Najlepsze gry singleplayer. TOP 15 produkcji jednoosobowych, które po prostu trzeba ograć

Najlepsze gry singleplayer

W świecie powszechnie objętym dostępem do internetu produkcje multiplayer stały się najpopularniejszą formą interaktywnej rozrywki. Nic więc dziwnego, że wielu z nas może przeoczyć zalety jednoosobowej zabawy i przegapić mnóstwo wyjątkowych wrażeń niespotykanych podczas sieciowej rywalizacji. W niniejszym artykule przedstawimy najlepsze gry singleplayer z różnych gatunków, które zapewniają wiele godzin wciągającej rozgrywki dla jednego gracza. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem!

Najlepsze gry singleplayer

W 2010 roku Electronic Arts prognozowało upadek jednoosobowej formuły — jak się szybko okazało, przewidywania amerykańskiego koncernu były zupełnie nietrafione. Gry singleplayer cieszą się nieustającą popularnością i wydawałoby się, że nawet „elektronicy” odzyskali wiarę w produkcje tego typu. Od niesławnego oświadczenia EA minęło już wiele lat — w tym momencie do wyboru mamy jeszcze więcej świetnych tytułów, nie tylko tych z wysokobudżetowego sektora AAA.

Mimo że w niniejszym artykule skupiliśmy się na produkcjach multiplatformowych, uwzględniliśmy również kilka hitów ekskluzywnych. W centrum naszej uwagi znalazły się wszystkie popularne gatunki, od których możemy oczekiwać między innymi świetnej fabuły, poprowadzonej liniowo lub w otwartym świecie, atrakcyjnych mechanik rozgrywki oraz tego, co najważniejsze — gwarancji dobrze spędzonego czasu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Warto zaznaczyć, że kolejność w zestawieniu jest zupełnie przypadkowa i nie odzwierciedla wyższości danej produkcji nad konkurencją. Bez zbędnego przedłużania, przejdźmy do listy 15 najlepszych gier dla jednego gracza!

1. STAR WARS Jedi: Upadły Zakon & STAR WARS Jedi: Ocalały

STAR WARS Jedi: Upadły Zakon
STAR WARS Jedi: Upadły Zakon

STAR WARS Jedi: Upadły Zakon to jedna z najlepszych gier w uniwersum Gwiezdnych Wojen i z pewnością przypadnie do gustu nie tylko fanom dobrego kina. W produkcji opracowanej przez Respawn Entertainment wcielamy się w rolę młodego padawana, niejakiego Cala Kestisa, którego zadaniem jest odbudowa zakonu Jedi po tragicznej w skutkach wojnie z Imperium Sithów.

W trakcie przygody odwiedzimy wiele zróżnicowanych planet i trzeba przyznać, że deweloperzy w pełni wykorzystali potencjał Unreal Engine 4 — oprawa audiowizualna jest naprawdę imponująca. Na pochwałę zasługują również świetnie zaprojektowane poziomy, choć eksploracja polega w dużej mierze na backtrackingu. Holograficzny interfejs mapy daje nam jasno do zrozumienia, które ścieżki są tymczasowo zablokowane i wymagają poznania nowych umiejętności.

Główne mechaniki rozgrywki w Upadłym Zakonie czerpią garściami z największych hitów FromSoftware, takich jak chociażby seria Dark Souls. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ twórcy udostępnili graczom 4 poziomy trudności, w tym przystępny tryb fabularny.

Wybierając 3 pozostałe opcje, musimy wykazać się adekwatną zręcznością i wiedzą na temat zachowań przeciwników — w szczególności śmiertelnie niebezpiecznych bossów. Oprócz tego postępy zapisujemy w punktach medytacji, a każde uzupełnienie paska zdrowia spowoduje zresetowanie wcześniej pokonanych wrogów.

Nie da się ukryć, że STAR WARS Jedi: Upadły Zakon to jedna z najlepszych gier przygodowych w abonamencie Microsoftu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem na tańszy Xbox Game Pass Ultimate, który pozwoli korzystać z growej subskrypcji w dużo niższej cenie.

Sequel kontynuuje wątki zaczęte w Upadłym Zakonie i pozwala poznać dalsze losy głównego bohatera oraz galaktyki stłamszonej pod butem Imperium. Co ciekawe twórcy zdecydowali się na przeniesienie akcji do częściowo otwartego świata. Chcących przekonać się, jak to wyszło w praktyce, zachęcamy do lektury naszej recenzji STAR WARS Jedi: Ocalały.

