Najlepsze gry postapokaliptyczne. TOP 10 produkcji w świecie po apokalipsie

Najlepsze gry postapo

Gry postapokaliptyczne to temat cieszący się dużą popularnością na całym świecie. Charakteryzuje je przede wszystkim gęsty klimat, który najczęściej dotyczy pojawienia się zombie, inwazji przybyszów z innego wymiaru, wojny nuklearnej czy wszelkich innych katastrof.

W poniższym artykule zebraliśmy najlepsze produkcje postapo opowiadające o mierzeniu się z trudami życia w ciężkich warunkach i niejednokrotnie zmuszające graczy do balansowania między egoizmem a altruizmem. Zapraszamy do lektury!

Najlepsze gry postapokaliptyczne

Gry postapo oferują wiele ciekawych, unikalnych doświadczeń. Mają specyficzne cechy, których celem jest oddanie surowości oraz niebezpieczeństwa świata po globalnej katastrofie. Często przyjdzie nam dokonywać wyborów mających mniejszy lub większy wpływ nie tylko na rozwój fabuły, ale też na przyszłość wszystkiego i wszystkich dookoła.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Warto zaznaczyć pewną dość istotną kwestię: produkcje przedstawiające wizje po tak zwanym „końcu” nie należą do jednego konkretnego gatunku. Ten zróżnicowany zbiór oferuje wiele bardzo odmiennych rodzajów rozgrywki, od strzelanek po strategie, których wspólnym motorem napędowym jest właśnie ogólnie pojęta tematyka upadku ludzkości.

Choć z tego powodu nasz ranking również jest dość niejednorodny, to przyjęliśmy pewne kryteria dla zawartych w nim tytułów. Poza oczywistym osadzeniem akcji po „końcu świata”, wybrane przez nas pozycje w dużym stopniu kręcą się wokół przetrwania oraz oferują dość głęboką warstwę narracyjną, nie skupiając się wyłącznie na rozrywce.

Poniższa lista prezentuje zatem fajne gry postapo, w których będziemy musieli odnaleźć się w nieraz bardzo niekorzystnych sytuacjach i za wszelką cenę dotrwać do następnego dnia. Co ważne: kolejność opisanych przez nas produkcji jest losowa, jako że wszystkie mogą zapewnić nam długie godziny angażującej rozgrywki.

1. Days Gone

Days Gone
Days Gone

Akcja gry Days Gone jest osadzona w postapokaliptycznym świecie opanowanym przez hordy krwiożerczych zombie, nazywanych też przez miejscowych „świrusami. Głównym bohaterem jest Deacon St. John, były członek gangu motocyklowego, który przemierza okolice, próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Days Gone oferuje otwarty świat, dzięki czemu gracze mogą swobodnie przemieszczać się po rozległym terenie oraz wykonywać ciekawe misje. Na naszej drodze spotkamy wielu przeciwników w postaci ofiar wirusa, ale także ludzi. Do walki z nimi możemy wykorzystywać spory arsenał broni, na przykład karabiny snajperskie, czy strzelby.

Po świecie gry przemieszczamy się przy pomocy motocyklu, który gracz może modyfikować zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym. Jeżeli nie chcemy utknąć w mało korzystnej sytuacji, będziemy musieli troszczyć się o zapas benzyny do niego. Jeśli interesują nas gry postapokaliptyczne na PS4 i PS5, a także komputery osobiste, warto rzucić okiem na Days Gone.

Zwiastun Days Gone
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dialogi)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,9/10

Kup Days Gone

2. The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series
The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series to zbiór sześciu odsłon popularnej serii gier The Walking Dead. Oprócz wszystkich czterech sezonów znajdziemy tu także dodatki „400 Days” i „Michonne”. Całość została dopieszczona pod względem graficznym i technicznym.

