5 powodów, dla których warto wybrać płatny VPN zamiast darmowego

surfshark vpn

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że dbanie o prywatność w przestrzeni cyfrowej stało się w ostatnich latach ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Choć możesz chronić swoje dane przed niepowołanym dostępem na wiele sposobów, warto postawić na jedną z najbardziej sprawdzonych metod, czyli skorzystanie z VPN-a.

Na rynku możesz znaleźć wiele dostawców oferujących korzystanie z VPN-a zarówno w modelu subskrypcyjnym, jak i bez dodatkowych opłat. Warto jednak wiedzieć, że płatne usługi w tym zakresie oferują szereg korzyści, które biją na głowę darmowe odpowiedniki pod każdym względem.

W niniejszym artykule przedstawiam pięć kluczowych powodów, dla których płatny VPN jest lepszym wyborem, zapewniając bezpieczeństwo, niezawodność, a także masę dodatkowych funkcji pozwalających w prosty sposób zadbać o Twoją prywatności w sieci. Zapraszam do lektury!

Co to jest VPN i dlaczego powinieneś go używać?

surfshark

Zacznijmy od początku. Jeżeli zastanawiasz się, co to jest VPN, odpowiedź jest bardzo prosta. Krótko mówiąc, VPN (ang. Virtual Private Network) to nic innego jak bezpieczny „tunel” szyfrujący dane przepływające pomiędzy Twoim komputerem a serwerami stron, jakie odwiedzasz.

Sprawia to, że osoba chcąca te dane przechwycić, zobaczy co najwyżej ciąg znaków, którego pełne odszyfrowanie graniczy z cudem. Jak więc łatwo zauważyć, VPN jawi się jako idealna broń w walce z notorycznym naruszaniem Twojej prywatności podczas przeglądania Internetu, a ciągle rosnąca baza użytkowników tej usługi tylko to potwierdza.

Pamiętaj również, że VPN to nie tylko narzędzie do ochrony prywatności, ale też niezwykle użyteczne rozwiązanie do pracy zdalnej. Zapewnia bezpieczny dostęp do firmowych zasobów i pozwala bezstresowo korzystać z publicznych sieci Wi-Fi, często padających ofiarą ataków hakerskich. Brzmi ciekawie? W takim razie ucieszy Cię fakt, że jest to jedynie niewielka część powodów, dla których powinieneś używać VPN-a, gdyż korzyści jest znacznie więcej.

Darmowy VPN — gdzie jest haczyk?

Wybór między płatnym a darmowym VPN-em może wydawać się na pierwszy rzut oka dość oczywisty. W końcu, jeżeli dana firma oferuje takie narzędzie za darmo, dlaczego by z niego nie skorzystać?

Jednak, jak to często bywa, coś, co z pozoru jest darmowe, często wiąże się z ukrytymi kosztami. Pierwsze wrażenie co do atrakcyjności darmowego VPN-a jest więc niczym innym jak złudzeniem, które może pociągnąć za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji.

Często mówi się, że jeśli coś jest darmowe, to Ty jesteś produktem. Ta zasada dotyczy również darmowych VPN-ów. Koszt utrzymania całej infrastruktury, pozwalającej na sprawne funkcjonowanie wirtualnej sieci prywatnej na szeroką skalę, jest horrendalnie wysoki, a firmy oferujące darmowe usługi w tym zakresie muszą przecież w jakiś sposób zdobyć środki na ten cel.

Jednym z najczęstszych sposobów monetyzacji darmowych VPN-ów jest sprzedaż informacji o użytkownikach. Oznacza to, że dochodzi tu do pewnego paradoksu — chcąc chronić swoje dane, narażasz je w ten sposób na szwank. Twoje nawyki przeglądania, historia wyszukiwania i inne osobiste informacje mogą być gromadzone i sprzedawane firmom trzecim, najczęściej reklamodawcom.

Jak widzisz, choć perspektywa skorzystania z darmowego VPN-a jest niesamowicie kusząca, niesie za sobą ogromne ryzyko. Jakie więc zalety mają płatne VPN-y wobec ich bezpłatnych odpowiedników? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Dlaczego powinieneś wybrać płatny VPN zamiast darmowego? Oto 5 kluczowych powodów

Inwestycja w dedykowaną, sprawdzoną wirtualną sieć prywatną bez wątpienia przynosi wiele korzyści. Poniżej przedstawiam pięć kluczowych powodów, dla których warto wybrać płatną usługę VPN, pozostawiającą wszelkie darmowe opcje daleko w tyle.