Zwiastun STAR WARS Jedi: Upadły Zakon
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S): 8,4/10

Kup STAR WARS Jedi: Upadły Zakon

2. Sekiro: Shadows Die Twice

Sekiro: Shadows Die Twice
Sekiro: Shadows Die Twice

Kontynuując wspomnianą wyżej charakterystykę gatunku soulslike, przejdźmy do jednej z najlepszych produkcji tego rodzaju — mowa o Sekiro: Shadows Die Twice. Głównym bohaterem tytułu opracowanego przez FromSoftware jest wojownik o przydomku Wilk, który zobowiązał się chronić jedynego potomka starożytnego klanu. Ze względu na wyjątkowe pochodzenie, młodzieniec Kuro zostaje uprowadzony, a protagonista wyrusza na wyprawę w celu odzyskania honoru.

Sekiro z pewnością zaspokoi apetyt na gry singleplayer osób poszukujących wyśrubowanego poziomu trudności. Przeciwnicy są bezwzględni i wymagają nie tylko ponadprzeciętnego refleksu, ale także odpowiedniej strategii. Co więcej, starcia z bossami przetestują „kondycję” naszych dłoni, ponieważ najtrudniejsze pojedynki mogą trwać nawet kilkanaście minut. Warto również wspomnieć, że twórcy zrezygnowali ze żmudnego kolekcjonowania broni — głównym orężem Wilka jest katana, a efektywność bojową zwiększymy w drzewku umiejętności.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Oprócz wymagającej walki Sekiro oferuje również sporą dawkę eksploracji. W trakcie samurajskiej przygody zwiedzimy atrakcyjnie zaprojektowany świat inspirowany XV-wieczną Japonią, odkrywając po drodze mniej oczywiste ścieżki lub ciekawe sekrety.

Zwiastun Sekiro: Shadows Die Twice
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

Kup Sekiro: Shadows Die Twice

3. The Legend of Zelda: Breath of the Wild & The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

The Legend of Zelda: Breath of the Wild
The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Omawiając najlepsze gry singleplayer grzechem byłoby nie wspomnieć o The Legend of Zelda: Breath of the Wild oraz The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Obydwa tytuły zostały opracowane przez wewnętrzny oddział Nintendo i są przez wielu graczy uważane za jedne z najlepszych produkcji dostępnych na Switcha, a w przypadku pierwszego z wymienionych tytułów — także na Wii U.

Akcja obu gier toczy się w uroczym Królestwie Hyrule, którego mieszkańcy borykają się z terrorem pradawnego Ganona. Mimo że Breath of The Wild i Tears of The Kingdom dzielą wspólną mapę, twórcom bez wątpienia nie można zarzucić lenistwa. Sequel został wzbogacony o dwie zupełnie nowe płaszczyzny — mroczne podziemia oraz podniebne wyspy.

Charakterystyczną cechą twórczości Japończyków jest swoboda eksploracji przedstawionego świata oraz zaawansowany silnik fizyczny, pozwalający na wykorzystywanie naszej kreatywności zarówno podczas rozwiązywania zagadek, jak i w starciach z przeciwnikami. W Breath of the Wild mamy okazję używać wielu nietypowych umiejętności, w tym na przykład zdalnie detonowanych bomb lub run magnetycznych.

Tears of The Kingdom oferuje wiele nowości pod kątem mechaniki rozgrywki, a być może największą zmianą jest interfejs budowania, pozwalający graczom na tworzenie ciekawych konstrukcji. Co więcej, deweloperzy znacznie usprawnili system wytrzymałości uzbrojenia, który nawet przez wiernych fanów Zeldy był uważany za dokuczliwy w poprzedniej części.

Zwiastun The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
 • Rok wydania:
  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild — 2017
  • The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom — 2023
 • Dostępne na:
  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild — Nintendo Wii U, Nintendo Switch
  • The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom — Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa:
  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild — nie
  • The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom — nie
 • Ocena graczy na Metacritic:
  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo Switch) — 8,7/10
  • The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (Nintendo Switch) — 8,7/10

Kup The Legend of Zelda: Breath of the Wild & The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

4. Anno 1800

Anno 1800
Anno 1800

Kolejną propozycją dla zwolenników jednoosobowej zabawy jest prawdziwy rarytas wśród gier strategicznych czasu rzeczywistego — Anno 1800. Jak sama nazwa wskazuje, akcja omawianego tytułu toczy się w XIX wieku podczas rewolucji przemysłowej.

