Najlepsze gry soulslike. Ranking 10 wymagających tytułów

Najlepsze gry soulslike

Gry soulslike cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Mimo specyfiki podgatunku coraz więcej graczy zaczyna się nim interesować, choć nie wszyscy zostają z nim na dłużej. Czym jednak charakteryzują się produkcje określane mianem „soulslike” i jakie gry z tej kategorii warto ograć? W niniejszym artykule odpowiemy sobie na te pytania, wyjaśniając założenia podgatunku i omawiając 10 jego najlepszych przedstawicieli.

Gry soulslike – co to takiego?

Gry soulslike charakteryzują się niezwykle wysokim poziomem trudności, jak i progiem wejścia. Jest to w zasadzie podgatunek RPG akcji, którego motywami przewodnimi są takie aspekty jak walka, eksploracja czy zbieractwo. Warto na chwilę zatrzymać się przy walce, bo nie dosyć, że odgrywa ona tu ogromną rolę, to jest też niezwykle wymagająca. Poza pomniejszymi przeciwnikami w soulslike’ach na graczy czekają potężni bossowie, nierzadko potrafiący napsuć sporo krwi.

Fabuła bywa tu tylko tłem (co wcale nie musi umniejszać jej jakości) i zazwyczaj nie jest ona przedstawiana w sposób bezpośredni, więc gracze często muszą sami łączyć elementy układanki w jedną całość, np. czytając opisy przedmiotów czy notatki. W grach soulslike zwykle nie ma co liczyć na obszerny samouczek objaśniający założenia zabawy, czy jakąkolwiek wyrozumiałość — tytuły z tego podgatunku nie wybaczają nawet najmniejszych błędów i ginie się w nich wyjątkowo często. Co więcej, w pełnoprawnych soulslike’ach nie ma opcji wyboru poziomu trudności, a czasami nie można nawet zapauzować rozgrywki. W zamian na graczy czeka opcja New Game+, która pozwala przejść kampanię raz jeszcze, ale z zachowaniem ekwipunku zebranego podczas poprzedniej przygody.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Za pierwszą grę soulslike uznaje się Demon’s Souls z 2009 roku, które zostało opracowane przez japońskie From Software. Co prawda w niektórych starszych tytułach tego studia (Shadow Tower czy King’s Field) można już było zaobserwować pewne koncepcje pasujące do założeń soulslike, ale dopiero wspomniana gra w pełni zapoczątkowała ten podgatunek.

Najlepsze gry soulslike

Demon’s Souls szybko zyskało oddaną rzeszę fanów, ale tak naprawdę dopiero pierwsza odsłona Dark Souls zapewniła podgatunkowi prawdziwą popularność. Był popyt, więc musiała znaleźć się też podaż, dlatego z czasem na rynku zaczęło ukazywać się coraz więcej wymagających tytułów utrzymanych w założeniach omawianego podgatunku.

Jak już wspomnieliśmy na początku, w tym artykule wybraliśmy najlepsze gry soulslike. Ranking 10 tytułów (lub 13, jeżeli liczyć osobno poszczególne odsłony serii), które polecamy wszystkim fanom wymagających produkcji, rozpoczyna się poniżej. Kolejność w zestawieniu nie ma większego znaczenia.

1. Bloodborne

Bloodborne
Bloodborne

Bloodborne to rewelacyjna gra soulslike, która zabiera nas do mrocznego miasta Yharnam, utrzymanego w wiktoriańskiej stylistyce. Mieścinę opanowała tajemnicza plaga, która zamieniła mieszkańców w żądne krwi bestie. Rozgrywkę zaczynamy od stworzenia własnej postaci, a podczas zabawy będziemy posługiwać się bronią białą, jak i palną – wszelkiej maści toporów czy giwer jest w grze całkiem sporo. W trakcie przygody odwiedzimy wiele niezwykle klimatycznych miejsc, a także poznamy masę interesujących historii, jeżeli oczywiście będziemy uważnie czytać opisy przedmiotów czy znalezione notatki.

