Japońscy gracze nie chcą premiery Assassin’s Creed Shadows! Wszystko za sprawą czarnoskórego samuraja

Assassin's Creed Shadows

Postać Yasuke z nadchodzącego Assassin’s Creed Shadows— mówiąc delikatnie — nie przypadła do gustu pewnym grupom graczy. Sporą krytykę produkcja ta zbiera wśród samych Japończyków, którzy niespecjalnie godzą się, aby ich dziedzictwo historyczne stało się teatrem dla pomysłów Ubisoftu. Okazuje się, że z tego też powodu powstała specjalna petycja, której celem jest zablokowanie premiery tej pozycji.

Powstała petycja mająca zatrzymać premierę Assassin’s Creed Shadows

Assassin's Creed Shadows
Assassin’s Creed Shadows

Na stronie change.org pojawiła się petycja (najprawdopodobniej) japońskich graczy, którzy wprost wzywają do anulowania wydania Assassin’s Creed Shadows. Powodem takiej decyzji ma być fakt umieszczenia w grze czarnoskórego samuraja i fakt, że Ubisoft bardzo wybiórczo podchodzi do historii Kraju Kwitnącej Wiśni. Inna sprawa to nawoływanie, aby francuski wydawca podszedł z szacunkiem do dorobku kulturowego Japonii.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Nadchodząca gra Ubisoftu, Assassin’s Creed Shadows, została poważnie zakwestionowana ze względu na brak dokładności historycznej i szacunku kulturowego. Gra koncentruje się na japońskich samurajach, ignorując fakt, że samuraje stanowią wyższą klasę i mają być „gokeninami”, czyli sługami szlachty. W rzeczywistości William Adams (Anjin Miura), pierwszy Europejczyk, który otrzymał tytuł samuraja, służył Tokugawie Ieyasu jako hatamoto [samuraj w bezpośredniej służbie shōgunów Tokugawa — przyp. red.] z uposażeniem 250 koku [jednostka miary, a w tym przypadku forma zapłaty za służbę — przyp.red]. 

Fragment petycji japońskich graczy (tłumaczenie gamereactor.com)

Inicjatorzy petycji twierdzą, że umieszczenie Yasuke jako głównego bohatera stanowi wręcz obrazę dla ich kultury i może być powiązane z rasizmem wobec Azjatów.

Przez całą tę sytuację Ubisoft nadal nie rozumiał prawdziwej natury i roli samurajów. Stanowi to poważną obrazę japońskiej kultury i historii i może być również powiązane z azjatyckim rasizmem. Wzywamy firmę Ubisoft do natychmiastowego anulowania premiery Assassin’s Creed Shadows oraz okazania poważnych badań i szacunku dla japońskiej historii i kultury. Potrzebuję twojego podpisu. Podpisz tę petycję, aby poinformować firmę Ubisoft, że szacunek kulturowy i dokładność historyczna są ważne.

Fragment petycji japońskich graczy (tłumaczenie gamereactor.com)

Co ciekawe, zbieranie podpisów rozpoczęło się 19 czerwca 2024 roku i od tego czasu zebrała 25 833 podpisy, a tylko dzisiejszego dnia podpisało się pod nią 13,5 tys. osób. Jest to więc rezultat naprawdę imponujący, zwłaszcza że do tej pory o akcji było dość cicho we wszelkich mediach głównego nurtu.

Czy taka petycja ma szansę jakkolwiek wpłynąć na Ubisoft? Szanse są marginalne, a wręcz zerowe, zwłaszcza że w ruch poszła już zarówno machina marketingowa, jak i sprzedażowa. Jedyną sensowną formą oporu zdaje się tutaj jedynie bojkot Assassin’s Creed Shadows, ale na to też specjalnie się nie zanosi.

Źródło: change.org , gamereactor.com

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Mega promocja na 2025 ruszyła!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.