Najlepsze gry podobne do Uncharted. TOP 5 tytułów dla fanów przygód Nathana Drake’a i spółki

Najlepsze gry podobne do Uncharted

Wiele osób pokochało przygody charyzmatycznego Nathana Drake’a za dreszcz emocji towarzyszący odkrywaniu tajemnic. Wspinający się niczym rodowity akrobata protagonista jest bohaterem kilku gier, które niestety kiedyś się kończą. Co zrobić, gdy tęsknimy za podobnymi wrażeniami?

Zebraliśmy najlepsze gry podobne do Uncharted na PC i konsole, które pozwolą nam znów poczuć zew przygody w iście filmowym, pełnym akcji stylu. Zapraszamy do lektury!

Najlepsze gry podobne do Uncharted

Pierwsza gra z serii Uncharted, nosząca podtytuł Fortuna Drake’a, ukazała się w 2007 roku i niemal natychmiast została okrzyknięta jedną z flagowych produkcji na PlayStation 3. Wydane dwa lata później Uncharted 2: Pośród złodziei jeszcze bardziej udoskonaliło rozgrywkę, dzięki czemu oferowało prawdziwie filmową zabawę (którą równie dobrze przeżywało się, siedząc z kontrolerem na kanapie, jak i obserwując ją w roli widza).

Kolejne odsłony zbierały nie tylko wiele nagród, ale przede wszystkim uznanie wśród graczy. W 2022 roku z tytułową serią po raz pierwszy mieli okazję zapoznać się gracze pecetowi, jako że na „blaszaki” trafiło Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo Złodziei zawierające Uncharted 4: Kres złodzieja oraz spin off Uncharted: Zaginione dziedzictwo.

Niemniej, fajne gry podobne do Uncharted były obecne na rynku jeszcze przed premierą Fortuny Drake’a, a kolejne z pewnością pojawiać się będą również w przyszłości. Fenomenalna kampania przypominająca filmy akcji (ale niepozbawiona ciekawych postaci), niesamowite poziomy oraz widowiskowe walki — to wszystko charakteryzuje produkcje kojarzące się z dziełem Naughty Dog. Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem przedstawiającym najlepsze z nich!

1. Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider
Shadow of the Tomb Raider

Czym byłaby lista prezentująca najlepsze gry podobne do Uncharted na PC i konsole, gdyby nie było na niej produkcji o przygodach Lary Croft. Choć z historycznego punktu widzenia przygody Nathana Drake’a można uznać za produkcje inspirowane serią Tomb Raider, to jednak nowsze odsłony traktujące o znanej Pani Archeolog czerpią pełnymi garściami z serii wymyślonej przez Naughty Dog, a nie na odwrót.

Omawiana gra jest zwieńczeniem trylogii o korzeniach Lary i przedstawia moment, w którym staje się ona tytułową odkrywczynią grobowców. Osadzona w dżungli akcja Shadow of the Tomb Raider zmusza nas do wcielenia się w rolę działającego z ukrycia drapieżnika, jako że w bezpośrednim starciu z przeważającymi siłami wroga nasze szanse na zwycięstwo są bliskie zeru.

Aby przemieszczać się po tak nieprzyjaznym środowisku, Lara musi wspiąć się na wyżyny swoich możliwości i przezwyciężyć swój strach. W trakcie przygody trafimy nawet do nieznanego współczesnej cywilizacji miasta, skrywającego zapomniane przed wiekami tajemnice. Dla osób, które z chęcią zagrałyby w fajne gry podobne do Uncharted, Shadow of the Tomb Raider może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Zwiastun Shadow of the Tomb Raider
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 7,4/10

Kup Shadow of the Tomb Raider

2. The Last of Us Part II

The Last of Us Part II
The Last of Us Part II

The Last of Us Part II można zaliczyć do grona najlepszych produkcji dostępnych na konsole na PS4 i PS5, aczkolwiek jeśli interesują nas fajne gry podobne do Uncharted, z pewnością o tym tytule już słyszeliśmy. Jest to bowiem kolejne dzieło studia Naughty Dog, odpowiedzialnego za stworzenie sagi o Nathanie Drake’u.

Tym razem jednak nie wcielamy się w zadziornego odkrywcę, a w Ellie — młodą dziewczynę, zmuszoną do walki o przetrwanie w świecie opanowanym przez tajemniczego grzyba przejmującego kontrolę nad ludźmi. Nie jest jednak osamotniona, jako że towarzyszy jej Joel, czyli protagonista poprzedniej odsłony serii.

Pomimo większego nacisku położonego na narrację i zdecydowanie mniej sekwencji wspinaczkowych, rozgrywka w omawianej produkcji Naughty Dog łudząco przypomina tę znaną z najnowszych części Uncharted. W szczególności tyczy się to strzelanin oraz skradania, a w świecie po apokalipsie są one na porządku dzielnym.

Jeżeli przygody Ellie oraz Joela są już jednak za nami, nic nie stoi na przeszkodzie, by trochę zmienić kierunek poszukiwań i sięgnąć po inne gry podobne do The Last Us. Zapewniają one równie angażującą rozgrywkę, a jednocześnie mogą także zadowolić fanów łowcy skarbów z serii Uncharted.

