Najlepsze gry podobne do Hogwarts Legacy. TOP 5 przygód w klimacie Dziedzictwa Hogwartu

Najlepsze gry podobne do Hogwarts Legacy

Nie da się ukryć, że magiczne uniwersum wykreowane przez J.K. Rowling zdobyło niesłychaną popularność na całym świecie, a jej książki doczekały się bardzo udanych ekranizacji. W 2023 roku dzięki studiu Avalanche Software po raz kolejny dostaliśmy możliwość wejścia w ten świat, choć założenia ich dzieła były nieco inne niż w produkcjach o Harrym Potterze.

Co jednak zrobić, gdy „edukację” w niezwykłej szkole mamy już za sobą? Wybraliśmy najlepsze gry podobne do Hogwarts Legacy, w których również przeżyjemy magiczne przygody, a także znajdziemy interesującą fabułę i mnóstwo ciekawych zadań do wykonania. Zapraszamy do lektury!

Najlepsze gry podobne do Hogwarts Legacy

Zwiastun Hogwarts Legacy

Kto nie słyszał o uniwersum Harry’ego Pottera, niech pierwszy rzuci kamieniem. Wszystko zaczęło się od publikacji książek o przygodach młodego czarodzieja przez J.K. Rowling, które od 2001 roku doczekały się ośmiu ekranizacji. Jak szybko ten czas leci…

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Dla fanów serii po przeczytaniu wszystkich książek i obejrzeniu filmów niewiele zostawało. Oczywiście na rynku pojawiały się growe adaptacje (chociażby Harry Potter i Kamień Filozoficzny) czy kilka produkcji spod szyldu Lego, jednak nie oferowały one zbyt wiele, a w dodatku są dosyć przestarzałe.

Uległo to zmianie dzięki Hogwarts Legacy (w tłumaczeniu Dziedzictwo Hogwartu), w którym miłośnicy uniwersum tworzą własną postać i przeżywają niezwykłe przygody jako czarodziej. Możemy określić płeć naszego bohatera, jego wygląd, a oprócz tego wybrać jeden z czterech znanych domów (Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw oraz Slytherin).

W poniższym artykule omawiamy ciekawe gry podobne do Dziedzictwo Hogwartu, gdzie także będziemy mieli do czynienia z magią i w których nie zabraknie ciekawych historii czy zadań do wykonania. Wybrane przez nas produkcje ułożyliśmy w losowej kolejności, a każda z nich w tym samym stopniu warta jest naszego czasu.

1. Black Book

Black Book
Black Book

Na pierwszy ogień idzie Black Book, produkcja studia Morteshka, której akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Rosji. Gra pełna jest nawiązań do kultury dawnych Słowian, nie zabraknie tu tajemniczych stworzeń, duchów czy ciekawych postaci.

Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, której narzeczony zniknął w nieznanych okolicznościach. Protagonistka postanawia więc odnaleźć księgę rzekomo spełniającą dowolne życzenie. Jest jednak jeden warunek — żeby móc z niej skorzystać, musi odnaleźć siedem pieczęci.

Walka z przeciwnikami odbywa się w systemie turowym, możemy w trakcie niej wykorzystywać różne zaklęcia oraz przyzywać demony. Jest to jednak zależne od kart, które znajdziemy podczas naszej podróży.

Warto też wspomnieć o ciekawym zabiegu — przyzwane przez nas złe duchy mogą zwrócić się przeciwko nam, jeżeli nie będą miały co robić. Dlatego ważne jest, aby przemyśleć, czy będą nam one faktycznie potrzebne.

W Black Book możemy uzyskać cztery różne zakończenia zależne od tego, ile „grzechów” w trakcie rozgrywki popełnimy. Znajdziemy tu również ciekawe miejsca do eksploracji i interesujące misje poboczne, dzięki czemu nasza zabawa może trwać nawet ponad 30 godzin.

Zwiastun Black Book
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,0/10

Kup Black Book

2. Spellcaster University

Spellcaster University
Spellcaster University

W Hogwarts Legacy wcielamy się w ucznia szkoły magicznej, a gdyby tak zostać jej dyrektorem? Właśnie taką szansę daje nam Spellcaster University, produkcja od Sneaky Yak Studio, w której budujemy własną akademię dla adeptów magii.

Naszym celem jest zapewnienie studentom odpowiednich warunków do nauki — musimy między innymi zatrudnić nauczycieli różnych dyscyplin magicznych oraz zbudować sale lekcyjne. Brzmi pięknie i kolorowo, ale nie będzie to jednak tak łatwe.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Na naszej drodze niejednokrotnie stanie Pan Zła, który za wszelką cenę próbuje pokrzyżować nam plany. Dlatego właśnie trzeba jak najlepiej wykształcić naszych uczniów. Ataki antagonisty mogą zniszczyć nasz uniwersytet, przez co będziemy musieli przenieść się w inne miejsce i rozpocząć całość od nowa.

W trakcie gry losujemy karty, które posłużą nam do budowy nowych pomieszczeń. Całość przypomina nieco system budowy pomieszczeń z Fallout Shelter.

Produkcja pod względem graficznym nie urzeka, nie jest jednak źle. Projekty lokacji nie rażą w oczy, a poszczególne pomieszczenia robią pozytywne wrażenie.

Zwiastun Spellcaster University
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,0/10

Kup Spellcaster University

3. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Na tej liście nie mogło oczywiście zabraknąć naszego rodzimego klasyka, w którym magia i zjawiska nadprzyrodzone są na porządku dziennym. Mowa oczywiście o Wiedźmin 3: Dziki Gon, czyli rozbudowanej produkcji RPG autorstwa CD Projekt RED.