Naszym głównym zadaniem w Anno 1800 jest stworzenie dobrze prosperującej cywilizacji — pod uwagę musimy wziąć wiele aspektów dynamicznej gospodarki oraz nastroje społeczeństwa. Na sukces przedsięwzięcia składa się między innymi rozsądne planowanie miasta, które bezpośrednio wpływa na efektywność łańcuchów produkcyjnych, czy chociażby handel pożądanymi towarami lub zapewnianie atrakcji turystycznych.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Ważnym elementem rozgrywki są również szlaki handlowe ustanawiane pomiędzy wyspami. Nie wszystkie surowce są dostępne „na miejscu”, a zatem transport towarów drogą morską jest niezbędny, byśmy mogli stać się prawdziwym magnatem industrialnym. Podczas ekonomicznych zmagań musimy także zwracać uwagę na działania wojenne konkurencji. Warto zadbać o dobre stosunki dyplomatyczne lub wręcz przeciwnie, przygotować silną flotę i zdominować najważniejsze akweny.

Zwiastun Anno 1800
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS5, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10

Kup Anno 1800

5. Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a

Uncharted 3: Oszustwo Drake'a
Uncharted 3: Oszustwo Drake’a

W skład Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a wchodzą 3 zremasterowane hity z PS3:

 • Uncharted
 • Uncharted 2: Pośród Złodzei
 • Uncharted 3: Oszustwo Drake’a

Głównym bohaterem powyższej trylogii jest charyzmatyczny poszukiwacz przygód Nathan Drake, który wraz z przyjaciółmi wyrusza na pełną niebezpieczeństw wyprawę w celu odnalezienia legendarnych skarbów. Podczas rozgrywki odwiezimy masę świetnie zaprojektowanych lokacji, od lasów tropikalnych Amazonii, po rozległe pustynie Półwyspu Arabskiego.

Mechanika rozgrywki jest połączeniem strzelanki trzecioosobowej z pokonywaniem przeszkód w iście platformówkowym stylu. Oprócz tego Nathan może się pochwalić umiejętnością walki wręcz, a także godną poszukiwacza skarbów inteligencją — podczas wyprawy rozwiążemy wiele ciekawych łamigłówek niczym sam Indiana Jones.

Warto wspomnieć, że Sony udostępnia bezpłatne demo Kolekcji Nathana Drake’a za pośrednictwem PlayStation Network. Próbna wersja umożliwia graczom zapoznanie się z Uncharted 2: Pośród Złodzei, a konkretnie z piątym rozdziałem rozgrywającym się na dachach budynków w Nepalu.

Zwiastun Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,6/10

Kup Uncharted Kolekcja Nathana Drake’a

6. Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2
Red Dead Redemption 2

Nie da się ukryć, że gry singleplayer w wykonaniu Rockstar Games od zawsze cieszą się ogromną popularnością i nie jest to zwykły przypadek. Na przestrzeni lat Red Dead Redemption 2 było laureatem wielu nagród; tytuł może pochwalić się świetną fabułą, charyzmatycznymi bohaterami oraz niezwykle dopracowanym światem utrzymanym w klimatach Dzikiego Zachodu.

Protagonistą tej kowbojskiej opowieść jest Arthur Morgan, jeden z członków gangu Dutcha Van Der Linde. Po krwawym napadzie w miasteczku Blackwater organy ścigania podjęły walkę z ową grupą przestępczą i wszystko wskazuje na to, że era szalonych rewolwerowców dobiega końca. Zadaniem Arthura jest utrzymanie kompanów przy życiu oraz zgromadzenie odpowiedniej sumy, aby uciec z dala od cywilizacji.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Głównym środkiem transportu w Red Dead Redemption 2 jest wierzchowiec, który ułatwi nam podróż po szczegółowo zaprojektowanych regionach pełnych dzikiej przyrody. W trakcie rozgrywki zwiedzimy między innymi nieokiełznane prerie Nowego Hanoveru, tętniące życiem miasteczko Saint Denis, czy chociażby ośnieżone góry stanu Ambarino.

Oprócz typowo kowbojskich występków, takich jak strzelaniny z rywalizującymi gangami lub kradzieże z bronią w ręku, wśród dostępnych aktywności znajdziemy również ciekawe zadania poboczne. Arthur może na przykład zająć się łowiectwem, a następnie sprzedać skóry lub mięso zwierząt u rzeźnika, ewentualnie spróbować swoich sił w poszukiwaniu skarbów za pomocą specjalnych map ze wskazówkami.