W przeciwieństwie do wielu innych gier o zombie tutaj nie będziemy eksterminować hord przeciwników. Twórcy postawili na bardzo wciągającą fabułę, proste sekwencje zręcznościowe oraz trudne wybory moralne, które mogą mieć większy lub mniejszy wpływ na dalszy przebieg rozgrywki. Podczas podejmowania decyzji nie mamy zbyt wiele czasu do namysłu, co dodaje całości realizmu i podkręca emocje.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Kluczowe w grze są dialogi. Od nich często zależy przebieg zdarzeń, nasze relacje z innymi, a nieraz nawet ludzkie życie. Mało które postapokaliptyczne gry potrafią zapewnić taką dawkę emocji jak The Walking Dead: The Telltale Definitive Series.

Zwiastun The Walking Dead: The Telltale Definitive Series
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,3/10

Kup The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

3. Dying Light 2

Dying Light 2
Dying Light 2

Dying Light 2 to kontynuacja dobrze przyjętej pierwszej odsłony polskiej gry studia Techland. Tym razem trafiamy do miasta o nazwie Villedor, które jest zdecydowanie większe niż Harran z poprzedniej części. Rozgrywka za to jest podobna, do dyspozycji mamy otwarty świat i bogaty arsenał broni, a po drodze możemy zbierać surowce oraz niezbędne przedmioty.

Bohaterem Dying Light 2 jest Aiden Caldwell, który dotarł do Villedor chcąc odnaleźć zaginioną siostrę. Podczas poszukiwań protagonista zostaje wplątany w rywalizację między okolicznymi frakcjami. Lojalność wobec jednej z nich będzie miała wpływ na zadania poboczne, sceny, których będziemy świadkami, a także rozmowy.

Podobnie jak w pierwszej odsłonie, tak i tutaj zastosowano cykl dobowy. Za dnia naszymi przeciwnikami będą głównie ludzie i słabsze zombie, w nocy zaś na ulice wychodzą silni przeciwnicy. Oczywiście im trudniej, tym lepsze nagrody jesteśmy w stanie zdobyć. Jeśli chcemy lepiej poznać pełne akcji gry postapokaliptyczne na Xboxy, PC oraz konsole Sony warto postawić na Dying Light 2.

Zwiastun Dying Light 2
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dialogi)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 4,4/10

Kup Dying Light 2

4. Death Stranding

Death Stranding
Death Stranding

Death Stranding jest przygodową grą akcji opracowaną przez studio Kojima Productions, gdzie główne skrzypce gra dobrze znany Hideo Kojima. Głównym bohaterem produkcji jest Sam Porter, którego zadaniem jest dostarczanie paczek i odbudowa połączeń między ocalałymi po tajemniczym kataklizmie miastami.

Produkcja oferuje nam otwarty świat z widokiem zza pleców głównego bohatera. Oprócz przemierzania świata pieszo możemy też korzystać z różnych środków transportu, chociaż nie zawsze zdadzą one egzamin — na swojej drodze spotkamy liczne przeszkody, które będą wymagały specjalistycznego sprzętu do ich pokonania.

Oprócz utrudnień terenowych napotkamy również przeciwników. Przykład mogą stanowić istoty, do których zauważenia niezbędny jest skaner noszony przez gracza. Żeby uniknąć wykrycia, możemy się skradać, a w ostateczności użyć różnego rodzaju broni. Jeśli chcemy poznać fajne gry postapokaliptyczne na PC oraz konsole PlayStation, Death Stranding stanowi pozycję obowiązkową.

Zwiastun Death Stranding
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dialogi)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,8/10

Kup Death Stranding

5. Fallout New Vegas

Fallout New Vegas
Fallout New Vegas

Choć Fallout New Vegas ma już na karku tyle lat, że można go znaleźć w niejednym rankingu najlepszych starych produkcji na PC i konsole, wiele osób wspomina ten tytuł jako świetny przykład gry postapo. Wcielamy się w kuriera, który zostaje postrzelony w głowę i porzucony na pustyni Mojave. Ratuje nas jednak pewien przyjazny robot, a my wyruszamy w podróż, aby odkryć sprawcę naszej niedoli.

