swoją pierwszą produkcję wypuściło w 1999 roku — był nią Omikron: The Nomad Soul. Twórcy nie spoczęli na laurach i w kolejnych latach zaprezentowali kolejne ciekawe gry, przykładowo Heavy Rain, Beyond: Two Souls czy właśnie Detroit: Become Human.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Akcja ostatniej z nich osadzona jest w cyberpunkowych klimatach, a głównymi bohaterami są androidy. Poznajemy między innymi Connora, wykorzystywanego do pracy przy śledztwach policyjnych oraz Karę i Markusa, którzy zajmują się oporządzaniem mieszkań czy robieniem sprawunków.

Wskutek defektu oprogramowania humanoidy zaczynają się buntować, uciekać i odczuwać ludzkie emocje. Nie jest to produkcja z gatunku dynamicznych pierwszoosobowych strzelanek, nie uświadczymy tu również otwartego świata.

Rozgrywka przypomina wcześniejsze dzieło francuskiego dewelopera, czyli Heavy Rain — interaktywną opowieść, w której liczy się głównie fabuła, przeczesywanie otoczenia, dialogi z innymi postaciami oraz wykonywanie różnych czynności. Quantic Dream wyraźnie postawiło sobie za cel doprowadzenie tego typu produkcji do perfekcji i to zdecydowanie im się udało.

Poniższe zestawienie prezentuje najlepsze tytuły w stylu Detroit: Become Human, mogące pochwalić się równie wciągającą i poruszającą fabułą oraz wyborami moralnymi, od których będą zależały dalsze losy bohaterów. Bez zbędnego przedłużania — zapraszamy do lektury!

1. The Dark Pictures: Little Hope

The Dark Pictures: Little Hope
The Dark Pictures: Little Hope

Jako pierwszą pozycję weźmiemy sobie na celownik The Dark Pictures: Little Hope, drugą odsłonę cyklu niezwykle ciekawych horrorów. Przyjdzie nam tutaj śledzić losy czwórki studentów, którzy trafiają do tytułowego miasta.

Z początku wydaje się ono bezludne, jednak czas pokazuje, że kryje się tu coś bardzo niepokojącego. Historia dotycząca tego miejsca wcale nie należy do najprzyjemniejszych, za to zdecydowanie wartych poznania.

W trakcie rozgrywki będziemy mogli wcielić się w kilka postaci, które muszą przemierzać mroczne lokacje, rozwiązywać zagadki i dokonywać niejednokrotnie ważnych wyborów wpływających na dalszą historię. Na pozór te same decyzje mogą doprowadzać do różnych skutków, dlatego, aby poznać wszystkie możliwe warianty, należy kilkukrotnie przejść grę.

Produkcja jest bardzo klimatyczna, a posępne otoczenie, udźwiękowienie oraz ujęcia niczym z filmu skutecznie budują atmosferę horroru. Chcąc wypróbować fajne gry podobne do Detroit: Become Human na Xbox One, Xbox Series X|S, konsole PlayStation 8. i 9. generacji oraz komputery, warto dać The Dark Pictures: Little Hope szansę.

Zwiastun The Dark Pictures: Little Hope
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,3/10

Kup The Dark Pictures: Little Hope

2. Until Dawn

Until Dawn
Until Dawn

Skoro już jesteśmy przy horrorach, to grzechem byłoby nie wspomnieć o Until Dawn, za które tak jak w poprzednim przypadku odpowiada studio Supermassive Games. Sama fabuła trochę przypomina typowy amerykański horror.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Mamy tutaj kilkoro nastolatków przebywających w górach z dala od cywilizacji, którzy zebrali się w rocznicę zaginięcia ich przyjaciółki. Sielanka szybko zamienia się jednak w walkę o przetrwanie, a stawką jest oczywiście życie bohaterów.

Brzmi nieco sztampowo, prawda? Wbrew pozorom klimat produkcji, jak i sama rozgrywka oraz fabuła stoją na wysokim poziomie. Podczas wielu scenek przyjdzie nam dokonywać rozmaitych wyborów, a niektóre z nich mogą być bardzo brzemienne w skutkach.

Zginąć może jedna osoba, dwie, trzy, wszyscy lub nikt. Takie podejście do tematu otwiera nam wrota do mnóstwa różnych zakończeń, dzięki czemu zabawa wcale nie musi (a nawet nie powinna) skończyć się na jednym podejściu.

Jeśli szukamy czegoś podobnego do dzieła Quantic Dream, tytuł od Supermassive Games jest świetną opcją. Co ciekawe: w 2024 roku ma pojawić się zremasterowana wersja produkcji, w tym po raz pierwszy na PC. Zapraszamy również do lektury naszego artykułu z najlepszymi grami podobnymi do Until Dawn.

Zwiastun Until Dawn
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,3/10

Kup Until Dawn

3. The Wolf Among Us

The Wolf Among Us
The Wolf Among Us

Porzućmy horrory i przenieśmy się w bardziej bajkowe klimaty. Choć spotkamy tu przykładowo Królewnę Śnieżkę czy Czerwonego Kapturka, to bynajmniej nie oznacza, że omawiany tytuł skierowany jest do dzieci.

