10 najlepszych gier samochodowych w Xbox Game Pass

Xbox Game Pass gry samochodowe

Zawarte w Xbox Game Pass gry samochodowe dają możliwość rywalizacji na torach, drogach, szutrach i bezdrożach zarówno z komputerowymi przeciwnikami, jak i innymi graczami z całego świata. Niezależnie od tego, czy wolimy szlifować zakręty za kierownicą bolidu F1, wykręcać perfekcyjne czasy na rajdowych OS-ach, brać udział w nielegalnych zmaganiach na publicznych drogach lub szukać skutecznego sposobu na przebycie niedostępnego terenu, opisane w tym artykule samochodówki z abonamentu Microsoftu pozwolą każdemu znaleźć dyscyplinę dla siebie.

Najlepsze gry samochodowe w Xbox Game Pass

Gry samochodowe z usługi Amerykanów to nie tylko pozycje traktujące o wyścigach; fani motoryzacji mogą znaleźć w subskrypcji chociażby bardzo ciepło przyjęte SnowRunner, będący symulatorem jazdy off-roadowej. Samochodówki można też klasyfikować na podstawie modelu jazdy. Część tytułów, choćby Burnout Paradise Remastered czy seria Need for Speed, to nastawione na zabawę, zręcznościowe ścigałki, w których zachowanie auta ma niewiele wspólnego z prawami fizyki.

Odmienną filozofię zastosowano w symulatorach, takich jak F1 2021 czy DiRT Rally 2.0, gdzie twórcy starali się w pewnym stopniu zbliżyć do rzeczywistości. W produkcjach stawiających na realizm używanie kierownicy nie jest obowiązkowe, niemniej jednak bardzo wskazane. Tak czy inaczej, przy odrobinie wprawy każda z wybranych przeze mnie pozycji, niezależnie od wybranego kontrolera, może dostarczyć wiele godzin dobrej zabawy. Bez przedłużania, zestawienie 10 najlepszych gier samochodowych z Xbox Game Pass zaczyna się poniżej. Kolejność przypadkowa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

1. F1 2021

F1 2021
F1 2021

Pierwsze miejsce na liście zajmuje królowa motorsportu. Produkcja studia Codemasters oddaje w ręce graczy oparte na licencji FIA jednoosobowe bolidy Formuły 1 i 2; stosunkowo realistyczny gameplay pozwala ścigać się na 24 oficjalnych torach, zarówno samemu, jak i w towarzystwie wielu zawodników, w tym lokalnie dzięki opcji split-screen. Nowością w serii jest tryb fabularny, w którym ukazany jest początek drogi w F1 niejakiego Aidena Jacksona — fikcyjnej postaci. Protagonista w miarę rozwoju historii przeżywa sportowe wzloty i upadki oraz stara się znaleźć swoje miejsce w nowym zespole.

Oprócz śledzenia przygód głównego bohatera bawić można się w następujących trybach: kariery (solo lub we dwoje), prowadzenia własnego zespołu, próby czasowej, oraz udziału w poszczególnych Grand Prix. Wielowymiarowa konfiguracja poziomu trudności w F1 2021 pozwala nie tylko regulować zdolności komputerowych przeciwników, ale również dostosowywać realizm modelu jazdy do aktualnych umiejętności gracza. Szczegółowa oprawa graficzna cieszy oko dobrze odwzorowanymi bolidami i torami, a uczucie prędkości towarzyszące rozgrywce potęgowane jest przez świetne udźwiękowienie.

Zwiastun F1 2021
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Dostępne na: konsole (Xbox One, Xbox Series X|S)
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S): 5,7/10

2. Forza Horizon 5

Forza Horizon 5
Forza Horizon 5

Piąta odsłona serii Forza Horizon to jedna z najlepiej rozpoznawalnych wyścigówek w Xbox Game Pass. Tytułowy festiwal Horizon odbywa się na terenie Meksyku, który przemierzać można wzdłuż i wszerz korzystając z gamy ponad 500 samochodów. Dostępne auta należą do kilku kategorii, od „normalnych” pojazdów drogowych, przez SUV-y i terenówki, po typowo torowe sportowe zabawki. Dzięki dużej różnorodności, dobranie odpowiednich czterech kółek do konkretnego wyścigu nie stanowi najmniejszego problemu. Przez wygrywanie zawodów, udział w aktywnościach wieloosobowych, wykonywanie misji i zdobywanie punktów za umiejętności jazdy, gracz odblokowuje kolejne rozdziały festiwalu i nowe wyzwania.

