Z czego składa się komputer? Niezbędne podzespoły komputerowe oraz ich role

Pokój gracza

Z czego się składa komputer oraz jaka jest rola poszczególnych podzespołów? Wiele osób zadaje sobie te pytania. Jak nietrudno się domyślić, postanowiliśmy odpowiedzieć na podane zagadnienia w niniejszym artykule. Krótko, zwięźle i przystępnie dla osób, które o PC-tach wiedzą niewiele.

Z czego składa się komputer?

Korzystamy z niego na co dzień, ale nie zawsze wiemy, jakie części wchodzą w jego skład. Odpowiadając na pytanie, z czego składa się komputer, możemy wyróżnić dziewięć głównych elementów:

  1. Płyta główna
  2. Procesor
  3. Karta graficzna
  4. Pamięć RAM
  5. Dysk
  6. System chłodzenia
  7. Karta dźwiękowa (opcjonalnie)
  8. Zasilacz
  9. Obudowa

Tak przedstawia się budowa komputera w telegraficznym skrócie. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, czym charakteryzują się wyżej wymienione elementy i jakie mają znaczenie dla działania całej jednostki.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Z czego składa się komputer — role poszczególnych podzespołów

Zaglądając do wnętrza komputera, można się przestraszyć na widok różnych podzespołów, wiązek i kabli. W rzeczywistości nie jest to aż tak skomplikowane urządzenie, jak się wydaje — przynajmniej pod względem budowy. Przejdźmy do konkretów i zobaczmy, czym wyróżniają się poszczególne części.

1. Płyta główna

Gigabyte B560M DS3H V2
Płyta główna Gigabyte B560M DS3H V2

Odpowiadając na pytanie, z czego składa się komputer, najlepiej zacząć od płyty głównej, którą można uznać za najważniejszą część komputera. Stanowi ona swego rodzaju „bazę”, do której podłączamy wszystkie pozostałe podzespoły. Jednym z najważniejszych elementów przy wyborze płyty głównej jest gniazdo procesora, od którego zależy czy będzie ona współpracować ze sprzętem firmy Intel, czy AMD.

Ponadto płyta główna posiada wiele różnych gniazd i złączy, służących do podłączania pamięci RAM, dysków, kart rozszerzeń i innych urządzeń peryferyjnych.

2. Procesor

Procesor Intel
Procesor Intel

Nazywany mózgiem komputera — często określany skrótem CPU — procesor jest urządzeniem, które odpowiada za koordynację pracy wszystkich podzespołów. Procesory różnią się od siebie w zakresie mocy obliczeniowej, liczby rdzeni czy wątków. O wydajności procesora decydują też takie parametry jak taktowanie czy pamięć podręczna.

Jak wspomnieliśmy powyżej, rynek procesorów podzielony jest pomiędzy dwiema firmami — Intel i AMD. Niezależnie jakiego producenta wybierzemy, najpierw należy sobie zadać pytanie, czy nasz komputer będzie służył wyłącznie do pracy biurowej, do grania, czy może do realizacji bardziej zaawansowanych projektów. Im większe będą nasze potrzeby, tym mocniejsze CPU będzie nam potrzebne. Dla osób pasjonujących się gamingiem polecamy zerknąć na nasze zestawienie omawiające procesory do gier.

3. Karta graficzna

EVGA NVIDIA GeForce RTX 3060 TI XC GAMING
Karta graficzna EVGA NVIDIA GeForce RTX 3060 TI XC GAMING

Karty graficzne określane są często skrótem GPU (od jednostki obliczeniowej znajdującej się w karcie). Jeśli nasz komputer będzie służył tylko do pracy biurowej, można wybrać np. procesor czy płytę główną, które będą mieć już wbudowaną, zintegrowaną kartę graficzną.

Karta graficzna to ten element komputera, który odpowiada za jakość obrazu. Oczywiście dobra karta będzie potrzebna do komfortowego grania, ale będzie też niezastąpiona przy realizacji różnych zaawansowanych projektów multimedialnych (np. montaż filmów).

4. Pamięć RAM

KINGSTON Fury Beast 32GB 5600MHz
Pamięć RAM KINGSTON Fury Beast 32GB 5600MHz

Opisując, z czego składa się komputer, nie można zapomnieć o pamięci podręcznej, czyli RAM-ie. Ma ona ogromne znaczenie dla wydajności całego urządzenia i jego gotowości do wykonywania skomplikowanych obliczeń.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Zadaniem pamięci RAM jest przechowywanie wszystkich tymczasowych informacji, dlatego im więcej mamy RAM-u, tym lepiej dla naszego komputera.