Fabuła gry jest dość skomplikowana i jej elementy trzeba poskładać samodzielnie, choć w gruncie rzeczy chodzi o to, aby odkryć źródło tajemniczej plagi, która zdziesiątkowała Yharnam. System walki w Bloodborne jest niezwykle wymagający, ale też bardzo satysfakcjonujący. Na swojej drodze spotkamy „zwykłych” przeciwników, którzy nie będą przesadnie trudni do pokonania, ale też niezwykle mocnych bossów. Poradzenie sobie z nimi często będzie wymagało dokładnej analizy ich ataków, a także opracowania odpowiedniej strategii walki.

Zwiastun Bloodborne
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,9/10

2. Trylogia Dark Souls

Dark Souls Remastered
Dark Souls Remastered

W skład trylogii Dark Souls wchodzą następujące gry:

 1. Dark Souls (gra doczekała się wersji Remastered)
 2. Dark Souls 2
 3. Dark Souls 3

Jeżeli chodzi o najlepsze gry soulslike, to po prostu nie można pominąć serii Dark Souls. Pierwsza część tej uwielbianej przez graczy trylogii opowiada historię przeklętego pielgrzyma, który przemierza pełną niebezpieczeństw krainę Lordran, chcąc poznać los swojego gatunku.

Akcja Dark Souls 2 również rozgrywa się w krainie Lordran, lecz tym razem wcielamy się w nowego bohatera i zwiedzamy inne rejony tego uniwersum. Z kolei Dark Souls 3 wieńczy trylogię, raz jeszcze zabierając nas do Lordran i po raz kolejny opowiadając historię innego śmiałka.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Trylogia Dark Souls jest na swój sposób magiczna. Fabuła w grach z tej serii jest niezwykle skomplikowana, a do tego twórcy nie opowiadają jej w sposób bezpośredni. Aby poznać całą historię, trzeba uważnie czytać opisy przedmiotów czy wysłuchiwać dialogów postaci niezależnych, jednocześnie zwracając uwagę na same lokacje, bo twórcy często sięgają po tzw. narrację środowiskową. Warto się zaangażować, ponieważ „lore” jest tu naprawdę ciekawe i zarazem obszerne.

Motywami przewodnimi serii są takie aspekty jak walka, eksploracja czy rozwój postaci. W każdej odsłonie Dark Souls zwiedzimy masę klimatycznych lokacji, które w mniejszym lub większym stopniu są ze sobą połączone. Na drodze napotkamy wielu przeciwników – począwszy od rycerzy czy szkieletów – na potężnych bossach kończąc. Jeżeli chodzi o bronie i pancerze, to w serii Dark Souls ich nie brakuje – twórcy przygotowali całą masę zróżnicowanych przedmiotów, a coraz to ciekawsze znajdujemy wraz z postępami w rozgrywce.

Zwiastun Dark Souls 3
 • Rok wydania:
  • Dark Souls – 2011
  • Dark Souls 2 – 2014
  • Dark Souls 3 – 2016
 • Dostępne na:
  • Dark Souls – PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Dark Souls 2 – PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Dark Souls 3 – PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa:
  • Dark Souls – tak (napisy)
  • Dark Souls 2 – tak (napisy)
  • Dark Souls 3 – tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic:
  • Dark Souls (PS3) – 8,9/10
  • Dark Souls 2 (PS3) – 8,2/10
  • Dark Souls 3 (Xbox One) – 9,1/10

3. Demon’s Souls (2020)

Demon's Souls
Demon’s Souls (2020)

Jak już wspomnieliśmy na początku, Demon’s Souls to gra, która dała początek gatunkowi soulslike. Co prawda w naszym zestawieniu umieściliśmy remake z 2020 roku, ale w gruncie rzeczy to wciąż to sama produkcja, choć znacząco odświeżona pod wieloma względami.

Akcja opowieści rozgrywa się w ponurym królestwie Boletaria, opanowanym przez mroczną istotę zwaną The Old One. Podlegające bóstwu armie pochłonęły dusze mieszkańców imperium, zamieniając je we wrogo nastawione kreatury. Główny bohater pojawia się na miejscu, a jego zadaniem jest zabicie żądnego władzy króla Allanta oraz wspomnianej istoty.