Zręcznościowy model jazdy w swojej podstawowej wersji jest łatwy do opanowania, dając jednocześnie możliwość zwiększenia trudności prowadzenia auta przez wyłączenie systemów wspomagających. Ważnym aspektem gry są treści udostępniane przez społeczność, w tym autorskie warianty zawodów i zadań specjalnych. Forza Horizon 5 to next-genowe wyścigi, które wykorzystują moc obliczeniową konsol Xbox Series X|S i gamingowych PC-tów, dzięki czemu warstwa wizualna wygląda po prostu fantastycznie. Twórcy z Playground Games dbają o ciągłe dostarczanie nowych atrakcji dla użytkowników, włącznie z organizowaniem międzynarodowych zmagań o Puchar Świata.

Zwiastun Forza Horizon 5
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X): 8,3/10

3. DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0
DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0 pretenduje do tytułu symulatora rajdów samochodowych. Do dyspozycji graczy oddano ponad 50 modeli aut, którymi przemierzać można szczegółowo odwzorowane trasy w autentycznych lokacjach i tory rallycross. Twórcy tej „wyścigówki” postawili na wysoki realizm modelu jazdy, dodatkowo implementując w grze systemy degradacji nawierzchni, zużycia opon i szczegółowych uszkodzeń pojazdu. Poważne obrażenia kluczowych układów w aucie prowadzić mogą do przedwczesnego zakończenia udziału w zawodach, a tym samym przegranej.

Rozgrywka polega głównie na pokonywaniu szutrowych odcinków specjalnych w trybie time attack; uzyskany wynik porównywany jest z osiągnięciami rywali i na tej podstawie ogłaszany jest zwycięzca zawodów. Oprócz śrubowania czasów na OS-ach, w DiRT Rally 2.0 ścigać można się po zamkniętych, asfaltowo-szutrowych torach rallycross, gdzie dochodzi do bezpośredniej walki z innymi kierowcami. Co ciekawe, tytuł oferuje możliwość stworzenia i prowadzenia własnego zespołu. Gracz za swoje sukcesy nagradzany jest wirtualną walutą, dzięki której może nie tylko kupić nowe samochody, ale również naprawić te już posiadane. Oprawa audiowizualna szczegółowo odwzorowuje zarówno pojazdy i ich uszkodzenia, jak i krajobrazy na trasie odcinków specjalnych.

Zwiastun DiRT Rally 2.0
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Dostępne na: konsole (Xbox One, Xbox Series X|S)
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 7,3/10

4. GRID Legends

GRID Legends
GRID Legends

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o dostępne w Xbox Game Pass gry samochodowe, to dużą część biblioteki stanowią pozycje od Codemasters. GRID Legends jest arcade’ową ścigałką, która umożliwia nam jazdę w kilku zróżnicowanych kategoriach. Mimo zdecydowanie bardziej zręcznościowego modelu jazdy niż w symulatorach pokroju F1 czy DiRT Rally, prowadzenie wirtualnych czterech kółek jest satysfakcjonujące. Możemy zasiąść za kierownicą zarówno standardowych samochodów, jak i supersportowych bolidów, aut elektrycznych, a nawet stworzonych do rywalizacji ciężarówek.

Do naszej dyspozycji oddano klasyczną karierę, jak też możliwość rozegrania mistrzostw lub pojedynczego wyścigu. Oprócz tego w grze zaimplementowano tryb fabularny opowiadający historię Kierowcy 22. Protagonista ma za zadanie zdetronizować zespół Ravenwest Motorsport i swojego największego konkurenta — Nathana McKane’a. Całość została zrealizowana na wzór popularnych programów dokumentalnych traktujących o motorsporcie. W GRID Legends na graczy czeka ponad 130 tras do przejechania, na których możemy sprawdzić więcej niż 100 pojazdów. Dla osób lubujących się w starciach z żywymi rywalami przygotowano tryb multiplayer umożliwiający ściganie nawet 22 konkurentom jednocześnie.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun GRID Legends
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S)
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S): 6,2/10

5. DiRT 5

DiRT 5
DiRT 5

DiRT 5, w odróżnieniu od swoich kuzynów z dopiskiem Rally, to całkowicie arcade’owa odsłona rajdów samochodowych od studia Codemasters. Tytuł umożliwia zabawę w kilku dyscyplinach, takich jak rallycross, rally raid czy wyścigi na lodzie, w których toczy się bezpośrednią walkę z rywalami. Zmagania prowadzić można samemu lub z innymi żywymi uczestnikami, w tym lokalnie na podzielonym ekranie dla 2-4 osób. Podstawowym trybem dla pojedynczego gracza jest fabularyzowana kariera, w której przyjdzie nam konkurować z niejakim Bruno Durandem.

