Komputery osobiste składają się z wielu części, od których zależy nie tylko wydajność, ale też stabilność pracy urządzenia. Zarówno procesor do gier, jak i dysk SSD, w których zakupie pomagaliśmy już wcześniej na łamach naszego portalu, mają znaczny wpływ na funkcjonowanie naszej jednostki. Każde z nich do pracy potrzebuje odpowiedniej ilości energii, dlatego też zasilacz do komputera jest jednym z najważniejszych elementów używanego przez nas sprzętu, a jego wybór powinniśmy starannie zaplanować i przemyśleć.
Spis treści
Właśnie z tego powodu postanowiliśmy wyselekcjonować 8 najlepszych zasilaczy w różnych cenach. Nasz ranking podzieliliśmy na cztery grupy, w zależności od mocy, jakie dane jednostki są w stanie zapewnić: do 400W, 500W, 600W i 700W – w każdej z tych kategorii znajdziemy po dwie propozycje, ułożone według ceny rosnąco. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem!
Na co zwracać uwagę wybierając zasilacz do komputera?
Podczas przeglądania dostępnych w sklepach modeli możemy natknąć się na kilka parametrów, które na pierwszy rzut oka brzmią dość skomplikowanie. Warto spędzić chwilę na ich przyswojenie, ponieważ pomoże nam to wybrać odpowiednią do naszych potrzeb jednostkę zasilającą. Rzućmy więc okiem na najważniejsze z nich i postarajmy się odpowiedzieć na pytanie, jaki zasilacz do komputera wybrać. Do najważniejszych elementów specyfikacji tych urządzeń zaliczamy:
- Moc maksymalna
- Standard
- Złącza
- Certyfikat
- Zabezpieczenia
- Typ okablowania
Zastanawiając się jak dobrać zasilacz do komputera stacjonarnego, należy najpierw dowiedzieć się, jakie zapotrzebowanie na moc wytwarzają obecne w naszej jednostce komponenty. Każdy z nich posiada mówiący o tym współczynnik TDP. Najłatwiej wykorzystać do tego dowolny dostępny na Internecie kalkulator mocy, który dość precyzyjnie potrafi obliczyć te wartości i zaproponować odpowiednią moc zasilacza.
Do otrzymanego wyniku należy doliczyć niewielki margines, ponieważ nie zaleca się kupna zasilacza, który pracowałby ciągle na 100% swojej mocy. Przykładowo, jeżeli kalkulator stwierdził, że komponenty naszego komputera potrzebują 500W do działania, najlepiej wybrać zasilacz do komputera 600W.
Moc maksymalna określa, ile energii zasilacz jest w stanie dostarczyć podzespołom. Parametr ten wyraża się w watach (W), a im wyższa jego wartość, tym większą moc może on zapewnić. Warto zwrócić uwagę na linię 12 V, ponieważ to właśnie ona odpowiada za dostarczenie energii do najważniejszych komponentów, takich jak procesor czy karta graficzna — niektóre zasilacze deklarują na przykład moc 500W, a linia 12 V może generować zaledwie 300W.
Standard zasilacza to, najprościej mówiąc, jego rozmiar. Wyróżniamy tutaj trzy podstawowe rodzaje:
- ATX — najpopularniejszy standard, stosowany w obudowach typu tower, a jego wymiary to najczęściej 150 mm × 140 mm × 86 mm; warto jednak pamiętać, że zasilacze tego standardu o wyższej mocy mają dłuższe obudowy, więc należy upewnić się, że zmieści się w naszej jednostce.
- SFX — standard ten zajmuje mniej miejsca niż zasilacze ATX, jednak mają one jednocześnie mniej mocy; ich wymiary to zwykle 63,5 mm × 120 mm × 100 mm.
- TFX — najmniejsze konstrukcje wykorzystywane w komputerach o niskiej wydajności i małych obudowach; ich wymiary to 65 mm × 85 mm × 175 mm.
