Najlepsze stare gry na PC i konsole. TOP 20 klasyków, które wciąż warto ograć

Najlepsze stare gry

Gry wideo przechodzą ciągłą ewolucję i często coś, co dziś wydaje się nowoczesne, już za kilka lat może być archaiczne. Ale są też takie tytuły, które starzeją się jak dobre wino, a swoje ograniczenia w mechanice nadrabiają innymi atutami, których próżno szukać we współczesnych produkcjach. Właśnie dlatego w tym artykule omówimy sobie najlepsze stare gry, do których nadal można z przyjemnością wracać.

Najlepsze stare gry na komputery i konsole

Tematyka naszego zestawienia jest dość szeroka i z łatwością moglibyśmy zapełnić całą listę, nawet gdyby liczyła 100 pozycji. Ograniczamy się jednak do dwudziestu tytułów, dlatego stawiamy na różnorodność gatunkową. Przez pojęcie „stare gry” rozumiemy produkcje nie nowsze niż z 2010 roku, ale jednocześnie nie aż tak stare, że do zagrania w nie potrzebne jest instalowanie emulatorów czy wizyta w muzeum elektroniki.

Gry, które znalazły się w tym zestawieniu, bez problemu uruchomimy na współczesnych urządzeniach, choćby za sprawą platform dystrybucji cyfrowej albo wstecznej kompatybilności konsol. Tytuły zostały pogrupowane na liście w kolejności zupełnie przypadkowej, a ich dobór jest czysto subiektywny. Nie przedłużając, poniżej prezentujemy najlepsze stare gry wyścigowe, strategiczne, przygodowe i inne.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

1. Tomb Raider (1996)

Tomb Raider (1996)
Tomb Raider (1996)

Zestawienie prezentujące najlepsze stare gry na PC i konsole zaczynamy od legendarnej produkcji studia Eidos. Tytuł, którego nie trzeba przedstawiać nikomu, bo Larę Croft rozpoznają nawet ludzie, którzy w ogóle grami się nie interesują. W tej trzecioosobowej przygodówce wcielamy się w słynną archeolog, aby wyruszyć na poszukiwania cennego artefaktu w grobowcu w peruwiańskich górach.

Tomb Raider był jedną z pierwszych gier, które pozwoliły poczuć smak realistycznej przygody w pełnym środowisku 3D. Lara potrafi pływać i wdrapywać się po ścianach, a jej nieodłącznym atrybutem są dwa pistolety, które przydają się w starciach z przeciwnikami. Produkcje z tamtej ery miały pewne ograniczenia i tutaj widać to doskonale. Egzotyczne lokacje odwiedzane przez główną bohaterkę często świecą pustkami, ale paradoksalnie działa to na korzyść gry, bo potęguje poczucie wyalienowania w krainie, która nie została skażona cywilizacją.

Zwiastun Tomb Raider (1996)
  • Rok wydania: 1996
  • Dostępne na: PS1, PC, iOS, Android
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

2. Command & Conquer

Command & Conquer
Command & Conquer

Ceniony przez wielu i wspominany z łezką w oku klasyk gatunku RTS. Akcja toczy się w alternatywnej rzeczywistości — na Ziemię spada meteoryt z nieznaną substancją, która posiada unikalne właściwości. Tajemnicza organizacja Brotherhood of Nod pragnie przy jej pomocy zdobyć kontrolę nad światem, a powstrzymać złoczyńców może tylko grupa militarna Global Defense Initiative.

Stare gry strategiczne miały swój niewątpliwy urok, zaś C&C w opinii wielu graczy pozostaje szczytem osiągnięć tego gatunku. Twórcy oddali do dyspozycji dwie ścieżki fabularne, w których możemy pokierować armią wybranej strony. Zabawa opiera się na zbieraniu surowców, rozbudowie bazy i atakowaniu nieprzyjaciela. Każde wojsko ma swój styl prowadzenia walki, co wprowadza dodatkowe urozmaicenie.

