Najlepsze gry roguelike. Ranking 15 najpyszniejszych „rogali”

Najlepsze gry roguelike

Gry roguelike przez długi czas pozostawały w zapomnieniu, jednakże dzięki niezależnym twórcom mocno zyskały na popularności. Aktualnie mamy do czynienia z prawdziwym wysypem pozycji czerpiących w większym lub mniejszym stopniu z mechanik roguelike. Jak więc znaleźć tytuł, który spełni wszelkie oczekiwania? W tym artykule wybraliśmy 15 najlepszych naszych zdaniem „rogali” oraz przybliżyliśmy, czym charakteryzują się gry z omawianego gatunku. Zapraszamy do lektury!

Gry roguelike – co to takiego?

Gry roguelike charakteryzują się przede wszystkim ogromną losowością. Rozpoczęcie każdej rozgrywki wiąże się z wygenerowaniem nowych poziomów, przeciwników i skarbów. Sprawia to, że żadne dwa podejścia nie będą identyczne i wnosi ogromne pokłady regrywalności.

Gatunek roguelike wywodzi się z lat 80. ubiegłego wieku, a sama nazwa została zaczerpnięta od gry Rogue, która była przodkiem wszystkich dostępnych obecnie „rogali”. Sam termin „roguelike” odnosi się do gier, które nie mają wyraźnie zarysowanego celu, a rozgrywka toczy się w zasadzie w nieskończoność, zaś po śmierci gracza wszelkie poczynione postępy zerują się.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Rozwój postaci pomiędzy podejściami, ulepszanie bazy, czy też odblokowywanie nowych mocy i przedmiotów w trakcie kolejnych podejść jest cechą charakterystyczną dla gier z tego gatunku. Niemniej mało który tytuł da się już sklasyfikować tylko i wyłącznie jako grę roguelike, a to za sprawą zapożyczania elementów z innych gatunków, co przyczynia się do powstawania wielu ciekawych i dotąd niespotykanych wariacji.

Najlepsze gry roguelike

Poniższe zestawienie zawiera najlepsze naszym zdaniem gry roguelike charakteryzujące się odmiennymi rodzajami rozgrywki oraz stylistyką. Znalazło się w nim aż 15 produkcji dostępnych na komputery osobiste, konsole oraz urządzenia mobilne. Niezależnie od tego, czy preferujemy strzelanki, karcianki, strategie lub platformówki 2D, istnieje ogromna szansa na to, że na omawianej liście znajdziemy tytuł, który przypadnie nam do gustu. Możliwość ta wynika z faktu, że uwzględnione przez nas produkcje są niezwykle zróżnicowane pod kątem mechaniki i nie stronią od zapożyczeń z innych gatunków.

Warto również nadmienić, że każdy z tytułów znajdujących się w niniejszym rankingu umieszczony został na losowej pozycji i zajmowane przez niego miejsce nie rzutuje w żaden sposób na jego ocenę lub wartość. Innymi słowy, wszystkie zaprezentowane gry są godnymi przedstawicielami swojego gatunku i zasługują na uwagę. Nie przedłużając, przejdźmy do sedna artykułu.

1. Hades

Hades
Hades

Produkcja studia Supergiant Games osadzona jest w tytułowym Hadesie, a my wcielamy się w rolę Zagreusa – syna greckiego boga umarłych. Naszym zadaniem jest wydostanie się na powierzchnię, przezwyciężając przy tym wszelkie stojące na drodze przeciwności, od śmiercionośnych pułapek, po znane z mitów kreatury, a nawet herosów. W wykonaniu tego celu pomocny okaże się szeroki arsenał dostępnych broni oraz dary zsyłane Zagreusowi przez jego wujostwo urzędujące na Olimpie.

