Skuteczne blokowanie reklam na YouTube. Ten sposób działa, a dodatkowo zwiększa Twoje bezpieczeństwo w Internecie

Surfshark CleanWeb

Wszechobecne w Internecie reklamy stały się w ostatnich latach prawdziwą zmorą dla jego użytkowników. Ich plaga nie ominęła również jednego z największych serwisów na świecie, czyli YouTube, na którym miliony osób spędza wiele godzin każdego dnia.

Nie ważne, jaką stronę postanowimy odwiedzić — niemal pewne jest, że zostaniemy powitani stosem wyskakujących okienek lub natrętnych banerów, zasłaniających nieraz całą treść danej witryny. Ale na szczęście jest na to sposób lepszy niż standardowy Adblock.

Reklamy na YouTube to prawdziwe utrapienie użytkowników

Oprócz oczywistej frustracji reklamy i wyskakujące banery niosą ze sobą szereg innych negatywnych skutków. Przede wszystkim wybrane serwisy ładują się wolniej, ciężej znaleźć interesujące nas informacje, a na dodatek możemy paść ofiarą licznych oszustw i wyłudzeń.

W celu zwalczenia uciążliwych reklam na YouTube użytkownicy sięgają po różne środki. Największą popularnością cieszą się AdBlockery, czyli rozszerzenia do przeglądarek służące do blokowania niepożądanych elementów stron internetowych. Zdecydowana większość z nich ma jednak wiele ograniczeń, a ich użytkowanie nie chroni nas przed innymi niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie.

Istnieje jednak znacznie lepsze rozwiązanie od klasycznych AdBlocków – blokowanie reklam na YouTube przez VPN, czyli wirtualną sieć prywatną. Choć taka usługa kojarzy się przede wszystkim z ochroną danych w Internecie, okazuje się, że znakomicie radzi sobie także ze zwalczaniem treści zaśmiecających nasze ulubione strony.

VPN w akcji, czyli jak działa wirtualna sieć prywatna

Zanim przejdziemy do dalszej części artykułu, przypomnijmy pokrótce, co to jest VPN i do czego służy. Wirtualna sieć prywatna to narzędzie, dzięki któremu na połączeniu pomiędzy naszym urządzeniem a serwerem wybranego serwisu powstaje bezpieczny „tunel” szyfrujący zawarte w nim informacje, w tym nasz adres IP.

Sprawia to, że nasze dane są skutecznie chronione, a ich przechwycenie i odszyfrowanie stoi na granicy niemożliwego. Używanie VPN-a sprawia więc, że znacznie utrudniamy niepowołanym osobom i grupom szpiegowanie tego, co robimy online.

Surfshark CleanWeb — coś więcej niż AdBlocker

Choć usługę VPN oferuje liczne grono firm, na szczególną uwagę zasługuje tutaj Surfshark. Wszystko przez fakt, że renomowany dostawca, którego zapewnienia o nieprzechowywaniu logów aktywności użytkowników potwierdzono wieloma niezależnymi audytami, poza standardowymi funkcjami VPN – oferuje dodatkowo rozwiązanie CleanWeb.

Na pierwszy rzut oka jest to AdBlock pod inną nazwą, ale nic bardziej mylnego – przygotowana przez Surfshark technologia zapewnia użytkownikom znacznie więcej niż tradycyjne AdBlockery.

Ograniczeniem tradycyjnych AdBlocków od zawsze było dość wąskie grono urządzeń, które je wspierają. Jeżeli jednak znajdziemy sposób na zaimplementowanie AdBlocka w niewspieranym sprzęcie, czynność ta będzie wymagała wielu godzin spędzonych na konfigurowaniu odpowiednich narzędzi.

W przypadku CleanWeb możemy zapomnieć o tego typu zmartwieniach — rozwiązanie Surfsharka dostępne jest na niemal wszystkich platformach, o jakich zdołamy pomyśleć. Z dobrodziejstw tego narzędzia skorzystamy m.in. na iOS, macOS, Windowsie, Linuxie, Androidzie oraz FireTV. Oznacza to również, że na żadnym ze wspomnianych systemów nie będziemy już spotykać się z reklamami podczas oglądania filmów na YouTube.

CleanWeb 2.0, czyli komfort i bezpieczeństwo w jednym

Podstawowa wersja CleanWeb została zaimplementowana w aplikacji Surfshark i tylko z jej poziomu uzyskamy do niej dostęp. Wspomniany moduł zawiera w sobie dwie kluczowe funkcje. Pierwszą jest blokada złośliwych reklam oraz stron, która, choć nie pozbywa się wszystkich banerów, gwarantuje nam, że podczas przeglądania Internetu nie natrafimy na podejrzane okienka reklamowe i witryny narażające nasze dane na niebezpieczeństwo.

Druga opcja obejmuje odrzucanie plików cookie. Są to niewielkie pliki tekstowe zapisywane na komputerze użytkownika podczas sesji przeglądania, które zawierają informacje o odwiedzającym. Podstawowa wersja CleanWeb automatycznie blokuje wyskakujące okienka (pop-upy) i domyślnie odrzuca wszelkie zgody na przechowywanie ciasteczek, co zapewnia ochronę przed ich niechcianym zapisywaniem.

Ceniona przez użytkowników technologia CleanWeb zyskała z czasem szereg opcji, dzięki którym nasze bezpieczeństwo w sieci uległo jeszcze większej poprawie. Narzędzie w nowej wersji dostępne jest pod nazwą Surfshark CleanWeb 2.0 i stanowi rozszerzenie do przeglądarki, które zainstalujemy na Chrome, Firefox i Edge.

