Microsoft pracuje nad Windowsem dla handheldów? Firma może postawić na mobilne granie

Windows Handheld Mode

Sukces Nintendo Switch ożywił na nowo rynek handheldów. Nowe konsole przenośne zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu, a przewodnikiem w tym wyścigu jest Steam Deck. Trend ten wydaje się być również rozumiany przez Microsoft, który być może już pracuje nad Windows Handheld Mode.

Powstaje system Windows dostosowany do przenośnych konsol?

Nagranie podsumowujące jeden z projektów Hackathonu, które przedstawia zarys działania Windows Handheld Mode

W sieci pojawiło się właśnie nagranie z jednego odbywających się w Microsofcie Hackathonów. Wydarzenia te odbywają się co jakiś czas i służą do opracowywania oraz testowania wewnętrznych projektów przez pracowników danej firmy.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jedną z takich właśnie idei jest Windows Handheld Mode, czyli system dostosowany do działania na konsolach przenośnych. Wiele wskazuje na to, że za jego prototyp odpowiada dział zajmujący się Xboxem.

Cały projekt wygląda wprost jak Windows 11 dostosowany pod interfejs handheldów. Mógłby być on np. niezłą alternatywą dla działającego na Steam Decku i opartego na Linuxie Steam OS.

Co prawda standardową wersję Windowsa możemy zainstalować na sprzęcie Valve już teraz. Wiąże się to jednak z wieloma problemami w jego odpowiednim działaniu.

Kompletnie inną kwestią jest przygotowanie czegoś w rodzaju Xboxa w przenośnej wersji. Nad podobnym projektem podobno już pracuje Sony, więc być może Microsoft również nie pozostanie w tyle.

Zobacz też: Gry podobne do Minecraft

Na koniec należy wspomnieć, że to, co możemy teraz zauważyć na powyższym filmie, jest tylko przeciekiem z wewnętrznej burzy mózgów pracowników „giganta z Redmond”. Wcale nie jest więc powiedziane, że idea otrzymała zielone światło na dalszy rozwój.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2476 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.