1. Bezpieczeństwo i prywatność stoją na najwyższym poziomie

Na początku warto wspomnieć o tym, że płatne VPN-y dysponują zaawansowanymi protokołami szyfrowania. Sprawia to, że możesz cieszyć się przeglądaniem Internetu bez obaw o bezpieczeństwo swoich danych. Dla kontrastu darmowe usługi tego typu często bazują na przestarzałych rozwiązaniach, których użytkowanie nie jest zalecane ze względu na słaby stopień zabezpieczenia w porównaniu z ich nowszymi wersjami.

Istnieje wiele udokumentowanych przypadków poważnych naruszeń bezpieczeństwa ze strony firm oferujących darmowe VPN-y i wiele razy dowiadywaliśmy się o tym, że dane użytkowników zostały skradzione, sprzedane lub niewłaściwie zabezpieczone. Takie incydenty mocno podważają zaufanie do darmowych usług i pokazują, że oszczędność na VPN-ie może prowadzić do poważnych konsekwencji dla Twojej prywatności i bezpieczeństwa.

Co więcej, płatne usługi VPN (takie jak Surfshark) gwarantują tzw. no-log policy. Oznacza to, że nie przechowują oni żadnych informacji o Twojej aktywności online, w przeciwieństwie do wielu darmowych usług. Te mogą sprzedawać Twoje dane reklamodawcom, podczas gdy płatne VPN-y skupiają się na ochronie Twojej prywatności, a nie monetyzowaniu chęci jej ochrony.

Oprócz lepszych technologii szyfrowania płatne VPN-y oferują dodatkowe funkcje zabezpieczające, takie jak ochrona przed wyciekiem DNS czy automatyczne zablokowanie łącza, gdy połączenie z serwerem VPN zostanie przerwane. Wszystko to sprawia, że Twoje łącze jest bezpieczne, a Twoje dane pozostają nienaruszone. Płatny VPN to doskonały wybór, jeżeli cenisz sobie pełną prywatność w sieci.

2. Szybkie i niezawodne serwery

Darmowe VPN-y mają ograniczone zasoby sieciowe, co prowadzi do przeciążenia serwerów i spowolnienia prędkości połączenia. W efekcie odwiedzanie ulubionych serwisów staje się frustrujące, zwłaszcza podczas oglądania filmów i seriali, grania online czy pobierania dużych plików.

Firmy, które oferują odpłatną możliwość korzystania z wirtualnych sieci prywatnych, dysponują znacznie większą liczbą serwerów. Weźmy za przykład Surfsharka: wybierając ich usługi, uzyskujemy dostęp do ponad 3200 punktów rozmieszczonych na mapie całego świata. Oznacza to, że bez większego trudu znajdziemy odpowiedni serwer, którego wydajność góruje nad przepełnionymi sieciami darmowych VPN-ów.

Dodatkowo płatne VPN-y zapewniają bardzo stabilne łącze, a dzięki regularnemu rozwojowi i wsparciu technicznemu wszelkie problemy z połączeniem – gdy wystąpią – są szybko rozwiązywane. Warto również wspomnieć, że dostawcy płatnych narzędzi tego rodzaju inwestują w wysokiej jakości infrastrukturę, której bezbłędne działanie jest kwestią kluczową dla osób pracujących zdalnie.

3. Brak obaw o limit danych

Jednym z głównych ograniczeń darmowych VPN-ów jest limit transferu, który może dość szybko się wyczerpać. Płatne usługi VPN z kolei zapewniają nieograniczoną przepustowość, co pozwala na swobodne korzystanie z Internetu bez martwienia się o przekroczenie zadanego limitu.

Za sprawą braku limitów danych możesz bez przeszkód streamować filmy i seriale w wysokiej jakości, pobierać duże pliki, grać online i korzystać z innych zasobów internetowych. Płatne VPN-y eliminują konieczność ciągłego monitorowania zużycia danych, co znacząco poprawia komfort korzystania z sieci.