Tytuł posiada niezwykle rozbudowaną warstwę fabularną i ogromne pokłady regrywalności, jako że każda próba ucieczki, nawet ta nieudana, obfituje w nagrody i pozwala dowiedzieć się czegoś więcej o świecie gry oraz zamieszkujących go postaciach. Zdecydowanie jedna z najlepszych gier roguelike ostatnich lat, o czym świadczą wysokie noty przyznawane jej przez graczy.

Zwiastun Hades
  • Rok wydania: 2020
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,8/10

Kup Hades

2. Enter the Gungeon

Enter the Gungeon
Enter the Gungeon

Kolejna gra w naszym zestawieniu nie stawia na fabułę, a na czystą rozwałkę. Enter the Gungeon umożliwia eksplorację proceduralnie generowanych lochów, w trakcie której przyjdzie nam stawić czoła hordom przeciwników, w tym wymagającym bossom. Aby podołać takiemu wyzwaniu, dostajemy do dyspozycji multum broni o zróżnicowanym działaniu, jak również zestaw umiejętności defensywnych i ofensywnych, których stosowanie będzie niezbędne do przetrwania.

Warto też nadmienić, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby do wspólnej gry zaprosić przyjaciela, jako że tytuł oferuje opcję lokalnej kooperacji dla dwóch osób. Ze względu na tony dostarczanej zabawy, produkcję tę można bezprecedensowo zaliczyć do grona najlepszych w swoim gatunku.

Zwiastun Enter the Gungeon
  • Rok wydania: 2016
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,4/10

Kup Enter the Gungeon

3. Gunfire Reborn

Gunfire Reborn
Gunfire Reborn

Produkcja chińskiego studia Duoyi Games oferuje rozgrywkę widzianą oczami bohatera i posiada zarówno elementy strzelanki, jak i RPG. Jak w przypadku niemal każdej gry roguelike, tak i w tej przemierzamy wygenerowane losowo lokacje i zbieramy łupy oraz nowe bronie, starając się przy tym dotrzeć jak najdalej.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Gunfire Reborn oferuje sieciową kooperację dla maksymalnie czterech graczy, dzięki czemu możemy wyruszyć na wyprawę wraz ze znajomymi. Mnogość dostępnych postaci, sztuk oręża, ich ulepszeń oraz zwojów przyznających moce sprawia, że warto zainteresować się niniejszym tytułem, jako że jest on w stanie zapewnić zabawę na długie godziny.

Zwiastun Gunfire Reborn
  • Rok wydania: 2020
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,4/10

Kup Gunfire Reborn

4. Nadir: A Grimdark Deckbuilder

Nadir: A Grimdark Deckbuilder
Nadir: A Grimdark Deckbuilder

Nadir, a w zasadzie Nadir: A Grimdark Decbuilder, bo tak brzmi pełen tytuł tej produkcji, nie odkrywa koła na nowo, zamiast tego wykorzystując sprawdzone mechaniki wzbogacone o autorskie rozwiązania. Jak można wywnioskować po nazwie tej gry, jej sednem jest budowanie talii, za pomocą której toczymy kolejne pojedynki w odmętach piekieł, wcielając się przy tym w awatara symbolizującego jeden z siedmiu grzechów głównych.

Do charakterystycznych aspektów produkcji studia Team Nadir zdecydowanie można zaliczyć jej styl graficzny, który idealnie oddaje ponurą atmosferę i może przywodzić na myśl takie tytuły jak chociażby Darkest Dungeon.

Zwiastun Nadir: A Grimdark Deckbuilder
  • Rok wydania: 2022
  • Dostępne na: PC
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): N/A

Kup Nadir: A Grimdark Deckbuilder

5. Curse of the Dead Gods

Curse of the Dead Gods
Curse of the Dead Gods

Kolejna już nastawiona na akcję gra roguelike w niniejszym zestawieniu. Wcielamy się w postać odkrywcy, który skuszony obietnicą nieprzebranego bogactwa zapuszcza się do tajemniczej świątyni, w której to zostaje uwięziony. Zmuszeni jesteśmy do walki nie tylko z napotykanymi po drodze bestiami zaczerpniętymi wprost z wierzeń mezoamerykańskich, ale także z efektami klątwy, którą dotknięty jest nasz protagonista i która to potrafi zmienić oblicze niejednej rozgrywki.