Pamięć podręczna podzielona jest na dwa typy:

  1. DDR3
  2. DDR4

Te drugie są nowszą technologią, mają nieco inną budowę i charakteryzują się niższym zużyciem energii. Ponadto pojedyncza kość DDR4 jest w stanie pomieścić więcej gigabajtów pamięci niż DDR3.

5. Dysk twardy

Crucial MX500
Dysk SSD Crucial MX500

Dysk twardy odpowiada za przechowywanie danych na komputerze — nie tylko gier, filmów czy zdjęć, ale też systemu operacyjnego i programów, które są niezbędne do działania naszego urządzenia.

Dyski dzielą się na dwa typy:

  1. HDD
  2. SSD

Dyski HDD zapisują dane na talerzach magnetycznych. Dzięki nim możemy zyskać pokaźną powierzchnię magazynowania za niewielkie pieniądze. Z kolei dyski SSD są bardziej zaawansowane, bo magazynują dane w kościach pamięci. Zapewniają lepsze tempo odczytu i zapisu danych, ale są też droższe.

6. System chłodzenia

SILENTIUMPC Sigma HP 120 Kit
Wentylatory SILENTIUMPC Sigma HP 120 Kit

Odpowiednia wentylacja ma duże znaczenie dla prawidłowego działania wszystkich podzespołów. Wentylatory obudowy mogą być dwa: wlotowy, który montuje się z przodu obudowy, oraz wylotowy z tyłu obudowy. Wspomniane wcześniej elementy, jak płyta główna czy karta graficzna, również posiadają swoje systemy chłodzenia.

7. Karta dźwiękowa

Karta dźwiekowa Sound Blaster Audigy FX
Karta dźwiękowa Sound Blaster Audigy FX

Tłumacząc, z czego składa się komputer, można także wspomnieć o karcie dźwiękowej. Od typu i jakości karty będzie zależała jakość przetwarzania dźwięku. Zakup zaawansowanej karty zewnętrznej nie jest absolutnie konieczny i możemy korzystać z karty już wbudowanej przez producenta. Jeśli jednak chcemy uzyskać najlepszą jakość dźwięku, niezbędne będzie podłączenie osobnej karty.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

8. Zasilacz

CORSAIR CV550 550W Bronze
Zasilacz CORSAIR CV550 550W Bronze

Zasilacz do komputera montowany jest na górze lub na dole obudowy. Odpowiada on za dostarczanie energii do poszczególnych podzespołów PC-ta. Jego zadaniem jest także zabezpieczanie sprzętu przed ewentualnymi awariami sieci elektrycznej.

9. Obudowa

SilentiumPC Signum SG1 TG Pure Black
Obudowa komputera SilentiumPC Signum SG1 TG Pure Black

Na koniec zostawiamy element, który rzuca się w oczy jako pierwszy, gdy mówimy o tym, z czego się składa komputer. Obudowa musi pomieścić w sobie wszystkie wyżej wymienione elementy. Jej wielkość dostosowujemy m.in. do rozmiarów płyty głównej, z uwzględnieniem ewentualnych urządzeń peryferyjnych, które możemy chcieć podłączyć do naszego urządzenia w przyszłości.

Ponadto obudowa stanowi ten element, dzięki któremu możemy wyróżnić nasz komputer, np. za sprawą ciekawego kształtu czy kolorów.

Z czego składa się komputer — podsumowanie

Na tym kończymy nasz artykuł, w którym przybliżyliśmy najważniejsze elementy komputera. Oczywiście trzeba pamiętać, że nasza jednostka potrzebuje do działania także urządzeń zewnętrznych — monitora, klawiatury gamingowej czy myszki dla graczy.

Przeczytaj też: Fotel gamingowy – najlepsze modele

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił zyskać podstawową wiedzę, a może nawet kogoś zainspiruje, by w przyszłości złożyć własną jednostkę.

O autorze
Michał Nowak
Autor

Miłośnik konsol od małego. Tyle razy przechodził Metal Gear Solid, że potrafi cytować dialogi z pamięci. W grach fabularnych często stawia scenariusz ponad gameplay. Bywa też, że sięga po filmowe adaptacje gier, choć rzadko na tym dobrze wychodzi. Kiedy brakuje mu czasu na dłuższe sesje z padem w ręku, kopie w wirtualną piłkę. Kiedy w ogóle nie gra, lubi o grach czytać i pisać.

Liczba wpisów: 36 (w redakcji od 18.07.2022)

TAGI:

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Mega promocja na 2025 ruszyła!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.