Do dyspozycji gracza oddano rozległy, otwarty świat, który możemy swobodnie przemierzać, wykonując przy tym rozmaite zadania, zbierając przedmioty i rozwijając swoją postać. Spotkamy tu także różne frakcje oraz licznych NPC-ów — przeprowadzone z nimi konwersacje oraz związane z ich historiami wybory mogą mieć wpływ nawet na zakończenie gry.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Walka z przeciwnikami odbywa się przy pomocy wielu rodzajów broni, od katany, przez strzelbę, a na minigunie kończąc. Mamy też dostęp do stołów warsztatowych, przy których możemy ową broń ulepszyć, na przykład dodając celownik optyczny lub powiększając magazynek.

W tym wypadku wiek faktycznie nie ma znaczenia, a Fallout: New Vegas to genialna produkcja osadzona w świecie po wojnie atomowej. Co ciekawe, gra dostępna jest w growym abonamencie Microsoftu. Wszystkich zainteresowanych zakupem subskrypcji w korzystnej cenie odsyłamy do naszego poradnika ze sposobami na tani Xbox Game Pass Ultimate.

Zwiastun Fallout New Vegas
 • Rok wydania: 2010
 • Dostępne na: PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,9/10

Kup Fallout New Vegas

6. S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci
S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci to przykład dosyć leciwej, ale przez wielu docenianej gry postapo Akcja toczy się w tak zwanej Zonie, czyli skażonym obszarze wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Wcielamy się w postać Stalkera, którego zadaniem jest znalezienie dowodów na prawdziwą przyczynę porażki instytutu zajmującego się badaniami nad strefą wokół osławionego reaktora numer 4.

Lokacje w grze są wiernymi odpowiednikami prawdziwych miejsc, przykładowo fabryka Jupiter. Eksploracja świata przedstawionego nie należy do najłatwiejszych, na swojej drodze spotkamy bowiem liczne mutanty, skore do szybkiego pozbawienia nas życia. Nie zabrakło oczywiście postaci niezależnych, które napotkamy w bazach stalkerów czy podczas eksploracji świata gry.

Warto wspomnieć o wielu modyfikacjach do S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci, będących dumą społeczności skupionej wokół produkcji. Mogą one nie tylko znacznie poprawić oprawę graficzną, ale również mechaniki, dodać nowe zadania, elementy ekwipunku i wiele więcej.

Zwiastun S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci
 • Rok wydania: 2009
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dialogi)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

Kup S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci

7. Metro Exodus

Metro Exodus
Metro Exodus

Metro Exodus to trzecia odsłona popularnej serii gier na podstawie powieści „Metro” Dmitrija Głuchowskiego. Po raz kolejny wcielamy się w Artema, który tym razem wraz ze swoimi kompanami z zakonu Spartan zostaje zmuszony do opuszczenia tuneli metra.

Przy pomocy pociągu przemierzają oni Rosję w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca, wolnego od mutantów i promieniowania. Na swojej drodze spotkamy bestie znane z poprzednich odsłon, a sytuacja ma się podobnie również w przypadku dostępnego arsenału. Te możemy modyfikować, na przykład zmieniając lufy, czy powiększając magazynki.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W trakcie rozgrywki będziemy musieli dokonywać wyborów, tyczy się to głównie zabijania innych ludzi. To, w jaki sposób postępujemy, ma wpływ na zakończenie gry, ale również na relacje z członkami naszej załogi. Jeśli chodzi o fajne gry postapokaliptyczne, Metro Exodus stanowi absolutny klasyk gatunku.

Zwiastun Metro Exodus
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,4/10

Kup Metro Exodus

8. Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2
Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2 to kontynuacja bardzo popularnej strzelanki osadzonej w świecie opanowanym przez zombie, wyprodukowanej przez Valve. Mimo swojego wieku produkcja nadal ma rzeszę cieszących się rozgrywką fanów.

Choć możliwe jest granie w pojedynkę, tytuł zdecydowanie nastawiony jest na kooperację. Do wyboru mamy cztery różne postacie, a także kilka form zabawy, takich jak tryb przetrwania, kontry, czy kampania.

Nasi współtowarzysze są tak samo podatni na ataki mutantów, jak i na nasze, dlatego bezmyślne wymachiwanie bronią może źle się skończyć. Left 4 Dead 2 to przykład dynamicznej gry postapo, w której będziemy się świetnie bawili wraz ze znajomymi.