W Demon’s Souls odwiedzimy całą masę niezwykle klimatycznych lokacji i stawimy czoła wielu zróżnicowanym wrogom, którzy idealnie pasują do mrocznego świata fantasy. Podczas zabawy zmierzymy się też z wieloma wymagającymi bossami, a do tego poznamy rewelacyjną historię, jeżeli oczywiście włożymy trochę wysiłku i zdecydujemy się ją poskładać w spójną całość. Jeżeli chodzi o wyposażenie głównego bohatera, to w Demon’s Souls nie brakuje zróżnicowanych mieczy, pancerzy i innych broni, które w dodatku można ulepszać. Naturalnie wraz z postępami w rozgrywce znajdujemy coraz to ciekawsze przedmioty.

Zwiastun Demon’s Souls (2020)
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 8/10

4. Sekiro: Shadows Die Twice

Sekiro: Shadows Die Twice
Sekiro: Shadows Die Twice

W naszym zestawieniu omawiającym najlepsze gry soulslike nie mogłoby zabraknąć również Sekiro: Shadows Die Twice. Akcja opowieści rozgrywa się na terenach Feudalnej Japonii, a jej głównym bohaterem jest tytułowy Sekiro – wojownik, który w wyniku przegranego starcia traci rękę, jak i swojego pana imieniem Kuro. Chłopiec nazywany Boskim Dziedzicem został uprowadzony przez niejakiego Genichiro, który chce wykorzystać go do stworzenia nieśmiertelnej armii.

Po dojściu do siebie tytułowy Sekiro wyrusza w niebezpieczną podróż, aby odnaleźć swojego pana i wyrównać rachunki z Genichiro. Podczas zabawy przemierzymy wiele barwnych lokacji i stawimy czoła masie wrogów, począwszy od zwykłych strażników, na przepotężnych bossach kończąc. Walka w grze jest niezwykle satysfakcjonująca, ale poznanie wszystkich jej mechanik wymaga sporo czasu. Warto jednak wspomnieć, że poza wszelkiej maści mieczami, bombami i sztyletami, bohater ma dyspozycji wystrzeliwany łańcuch z hakiem, dzięki któremu może szybko przemieszczać się pomiędzy miejscami, co stwarza dodatkowe możliwości taktyczne.

Klimat Sekiro: Shadows Die Twice jest naprawdę wyjątkowy – lokacje są nim wypełnione po brzegi, a świetny soundtrack buduje niezwykłą atmosferę XVI-wiecznej Japonii. Fabuła zaś wciąga od samego początku, oczywiście o ile uważnie śledzimy wszystkie wątki i eksplorujemy lokacje w poszukiwaniu wskazówek.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun Sekiro: Shadows Die Twice
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 9/10

5. Elden Ring

Elden Ring
Elden Ring

O Elden Ring mówi się, że to Dark Souls w otwartym świecie – i coś rzeczywiście może w tym być. Fabuła jest tu bardzo zawiła, więc podobnie jak w przypadku wspomnianej serii, sami musimy ją odkryć i poskładać w jedną całość.

Akcja gry rozgrywa się w krainie zwanej Ziemie Pomiędzy, a główny bohater ma za zadanie zebranie wszystkich fragmentów tytułowego Eldeńskiego Kręgu. Jest ich łącznie sześć, a każdego strzeże półbóg, którego będziemy musieli pokonać. Co ciekawe, świat w Elden Ring jest w pełni otwarty i tylko od nas zależy, w jakiej kolejności będziemy go eksplorować. Twórcy przygotowali całą masę zróżnicowanych lokacji, niemało interesujących postaci niezależnych i naprawdę wielu wrogów (w tym bossów) do pokonania. Na graczy czeka też cała masa przedmiotów do zdobycia, w tym rozmaitych broni – począwszy od zwykłych mieczy jednoręcznych, przez łuki i włócznie, a na magicznych kosturach kończąc.