Z racji uniwersalności oraz dominacji konstrukcji ATX na rynku, w naszym zestawieniu skupimy się właśnie na tym standardzie.
Kolejnym ważnym elementem specyfikacji są złącza — za ich pomocą łączymy zasilacz do komputera z pozostałymi komponentami. Należy zwrócić uwagę, czy model, który mamy zamiar kupić, wyposażony jest w zestaw złączy, który pozwoli dostarczyć energię do każdego z posiadanych przez nas podzespołów. Do najważniejszych złączy zaliczamy:
- ATX 8-pin 12 V — złącze zasilające procesor, możliwe również w konfiguracji 4+4 pin, ponieważ starsze jednostki nie wymagały aż takiej mocy do działania; dla uproszczenia nazywany jest złączem CPU.
- ATX 24-pin 12 V — złącze służące do zasilania płyty głównej; można również spotkać się z wersją 20+4 pin do zasilania starszych płyt.
- PCI-E 8-pin — złącze, za pomocą którego energia dostarczana jest do urządzeń podłączonych do portu PCI-Express, takich jak karta graficzna; istnieje również w wersji 6+2 pin, ponieważ niektóre urządzenia nie potrzebują aż takiej ilości energii do pracy.
- SATA — typ złącza służący przede wszystkim do zasilania magazynów pamięci.
Oprócz powyższych złączy możemy natknąć się też na porty typu MOLEX oraz FDD. Są to jednak rozwiązania przestarzałe, służące do podłączania starych dysków i napędów dyskietek, a producenci czasami implementują ich wsparcie w celu obsługi takich urządzeń. Zostały one wyparte przez złącze SATA.
Zasilacz do komputera powinien posiadać odpowiedni certyfikat potwierdzający jego sprawność. Parametr ten pozwala na określenie, jaką ilość mocy zasilacz musi pobrać z sieci elektrycznej, aby wytworzyć dany poziom energii wymagany przez komputer. Posłużymy się tutaj przykładem zasilacza o mocy 500W. Jeżeli pracuje on na 100% swojej mocy i musi dostarczyć te 500W do komputera i pobiera z sieci 625W, należy podzielić te obie wartości. Dzieląc 500 przez 625, otrzymujemy wynik 0,8, co oznacza, że jednostka posiada 80% sprawności przy obciążeniu 100%. Dla porównania zasilacz o sprawności 90% do wytworzenia 500W energii potrzebuje jedynie 550W pobranych z gniazdka.
Certyfikaty dzielimy na kilka rodzajów, a każdy kolejny zapewnia coraz wyższy poziom sprawności:
Obciążenie | Zasilacz bez certyfikatu | 80 PLUS | 80 PLUS Bronze | 80 PLUS Silver | 80 PLUS Gold | 80 PLUS Platinum | 80 PLUS Titanium |
---|---|---|---|---|---|---|---|
20% | Sprawność <80% | Sprawność 80% | Sprawność 82% | Sprawność 85% | Sprawność 87% | Sprawność 90% | Sprawność 92% |
50% | Sprawność <80% | Sprawność 80% | Sprawność 85% | Sprawność 88% | Sprawność 90% | Sprawność 92% | Sprawność 94% |
100% | Sprawność <80% | Sprawność 80% | Sprawność 82% | Sprawność 85% | Sprawność 87% | Sprawność 89% | Sprawność 90% |
Zdecydowanie odradzamy zakupu zasilacza bez certyfikatu sprawności — są to tzw. zasilacze z „czarnej listy”, które nie są sprzętem godnym zaufania, a ponadto często mają o wiele mniejszą moc na linii 12 V.
Zabezpieczenia, jak sugeruje nazwa, to technologie zastosowane przez producenta w celu ograniczenia awarii sprzętu i zapewnienia stabilnej i bezpiecznej pracy układu. Do najważniejszych zabezpieczeń zaliczamy:
- OCP (ang. Over Current Protection) — zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem.
- OPP (ang. Over Power Protection) — zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe.