Zwiastun Command & Conquer
  • Rok wydania: 1995
  • Dostępne na: PC, PS1
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

3. Super Mario 64

Super Mario 64
Super Mario 64

W latach 90. nie wszystkie serie gier dobrze zniosły przeprowadzkę z dwóch do trzech wymiarów, ale wąsaty hydraulik na szczęście do tego grona nie należy. Super Mario 64, czyli pierwsza gra w serii osadzona w środowisku 3D, udała się nadwyraz dobrze i do dziś uchodzi za jedną z najlepszych platformówek w dziejach.

Fabuła wciąż pozostaje pretekstowa — Mario, kierując się na uroczysty bal wydawany przez księżniczkę Peach, dowiaduje się, że ta została uwięziona przez Bowsera we własnym zamku. Bohater będzie musiał przemierzyć 15 różnych światów, zbierając porozrzucane po nich gwiazdki mocy, aby uwolnić damę w opałach. W tym tytule walka z wrogami i elementy zręcznościowe zostały dodatkowo wzbogacone o ciekawe zagadki.

Zwiastun Super Mario 64
  • Rok wydania: 1996
  • Dostępne na: Nintendo 64
  • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo 64): 9,1/10

4. DOOM (1993)

DOOM
DOOM (1993)

Wspominając stare gry na PC z lat 90. nie sposób pominąć kultowego DOOM-a. W tej pierwszoosobowej strzelance wcielamy się w kosmicznego żołnierza Marines, który zostaje zesłany na Marsa za dezercję. Na miejscu pojawiają się także hordy demonów i nieumarłych, których obecność jest wynikiem nieudanych eksperymentów naukowych.

DOOM nie jest pierwszym w historii przedstawicielem gatunku FPS, bo odpowiedzialne za niego studio id Software dostarczyło wcześniej choćby Wolfesteina 3D, ale z pewnością jest to gra, która rozsławiła cały gatunek. Znakiem charakterystycznym jest tutaj ostra rytmiczna muzyka, której towarzyszą duże pokłady brutalności i niezły arsenał broni, na czele z kultowym BFG.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun DOOM
  • Rok wydania: 1993
  • Dostępne na: PC, PS1, PS4, Nintendo Switch, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S iOS, Android
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,3/10

5. Street Fighter Alpha 3

Street Fighter Alpha 3
Street Fighter Alpha 3

Marka Street Fighter często przychodzi na myśl, kiedy wspominamy stare gry na automaty. Pierwsza odsłona serii była bardzo prostą bijatyką, o której mało kto słyszał; Street Fighter II był już tym tytułem, który rozsławił markę na cały świat, natomiast Street Fighter Alpha 3 to zdaniem wielu najlepsza część serii z ery grafiki 2D.

Rozgrywka to czysta poezja i do dzisiaj nie zestarzała się ani odrobinę. Street Fighter Alpha 3 jest pionierem, jeśli chodzi o wprowadzanie ciekawych, różnorodnych wojowników, którymi można wykonywać spektakularne kombinacje ciosów. Warto również wspomnieć o doskonałej jak na tamte czasy grafice, a także idącym w parze świetnie zaprojektowanym arenom.

Zwiastun Street Fighter Alpha 3
  • Rok wydania: 1999
  • Dostępne na: PS1, GBA
  • Ocena graczy na Metacritic (PS1): 8,5/10

6. Half-Life 2

Half Life 2
Half-Life 2

Kolejny na naszej liście FPS, który wszedł do kanonu gatunku i przypomina, za co kochamy stare gry na PC z lat 2000. Akcja dzieje się w fikcyjnym City 17, a my wcielamy się w znanego z pierwszej części Gordona Freemana. Świat zostaje opanowany przez rasę obcych o nazwie Kombinat, przed którymi musimy uratować siebie i innych.

