Generatory głosu oparte o AI oburzają aktora z Deus Ex. „To nie powinno istnieć”

Deus Ex

Szybki rozwój sztucznej inteligencji i zastosowania jej w grach w ostatnim czasie staje się coraz bardziej nośnym tematem, zwłaszcza wśród producentów i wydawców. Widzą oni w tym pewną szansę na redukcję kosztów, ale też możliwości tworzenia projektów, które do tej pory nie były możliwe ze względu na ograniczone moce przerobowe.

Jest jeszcze druga strona medalu, którą stanowią ludzie obawiający się, lub wręcz nieakceptujący takich rozwiązań. Jednym z nich okazał się aktor użyczający głosu Adamowi Jensenowi w serii Deus Ex.

Aktor głosowy znany z serii Deus Ex twierdzi, że wykorzystanie SI to kradzież

Elias Toufexis, który znany może być graczom z roli właśnie Adama Jensena w serii Deus Ex, zamieścił na Twitterze/X wpis, w którym dość krytycznie odnosi się do tematu generowania głosów przez AI. Aktor, komentując modyfikację dodającą do Cyberpunka 2077 jego głos (w tym niewypowiedziane przez niego kwestie), stwierdził, że jest to po prostu kradzież.

Idąc dalej, pokusił się nawet o wygłoszenie tezy, wedle której cała sztuczna inteligencja to po prostu kradzież, a ona sama, tworząc coś, kradnie dorobek ludzi. Uważa on, że takie coś nie powinno w ogóle istnieć, a jeśli ktoś chce wykorzystywać jego głos, to powinien mu za to zapłacić.

  1. To nie powinno istnieć. Chcesz mojego głosu w grze? Zapłać
  2. Ludzie powszechnie tworzą mody z Adamem Jensenem, co pokazuje, jak bardzo rozpoznawalna jest to postać. Nadal jednak nie mamy nowego Deus Ex. To szaleństwo.
Elias Toufexis

Część ludzi komentująca wpis aktora się z nim zgadza, jednak znaleźli się też tacy, którzy nie widzą w generatorach głosu opartych na AI niczego złego. Twierdzą oni, że wykorzystanie tego w modach dodaje im profesjonalizmu, ale nadal wymaga od moderów sporych nakładów czasu.

Przeczytaj też: Gry podobne do Uncharted

Jak więc widać, sprawa faktycznie jest poważna i wielu aktorów coraz głośniej mówi o zagrożeniach, które może nieść ze sobą ekspansja SI w branżę gier. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Dajcie znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.