Zwiastun Red Dead Redemption 2
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,7/10

Kup Red Dead Redemption 2

7. Mass Effect Edycja Legendarna

Mass Effect 2
Mass Effect 2

W skład Legendarnej Edycji Mass Effect wchodzą 3 fajne gry singleplayer:

 • Mass Effect
 • Mass Effect 2
 • Mass Effect 3

Na tle konkurencyjnych produkcji RPG seria Mass Effect może się pochwalić świetnie poprowadzoną fabułą, która na przestrzeni trylogii składa się w jedną spójną całość. W trakcie przygody podejmiemy wiele ważnych decyzji, a wybrane opcje dialogowe zwiększą wskaźnik renegata lub idealisty, odzwierciedlając nasz „kompas moralny”. Co więcej, niektóre wybory (nawet z pierwszej części) mają pewien wpływ na kulminacyjny moment kosmicznej trylogii.

Głównym bohaterem trzech pierwszych części Mass Effect jest komandor Shepard, którego (lub którą) dostosowujemy wedle uznania na początku przygody. Do wyboru mamy płeć męską lub żeńską, różne tła historyczne oraz 6 bojowych specjalizacji, w tym hybrydowe klasy łączące główne style rozgrywki. Warto wspomnieć, że protagonistę (lub protagonistkę) oraz związany z postacią „bagaż emocjonalny” importujemy do drugiej, a następnie trzeciej części Mass Effect — oczywiście jeśli uda nam się przeżyć misję ratowania galaktyki.

Na szczęście Shepard może liczyć na wsparcie równie zdeterminowanych postaci z różnych galaktycznych ras. Za każdym razem, gdy opuszczamy pokład statku kosmicznego, wybierzemy dwóch partnerów do pomocy — zaczynając od pierwszej odsłony Mass Effect, stale poszerzamy skład o potencjalnych członków drużyny.

Co więcej, większość zrekrutowanych bohaterów zaoferuje nam osobistą misję w 1 lub 2 części omawianej trylogii, dzięki czemu nie tylko zwiększymy lojalność towarzyszy, ale także odblokujemy ich dodatkowe umiejętności. Warto wspomnieć, że Mass Effect Edycja Legendarna wchodzi w skład popularnych abonamentów gamingowych. Z epicką historią Sheparda możemy się zapoznać w ramach Xbox Game Pass lub EA Play.

Zwiastun Mass Effect Edycja Legendarna
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa:
  • Mass Effect 1: tak (napisy + dubbing)
  • Mass Effect 2: tak (napisy + dubbing)
  • Mass Effect 3: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 7/10

Kup Mass Effect Edycja Legendarna

8. Forza Horizon

Forza Horizon
Forza Horizon

Kolejną propozycją gry singleplayer jest jeden z największych hitów na Xboxa 360, czyli pierwsza części serii Forza Horizon. Zdajemy sobie sprawę z ogromnego sukcesu na przykład 4 lub 5 odsłony popularnych samochodówek, jednak ze względu na ich mniejszy nacisk na jednoosobową zawartość względem oryginału, postanowiliśmy przybliżyć równie udany debiut festiwalu Horizon z 2012 roku.

Wyścigowe mistrzostwa odbywają się w słonecznym Kolorado, a naszym głównym zadaniem jest rywalizacja z innymi kierowcami w celu uzyskania prestiżowego tytuł króla Horizon. Aby tego dokonać, bierzemy udział w sprintach, wyścigach ulicznych, a nawet wydarzeniach pokazowych, takich jak pojedynek Forda Mustanga z szybkim, choć niezbyt zwinnym myśliwcem P-51.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Oczywiście wybranym pojazdem możemy podróżować także w trybie swobodnym, zwiedzając całą mapę lub rzucając wyzwania przeciwnikom poza tradycyjnymi wyścigami. W salonie samochodowym Forzy Horizon znajdziemy ponad 200 aut największych producentów branży motoryzacyjnej, które możemy dodatkowo modyfikować zarówno pod kątem osiągów, jak i wyglądu. Wśród wielu opcji tuningowych znalazła się nawet możliwość tak zwanych swapów mocniejszych jednostek napędowych.