Tytuł studia Valve Corporation był na swoje czasy bardzo rewolucyjny. Akcję widzimy tylko i wyłącznie z oczu bohatera, który przez cały czas nie wypowiada ani słowa. Nie ma też żadnych przerywników filmowych, co w czasie premiery HL2 stanowiło już pewną awangardę. Prawdziwe wrażenie robi jednak innowacyjna fizyka, gdzie niemal każdy element otoczenia może ulec uszkodzeniu, a przedmioty codziennego użytku można wykorzystać w charakterze osłony.

Zwiastun Half-Life 2
  • Rok wydania: 2004
  • Dostępne na: PC, Xbox, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Android
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,2/10

7. Resident Evil 2 (1998)

Resident Evil 2 (1998)
Resident Evil 2 (1998)

Wirus zamieniający ludzi w zombie rozprzestrzenia się po przemysłowym mieście Raccoon City. W sercu tych wydarzeń musi odnaleźć się dwójka bohaterów: policjant podczas pierwszego dnia służby – Leon S. Kennedy, a także studentka poszukująca brata – Claire Redfield. Tym samym gra posiada dwa osobne scenariusze, w których możemy przeżyć wydarzenia z perspektywy każdego z protagonistów.

Pierwsza odsłona Resident Evil była rewolucją w świecie growych horrorów, natomiast „dwójka” wyniosła gatunek na zupełnie nowy poziom. W porównaniu z pierwowzorem sequel miał bardziej dopracowane dialogi i scenariusz, zaś nietuzinkowe lokacje przyczyniły się do budowy tożsamości marki, odchodząc tym samym od stylistyki filmu grozy klasy B o nawiedzonym domu. Przejście RE2 zajmuje ledwie kilka godzin, ale widok Tyranta goniącego nas po komisariacie policji zostanie z nami już na zawsze.

Zwiastun Resident Evil 2 (1998)
  • Rok wydania: 1998
  • Dostępne na: PC, PS1, PS3, PSP, PSV, Nintendo 64
  • Ocena graczy na Metacritic (PS1): 9,3/10

8. God of War (2005)

God of War (2005)
God of War (2005)

Kto by pomyślał, że grecka mitologia może być aż tak fascynująca dla młodych ludzi! Najwyraźniej twórcy z Sony Interactive Enterteinment mieli nie lada wyczucie, bo całkowicie rozbili bank, umiejscawiając tytuł z podgatunku hack and slash w świecie Bogów z Olimpu.

Wcielając się w Kratosa dokonujemy czegoś, o czym nie mówią żadne podręczniki do historii — mianowicie prawdziwej rzezi zarówno na greckich Bogach, jak i różnych innych mitycznych kreaturach. Zawrotne tempo akcji i zapierająca dech oprawa to znaki charakterystyczne tej produkcji, która dała początek niezwykle popularnej i dochodowej serii.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun God of War (2005)
  • Rok wydania: 2005
  • Dostępne na: PS2
  • Ocena graczy na Metacritic: 8,9/10

9. Halo: Combat Evolved

Halo: Combat Evolved
Halo: Combat Evolved

Stare gry na komputery i konsole opiewały w wiele pierwszoosobowych strzelanin. Szczególna uwaga należy się serii Halo, która zadebiutowała jako flagowiec konsoli Xbox, ale po pewnym czasie pojawiła się także na PC. W opisywanej produkcji wcielamy się w Master Chiefa i trafiamy na obcą planetę, żeby zmierzyć się w boju zarówno z obcymi, jak i ludźmi.

Do dyspozycji otrzymujemy arsenał zróżnicowanych broni, a także pojazdy, którymi możemy poruszać się na lądzie, jak i w wodzie czy powietrzu. Oprócz eliminowania kolejnych przeciwników najeżdżamy także placówki wroga, eksplorujemy laboratoria w poszukiwaniu technologii i odbijamy przetrzymywanych żołnierzy. Całości dopełnia szczegółowa oprawa graficzna, realistyczna fizyka przedmiotów i duża interakcja z otoczeniem. Halo to niezwykle wciągający shooter w klimacie science-fiction, który doskonale opiera się próbie czasu.