4. Mnogość dodatkowych funkcji

Kluczową kwestią jest fakt, że decydując się na płatnego VPN-a, dostajesz w pakiecie znacznie więcej, niż sam dostęp do wirtualnej sieci prywatnej. Zdecydowana większość dostawców oferuje bowiem szereg ciekawych funkcji pomagających wnieść ochronę Twojego bezpieczeństwa w sieci na jeszcze wyższy poziom.

Ponownie niech za przykład posłuży wspomniany wcześniej Surfshark. Wybierając jedną z oferowanych przez nich subskrypcji, otrzymujesz masę narzędzi, dzięki którym obawy o Twoją prywatność w przestrzeni cyfrowej odejdą w niepamięć.

Jedną z największych bolączek podczas przeglądania Internetu są wszechobecne reklamy. Jestem pewien, że nieraz spotkałeś się z sytuacją, gdy uciążliwe banery zasłoniły część odwiedzanej przez Ciebie strony, skutecznie zniechęcając Cię do dalszego jej przeglądania.

Rozwiązaniem tego problemu jest moduł CleanWeb — funkcja Surfsharka pozwalająca na wyeliminowanie reklam, wyskakujących okienek oraz ciasteczek śledzących, poprawiając tym samym komfort przeglądania Internetu.

Warto również wspomnieć o kilku innych narzędziach, które Surfshark oferuje swoim subskrybentom:

  • Alert, dzięki któremu dowiesz się o wszelkich wyciekach danych z odwiedzonych przez Ciebie stron;
  • Search, czyli prywatna przeglądarka wyświetlająca wyniki bez wykorzystania Twojej lokalizacji i historii przeglądania;
  • Antywirus, pozwalający chronić Twoje urządzenia przed zagrożeniami;
  • Alternative ID, czyli moduł pozwalający generować i zarządzać nowymi danymi osobowymi oraz tymczasowymi adresami e-mail, które możesz wykorzystać, gdy nie chcesz, aby strona zapamiętała Twoje prawdziwe dane;
  • Incogni, czyli potężne narzędzie służące do automatyzacji procesu usuwania Twoich danych z repozytoriów największych data brokerów.

Jeżeli opis powyższych funkcji przypadł Ci do gustu, mam dla Ciebie świetną wiadomość. Obecnie wszystkie plany Surfsharka objęte są specjalną promocją, a zdobyć je możesz nawet 86% taniej, niż zwykle — a to wszystko w pakiecie z trzema miesiącami usługi gratis!

5. Niezawodna obsługa klienta

Ostatnim argumentem przemawiającym za wyborem płatnej wirtualnej sieci prywatnej jest obsługa klienta. Firmy takie jak Surfshark oferują wsparcie na bardzo wysokim poziomie, a ich subskrybenci mają do dyspozycji zespoły wsparcia technicznego dostępne 24 godziny na dobę za pośrednictwem czatu na żywo lub wiadomości e-mail.

Jeżeli chodzi o darmowe VPN-y, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów natury technicznej, użytkownicy muszą najczęściej liczyć tylko i wyłącznie na siebie.

Profesjonalna obsługa klienta to nie tylko pomoc w rozwiązywaniu problemów technicznych, ale i wsparcie przy konfiguracji usługi oraz doradztwo w zakresie najlepszych praktyk bezpieczeństwa. Taka pomoc jest szczególnie cenna dla osób mniej zaznajomionych z technologią, które mogą potrzebować dodatkowego wsparcia w korzystaniu z usługi VPN.

Płatny VPN vs darmowy VPN — podsumowanie

Podsumowując, wybór płatnej usługi VPN przynosi liczne korzyści, zapewniając bezpieczeństwo, prywatność, a także szybkość i niezawodność połączenia. Dzięki temu możesz korzystać z Internetu bez obaw o reklamy, włamania czy wycieki danych.

Darmowe VPN-y, choć wydają się kuszącą propozycją, nie oferują odpowiedniego poziomu ochrony i mogą narazić Twoje dane na niebezpieczeństwo. Dlatego też warto zakupić subskrypcję takiej usługi jak Surfshark — jest to również inwestycja w spokój ducha i komfort korzystania z sieci.

O autorze
Eryk Tomaszek
Redaktor działów Artykuły & Promocje

Pasjonat trójwymiarowych gier platformowych i przygodowych. Od dziecka z padem w ręku, choć chętnie sięga też po klawiaturę i myszkę. Obecnie oprócz wirtualnych zmagań stawia pierwsze kroki w świecie informatyki. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.