W trakcie przemierzania starożytnych korytarzy należy mieć również na uwadze światło, które pozwoli na chociaż częściowe rozproszenie wszechogarniającego nas mroku i umożliwi sprawniejszą eliminację zagrożeń lub ich uniknięcie.

Zwiastun Curse of the Dead Gods
  • Rok wydania: 2020
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • Polska wersja językowa: nie
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,2/10

Kup Curse of the Dead Gods

6. Slay the Spire

Slay the Spire
Slay the Spire

Ambitne połączenie gry roguelike z karcianką, okraszone przy tym charakterystycznym stylem graficznym. Wcielamy się w jednego z czwórki awanturników, którzy wkroczyli do tytułowej Iglicy. Każda z tych postaci ma dostęp do innych kart oraz artefaktów, co zmusza nas do dostosowywania swojej taktyki oraz stylu gry do posiadanych przez nas zasobów.

Niestety w tej produkcji nie uświadczymy trybu wieloosobowego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy podejmowali przygotowane przez twórców wyzwania i porównywali swoje wyniki z tymi uzyskanymi przez innych graczy.

Zwiastun Slay the Spire
  • Rok wydania: 2017
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,6/10

Kup Slay the Spire

7. The Binding of Isaac: Rebirth

The Binding of Isaac: Rebirth
The Binding of Isaac: Rebirth

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier omawianego gatunku, stanowiąca dla wielu osób jego wizytówkę. The Binding of Isaac: Rebirth pozwala nam wcielić się w postać tytułowego Isaaca (lub jednego z odblokowywanych w trakcie rozgrywki bohaterów) i pomóc mu wydostać się z piwnicy, w której to schronił się ze strachu przed własną rodzicielką.

W trakcie eksploracji natkniemy się na wiele przedmiotów, które nie tylko przyznają naszej postaci bonusy, ale także wpływają na to, jak ona wygląda. Doprowadza to do wielu unikatowych i jednocześnie kuriozalnych sytuacji, jednak mało które gry roguelike umożliwiają stworzenie tak wielu ciekawych połączeń mogących całkowicie odmienić sposób, w jaki wygląda rozgrywka.

Zwiastun The Binding of Isaac: Rebirth
  • Rok wydania: 2014
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
    • Polska wersja językowa: nie
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup The Binding of Isaac: Rebirth

8. Cult of the Lamb

Cult of the Lamb
Cult of the Lamb

Gra, która udowadnia, że pozory mogą być mylące. Kreskówkowy, barwny świat wypełniony uroczymi zwierzakami początkowo sprawia wrażenie przyjaznego, jednakże nie trzeba czekać długo, aby tytuł pokazał swoje prawdziwe oblicze. Wcielamy się w postać baranka i stajemy przed zadaniem stworzenia własnego, dobrze funkcjonującego kultu. Aby zdobyć niezbędne do tego zasoby, przemierzamy leśne ścieżki, kręte korytarze jaskiń, a nawet podwodne groty.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W trakcie przygody walczymy z rzeszami oponentów, którzy to pragną powstrzymać naszego protagonistę przed uformowaniem sekty. Ciekawym dodatkiem jest element mikrozarządzania, jako że pozyskanie swoich kultystów to dopiero początek. Musimy także o nich zadbać na tyle dobrze, aby byli w stanie służyć naszemu barankowi jak najdłużej. Tytuł przeznaczony jest wyłącznie dla jednego gracza, jednakże oferuje zabawę na co najmniej kilkanaście godzin, dostarczając masę frajdy przez cały ten czas.