Zwiastun Halo: Combat Evolved
  • Rok wydania: 2001
  • Dostępne na: Xbox, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, PC
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox): 8,7/10

10. Need For Speed: Underground

Need For Speed: Underground
Need For Speed: Underground

Wszyscy, którzy z nostalgią wspominają stare gry wyścigowe, na pewno mają w pamięci wyśmienite NFS: Underground. Oczywiście nie trzeba się zgadzać, że to najlepsze wyścigi z dawnych lat, ani nawet najlepsza odsłona NFS, jednak nie można zignorować faktu, że swego czasu wszyscy w ten tytuł grali i o nim mówili.

Electronic Arts postanowiło w tej części wykorzystać stylistykę znaną z filmowych „Szybkich i wściekłych”, zamieniając luksusowe supersamochody na auta nieco bliższe naszej rzeczywistości, ale z opcją tuningowania. Oczywiście najwięcej radości daje tuning wizualny, ponieważ ilość dostępnych naklejek, spojlerów czy felg jest niemal nieskończona. Sama personalizacja pojazdu to połowa zabawy, a po przeniesieniu się na ulice jest niemniej ciekawie. Need for Speed: Underground oddaje do dyspozycji otwarte miasto, co również jest sporym krokiem naprzód w świecie growych wyścigów. Dopełnienie stanowi zróżnicowany soundtrack, zawierający całą gamę gatunków: rap, rock, r’n’b czy elektronikę.

Zwiastun Need For Speed: Underground
  • Rok wydania: 2003
  • Dostępne na: PC, PS2, Xbox, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo GameCube
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

11. Max Payne

Max Payne
Max Payne

Wspominając stare gry na PC z lat 2000, od razu na myśl przychodzi Max Payne, który mimo że ukazał się również na ówczesnych konsolach, to jednak z komputerami jest najbardziej kojarzony. Nowy Jork przedstawiony w tej pierwszoosobowej strzelance jest daleki od pocztówkowych widoków, które znamy z Hollywood. Brudne ulice, obskurne apartamenty, cuchnące stacje metra i ogrzewający się po kątach narkomani to codzienność w świecie Maxa Payne’a.

Tytułowy bohater jest detektywem próbującym odnaleźć ludzi odpowiedzialnych za zamordowanie jego żony i córki. Dzieło studia Remedy czerpie inspirację z „Matrixa” (i robi to w bardzo umiejętny sposób), który miał swoją premierę dwa lata wcześniej. Znakiem charakterystycznym Maxa Payne’a jest tryb bullet time, podczas którego czas zostaje spowolniony, a bohater przy dźwięku bijącego serca może rzucać się na ziemię, ostrzeliwując w tym czasie swoich przeciwników niczym bohaterowie filmu Wachowskich. Innowacyjna mechanika rozgrywki w połączeniu z posępnym klimatem zaowocowały grą, która z miejsca zyskała status kultowej.

Zwiastun Max Payne
  • Rok wydania: 2001
  • Dostępne na: PC, PS2, Xbox, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,1/10

12. The Legend of Zelda: Ocarina of Time (1998)

The Legend of Zelda: Ocarina of Time
The Legend of Zelda: Ocarina of Time (1998)

Kolejny przykład na to, że Nintendo potrafiło świetnie przenosić swoje flagowe pozycje do trójwymiaru. The Legend of Zelda: Ocarina of Time to zdaniem wielu fanów najlepsza odsłona tej kultowej przygodówki, a biorąc pod uwagę, że niemal wszystkie części trzymają bardzo wysoki poziom — to całkiem niezła rekomendacja.