- OTP (ang. Over Temperature Protection) — zabezpieczenie termiczne.
- OVP (ang. Over Voltage Protection) — zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.
- SCP (ang. Short Circuit Protection) — zabezpieczenie przeciwzwarciowe.
- UVP (ang. Under Voltage Protection) — zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem.
Typ okablowania mówi nam, w jaki sposób możemy podpiąć przewody do jednostki. Wyróżniamy trzy rodzaje okablowania:
- Niemodularne — wszystkie przewody są na stałe przymocowane do zasilacza i nie mamy możliwości wypięcia niepotrzebnych złączy.
- Półmodularne — typ okablowania polegający na tym, że do zasilacza na stałe wpięte są przewody do zasilania płyty głównej i procesora, a my mamy możliwość wyboru, jakich innych przewodów chcemy użyć.
- Modularne — w przypadku tego typu mamy pełną dowolność w kwestii tego, jakie przewody są podpięte do zasilacza.
Skoro wszystkie najważniejsze kwestie mamy już omówione, przejdźmy do rzeczonego zestawienia. Na pierwszy ogień omawiamy najlepsze zasilacze o mocy do 400W.
Zasilacz do komputera — najlepsze modele o mocy do 400W
Nasze zestawienie zasilaczy otwierają modele dysponujące mocą do 400W. Poniższe propozycje przeznaczone są do jednostek o podstawowej wydajności, których komponenty nie wymagają dużej ilości mocy. Zależnie od naszego budżetu, do dyspozycji mamy wiele rodzajów zasilaczy, jednak znajdziemy tu przede wszystkim te z okablowaniem niemodularnym oraz sprawności oznaczonej certyfikatem co najmniej 80 PLUS.
1. SilentiumPC Elementum E2 350W
- Moc maksymalna: 350W
- Standard: ATX
- Złącza: CPU 4+4 pin – 1 szt., PCI-E 6+2 pin – 1 szt., MOLEX 4-pin – 2 szt., SATA – 4 szt., ATX 24-pin – 1 szt.
- Certyfikat: 80 PLUS
- Zabezpieczenia: OPP, OVP, SCP, SIP, UVP
- Typ okablowania: niemodularne
- Średnica wentylatora: 120 mm
- Gwarancja: 3 lata
- Cena: ~ 150 zł
SilentiumPC Elementum E2 350W to bardzo przyzwoity podstawowy zasilacz przeznaczony do niewymagającego sprzętu. Sprawność tej jednostki została określona za pomocą certyfikatu 80 PLUS, co pozwoli na wydajne zasilenie podstawowego zestawu komputerowego. W tej cenie nie należy oczekiwać modularnego okablowania — sprzęt wyposażono w podstawowe złącza zasilające, których nie mamy możliwości wypiąć w razie potrzeby.
Producent zastosował tu wszystkie niezbędne zabezpieczenia, dzięki którym nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo komponentów w razie awarii. Jedynym minusem, jakiego można doszukać się w zasilaczu z tej półki cenowej, jest dość krótki okres gwarancji oraz przeciętna stylistyka okablowania — mamy tu do czynienia z różnokolorowymi przewodami, które mogą nie spodobać się osobom ceniącym sobie estetykę.
Na plus
- Zadowalająca sprawność zasilacza
- Podstawowy zestaw złączy
- Niezbędne zabezpieczenia
Na minus
- Stylistyka okablowania
- Krótki okres gwarancji
Kup SilentiumPC Elementum E2 350W
- Sprawdź aktualne ceny SilentiumPC Elementum E2 350W na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Elementum E2 350W w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Elementum E2 350W w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Elementum E2 350W w Avans
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Elementum E2 350W w OleOle
2. be quiet! System Power 9 400W CM
- Moc maksymalna: 400W
- Standard: ATX
- Złącza: CPU 4+4 pin – 1 szt., PCI-E 6+2 pin – 2 szt., MOLEX 4-pin – 2 szt., SATA – 5 szt., ATX 20+4 pin – 1 szt.
