Amerykańska senatorka oskarża Sony o monopol w Japonii. Kobieta jest powiązana finansowo z Microsoftem

Batalia o przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft trwa w najlepsze, w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji na temat działań podejmowanych przez poszczególne urzędy zajmujące się kontrolą rynku. Podczas jednego z ostatnich posiedzeń amerykańskiej komisji finansów padło dość niezwykłe oskarżenie. Jedna z senatorek zarzuciła Sony stworzenie monopolu na japońskim rynku gier.

Amerykańska senator twierdzi, że „Sony kontroluje 98% japońskiego rynku gier wysokiej klasy”

Maria Cantwell
Maria Cantwell (fot. Nate Gowdy)

Maria Cantwell pochodząca z Partii Demokratycznej, senatorka stanu Waszyngton stwierdziła, że działania Sony na Japońskim rynku były antykonkurencyjne i sprawiły, że korporacja stała się monopolistą w dziedzinie „high-endowego rynku gier”.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Powiedziano mi, że Sony kontroluje monopol 98% rynku gier high-end, a rząd Japonii pozwolił Sony zaangażować się w rażące zachowania antykonkurencyjne poprzez umowy na wyłączność i płatności dla wydawców gier, tworzących gry, które są jednymi z najbardziej popularnych w Japonii.

Maria Cantwell

Według wskazań serwisu Kotaku senatorka, mówiąc o „kontroli 98% rynku” stosuje listę gier wskazaną przez FTC w ubiegłym roku, która wyklucza produkcje wydane na PC, Nintendo oraz tytuły mobilne. W tym zestawieniu faktycznie dysproporcja pomiędzy PlayStation a Xboxem jest ogromna właśnie na korzyść sprzętu od Sony.

Niektórzy co bardziej uważni gracze zwrócili uwagę na fakt, iż Cantwell w przeszłości była ściśle powiązana z Microsoftem, a korporacja z Redmond sponsorowała jej kampanie wyborcze. Według serwisu Open Secrets producent Xboxów w latach 1992 – 2022 przekazał na rzecz senatorki kwotę 526 tysięcy dolarów, stając się tym samym największym podmiotem wspierającym jej polityczne działania.

Przeczytaj też: Tani PS Plus

Ciężko na ten moment jednoznacznie stwierdzić, czy zarzuty stawiane przez senatorkę w amerykańskim Kongresie wpłyną na działania i decyzję FTC. Trzeba jednak zauważyć, że kwestia przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft i związane z tym działania Sony przyciągają zainteresowanie coraz bardziej wpływowych osób.

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
MEGA ZNIŻKA DLA OBECNYCH SUBSKRYBENTÓW!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.