Tak jak w innych „soulsach”, poziom trudności jest tu niezwykle wyśrubowany, dlatego mechanikę walki trzeba najpierw dobrze rozpracować. Elden Ring wciąga, ale podobnie jak inne pozycje w niniejszym zestawieniu, nie wybacza nawet najmniejszych błędów.

Zwiastun Elden Ring
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 8/10

6. Seria NiOh

Nioh 2
NiOh 2

W skład serii NiOh wchodzą następujące gry:

 1. NiOh
 2. NiOh 2

Akcja gier z serii NiOh rozgrywa się w fantastycznej wersji Feudalnej Japonii z okresu Sengoku (XV-XVI wiek). W kraju trwają wojny, a na domiar złego na prowincjach pojawiły się mroczne demony yokai. Na miejsce trafia główny bohater, który będzie musiał uporać się z najeźdźcami, a także pojmać niejakiego Edwarda Kelly’ego.

NiOh 2 jest prequelem NiOh, co oznacza, że akcja opowieści rozgrywa się przed wydarzeniami ukazanymi w pierwszej odsłonie serii. Wcielamy się tu w postać pół-człowieka, pół-yokaia, a naszym zadaniem ponownie będzie walka z mrocznymi demonami. W obu częściach NiOh odwiedzimy masę klimatycznych lokacji od razu kojarzących się z Krajem Kwitnącej Wiśni, a także stawimy czoła wielu zróżnicowanym wrogom, w tym charakterystycznym dla gier soulslike bossom. Jeżeli chodzi o wyposażenie, to zarówno w NiOh, jak i NiOh 2 będziemy posługiwać się przede wszystkim mieczami.

Zwiastun NiOh
 • Rok wydania:
  • NiOh – 2017
  • NiOh 2 – 2020
 • Dostępne na:
  • NiOh – PC, PS4, PS5
  • NiOh 2 – PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa:
  • NiOh – tak (napisy)
  • NiOh 2 – tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic:
  • NiOh (PS4) – 8,3/10
  • NiOh 2 (PS4) – 7,9/10

7. The Surge

The Surge
The Surge

Omawiając najlepsze gry soulslike nie możemy zapomnieć o The Surge, czyli osadzonej w klimatach Sci-Fi produkcji od niemieckiego studia Deck 13. Akcja opowieści rozgrywa się w postapokaliptycznej przyszłości, w czasach, kiedy gatunek ludzki niemal wyginął z powodu nadmiernej eksploatacji zasobów.

Z uwagi na istnienie zaawansowanych robotów, większość populacji straciła prace i została zmuszona do rozpoczęcia walki o przetrwanie. Głównym bohaterem The Surge jest niejaki Warren – pracownik fizyczny, który pierwszego dnia pracy miał przejść operację wszczepienia zaawansowanego egzoszkieletu. Niestety odpowiedzialny za zabieg robot nie był w stanie zaaplikować mu narkozy, przez co mężczyzna zwyczajnie zemdlał. Po przebudzeniu protagonista odkrywa, że fabryka pogrążyła się w ruinie, a do tego opanowały ją mordercze roboty na spółkę ze współpracownikami, którzy zamienili się w żądne krwi istoty.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wyposażony w egzoszkielet Warren będzie musiał odnaleźć się w nowej, dystopijnej rzeczywistości, a także zrozumieć, co tak naprawdę doprowadziło do takiego obrotu spraw. Na swojej drodze spotkamy wielu przeciwników, w tym także bossów, których pokonanie będzie wymagało sporego wysiłku i dobrej taktyki. Mimo że akcja The Surge rozgrywa się w przyszłości, to podczas zabawy w głównej mierze posługujemy się wszelkiej maści bronią białą. Wyposażenie, a więc zarówno pancerz, jak i broń, można oczywiście ulepszać – twórcy położyli spory nacisk na ten element gry i znacznie go rozbudowali.

