Porównanie wersji Windows Pro i Home: Która wersja jest dla Ciebie?

windows 11

System Windows to najczęściej instalowany OS na komputerach w Polsce – tych domowych, ale też firmowych. Od trzech lat na rynku dostępna jest jego jedenasta odsłona, która funkcjonuje równolegle z Windows 10. Odpowiedź na pytanie, który z tych systemów warto wybrać nie jest prosta, tym bardziej że system Windows 11 i 10 występują w wersjach Home oraz Pro. A zatem, który system operacyjny Windows wybrać i na którą wersję systemu się zdecydować? Poznaj różnice między Pro a Home, również w kontekście gamingu.

Windows 11 różnice w wersji Home Edition a Pro

Windows 11 w wersji Home to rozwiązanie przeznaczone dla użytkowników oczekujących od systemu funkcjonalności, ale bez zaawansowanych zabezpieczeń. Znajdziemy tutaj m.in. szyfrowanie urządzenia, zaporę sieciową, kontrolę rodzicielską oraz bezpieczny rozruch, a także program antywirusowy Windows Defender. Funkcja Windows Hello ułatwia logowanie do OS za pomocą odcisku palca i czytnika linii papilarnych, skanu twarzy za pomocą kamery lub kodu PIN.

Wśród nowości względem poprzedniej odsłony Windowsa można wymienić wznawianie pracy przy podejściu oraz blokadę ekranu przy odejściu, automatyczny tryb HDR, Direct Storage poprawiający wydajność karty graficznej oraz widżety. Funkcja napisów na żywo ułatwia prowadzenie konferencji w obcym języku, silnie bazując na technologiach AI. Dodatkowo użytkownicy otrzymali Windows Studio Effects, w tym: rozmycie tła, skupienie na głosie czy automatyczne kadrowanie.

Co daje Windows 11 Pro?

Windows 11 Pro to wariant systemu dla zaawansowanych użytkowników oczekujących silniejszych zabezpieczeń i lepszej ochrony informacji. Jest to istotne przede wszystkim dla firm, które zarządzają wrażliwymi danymi. Jedenastka w wersji Pro otrzymała wszystkie funkcje znane z Home, a także cały szereg dodatkowych udogodnień takich, jak:

  • szyfrowanie przestrzeni dyskowej Bitlocker;
  • Windows Information Protection;
  • obsługa Azure Active Directory;
  • Microsoft Store oraz Windows Update dla firm;
  • dynamiczne inicjowanie obsługi.

Windows 10 Home czy Pro?

Osoby, które nie są pewne czy potrzebują rozwiązań zaimplementowanych w Jedenastce, mogą też wybrać starszą wersję systemu operacyjnego. System Windows 10 pojawił się na rynku w 2015 roku i użytkownicy od razu mogli wybierać między wersją domową oraz Pro, skierowaną dla wymagających użytkowników oraz firm. Znajdziesz w nim wiele rozwiązań, które występują też w Jedenastce, która rozwija zaprezentowane wcześniej koncepcje.

Co oferuje Windows 10 Home?

Dla obu wersji Windows 10 – Home oraz Pro – producent przewidział m.in.:

  • Windows Defender, czyli program antywirusowy chroniący przed złośliwym oprogramowaniem;
  • Narzędzia kontroli rodzicielskiej pozwalające na kontrolę czasu spędzanego przez dzieci przed monitorem oraz na korzystaniu z konsoli XBOX czy zwiększenie bezpieczeństwa przeglądania stron internetowych;
  • Windows Hello – ułatwienia dostępu pozwalające na logowanie się do systemu operacyjnego za pomocą kodu PIN, czytnika linii papilarnych lub kamery rozpoznającej twarz użytkownika.

W systemie jest też domyślnie zainstalowana przeglądarka internetowa Microsoft Edge.

Możliwości Windows 10 Pro

Przyjrzyjmy się najważniejszym zmianom, które pojawiły się dla wersji Pro.

Użytkownicy mogą uruchomić wirtualne pulpity, za pomocą których będą sterowali innym urządzeniem. Wprawdzie w wersji Home również można odpalić sesję RDP (ang. Remote Desktop Protocol), ale bez możliwości zdalnego dostępu.

Wariant Pro otrzymał też funkcję Bitlocker, czyli szyfrowanie urządzenia. Pozwala ona na zabezpieczenie hasłem całej przestrzeni dyskowej lub wyłącznie niektórych plików. W ten sposób zasoby są skutecznie chronione przed dostępem osób trzecich.