Zwiastun Forza Horizon
 • Rok wydania: 2012
 • Dostępne na: Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,6/10

Kup Forza Horizon

9. Guilty Gear -Strive-

Guilty Gear -Strive-
Guilty Gear -Strive-

Trzeba przyznać, że mało które gry jednoosobowe potrafią dostarczyć tyle frajdy, co Guilty Gear -Strive-. Motywem przewodnim dzieła zespołu Arc System Works jest dynamiczna walka wręcz, której towarzyszy rockowa ścieżka dźwiękowa oraz kreskówkowy styl graficzny.

Jedną z najważniejszych zmian w Guilty Gear -Strive- względem poprzednich odsłon serii jest uproszczona mechanika rozgrywki. Twórcy postarali się między innymi o przystępne sterowanie, znacznie obniżając próg wejścia dla nowicjuszy. Nie oznacza to jednak, że gameplay omawianej bijatyki stracił na „głębi”, z której słyną inne produkcje tego gatunku — do opanowania mamy mnóstwo bardziej zaawansowanych kombinacji.

Charakterystyczną cechą Guilty Gear -Strive- jest również hybrydowa oprawa graficzna, która łączy perspektywy 2D i 3D. Płynna praca kamery świetnie wpływa na prezentację przerywników filmowych oraz finiszerów, dodatkowo uwydatniając nawet najmniejsze szczegóły wirtualnych aren i zawodników.

Zwiastun Guilty Gear -Strive-
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,7/10

Kup Guilty Gear -Strive-

10. Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy
Hogwarts Legacy

Dobre gry singleplayer w uniwersum Harry’ego Pottera nie zdarzają się zbyt często, w związku z tym nie mogliśmy pominąć Hogwarts Legacy. O ciężkiej pracy zespołu Avalanche Software świadczą nie tylko przychylne recenzje, ale także surowe liczby — w ciągu zaledwie 2 tygodni od premiery, omawiany tytuł sprzedał się w nakładzie ponad 12 milionów kopii.

Głównym bohaterem Hogwarts Legacy jest młody adept czarodziejskiej sztuki, którego dostosujemy wedle uznania pod kątem płci, wyglądu, a nawet mowy. Jak przystało na grę RPG, w trakcie przygody zwiększamy poziom naszej postaci, dzięki czemu nie tylko odblokujemy lepsze umiejętności, ale także zyskamy dostęp do nowych zadań pobocznych lub potężniejszego ekwipunku.

Kolejnym ważnym elementem rozgrywki jest eksploracja otwartego świata — każdy obszar skrywa różne wyzwania i wiele ciekawych przedmiotów do odkrycia. Pewnym ułatwieniem w zwiedzaniu mapy są punkty szybkiej podróży — nie warto jednak korzystać z teleportacji, ponieważ latająca miotła sprawia masę frajdy.

Zwiastun Hogwarts Legacy
 • Rok wydania: 2023
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 8,7/10

Kup Hogwarts Legacy

11. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon to jeden z najlepszych polskich tytułów i dobitny dowód na to, że nasz lokalny game-dev również może tworzyć fajne gry jednoosobowe. Produkcja spod szyldu CDP Red opowiada o przygodach wiedźmina Geralta, który wyrusza ratować swoją przybraną córkę, niejaką Ciri. Miejsce pobytu młodej wojowniczki nie jest znane, wiemy jednak, że poluje na nią armia Dzikiego Gonu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Słynny łowca potworów może liczyć na pomoc swoich przyjaciół, a co ważniejsze — niezwykłą sprawność bojową. W arsenale Geralta znalazły się dwa miecze, srebrny i stalowy, a umiejętność rzucania znaków magicznych oraz spore doświadczenie w dziedzinie alchemii dodatkowo pozwalają mu gromić całe hordy przeciwników.

W przerwie od wykonywania głównego wątku fabularnego znajdziemy masę ciekawych zadań pobocznych, takich jak kontrakty na potwory, wyścigi konne lub ulubioną rozrywkę mieszkańców Velen i wysp Skellige — wciągającą karciankę o nazwie Gwint.

Trzecia część przygód Geralta może się również pochwalić ogromnym zainteresowaniem utalentowanych fanów. Wśród najlepszych modów do Wiedźmina 3 znajdziemy wiele ciekawych usprawnień lub dodatków, które jeszcze bardziej pogłębiają wrażenia płynące z rozgrywki.

Zwiastun Wiedźmin 3: Dziki Gon
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,1/10

Kup Wiedźmin 3: Dziki Gon

12. Dead Space (2023)

Dead Space
Dead Space

Remake Dead Space to przykład gry singleplayer, która w pełni wykorzystuje potencjał 9. generacji konsol i mocniejszych „pecetów”. Dzięki zupełnie nowej oprawie audiowizualnej oraz szeregowi innych usprawnień technicznych przeżyjemy legendarny survival horror z 2008 roku w niespotykanej dotąd jakości — twórcy dodali nawet obsługę Ray Tracingu.