Zwiastun Cult of the Lamb
  • Rok wydania: 2022
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • Polska wersja językowa: nie
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10

Kup Cult of the Lamb

9. Oaken

Oaken
Oaken

Oaken to kolejny przedstawiciel gatunku bazujący na mechanice budowania talii. W odróżnieniu od swoich poprzedników w niniejszym zestawieniu, walka nie polega tu jedynie na zagrywaniu karty po karcie. Zamiast tego przywołane przez nas jednostki toczą boje na niewielkich arenach złożonych z sześciokątów. Ponadto gra oferuje to, co najlepsze w gatunku roguelike.

Rozwijamy kierowanego przez nas bohatera, odwiedzamy losowo generowane poziomy i walczymy ze zróżnicowanymi przeciwnikami. Wszystko to sprawia, że każda z rozpoczętych rozgrywek jest na swój sposób unikatowa i niepowtarzalna. Gry roguelike wykorzystujące mechaniki z gier strategicznych są rzadkością, jednakże Oaken dowodzi, że takie połączenie ma potencjał i jest wręcz niesamowicie grywalne.

Zwiastun Oaken
  • Rok wydania: 2022
  • Dostępne na: PC, Nintendo Switch
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): N/A

Kup Oaken

10. Dead Cells

Dead Cells
Dead Cells

Dead Cells to produkcja, która w oryginalny sposób przeplata ze sobą najlepsze cechy gier roguelike oraz metroidvanii. Przemierzane przez nas proceduralnie generowane poziomy wypełnione są groźnymi oponentami, niesamowitymi skarbami oraz sekretami czekającymi na odkrycie.

Tytuł ten cechuje się wysokim poziomem trudności, a walka jest niezwykle wymagająca, jednakże satysfakcja odczuwana po zwycięstwie rekompensuje wszelkie niepowodzenia poniesione po drodze do celu. Nie bez powodu wielu graczy określa tę produkcję mianem Dark Souls 2D, jako że nawiązania i podobieństwa pomiędzy tymi tytułami same nasuwają się przed oczy.

Zwiastun Dead Cells
  • Rok wydania: 2018
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android
  • Polska wersja językowa: nie
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,5/10

Kup Dead Cells

11. Risk of Rain 2

Risk of Rain 2
Risk of Rain 2

Niniejsza pozycja w naszym zestawieniu znacząco różni się od tych prezentowanych do tej pory. Zamiast przemierzać kolejne mroczne lochy w stylistyce fantasy, tym razem wcielamy się w rolę odkrywcy, eksplorującego powierzchnie różnorodnych planet i stawiającego czoła wszelkim niebezpieczeństwom czającym się na nich.

Rozgrywkę obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, dzięki czemu jesteśmy w stanie mieć na uwadze również to, co dzieje się w okolicy naszej postaci, a nie tylko bezpośrednio przed nią. Risk of Rain 2 daje nam możliwość wspólnej zabawy z maksymalnie trójką znajomych w trybie sieciowej kooperacji.

Zwiastun Risk of Rain 2
  • Rok wydania: 2020
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Google Stadia
  • Polska wersja językowa: nie
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,3/10

Kup Risk of Rain 2

12. Tainted Grail: Conquest

Tainted Grail: Conquest
Tainted Grail: Conquest

Osadzony w świecie wyrwanym żywcem z legend arturiańskich Tainted Grail: Conquest oferuje nam rozbudowaną rozgrywkę łączącą elementy RPG oraz roguelike. Wybieramy jedną z dziewięciu klas odblokowywanych w trakcie rozgrywki i ruszamy do walki z potwornościami rodem z najgorszych koszmarów. Bitwy toczą się przy wykorzystaniu kart z naszej talii, a w przerwach pomiędzy potyczkami rozwijamy osadę, nawiązujemy relacje z postaciami niezależnymi i wzmacniamy naszego herosa, aby być w stanie stawiać czoła jeszcze groźniejszym wrogom.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Niewątpliwy sukces omawianego roguelike’a zachęcił twórców do poszerzenia uniwersum o inne osadzone w nim tytuły, poczynając od gry RPG w otwartym świecie, Tainted Grail: The Fall Avalon.