Zwiastun The Last of Us Part II
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 5,8/10

Kup The Last of Us Part II

3. Assassin’s Creed Origins

Assassin's Creed Origins
Assassin’s Creed Origins

Odsłona serii Assassin’s Creed, która wywróciła do góry nogami jej założenia. W Origins wcielamy się w postać Bayeka i poznajemy historię zakonu Ukrytych — prekursorów tytułowych asasynów.

Akcja produkcji rozgrywa się w Egipcie za czasów panowania Ptolemeuszy. W trakcie zabawy przyjdzie nam poznać z bliska wiele postaci znanych z kart historii, wliczając w to samego Juliusza Cezara czy Kleopatrę.

Mimo że Assassin’s Creed Origins przybliżyło serię do gatunku RPG, nie zabrakło miejsca dla charakterystycznych zabójstw z wykorzystaniem ukrytego ostrza. Bayekowi towarzyszy także wierny orzeł Senu, który pomaga w przeprowadzaniu zwiadu oraz rozprasza uwagę oponentów. Dla osób, które sądzą, że fajne gry podobne do Uncharted powinny skupiać się na odkrywaniu tajemnic i przemierzaniu opuszczonych grobowców — pozycja obowiązkowa.

Zwiastun Assassin’s Creed Origins
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 7,3/10

Kup Assassin’s Creed Origins

4. Prince of Persia: Dwa trony

Prince of Persia: Dwa trony
Prince of Persia: Dwa trony

Dwa trony to zwieńczenie kolejnej historii o Księciu Persji, zapoczątkowanej przez wydane w 2003 roku Piaski Czasu. Produkcja znacznie brutalniejsza i mroczniejsza od swojego prekursora oferuje liniową, acz widowiskową kampanię, w trakcie której trafiamy do Babilonu — zrujnowanej przez wojnę ojczyzny tytułowego Księcia.

Oprócz charakterystycznego biegania po ścianach i licznych akrobacji wykonywanych w trakcie przemieszczania się po wielopoziomowych planszach w omawianym tytule zaimplementowano także złożony, dość brutalny system walki. Ten mimo upływu czasu nadal potrafi dostarczyć mnóstwo frajdy, tak samo zresztą, jak zręcznościowy charakter produkcji.

Jeśli interesują nas podobne gry do Uncharted na PC lub starsze konsole i nie odstrasza nas wiek rzeczonej produkcji, Prince of Persia: Dwa trony z pewnością zasługuje na uwagę.

Zwiastun Prince of Persia: Dwa trony
 • Rok wydania: 2005
 • Dostępne na: PC, PS2, PS3, PSP, Xbox, GameCube, Nintendo Wii
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,9/10

Kup Prince of Persia: Dwa trony

5. InFamous: Second Son

InFamous: Second Son
InFamous: Second Son

InFamous: Second Son to prawdziwa gratka dla fanów niestandardowych superbohaterów. Delsin Rowe, w którego przyjdzie nam się wcielić, nie jest sztampowym „Super Manem” — przygodę rozpoczyna z mocą kontrolowania dymu, a w trakcie zabawy do repertuaru swoich nadprzyrodzonych zdolności dodaje także umiejętności związane z neonami, wideo oraz… betonem.

Akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, a naszym zadaniem jest rzucenie wyzwania DOSZ — organizacji stojącej za represjonowaniem posiadaczy wszelkiej maści mocy. Cechą charakterystyczną produkcji z serii InFamous jest oddanie w nasze ręce możliwości podejmowania decyzji w kluczowych momentach.

Mimo że jest to wybór pomiędzy klasycznie rozumianym dobrem i złem, pozwala nam poznać tę samą historię z różnych perspektyw, a Second Son należy oddać, że mało które gry podobne do Uncharted na PS4 i PS5 są w stanie dostarczyć takich pokładów frajdy.

Zwiastun InFamous: Second Son
 • Rok wydania: 2014
 • Dostępne na: PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8/10

Kup InFamous: Second Son

Najlepsze gry podobne do Uncharted – podsumowanie

Tym akcentem kończymy naszą listę przedstawiająca najlepsze gry podobne do Uncharted na Xbox One i Xbox Series X|S, konsole Sony oraz PC. Część z zaprezentowanych tytułów jest w stanie dostarczyć długich godzin zabawy w otwartym świecie, inne z kolei oferują liniową, acz trzymającą tempo rozgrywkę dla jednego gracza. Łączy je za to jedno — filmowość, która charakteryzuje produkcje traktujące o przygodach Drake’a i jego przyjaciół.

Przeczytaj też: Najlepsze gry podobne do The Forest

A czy Wy mieliście okazję zaznajomić się z tytułami z serii Uncharted? Jeśli tak, to od której części rozpoczęła się Wasza przygoda z Nathanem? A może jeszcze nie poznaliście bliżej gier sygnowanych logiem tej legendarnej już marki? Dajcie znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.