- Certyfikat: 80 PLUS Bronze
- Zabezpieczenia: OCP, OPP, OTP, OVP, SCP, UVP
- Typ okablowania: półmodularne
- Średnica wentylatora: 120 mm
- Gwarancja: 3 lata
- Cena: ~ 250 zł
Zasilacz do komputera be quiet! System Power 9 400W CM to dobra propozycja dla osób, które mimo niewielkiej mocy swojego zestawu komputerowego chcą zakupić jednostkę o nieco wyższej jakości. W przypadku tego modelu otrzymujemy możliwość niewielkiej manipulacji okablowaniem, co pozwoli zmniejszyć liczbę obecnych w obudowie przewodów.
Producent zapewnia sprawność zasilacza popartą certyfikatem 80 PLUS Bronze oraz zaimplementował wiele zabezpieczeń czuwających nad stabilną pracą podzespołów. Drobnym minusem tego modelu jest dość krótka gwarancja — wynosi ona tylko 3 lata.
Na plus
- Dobra sprawność zasilacza
- Standardowy zestaw złączy
- Niezbędne zabezpieczenia
- Częściowo modularne okablowanie
Na minus
- Krótki okres gwarancji
Kup be quiet! System Power 9 400W
- Sprawdź aktualne ceny be quiet! System Power 9 400W na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę be quiet! System Power 9 400W w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę be quiet! System Power 9 400W w Electro
- Sprawdź aktualną cenę be quiet! System Power 9 400W w Avans
- Sprawdź aktualną cenę be quiet! System Power 9 400W w Alsen
Zasilacz do komputera — najlepsze modele o mocy do 500W
W tej kategorii znajdziemy zasilacze, których 500W mocy zapewni sprawne działanie komponentów w komputerach osobistych o nieco większym zapotrzebowaniu na energię, niż produkty z poprzedniej kategorii. Polecane przez nas modele posiadają okablowanie półmodularne oraz sprawność co najmniej na poziomie certyfikatu 80 PLUS Bronze.
1. SilentiumPC Vero L3 500W
- Moc maksymalna: 500W
- Standard: ATX
- Złącza: CPU 4+4 pin – 1 szt., PCI-E 6+2 pin – 2 szt., MOLEX 4-pin – 2 szt., SATA – 7 szt., ATX 12 V 24-pin – 1 szt.
- Certyfikat: 80 PLUS Bronze
- Zabezpieczenia: OPP, OVP, SCP, SIP, UVP
- Typ okablowania: niemodularne
- Średnica wentylatora: 120 mm
- Gwarancja: 3 lata
- Cena: ~ 220 zł
SilentiumPC Vero L3 500W to budżetowa propozycja dla osób, których zestaw komputerowy nie potrzebuje dużej ilości energii. Jednostka wyposażona została w standardowy zestaw niemodularnych złączy, ma sprawność na poziomie certyfikatu 80 PLUS Bronze i zabezpieczenia niezbędne do stabilnej pracy każdego z podzespołów. Jedynym minusem, jakiego można się doszukać w tej jednostce, jest brak modularnego okablowania nawet w niewielkim zakresie. Okres gwarancji (3 lata) też mógłby być nieco dłuższy.
Na plus
- Dobra sprawność zasilacza
- Standardowy zestawy złączy
- Niezbędne zabezpieczenia
Na minus
- Brak modularnego okablowania
- Krótki okres gwarancji
Kup SilentiumPC Vero L3 500W
- Sprawdź aktualne ceny SilentiumPC Vero L3 500W na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Vero L3 500W w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Vero L3 500W w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Vero L3 500W w Avans
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Vero L3 500W w OleOle
2. be quiet! Pure Power 11 CM 500W
- Moc maksymalna: 500W
- Standard: ATX
- Złącza: CPU 4+4 pin – 1 szt., PCI-E 6+2 pin – 2 szt., MOLEX 4-pin – 3 szt., SATA – 6 szt., ATX 12 V 20+4 pin – 1 szt., FDD – 1 szt.