Z kolei funkcja bezpieczny rozruch skanuje wszystkie elementy procesu startup i wykrywa potencjalne zagrożenia, zapobiegając ich uruchomieniu. Zawsze masz pewność, że system operacyjny pracuje w bezpiecznym środowisku. Kolejnym zabezpieczeniem jest też środowisko sandboxowe, pozwalające na bezpieczne uruchomienie podejrzanych programów lub otwarcie plików. Jeszcze jedną warstwą zabezpieczeń jest przypisany dostęp zaprojektowany z myślą o zarządzaniu uprawnieniami do poszczególnych funkcji systemu oraz WIP (ang. Windows Information Protection) chroniący dane firmowe.

Wariant Windows 10 Pro został wyposażony w Hyper-V, czyli narzędzie do wirtualizacji. Z jego wykorzystaniem można uruchomić np. różne systemy operacyjnie bez konieczności fizycznej ingerencji w przestrzeń dyskową.

Z kolei dzięki Azure Active Directory oraz integracji z chmurą Azure (oraz usługą Enterprise State Roaming) działy IT mogą wygodnie zarządzać całą siecią komputerów firmowych.

Windows Home a Professional – różnice techniczne

Różnice pomiędzy Windows 11 Pro a Home

Korzystanie z wersji Pro systemów Microsoftu pozwala na łatwiejszą organizację pracy, ale także daje większe możliwości wykorzystania hardware’u. O ile Home obsługuje 1 procesor (maksymalnie 64 rdzenie) oraz 128 Gb pamięci RAM, wersje Pro poradzą sobie z dwoma procesorami (łącznie do 128 rdzeni) oraz 2 TB pamięci RAM.

Nawet, jednak jeśli jesteś miłośnikiem elektronicznej rozrywki, takiej mocy obliczeniowej w zasadzie nie da się wykorzystać. Może być jednak przydatna dla profesjonalnych grafików lub dźwiękowców, którzy pracują nad złożonymi projektami.

Różnica między Windows Home a Professional. Czy warto za nią dopłacać?

W przypadku użytkowników domowych różnica między wersjami Home i Pro nie będzie aż tak bardzo widoczna. Oczywiście wsparcie dodatkowego procesora i większej ilości RAM może przynieść zysk w postaci szybszego działania obciążających procesów czy skrócenia czasu ładowania wymagających gier, ale raczej nie należy oczekiwać prawdziwego przełomu.

Z punktu widzenia graczy zarówno Home, jak i Pro w Windows 11 oferują analogiczne rozwiązania technologiczne, w tym:

  • Direct Storage;
  • auto HDR;
  • Game Mode (obecny już w Dziesiątce).

Różnica między Windows Home a Pro jest istotna przede wszystkim dla użytkowników biznesowych, instytucji edukacyjnych czy rządowych. W tym przypadku szczególne znaczenie ma ochrona sieci przed atakami z zewnątrz, zabezpieczenie danych w przypadku kradzieży sprzętu czy usprawniona wielozadaniowość dla zespołów. W przypadku domowego biura czy użytku domowego dla gracza nowości nie przekładają się znacząco na komfort korzystania z Jedenastki Pro.

Darmowa aktualizacja Windows do Windows 11. Tańsza alternatywa dla zakupu jedenastej odsłony Okienek.

Sporo osób zastanawia się też, czy warto kupować najnowszy Windows 11, a może lepiej zostać przy Dziesiątce? Warto pamiętać, że firma Microsoft oferuje możliwość darmowego update’u Dziesiątki do Jedenastki pod warunkiem, że komputer spełnia wymagania sprzętowe. Jest to z pewnością tańsze rozwiązanie niż inwestycja w nowszy system operacyjny. Co więcej, jeśli okaże się, że Windows 11 nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, możesz cofnąć upgrade i wrócić do Windows 10. Taka operacja zwykle może zostać przeprowadzona bez żadnych negatywnych konsekwencji (np. w postaci utraty plików) w terminie 10 dni.

Gdzie kupić system Windows. Windows 11 Home czy Pro, a może Windows 10?

Niezależnie od tego, czy preferujesz Windows Home, czy Pro upewni się, że kupujesz system operacyjny od sprawdzonego dostawcy. Sprawdź ofertę sklepu Soft360 i wybierz oprogramowanie, którego potrzebujesz. W Soft360 znajdziesz zarówno najnowszy Windows 11, jak i starszy Windows 10 Pro lub Home. Do każdego zakupu otrzymasz certyfikat legalności, który potwierdza, że software został zakupiony zgodnie z prawem.

TAGI:

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.