Wcielamy się w Linka, chłopca mieszkającego w lesie Kokiri, który musi ocalić legendarne źródło zwane Trójmocą. W tym celu przemierzamy rozległe krainy, spotykając po drodze zarówno wrogów, jak i sprzymierzeńców. Świat wygenerowany w grze co rusz zaskakuje nowymi, coraz bardziej pomysłowymi lokacjami. Ciekawym pomysłem jest tytułowa okaryna, czyli instrument o magicznych mocach, na którym wygrywamy różne melodie.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun The Legend of Zelda: Ocarina of Time (1998)
  • Rok wydania: 1998
  • Dostępne na: Nintendo 64
  • Ocena graczy na Metacritic: 9,1/10

13. Metal Gear Solid

Metal Gear Solid
Metal Gear Solid

Wcielając się w Solid Snake’a — żołnierza do zadań specjalnych — musimy powstrzymać terrorystów z oddziału Foxhound, którzy grożą rządowi USA użyciem broni nuklearnej. Działania prowadzimy na wyspie Shadow Moses na Alasce, spędzając większość czasu w murach ciasnego kompleksu, który idealnie sprawdza się do prowadzenia walki z ukrycia.

Dzieło Hideo Kojimy to nie tylko ojciec podgatunku tzw. skradanek, ale również przykład najbardziej filmowej gry XX wieku. Rewelacyjny scenariusz w połączeniu ze świetnie wyreżyserowanymi cut-scenkami sprawiły, że tytuł ten nie tylko przeszedł do historii branży, ale zainspirował również wielu naśladowców. Doskonały przykład na to, że niektóre stare gry po latach nic nie tracą na jakości.

Zwiastun Metal Gear Solid
  • Rok wydania: 1998
  • Dostępne na: PC, PS1, PS3, PSV, PSP
  • Ocena graczy na Metacritic (PS1): 8,5/10

14. Silent Hill

Silent Hill
Silent Hill

Harry Mason udaje się wraz z córką Cheryl do tytułowego miasteczka. Na miejscu dochodzi do wypadku samochodowego, a po przebudzeniu bohater odkrywa, że dziewczynka zniknęła. Próbując ją odnaleźć, protagonista odkryje mroczne oblicze miasteczka rodem z koszmaru sennego.

Stare gry na komputery i konsole miały swoje ograniczenia, szczególnie w epoce wczesnego trójwymiaru, ale wydany na pierwsze PlayStation horror Konami zdołał przekuć te bolączki w atuty. Aby ograniczyć liczbę wyświetlanych na ekranie obiektów, twórcy zastosowali efekt mgły na zewnątrz, jak i mroku w zamkniętych pomieszczeniach, z których powolnie wyłaniają się kolejne lokacje i potwory. W świecie gier było już dużo survival horrorów, ale Silent Hill po dziś dzień uchodzi za ten, który straszy najskuteczniej.

Zwiastun Silent Hill
  • Rok wydania: 1999
  • Dostępne na: PS1
  • Ocena graczy na Metacritic (PS1): 8,9/10

15. Metroid Prime

Metroid Prime
Metroid Prime

Gdyby zapytać graczy o najlepszą ich zdaniem grę na konsolę Nintendo GameCube, wielu z nich wskazałoby właśnie Metroid Prime. Tytuł ten bazuje na popularnej marce z ery 8-bitowców. Wcielamy się w łowczynię nagród o imieniu Samus, która zwalcza wszelkiej maści przeciwników na planecie Tallon IV.

Bohaterka ma na wyposażeniu nowoczesny kombinezon oraz broń o zróżnicowanych pociskach, które dobieramy odpowiednio do okoliczności. Mimo że akcja ukazana jest z oczu bohaterki, nie jest to typowy FPS, ponieważ twórcy postawili spory nacisk na elementy zręcznościowe i logiczne. Charakterystyczną cechą jest umiejętność, dzięki której główna postać zwija się w błyszczącą kulę, dzięki czemu poruszamy się szybciej i docieramy w trudno dostępne miejsca. Metroid Prime to popis kreatywności w starym dobrym stylu.