Zwiastun The Surge
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 7,2/10

8. Remnant: From the Ashes

Remnant: From the Ashes
Remnant: From the Ashes

Remnant: From the Ashes przedstawia wizję postapokaliptycznego świata, w którym gatunek ludzki musi walczyć o przetrwanie. Ziemia została opanowana przez najeźdźców określanych mianem The Root, a główny bohater za wszelką cenę stara się położyć kres inwazji złowrogich istot.

Motywem przewodnim Remnant: From the Ashes jest nic innego jak walka. Przemierzając proceduralnie generowane lokacje natrafimy na całą masę wszelkiej maści przeciwników, w tym oczywiście bossów. Do naszej dyspozycji oddano zarówno broń białą, jak i różnorodne modele broni palnej. Posiadane uzbrojenie można ulepszać, a także wytwarzać zupełnie nowe narzędzia mordu za pomocą ciekawie zrealizowanego systemu craftingu.

Zwiastun Remnant: From the Ashes
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 7,3/10

9. Code Vein

Code Vein
Code Vein

Akcja Code Vein rozgrywa się w postapokaliptycznej przyszłości, tuż po upadku cywilizacji. Przy życiu utrzymały się jedynie istoty określane mianem Revenantów, czyli wampiry władające nadludzkimi mocami. Jak nietrudno się domyślić, obejmujemy kontrolę nad jednym z nich; protagonista jest zmotywowany, by odkryć swoją przeszłość oraz rozwiązać tajemnicę niedawnej apokalipsy.

Motywami przewodnimi tej produkcji są m.in. takie aspekty jak walka z Zagubionymi, eksploracja zróżnicowanych lokacji oraz poznawanie przedziwnych mieszkańców ruin dawnego świata. Z uwagi na fakt, że Code Vein reprezentuje gry soulslike, starcia potrafią być naprawdę wymagające. W walce możemy wykorzystywać zarówno broń białą, jak i palną, ale mimo wszystko po klasyczne miecze i topory będziemy sięgać znacznie częściej niż po karabiny.

Zwiastun Code Vein
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 7,8/10

10. Blasphemous

Blasphemous
Blasphemous

Nasze zestawienie omawiające najlepsze gry soulslike zamykaBlasphemous. Jest to pixel-artowa platformówka o wyśrubowanym poziomie trudności, która mimo niepozornego wyglądu w pełni czerpie z podgatunku zapoczątkowanego przez Demon’s Souls.

Opowieść rozgrywa się w mrocznej krainie Orthodoxia, której mieszkańcy zostali przemienieni w groźne bestie, co miało być formą pokuty za ich grzechy. Głównym bohaterem Blasphemous jest niejaki Pokutnik, którego zadaniem jest walka z mrocznymi istotami i dowiedzenie się, co doprowadziło do takiego obrotu spraw.

W trakcie zabawy eksplorujemy sporych rozmiarów lokacje, które są pełne mroku, jak i wszelkiej maści znajdziek – historia nie jest tu opowiadana bezpośrednio, dlatego warto zwiedzać wszystkie zakamarki, aby niczego nie przegapić. Do walki wykorzystujemy broń białą, a na swojej na drodze spotkamy zarówno „szeregowych” przeciwników, jak i potrafiących dać popalić bossów.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun Blasphemous
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S, PS4, PS5, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 7,8/10

Najlepsze gry soulslike, czyli kilka słów na koniec

To by było na tyle w naszym artykule omawiającym najlepsze gry soulslike. Mamy nadzieję, że zestawienie okazało się przydatne, tak samo jak informacje o genezie podgatunku. Na rynku pojawia się coraz więcej produkcji z wyśrubowanym poziomem trudności, więc gracze lubiący wyzwania mają się z czego cieszyć.

Przeczytaj też: Gry battle royale

Na koniec jak zawsze przygotowaliśmy pytanie: jakie są Wasze ulubione soulslike’i? Koniecznie napiszcie w komentarzach poniżej!

O autorze
Kacper Kościański
Redaktor naczelny & CEO

Ojciec-założyciel XGP.pl. Zapalony gracz od najmłodszych lat, przygodę z dziennikarstwem growym zaczynał na własnych blogach, o których dzisiaj nikt już nie pamięta. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.