Xbox Series S nie dawał rady z Baldur’s Gate 3. Microsoft musiał zainterweniować

Baldur's Gate 3 Xbox Series S

Jakiś czas temu bardzo głośnym echem odbiły się informacje jakoby Larian Studios miał problemy z implementacją funkcji splitscreen w Baldur’s Gate 3 na konsolach Xbox Series S. Z tego też powodu do tej pory nie jest znana data premiery trzeciej odsłony tegoż kultowego cyklu na sprzętach Microsoftu. Okazuje się, że w tej sprawie interweniować musiał sam gigant z Redmond.

Larian Studios stara się, aby Baldur’s Gate 3 zadebiutowało jeszcze w 2023 roku

Baldur's Gate 3
Baldur’s Gate 3

Nie jest tajemnicą, że polityka wydawnicza Microsoftu jasno wymaga, by producenci gier tworzyli takie same wersje swoich produkcji zarówno na konsolach Xbox Series X, jak i S. Okazało się to nadwyraz problematyczne dla deweloperów z Larian Studios, którzy ze względu na ograniczenia związane z pamięcią „eski” w przypadku Baldur’s Gate 3 mieli problemy z implementacją na ten sprzęt funkcji podzielonego ekranu, zachowując przy tym poprawną wydajność.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W rozmowie z redakcją IGN Swen Vincke przyznał, że jego studio w pewnym momencie otrzymało wsparcie od Microsoftu, a dokładniej od grupy ATG (ang. Advanced Technology Group). Oddelegowany zespół miał sobie „świetnie poradzić” z dosyć trudnym zadaniem, którym jest dostosowanie Baldur’s Gate 3 do Xbox Series S.

Oczywiście mieliśmy wsparcie ze strony Microsoftu. Mieliśmy wsparcie ze strony grupy ATG. Świetnie sobie radzą. Bardzo pomagali. Wszyscy chcą Baldur’s Gate 3 na Xbox. Nie chodzi o to, że nie chcemy wydać naszej gry na Xbox. Po prostu naszym problemem jest to, że zrobiliśmy bardzo dużą grę. To bardzo skomplikowana produkcja.

Swen Vincke

Mimo tego deweloper stwierdził, że Larian Studios może nadal być w pewnym momencie zmuszone, aby przy wydaniu portu swojej nadchodzącej gry na konsole Xbox Series X|S pójść na pewne „kompromisy”. Na ten moment jednak Vincke nie zdradził dokładnie o jakie potencjalnie ograniczenia może chodzić, bo nie chce „wyprzedzać programistów”.

Przeczytaj też: Gry singleplayer

Ostatecznie więc Baldur’s Gate 3 na konsolach Xbox Series X|S na pewno się pojawi, jednak na premierę tą trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Docelowo Larian Studios stara się, aby posiadacze konsol od Microsoftu zagrali w ich nadchodzącą grę jeszcze w 2023 roku. Czy deweloperom uda się dopiąć ten termin? Czas pokaże.

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.