Ścigać można się jedną spośród 60 maszyn z kilku kategorii, wśród których nie zabrakło off-road’owych klasyków, samochodów z lat 80., 90. i współczesnych rajdówek, jak również pojazdów typu buggy. Twórcy przygotowali dla graczy ponad 70 tras o odmiennym charakterze, zlokalizowanych w różnych częściach świata; w grze odwiedzić można między innymi Brazylię, Chiny, Nepal, Grecję i Norwegię. Dopracowana warstwa wizualna pozwala cieszyć się nie tylko malowniczymi okolicznościami przyrody, ale również odwzorowanymi z dużą pieczołowitością modelami pojazdów.

Zwiastun DiRT 5
  • Polska wersja językowa: nie
  • Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S): 6,2/10

6. Wreckfest

Wreckfest
Wreckfest

Wreckfest to duchowy spadkobierca serii Destruction Derby i FlatOut, w którym walka na torze nabiera zupełnie innego znaczenia niż w pozostałych grach wyścigowych z Xbox Game Pass. Wszystkie dostępne tryby zabawy łączy jeden cel — zezłomowanie rywali. Niezależnie od tego, czy gracz bierze udział w typowej potyczce o pierwsze miejsce na wyznaczonym torze, czy toczy zażarty bój na arenie w konwencji battle royale, oderwane części karoserii latają wszędzie dookoła praktycznie bez przerwy.

Jednoosobowa kariera umożliwia przejście przez wszystkie dostępne kategorie zawodów zdobytymi i ulepszonymi przez siebie pojazdami, których do dyspozycji oddano nam prawie 40. Gama dostępnych wehikułów jest dość szeroka, obejmuje bowiem nie tylko samochody osobowe, ale też między innymi autobus i kosiarkę. W grze nie uświadczymy lokalnego trybu multiplayer, jedyną opcją na zabawę z żywymi rywalami jest szukanie ich w sieci. Obecny tu system zniszczeń pełni rolę nie tylko kosmetyczną, ale przede wszystkim decyduje o zdolności do jazdy prowadzonej maszyny. Oprawa audiowizualna w atrakcyjny sposób podkreśla chaos, jaki panuje na torach i arenach Wreckfest.

Zwiastun Wreckfest
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,4/10

7. SnowRunner

SnowRunner
SnowRunner

SnowRunner to symulator off-roadowej jazdy ciężkimi pojazdami użytkowymi. W tej wyjątkowej grze samochodowej wcielamy się w kierowcę, którego zadaniem jest dostarczanie przesyłek w niewiarygodnie trudnych warunkach terenowych i pogodowych. Po wypełnieniu misji i zainkasowaniu wynagrodzenia możliwe jest ulepszenie posiadanego samochodu lub kupno nowej maszyny. Do dyspozycji graczy oddano 40 specjalistycznych pojazdów o różnych właściwościach i zastosowaniach, dzięki którym otwiera się możliwość łatwiejszego wykonywania zadań.

Obecny w symulatorze system uszkodzeń wpływa nie tylko na kosmetykę samochodów, ale też ich sprawność techniczną. Otwarty świat pozwala swobodnie poruszać się po kilkunastu dostępnych lokalizacjach inspirowanych rzeczywistymi bezdrożami USA, Kanady i Rosji. Podczas walki z trudnościami terenu skorzystać można z pomocy przyjaciół w kooperacyjnym trybie online nawet dla 4 osób. Szata graficzna w SnowRunner doskonale oddaje surowy i nieprzyjazny charakter lokacji, nie można też odmówić uroku obecnym w grze pejzażom.

Zwiastun SnowRunner
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 7,1/10

8. Burnout Paradise Remastered

Burnout Paradise Remastered
Burnout Paradise Remastered

Burnout Paradise Remastered to „samochodówka”, której rozgrywka jest w 100% arcade’owa; tutaj nie mamy co liczyć nawet na szczątkowy realizm. Zręcznościowy gameplay kręci się wokół zderzania się, skakania i niszczenia wszystkiego, co akurat znajdzie się na drodze biorących udział w szaleńczej jeździe pojazdów. Oprócz dostępnych w produkcji dziesiątek aut z różnych kategorii, do dyspozycji oddano nam również kilka motocykli.