Podobnie jak w przypadku Hogwarts Legacy, historia wiedźmina Geralta również zaczęła się od książek, których autorem jest Andrzej Sapkowski. Na ich podstawie powstała solidna seria gier, w 2001 roku dostaliśmy ekranizację polskiej produkcji, a w 2019 Netflix wypuścił serial przedstawiający losy łowcy potworów.

Historia przedstawiona w Wiedźmin 3: Dziki Gon kręci się wokół odszukania przybranej córki Geralta i Yennefer — Ciri, a także powstrzymaniu tytułowego Dzikiego Gonu. Oprócz głównego wątku fabularnego mamy tu mnóstwo zadań pobocznych, ciekawych postaci oraz satysfakcjonujących walk.

Do starć z przeciwnikami będziemy musieli się odpowiednio przygotować, nie tylko zdobywając coraz lepszy ekwipunek, ale również warząc mikstury i specjalne oleje, a w trakcie potyczek przydatne okażą się znaki rzucane przez Geralta.

Możemy w ten sposób nieco „przypiec” przeciwników, czy też wytrącić ich z równowagi. Choć Wiedźmin 3 nie jest zbyt oczywistym wyborem dla fanów uniwersum Harry’ego Pottera, to jeśli chodzi o podobne gry do Hogwarts Legacy, zdecydowanie warto zdecydować się na spotkanie z Białym Wilkiem.

Zwiastun Wiedźmin 3: Dziki Gon
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,1/10

Kup Wiedźmin 3: Dziki Gon

4. Wizard of Legend

Wizard of Legend
Wizard of Legend

Wizard of Legend to roguelike akcji, w którym przejmujemy kontrolę nad czarodziejem władającym potężnymi zaklęciami. Przemierzamy proceduralnie generowane lochy, pokonując po drodze rozmaitych przeciwników, aby zasłużyć na tytuł Czarodzieja Legendy.

Czary zostały podzielone na sześć żywiołów, a należą do nich: błyskawice, ogień, chaos, powietrze, ziemia i woda. Nowe zaklęcia możemy kupować na każdym piętrze w specjalnych sklepach lub dodać je na stałe przed rozpoczęciem rozgrywki dzięki klejnotom chaosu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Grafika nie należy do tych fotorealistycznych, jednak pixelartowa oprawa zdecydowanie ma swój urok. W porównaniu do Hogwarts Legacy brakuje tutaj otwartego świata i mnogości ciekawych zadań, jednak rekompensuje to satysfakcjonująca rozgrywka, mogąca zapewnić długie godziny zabawy.

Zwiastun Wizard of Legend
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,7/10

Kup Wizard of Legend

5. The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim
The Elder Scrolls V: Skyrim

Hey you, you’re finally awake” — chyba większość graczy kojarzy to zdanie. Przed nami klasyk nad klasykami, przez jednych nienawidzony, a przez innych kochany The Elder Scrolls V: Skyrim. Wydana w 2011 roku gra Bethesdy przez wielu uznawana jest za jedną z najlepszych produkcji z gatunku RPG w historii.

Każdy ma na ten temat swoje zdanie, jednak Skyrim zdecydowanie nie można odmówić tego, że potrafi wciągnąć na wiele godzin. Wcielamy się tu w Smocze Dziecię, którego zadaniem jest stawienie czoła Alduinowi, bogu zniszczenia.

Zabawę rozpoczynamy od kreatora postaci, w którym określamy naszą rasę oraz poszczególne cechy wyglądu. Tym sposobem możemy stworzyć naszego Argonianina marzeń, elfa, orka lub inną wyjątkową personę. Brakuje tu tylko klasy postaci, gdyż tę będziemy kreować w trakcie rozgrywki. Do wyboru mamy różne opcje, a walkę prowadzimy przy pomocy dwóch mieczy, ciężkiej dwuręcznej broni, łuku czy magii.

Nie sposób pominąć najpotężniejszej umiejętności naszego bohatera, czyli ikonicznego Krzyku. I tak — po części chodzi tutaj o faktyczne wydzieranie się na naszych przeciwników, jednak wiąże się to z potężną siłą, dzięki której możemy przykładowo odepchnąć ich niewidzialną energią, zamrozić lub nawet spowolnić czas.

Oprócz ciekawego głównego wątku fabularnego nie zabraknie tutaj wciągających na wiele godzin misji pobocznych. Po drodze zdobywamy punkty doświadczenia, a wykorzystujemy je w rozbudowanym drzewku umiejętności. Tak oto możemy stać się mistrzem kowalstwa, wprawionym kieszonkowcem, czy potężnym łucznikiem.

Zwiastun The Elder Scrolls V: Skyrim
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup The Elder Scrolls V: Skyrim

Najlepsze gry podobne do Hogwarts Legacy – podsumowanie

Tym sposobem dotarliśmy do końca naszego zestawienia prezentującego gry podobne do Dziedzictwa Hogwartu. Jak widać na podstawie powyższych przykładów, nie jest to jedyna wciągająca produkcja, jednak zdecydowanie ma swój niepowtarzalny charakter. W końcu jest to najświeższa gra z uniwersum Harry’ego Pottera, a takowych na rynku od dawna brakowało.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

A czy Wy mieliście okazję zagrać w Hogwarts Legacy? A może uniwersum stworzone przez J.K. Rowling nie należy do Waszych ulubionych? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

O autorze
Marcel Goska
Redaktor działu Artykuły

Zaczął interesować się grami od momentu otrzymania PSP na komunię. Nie faworyzuje żadnego gatunku gier, odpali wszystko, co wpadnie mu w oko. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.