- Certyfikat: 80 PLUS Gold
- Zabezpieczenia: OCP, OPP, OTP, OVP, SCP, UVP
- Typ okablowania: półmodularne
- Średnica wentylatora: 120 mm
- Gwarancja: 5 lat
- Cena: ~ 350 zł
Zasilacz be quiet! Pure Power 11 CM 500W to model, który przypadnie do gustu osobom szukającym dobrej i sprawdzonej konstrukcji półmodularnej do zasilenia swojego PC-ta. Jednostka wyposażona jest w standardowe złącza oraz dużą ilość zabezpieczeń, dzięki którym nasz sprzęt otrzyma odpowiednią ilość stabilnej energii. W tym przypadku sprawność zapewnia certyfikat 80 PLUS Gold. Największymi zaletami są częściowo modularne okablowanie oraz bardzo dobra jakość wbudowanego wentylatora, który zapewnia wydajne i ciche chłodzenie. Taki zasilacz do komputera 500W to zdecydowanie przyzwoita propozycja.
Na plus
- Bardzo dobra sprawność zasilacza
- Standardowy zestawy złączy
- Duża ilość zabezpieczeń
- Zadowalający okres gwarancji
- Częściowo modularne okablowanie
- Cicha praca wentylatora
Na minus
- Niektóre kable krótkiej długości — w przypadku bardzo dużej obudowy, przedłużacze mogą być potrzebne
Kup be quiet! Pure Power 11 CM 500W
- Sprawdź aktualne ceny be quiet! Pure Power 11 CM 500W na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę be quiet! Pure Power 11 CM 500W w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę be quiet! Pure Power 11 CM 500W w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę be quiet! Pure Power 11 CM 500W w Avans
- Sprawdź aktualną cenę be quiet! Pure Power 11 CM 500W w OleOle
Zasilacz do komputera — najlepsze modele o mocy do 600W
Do PC-tów ze średniej półki cenowej często idealny może okazać się zasilacz do komputera 600W. Taka moc w połączeniu z co najmniej półmodularnym okablowaniem oraz certyfikatem na poziomie 80 PLUS Bronze i powyżej zapewnia stabilną, a do tego bezpieczną pracę posiadanego przez nas sprzętu.
1. Thermaltake Smart BM1 600W
- Moc maksymalna: 600W
- Standard: ATX
- Złącza: CPU 4+4 pin – 1 szt., PCI-E 6+2 pin – 2 szt., MOLEX 4-pin – 4 szt., SATA – 6 szt., ATX 20+4 pin – 1 szt., FDD – 1 szt.
- Certyfikat: 80 PLUS Bronze
- Zabezpieczenia: brak danych
- Typ okablowania: półmodularne
- Średnica wentylatora: 140 mm
- Gwarancja: 5 lat
- Cena: ~ 300 zł
Pierwszy polecany przez nas zasilacz w tej kategorii to Thermaltake Smart BM1 600W. Jest to konstrukcja wyposażona w półmodularne okablowanie z podstawowym zestawem złączy i duży wentylator zapewniający wydajne chłodzenie komponentów całej jednostki. Choć producent nie chwali się zastosowanymi zabezpieczeniami, model znany jest wśród użytkowników jako sprawdzona i godna zaufania konstrukcja, co popiera wiele opinii i wykonanych testów.
Jednocześnie model Smart BM1 posiada zadowalający okres gwarancji, a do tego można go kupić w dobrej cenie — dzięki tym cechom jest to dobry zasilacz do komputera 600W za niewielką sumę pieniędzy.