Zwiastun Metroid Prime
  • Rok wydania: 2002
  • Dostępne na: Nintendo GameCube
  • Ocena graczy na Metacritic (GameCube): 8,9/10

16. StarCraft

StarCraft
StarCraft

Stare gry strategiczne mają pewien niepodrabialny urok, którego próżno szukać we współczesnych produkcjach. Do pionierów tego gatunku bez wątpienia zalicza się StarCraft. Akcja tego RTS-a dzieje się w odległej przyszłości, gdzie grupa ziemskich wygnańców zostaje skazana na walkę o przetrwanie. Naszym zadaniem jako dowódcy armii jest zbieranie zasobów potrzebnych do szkolenia żołnierzy, rozbudowy sił i walki o zwycięstwo. Na horyzoncie pojawia się również groźna rasa Protossów, która niszczy wszystko na swojej drodze.

StarCraft oferuje 30 unikalnych misji w trzech różnych kampaniach, które są na tyle zróżnicowane, aby czerpać z każdej równą przyjemność. Udostępnione graczom frakcje mają własną charakterystykę i sposób prowadzenia działań bojowych, co dodatkowo urozmaica rozgrywkę. Natomiast wisienką na torcie jest multiplayer dla ośmiu graczy z wieloma trybami zabawy do wyboru.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun StarCraft
  • Rok wydania: 1998
  • Dostępne na: PC
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,1/10

17. Crash Bandicoot 3: Warped

Crash Bandicoot 3: Warped
Crash Bandicoot 3: Warped

Seria platformówek Crash Bandicoot nie bez przyczyny rozsławiła studio deweloperskie Naughty Dog. Po pierwsze, gry z tej serii prezentowały niesamowitą jak na swoje czasy grafikę, a po drugie – robiły świetny użytek z trójwymiarowej perspektywy, mimo że nie było to do końca pełne 3D.

Trzecia odsłona cyklu przenosi nas do pięciu światów, które zlokalizowane są w różnych epokach — od średniowiecza, po futurystyczną przyszłość. Zabawa przebiega zgodnie z prawidłami gatunku, a więc skaczemy po platformach, zbieramy fanty (w tym przypadku jabłka) i eliminujemy drobnych przeciwników oraz bossów. Okazjonalnie wskakujemy też na motor albo skuter wodny. Rozgrywka jest zróżnicowana, kolorowa i niezwykle wciągająca. Trzecia odsłona Crasha jest najbardziej dopracowana, choć nie da się ukryć, że również najłatwiejsza do ukończenia.

Zwiastun Crash Bandicoot 3: Warped
  • Rok wydania: 1998
  • Dostępne na: PS1
  • Ocena graczy na Metacritic (PS1): 9/10

18. Tekken 3

Tekken 3
Tekken 3

Choć minęło wiele lat od premiery Tekkena 3, wciąż pozostaje on przykładem idealnej trójwymiarowej bijatyki. Twórcy z Bandai Namco szlifowali mechanikę przez pierwsze dwie części, aby w „trójce” osiągnąć absolutną perfekcję. Do dyspozycji otrzymujemy ponad 20 postaci, z których każda charakteryzuje się indywidualnym stylem walki.

W Tekkenie 3 możemy tworzyć wymyślne juggle, combosy, przechwyty, a także robić użytek ze środowiska 3D i wykonywać sidestepy, dzięki którym unikamy ataków przeciwnika albo sami modyfikujemy własne ataki. Style walki zostały odwzorowane perfekcyjnie, dzięki czemu jesteśmy w stanie gołym okiem rozpoznać postać walczącą przy użyciu ju-jitsu albo capoeiry bez potrzeby zaglądania w instrukcję. Wszystkie te elementy stanowiły totalną rewolucję jak na grę, która pochodzi z drugiej połowy lat 90.