Tryb dla jednego gracza przygotowany został w formie kariery, podczas której w miarę progresji odblokowuje się kolejne auta. Wśród aktywności, które czekają w otwartym świecie Paradise City znaleźć można pościgi, popisy kaskaderskie i celowe sianie chaosu. Obecna w abonamencie Microsoftu wersja Remastered może poszczycić się udoskonaloną oprawą audiowizualną, przygotowaną do wyświetlania w rozdzielczości 4K. Dodatkowym atutem tego wydania jest też obecność wszystkich DLC, które dotychczas się ukazały.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun Burnout Paradise Remastered
  • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
  • Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S)
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 7/10

9. Need for Speed

Need for Speed
Need for Speed

Reboot jednej z najbardziej rozpoznawalnych serii wyścigówek, którego akcja toczy się w otwartym świecie miasta Ventura Bay. Gracz, jako bezimienny nowy kierowca w ekipie, ma za zadanie zdobycie uznania wśród uczestników nielegalnych wyścigów i zostanie miejską legendą. Aby to osiągnąć, bierze on udział w organizowanych w całym Ventura Bay zawodach w jednej z 5 dyscyplin. Dzięki wygrywanym pieniądzom możliwe jest kupno nowych samochodów i ulepszanie tych już posiadanych. Do dyspozycji kierowców oddano szeroką gamę ponad 50 aut, od Focusa po Lamborghini.

W Need for Speed obecny jest rozbudowany system modyfikacji wizualnych, który pozwala na większą ingerencję w wygląd samochodu, niż w pozostałych dostępnych w Xbox Game Pass grach wyścigowych. Atrakcyjna warstwa graficzna cieszy oczy mnogością refleksów powierzchni, odwołując się do klasyki serii, chociażby obu odsłon NFS: Underground. Warto wspomnieć, że w wersji Deluxe, która w ramach Game Passa jest dostępna tylko na PC, maksymalną rozdzielczość podniesiono do 4K, a do tego zniesiono limit liczby klatek na sekundę.

Zwiastun Need for Speed
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S) – tylko dla posiadaczy subskrypcji PC Game Pass lub Xbox Game Pass Ultimate
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 7,6/10

10. Need for Speed Heat

Need for Speed Heat
Need for Speed Heat

Druga w zestawieniu część legendarnej serii wyścigówek, która tym razem przenosi akcję do Palm City. Charakterystyczny dla Need for Speed tryb kariery dla pojedynczego gracza, w którym stopniowo dochodzi się „od zera do bohatera” ma swoje zastosowanie również w tej odsłonie. Nagrodą za udział w zawodach są środki finansowe, które można poświęcić na ulepszanie już posiadanych czterech kółek lub nabycie nowych. Ilość udostępnionych do użytku samochodów może przyprawić o zawrót głowy — twórcy przygotowali ponad 120 szczegółowo odwzorowanych aut.

Podobnie jak w poprzedniej omawianej odsłonie serii, system ulepszeń daje szerokie pole manewru w kwestii modyfikacji wizualnych. Model jazdy w NFS Heat jest jednym z najbardziej odklejonych od rzeczywistości spośród gier samochodowych w Xbox Game Pass, chociażby przez wykorzystanie „tapnięcia” gazu do wprowadzenia auta w drift. Nie oznacza to jednak, że przemierzanie otwartego świata Palm City nie może dawać mnóstwa radości. Zręcznościowy charakter rozgrywki pozwala skupić się na czystej zabawie z permanentnie otwartą przepustnicą. Dodatkowo niezaprzeczalnym atutem gry jest warstwa graficzna, oddająca piękno miasta i pędzących przez nie maszyn.

Zwiastun Need for Speed Heat
  • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
  • Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura – tylko dla posiadaczy subskrypcji PC Game Pass lub Xbox Game Pass Ultimate
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 6,5/10

Najlepsze gry samochodowe w Xbox Game Pass — podsumowanie

Dołożyłem wszelki starań, aby w powyższej kompilacji znalazły się produkcje zróżnicowane, choć nie da się ukryć, że obecne w subskrypcji Amerykanów samochodówki w większości kręcą się wokół wyścigów. Mimo to wierzę, że każda ze wskazanych przeze mnie pozycji może przynieść mnóstwo świetnej rozrywki każdemu miłośnikowi czterech kółek.

Przeczytaj też: Telewizor do Xbox Series X|S – najlepsze modele

A jakie są Wasze ulubione gry z Xbox Game Pass, których motywem przewodnim jest prowadzenie samochodu? I co równie ważne: jakiego kontrolera używacie najczęściej do wirtualnych wyścigów — kierownicy czy pada, a może… klawiatury? Dajcie znać w komentarzach!

O autorze
Jakub Foss
Zastępca redaktora naczelnego

Od trzech dekad zapalony miłośnik gier komputerowych. Od przyjaźni z Commodore, przez konsolki i konsole miał przyjemność dotrzeć do ekosystemu Xboxa. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Mega promocja na 2025 ruszyła!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.