Na plus
- Dobra sprawność zasilacza
- Standardowy zestaw złączy
- Zadowalający okres gwarancji
- Duży i cichy wentylator
- Częściowo modularne okablowanie
Na minus
- Brak dokładnej listy zabezpieczeń zasilacza
Kup Thermaltake Smart BM1 600W
- Sprawdź aktualne ceny Thermaltake Smart BM1 600W na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Thermaltake Smart BM1 600W w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę Thermaltake Smart BM1 600W w Alsen
- Sprawdź aktualną cenę Thermaltake Smart BM1 600W w OleOle
2. Corsair RM550x 550W
- Moc maksymalna: 550W
- Standard: ATX
- Złącza: CPU 4+4 pin – 1 szt., PCI-E 6+2 pin – 2 szt., MOLEX 4-pin – 4 szt., SATA – 7 szt., ATX 20+4 pin – 1 szt.
- Certyfikat: 80 PLUS Gold
- Zabezpieczenia: OPP, OTP, OVP, SCP, UVP
- Typ okablowania: modularne
- Średnica wentylatora: 135 mm
- Gwarancja: 10 lat
- Cena: ~ 500 zł
Corsair RM550x 550W to zasilacz skierowany dla osób, które szukają niezawodnej jednostki wysokiej jakości do swojego zestawu komputerowego. Obdarzony aż 10-letnią gwarancją producenta sprzęt ma sprawność na poziomie certyfikatu 80 PLUS Gold oraz w pełni modularne okablowanie z zadowalającą liczbą złączy możliwych do podłączenia.
Producent zastosował tutaj większy niż standardowy rozmiar wentylatora, który cicho i wydajnie chłodzi zasilacz nawet pod dużym obciążeniem. Jedyną wadą opisywanego modelu jest dość sztywne okablowanie — wynika to jednak z faktu, że do jego wykonania zastosowano wytrzymałe materiały wysokiej jakości.
Na plus
- Bardzo dobra sprawność zasilacza
- Zadowalający zestaw złączy
- Niezbędne zabezpieczenia
- Bardzo długi okres gwarancji
- Duży i cichy wentylator
- Modularne okablowanie
Na minus
- Sztywne okablowanie
Kup Corsair RM550x 550W
- Sprawdź aktualne ceny Corsair RM550x 550W na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Corsair RM550x 550W w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Corsair RM550x 550W w Electro
- Sprawdź aktualną cenę Corsair RM550x 550W w Avans
Zasilacz do komputera — najlepsze modele o mocy do 700W
Przyszedł czas na omówienie propozycji dysponujących mocą do 700W. Takie jednostki stworzone zostały do zasilania sprzętu z nieco wyższej półki, który wymaga dużej ilości energii. Standardem staje się tu co najmniej półmodularne okablowanie, a do dyspozycji mamy więcej złączy, niż w przypadku tańszych odpowiedników o mniejszej mocy.
1. SilentiumPC Vero M3 700W
- Moc maksymalna: 700W
- Standard: ATX
- Złącza: CPU 4+4 pin – 2 szt., PCI-E 6+2 pin – 3 szt., MOLEX 4-pin – 2 szt., SATA – 7 szt., ATX 12 V 24-pin – 1 szt.
- Certyfikat: 80 PLUS Bronze
- Zabezpieczenia: OPP, OVP, SCP, SIP, UVP
- Typ okablowania: półmodularne
- Średnica wentylatora: 120 mm
- Gwarancja: 3 lata
- Cena: ~ 300 zł
SilentiumPC Vero M3 700W to sprawdzona propozycja do zestawu komputerowego o nieco wyższym zapotrzebowaniu na energię. Model ten wyposażony jest w półmodularne okablowanie oraz podstawową liczbę złączy możliwych do podłączenia, a jego sprawność poparta certyfikatem 80 PLUS Bronze wraz z zabezpieczeniami zastosowanymi przez producenta zapewni stabilną dostawę energii naszemu komputerowi.