Mowa oczywiście o The Wolf Among Us, produkcji twórców The Walking Dead (choć trupy nie są tutaj dla nas aż takim zagrożeniem). Baśniowe postacie uciekły ze swojej magicznej krainy, trafiając tym samym do Nowego Jorku, gdzie starają się wtopić w tło i odnaleźć wśród ludzi.

Dochodzi jednak do morderstwa jednej z nich, a nasz protagonista rozpoczyna śledztwo. Rozgrywka oparta jest na dialogach oraz wyborach, które mogą kształtować zarówno nasze relacje z innymi, jak i samo zakończenie gry.

Warto jest więc zachować ostrożność, ponieważ każda decyzja może mieć swoje konsekwencje. Oprawa graficzna jest typowo komiksowa, a ścieżka dźwiękowa idealnie wpasowuje się w rozgrywkę i podkreśla tajemniczość oraz napięcie.

Zwiastun The Wolf Among Us
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, PS Vita, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup The Wolf Among Us

4. The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series
The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

Skoro przed chwilą wspomnieliśmy o „żywych trupach”, to rozwińmy ten temat. Przed nami The Walking Dead: The Telltale Definitive Series, czyli kompletny zbiór przygodówek spod szyldu The Walking Dead autorstwa studia Telltale Games.

Znajdziemy tutaj wszystkie sezony, a także dodatki w postaci 400 Days czy Michonne. Główną postacią jest tu Clementine, której losy obserwujemy od najmłodszych lat, kiedy to zostaje przypadkowo odnaleziona przez Lee, mężczyznę będącego jednocześnie protagonistą pierwszej odsłony.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W bezlitosnym postapokaliptycznym świecie nie obejdzie się bez ciężkich dylematów, wielokrotnie będziemy musieli decydować o reakcji na poszczególne wydarzenia czy nawet zaufaniu wobec innych. Nasze wybory mogą mieć różne skutki, w tym nawet czyjąś śmierć, dlatego warto być ostrożnym.

Zwiastun The Walking Dead: The Telltale Definitive Series
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

Kup The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

5. Life is Strange

Life is Strange
Life is Strange

Jako wisienkę na torcie zostawiliśmy sobie Life is Strange, słynne dzieło studia Dontnod Entertainment, które zadebiutowało w 2015 roku i od razu podbiło serca wielu graczy. Główną bohaterką jest Max Caulfield, osiemnastolatka rozpoczynająca naukę w prestiżowej szkole wyższej w swojej rodzinnej miejscowości.

Wraz ze swoją dawną przyjaciółką, Chloe, starają się rozwiązać zagadkę tajemniczego zaginięcia jednej z uczennic. Max to jednak niezwykła osoba, ponieważ ma możliwość manipulowania czasem.

Jest to początek serii dziwnych zdarzeń, przykładowo nękającego protagonistkę snu o tornadzie zbliżającym się do miasta. Podobnie jak w produkcjach Telltale, tak i tutaj przyjdzie nam decydować o reakcjach głównej bohaterki, które niejednokrotnie zaważą o przebiegu wielu zdarzeń.

Ścieżka dźwiękowa należy do tych spokojniejszych, a utwory naprawdę cieszą ucho podczas rozgrywki. Grafika nie jest fotorealistyczna, jednak ma swój charakter i w żaden sposób niczego nie ujmuje tej produkcji. Warto tu wspomnieć także o Life is Strange: Remastered Collection, które zawiera odświeżone wersje dwóch pierwszych odsłon.

Dzieło Dontnod Entertainment może być prawdziwym skarbem dla osób, które chcą odkryć angażujące gry podobne do Detroit: Become Human na PS5, Xbox Series X|S czy PC. Co ciekawe, tytuł pojawił się także na konsolach 7. i 8. generacji oraz Nintendo Switch (jako zbiór Arcadia Bay Collection), więc większość graczy bez problemu znajdzie odpowiednią wersję dla siebie.

Zwiastun Life is Strange
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup Life is Strange

Najlepsze gry podobne do Detroit: Become Human – podsumowanie

Tym sposobem nasz artykuł przedstawiający najlepsze gry podobne do opowieści o androidach od Quantic Dream dobiega końca. Przytoczone produkcje oferują niezwykle wciągającą fabułę, nie raz przyprawiają o dreszcze i na długo zostają w pamięci. Wśród nich z całą pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

A co Wy sądzicie o grach w stylu Detroit: Become Human? Lubicie wczuć się w fabułę, podejmować decyzje i poczuć się jak w interaktywnym filmie, czy preferujecie jednak więcej akcji i swobodę działania? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

O autorze
Marcel Goska
Redaktor działu Artykuły

Zaczął interesować się grami od momentu otrzymania PSP na komunię. Nie faworyzuje żadnego gatunku gier, odpali wszystko, co wpadnie mu w oko. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TAKIEJ PROMOCJI NIE BYŁO OD 2 LAT!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.