Zwiastun Tekken 3
  • Rok wydania: 1998
  • Dostępne na: PS1
  • Ocena graczy na Metacritic (PS1): 9/10

19. Tony Hawk’s Pro Skater 2

Tony Hawk's Pro Skater 2
Tony Hawk’s Pro Skater 2

Absolutny wzór dla wszystkich gier, które biorą na warsztat sporty ekstremalne. Trudno nie uznać, że seria Tony Hawk’s osiągnęła swój szczyt już przy okazji części drugiej, która posiada doskonale zaprojektowane skateparki, szeroki wybór prawdziwych skaterów i tonę wymyślnych tricków, które można łączyć w niesamowite kombinacje.

Nie sposób też nie wspomnieć o fantastycznej muzyce z pogranicza hardrocka i kalifornijskiego punka, która skutecznie podbija adrenalinę. Nie ma nic przyjemniejszego niż nabijanie punktów i zbieranie przedmiotów porozrzucanych po planszach w dźwięk utworów Bad Religion albo Rage Against the Machine. Nie jest to realistyczny symulator jazdy na deskorolce i chyba właśnie za to ludzie pokochali tę produkcję. THPS2 daje ten specyficzny rodzaj przyjemności, jaki mogą dostarczyć tylko stare gry na PC i konsole. Nic dziwnego, że w 2020 roku powstał połączony remake części drugiej i pierwszej.

Zwiastun Tony Hawk’s Pro Skater 2
  • Rok wydania: 2000
  • Dostępne na: PS1, PC, GBA
  • Ocena gracy na Metacritic (PS1): 7,4/10

20. Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck’s Revenge

Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge
Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck’s Revenge

Można sobie zażartować, że Monkey Island 2 to gra tak stara, że nawet jej remake załapał się do tego zestawienia. Oryginalna wersja powstała w 1991 roku, a odnowiona – 19 lat później. Niektórzy gracze, słysząc hasło „stare gry na PC z lat 90.” od razu pomyślą o przygodówkach w stylu point and click. Druga część perypetii pirata Guybrusha Threepwooda to jeden z najlepszych, a może i najlepszy przedstawiciel tego gatunku.

Produkcja LucasArts charakteryzuje się doskonałą fabułą, pełną wyśmienitych dialogów i humoru. Grafika w odświeżonej wersji cieszy oczy równie mocno, co oryginał na początku lat 90. Co ciekawe, remake pozwala przełączać widok między oboma stylami graficznymi. Pierwotnie tym tytułem mogli cieszyć się tylko użytkownicy komputerów, ale nowa wersja daje tę możliwość również właścicielom konsol.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck’s Revenge
  • Rok wydania: 2010
  • Dostępne na: PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,8/10

Najlepsze stare gry na PC i konsole — podsumowanie

To już wszystko w naszym zestawieniu omawiającym stare gry z różnych gatunków na komputery i konsole, które mimo upływu lat wciąż warto ograć. Na liście oczywiście mogłoby się znaleźć znacznie więcej tytułów, ale przecież w którymś momencie trzeba powiedzieć „stop”.

Przeczytaj też: Najlepsze gry na słaby PC lub laptop

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł dostarczy wiedzy o grach, w które nie mieliście okazji jeszcze zagrać, albo chociaż przypomni kilka wyśmienitych tytułów i zachęci do ponownego ich ogrania. Standardowo czekamy na Wasze komentarze — podzielcie się z nami tytułami starych gier, które wspominacie najlepiej!

O autorze
Michał Nowak
Autor

Miłośnik konsol od małego. Tyle razy przechodził Metal Gear Solid, że potrafi cytować dialogi z pamięci. W grach fabularnych często stawia scenariusz ponad gameplay. Bywa też, że sięga po filmowe adaptacje gier, choć rzadko na tym dobrze wychodzi. Kiedy brakuje mu czasu na dłuższe sesje z padem w ręku, kopie w wirtualną piłkę. Kiedy w ogóle nie gra, lubi o grach czytać i pisać.

Liczba wpisów: 36 (w redakcji od 18.07.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TYLKO DO 31.12!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.