Choć Vero M3 chronią zaledwie 3 lata gwarancji, jest to jednostka charakteryzująca się dość niskim stopniem awaryjności. Do wartych wspomnienia minusów tej konstrukcji należy przede wszystkim dość głośna praca wentylatora przy większym obciążeniu — może to przeszkadzać osobom, które cenią sobie kulturę pracy posiadanych przez nich komponentów. Mimo tego jest to godny polecenia zasilacz do komputera za niewielkie pieniądze.
Na plus
- Dobra sprawność zasilacza
- Standardowy zestaw złączy
- Niezbędne zabezpieczenia
- Częściowo modularne okablowanie
Na minus
- Dość głośna praca wentylatora
- Krótki okres gwarancji
Kup SilentiumPC Vero M3 700W
- Sprawdź aktualne ceny SilentiumPC Vero M3 700W na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Vero M3 700W w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Vero M3 700W w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Vero M3 700W w Avans
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Vero M3 700W w OleOle
2. SilentiumPC Supremo FM2 650W
- Moc maksymalna: 650W
- Standard: ATX
- Złącza: CPU 4+4 pin – 1 szt., PCI-E 6+2 pin – 4 szt., MOLEX 4-pin – 3 szt., SATA – 7 szt., ATX 12 V 24-pin – 1 szt.
- Certyfikat: 80 PLUS Gold
- Zabezpieczenia: OPP, OVP, SCP, SIP, UVP
- Typ okablowania: modularne
- Średnica wentylatora: 120 mm
- Gwarancja: 5 lat
- Cena: ~ 400 zł
Jeżeli szukamy jednostki z większą liczbą zabezpieczeń i rozwiązań, SilentiumPC Supremo FM2 650W jest strzałem w dziesiątkę. Kolejny polecany przez nas model polskiego producenta posiada sprawność na poziomie certyfikatu 80 PLUS Gold, a jego okablowanie jest w pełni modularne, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego zamieszania w trakcie aranżacji przewodów w obudowie komputera.
Zastosowano tutaj standardowy zestaw zabezpieczeń, a sprzęt dodatkowo chroni 5 lat gwarancji producenta. Trzeba jednak wspomnieć, że wielu użytkowników Supremo FM2 wspomina o lekkim poruszaniu się złączy wpinanych do zasilacza, choć nie ma to większego wpływu na pracę urządzenia, jeżeli zamontowano je w sposób prawidłowy.
Na plus
- Bardzo dobra sprawność zasilacza
- Standardowy zestaw złączy
- Niezbędne zabezpieczenia
- Zadowalający okres gwarancji
- W pełni modularne okablowanie
Na minus
- Złącza wpinane po stronie zasilacza mają tendencję do delikatnego „luzowania się” — nie ma to jednak wpływu na pracę jednostki
Kup SilentiumPC Supremo FM2 650W
- Sprawdź aktualne ceny SilentiumPC Supremo FM2 650W na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Supremo FM2 650W w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Supremo FM2 650W w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Supremo FM2 650W w Avans
- Sprawdź aktualną cenę SilentiumPC Supremo FM2 650W w OleOle
Najlepsze zasilacze do komputera. Podsumowanie
To już koniec naszego zestawienia najlepszych zasilaczy. Spośród wielu opcji dostępnych na rynku zebraliśmy tu 8 jednostek, które powinny w stu procentach zadowolić swoich przyszłych posiadaczy, zapewniając stabilną pracę całego zestawu komputerowego. Na naszej liście uwzględniliśmy zarówno propozycje przeznaczone do jednostek o podstawowej wydajności, jak i układy, które z łatwością poradzą sobie z bardziej prądożernym sprzętem. Mamy ogromną nadzieję, że nasz ranking okaże się pomocny dla osób, które zastanawiają się, jaki zasilacz do komputera stacjonarnego kupić.
Przeczytaj też: Z czego składa się komputer?
A jaka jednostka zasila Waszego obecnego PC-ta? Czy podzespoły w nim zawarte wymagają dużej ilości energii, czy raczej korzystacie z modelu o mniejszej mocy? Czekamy na Wasze komentarze poniżej!
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.