Zwiastun Left 4 Dead 2
 • Rok wydania: 2009
 • Dostępne na: PC, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup Left 4 Dead 2

9. Frostpunk

Frostpunk
Frostpunk

Frostpunk to gra strategiczna osadzona w alternatywnej wersji XIX wieku, w której świat został ogarnięty przez globalne ochłodzenie. Wcielamy się w rolę przywódcy ostatniego miasta na Ziemi i nieraz przyjdzie nam podejmować trudne decyzje, aby mieszkańcy mogli przetrwać.

Produkcja łączy w sobie elementy city buildera, narracji opartej na wyborach oraz zarządzania zasobami. Gracz musi dbać o to, aby generator ciepła nie przestawał działać, tym samym zapewniając mieszkańcom miasta ochronę przed mrozem. Jednocześnie decydujemy o wykorzystaniu materiałów, jedzenia i lekarstw, aby nasze społeczeństwo mogło możliwie poprawnie funkcjonować.

Dzieło 11bit studios oferuje unikalne doznania — często przyjdzie nam stawać w rozkroku między mniejszym a większym złem, co dodaje produkcji klimatu oraz emocji. Co ważne, mało które gry postapokaliptyczne na PS4 i PS5, a także konsole Xbox oraz PC potrafią zapewnić tyle satysfakcji z rozgrywki, co Frostpunk.

Zwiastun Frostpunk
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup Frostpunk

10. 60 Seconds!

60 Seconds!
60 Seconds!

Na koniec produkcja nieco lżejsza od pozostałych, ale również wciągająca na wiele godzin. Wcielamy się w postać Teda, który ma tylko sześćdziesiąt sekund na zebranie członków rodziny i zgromadzenie jak największej ilości zapasów w schronie pod swoim domem, aby uratować się przed wybuchem bomby.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

60 Seconds! łączy w sobie elementy gry zręcznościowej, strategii i survivalu. Po upływie wyznaczonego czasu gracz przenosi się do schronu, gdzie musi zarządzać zasobami oraz podejmować decyzje, które wpłyną na przetrwanie jego rodziny. Zbieranie wszystkiego na oślep może nie być najlepszym pomysłem, dlatego warto przemyśleć co może się faktycznie przydać w świecie po eksplozji.

Naszym zadaniem jest przetrwanie jak najdłużej w schronie. Nie obejdzie się bez podejmowania trudnych decyzji, takich jak odpowiednie rozdzielenie zapasów pożywienia i wody lub tego, czy członkowie naszej rodziny mogą wyjść na powierzchnię, co również wiąże się z dużym ryzykiem.

Mimo dość poważnej tematyki, 60 Seconds! podchodzi do końca świata w dość humorystyczny sposób. Jest to ciekawa propozycja dla osób chcących odkryć fajne gry postapo, które bez zbędnej „pompy” pokazują kruchość ludzkości wobec kataklizmu.

Zwiastun 60 Seconds!
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,3/10

Kup 60 Seconds!

Najlepsze gry postapokaliptyczne – podsumowanie

Tak oto dotarliśmy do końca naszego zestawienia prezentującego fajne gry postapo. Na rynku dostępnych jest sporo produkcji z różnych gatunków, ale o podobnej tematyce, dzięki czemu niezależnie od tego, czy poszukujemy czegoś z wciągającą fabułą, czy nastawionego na efektowne rozprawianie się z przeciwnikami, każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Przeczytaj też: Najlepsze gry na PC

A co Wy sądzicie o grach postapo? Lubicie przemierzać opustoszałe miasta wypełnione przeciwnikami, czy preferujecie jednak spokojniejszą rozgrywkę i stopniowe odkrywanie historii upadłego świata? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

O autorze
Marcel Goska
Redaktor działu Artykuły

Zaczął interesować się grami od momentu otrzymania PSP na komunię. Nie faworyzuje żadnego gatunku gier, odpali wszystko, co wpadnie mu w oko. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TAKIEJ PROMOCJI NIE BYŁO OD 2 LAT!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.