Wspomniane rozszerzenie, oprócz wszystkich możliwości podstawowego modułu CleanWeb w aplikacji Surfshark, oferuje dwie dodatkowe funkcje: powiadomienia o wyciekach danych na odwiedzanych przez nas stronach oraz ostrzeżenia o złośliwym oprogramowaniu.

Warto również wspomnieć, że blokada reklam uległa znacznej rozbudowie. Dzięki aktywowaniu odpowiedniej opcji w omawianym rozszerzeniu do przeglądarki uzyskujemy więc pewność, że oglądanie wybranych filmów na platformie YouTube nie zostanie nagle przerwane w najciekawszym momencie przez natrętną reklamę.

Jak widzimy, Surfshark CleanWeb 2.0 znacznie wykracza poza rozwiązania znane ze standardowych AdBlockerów. Dzięki oferowanym przez niego funkcjom możemy bez obaw oglądać ulubione treści na YouTube bez irytujących reklam i bez ryzyka narażenia swoich danych na szwank.

Co jednak w sytuacji, gdy trafimy na serwis, który nie funkcjonuje prawidłowo podczas z blokowania reklam i ciasteczek? Tutaj do akcji wkracza CleanWeb Bypass, czyli znana z wielu programów funkcja „białej listy”. Jej zawartość zależy tylko i wyłącznie od nas i można na niej umieścić strony, przy których odwiedzaniu blokada zostanie wyłączona.

Oglądaj więcej filmów bez obaw o transfer danych dzięki Surfshark CleanWeb 2.0

Warto również wspomnieć o oszczędności danych, jaką uzyskujemy dzięki CleanWeb 2.0. Choć wielu dostawców usług internetowych (ISP, ang. Internet Service Provider) oferuje nielimitowany dostęp do Internetu, masa użytkowników wciąż musi liczyć się z ograniczonym transferem do dyspozycji w ciągu miesiąca.

Korzystanie z CleanWeb 2.0 pozwala nam ten transfer mocno ograniczyć. Wszystko przez fakt, że po zablokowaniu reklam strony nie muszą ich pobierać, co skutecznie zmniejsza liczbę plików koniecznych do przesłania. Aspekt ten z pewnością docenią fani oglądania treści na YouTube, które same w sobie potrafią pożreć znaczną część dostępnego transferu.

Brak reklam oznacza również szybsze ładowanie odwiedzanych stron. Różnica w szybkości działania będzie szczególnie odczuwalna przez użytkowników z dostępem do nieco wolniejszego łącza internetowego, dla których każda zaoszczędzona sekunda oznacza płynniejsze i bardziej komfortowe przeglądanie Internetu.

Jak widzimy, blokowanie reklam na YouTube przez VPN to całkiem kusząca propozycja. Wiąże się ona bowiem z wieloma benefitami: możemy oglądać filmy z ulubionych kanałów bez przeszkód, jednocześnie dbając o higienę cyfrową i bezpieczeństwo naszych danych w Internecie.

Niezawodna ochrona w atrakcyjnej cenie, czyli Surfshark VPN

Surfshark plany VPN

Na koniec warto wspomnieć o cenie opisywanej usługi. Surfshark oferuje trzy możliwe plany: Surfshark Starter, Surfshark One oraz Surfshark One+. CleanWeb wraz z rozszerzeniem CleanWeb 2.0 dostaniemy w ramach kupna dowolnego z nich, włącznie z planem najtańszym.

Jeżeli jednak mielibyśmy wybrać tu faworyta, zdecydowanie jest nim plan Surfshark One. Ten, oprócz podstawowych funkcji dbających o nasze bezpieczeństwo w Internecie, dostarcza nam jeszcze więcej narzędzi do tego służących, takich jak program antywirusowy, prywatna wyszukiwarka oraz raporty o naruszaniu danych wysyłane w czasie rzeczywistym.

Jak widzimy, rozwiązania oferowane przez Surfshark to coś znacznie więcej niż samo narzędzie CleanWeb. Jest to bowiem kompleksowa usługa VPN wspierana całym arsenałem narzędzi, dzięki którym ochrona naszej prywatności i bezpieczeństwa w cyfrowej przestrzeni będzie znacznie prostsza.

Cennik subskrypcji Surfshark (plan 24-miesięczny):

  • Surfshark Starter228,54 zł + VAT (2 miesiące gratis)
  • Surfshark One285,74 zł + VAT (2 miesiące gratis)
  • Surfshark One+ 454,74 zł + VAT (2 miesiące gratis)

Cennik subskrypcji Surfshark (plan 12-miesięczny):

  • Surfshark Starter159,46 zł + VAT (2 miesiące gratis)
  • Surfshark One187,46 zł + VAT (2 miesiące gratis)
  • Surfshark One+ 293,86 zł + VAT (2 miesiące gratis)

Cennik subskrypcji Surfshark (plan miesięczny):

  • Surfshark Starter61,79 zł + VAT
  • Surfshark One63,79 zł + VAT
  • Surfshark One+ 71,79 zł + VAT

Jeżeli jednak zdarzy się, że nie będziesz zadowolony z Surfsharka (choć jest na to bardzo mała szansa), możesz skorzystać z bezproblemowej gwarancji zwrotu pieniędzy w ciągu 30 dni od startu subskrypcji. Innymi słowy, zero ryzyka!

O autorze
Eryk Tomaszek
Redaktor działów Artykuły & Promocje

Pasjonat trójwymiarowych gier platformowych i przygodowych. Od dziecka z padem w ręku, choć chętnie sięga też po klawiaturę i myszkę. Obecnie oprócz wirtualnych zmagań stawia pierwsze kroki w świecie informatyki. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.