Zwiastun Tainted Grail: Conquest
  • Rok wydania: 2021
  • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,4/10

Kup Tainted Grail: Conquest

13. BPM: Bullets Per Minute

BPM: Bullets Per Minute
BPM: Bullets Per Minute

Tytuł ten zdecydowanie można uznać za dosyć unikatowy w swoich założeniach. BPM: Bullets Per Minute jest pierwszoosobową strzelanką rytmiczną z elementami roguelike, w której zarówno przeciwnicy, jak i nasza postać, poruszają się i atakują w takt ciężkiego rocka.

Wybierając z pokaźnego arsenału broni, ruszamy odeprzeć hordy przeciwników szturmujące Asgard – ojczysty świat kierowanej przez nas walkirii. Bez wątpienia do ciekawych funkcji niniejszej produkcji należy możliwość przesyłania własnych utworów, dzięki czemu można rozprawiać się z rzeszami bestii w rytm ulubionej muzyki.

Zwiastun BPM: Bullets Per Minute
  • Rok wydania: 2020
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • Polska wersja językowa: nie
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,5/10

Kup BPM: Bullets Per Minute

14. Vampire Survivors

Vampire Survivors
Vampire Survivors

Tytuł ten wziął szturmem listę bestsellerów w serwisie Steam oraz ranking popularności na platformie Twitch. Vampire Survivors to roguelike akcji przedstawiający osobliwe podejście do gatunku bullet hell. Wyjątkowo nie jesteśmy zmuszani do unikania setek pocisków wystrzeliwanych w naszym kierunku, ale to my wcielamy się w rolę chodzącej maszyny zagłady anihilującej tysiące nadciągających nieumarłych przy pomocy zróżnicowanych broni.

Gra jest niezwykle przystępna i można równie miło spędzić przy niej czas w trakcie kilkugodzinnych sesji, jak i podczas kilkudziesięciominutowych posiedzeń.

Zwiastun Vampire Survivors
  • Rok wydania: 2022
  • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S, Android
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

Kup Vampire Survivors

15. Crypt of the NecroDancer

Crypt of the NecroDancer
Crypt of the NecroDancer

Niniejszy ranking zamykamy połączeniem gry roguelike z produkcją rytmiczną. Poruszamy się do rytmu soundtracku lub jednego z własnych utworów, walczymy z potworami zamieszkującymi labirynt i kolekcjonujemy skarby pomagające nam w dalszej przygodzie.

Charakterystycznie dla gatunku, Crypt of the NecroDancer oferuje zróżnicowane podejścia przepełnione losowością, przez co każda rozgrywka będzie w stanie zaskoczyć nas czymś nowym. Warto też nadmienić, że tytuł posiada tryby sieciowe, jednakże do skorzystania z nich wymagany jest zakup dodatku.

Zwiastun Crypt of the NecroDancer
  • Rok wydania: 2015
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
  • Polska wersja językowa: nie
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,5/10

Kup Crypt of the Necrodancer

Najlepsze gry roguelike – podsumowanie

Zaprezentowane powyżej pozycje są jedynie czubkiem góry lodowej, a roguelike to ostatnimi czasy niezwykle popularny, choć nadal względnie niszowy gatunek gier. Na rynku dostępne jest całe mnóstwo perełek, które tylko czekają na odkrycie. Z tego też względu w naszym rankingu nie znalazły się jedynie najpopularniejsze tytuły, ale również te mniej znane, które wniosły powiew świeżości do istniejącego już od ponad czterech dziesięcioleci gatunku.

Przeczytaj też: Najlepsze gry na Nintento Switch po polsku

Jakie są Wasze przeżycia związane z grami roguelike? Ogrywacie je na swoich komputerach, konsolach, czy telefonach? A może uważacie, że jakaś pozycja powinna znaleźć się w naszym zestawieniu, ale jej w nim zabrakło? Jak zawsze dajcie znać w komentarzach poniżej!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.