Głównym bohaterem strasznej opowieści jest inżynier Isaac Clarke. Wraz z towarzyszami protagonista został wysłany na statek wydobywczy USG Ishimura, aby zbadać zakłócenia komunikacji i wykonać niezbędne naprawy. Pozornie rutynowa interwencja szybko okazuje się przerażającym scenariuszem, ponieważ załoga Ishimury została zdziesiątkowana, a naszemu życiu zagrażają niebezpieczne nekromorfy.

Jak przystało na wykwalifikowanego inżyniera, Isaac wykorzystuje znane mu narzędzia, aby rozprawić się z krwiożerczymi potworami. Pierwszym napotkanym elementem uzbrojenia jest ikoniczny przecinak plazmowy, dzięki któremu unieszkodliwimy wrogów, odcinając im kończyny. Do naszej dyspozycji oddano również ciekawe umiejętności, takie jak moduł kinetyczny pozwalający na przyciąganie użytecznych przedmiotów.

Zwiastun Dead Space
 • Rok wydania: 2023
 • Dostępne na: PC, PS5, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Dead Space

13. Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V
Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V to gra akcji opowiadająca o losach trzech kryminalistów — drobnego gangstera Franklina, emerytowanego kasiarza Michaela oraz niezrównoważonego handlarza narkotyków, niejakiego Trevora. Po raz pierwszy w historii twórczości Rockstar Games mamy okazję wcielać się na zmianę w kilku bohaterów, nawet podczas misji.

Wspinając się po szczeblach kryminalnej kariery, weźmiemy udział w pościgach samochodowych, strzelaninach z organami ścigania i oczywiście napadach na bank. Dodatkowym urozmaiceniem powszechnej rozwałki są liczne aktywności poboczne, takie jak skoki spadochronowe, praca taksówkarza lub rywalizacja sportowa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Co więcej, twórcy dodali internetową giełdę, która pozwoli nam znacznie zwiększyć grubość naszego portfela. W przeciwieństwie do poprzedniej odsłony GTA z Niko w roli głównej gotówka w Los Santos ma dużo większą siłę nabywczą — zgromadzoną kasę możemy przeznaczyć na zakup lukratywnych biznesów, nowych posiadłości lub rzadko spotykanych pojazdów.

Mimo że rozgrywka multiplayer nie jest w niniejszym artykule brana pod uwagę, warto wspomnieć o GTA Online — choćby ze względu na postacie znane z fabularnej części „piątki”. W trybie sieciowym mamy przyjemność spotkać się z Trevorem i udzielić mu pomocy w budowie imperium narkotykowego lub wziąć udział w napadzie na kasyno w towarzystwie kryminalnego geniusza, Lestera. Spora część multiplayerowej zawartości jest grywalna „solo”, a zatem warto spróbować, jeśli mamy ochotę na więcej przygód w Los Santos.

Zwiastun Grand Theft Auto V
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,3/10

Kup Grand Theft Auto V

14. Subnautica

Subnautica
Subnautica

Jeśli w kręgu naszych zainteresowań znalazły się fajne gry singleplayer stworzone przez niezależnych deweloperów świetnym wyborem będzie Subnautica. Tytuł opracowany przez Unknown Worlds Entertainment to produkcja survivalowa, której celem jest przetrwanie w niebezpiecznych głębinach oceanu.

W centrum naszej uwagi znajduje się inżynier Ryley Robinson, jeden z ocalałych katastrofy statku kosmicznego Aurora. Kapsuła ratownicza z rozbitkiem na pokładzie wylądowała na powierzchni wodnej planety 4546B, z której będziemy musieli się wydostać za wszelką cenę.

Jak nietrudno się domyślić, podczas poruszania się w głębinach oceanu największym wyzwaniem jest dostęp do świeżego powietrza. Butla do nurkowania pozwoli nam przebywać pod wodą przez zaledwie kilka minut, a zatem warto skonstruować system podawania tlenu lub zasiąść za sterami łodzi podwodnej. Za pomocą specjalnego narzędzia zbudujemy również bazę stacjonarną, a w jej wnętrzu umieścimy na przykład ładowarkę do baterii, system filtracji wody lub donice do uprawy roślin.

Subnautica to również jedna z najlepszych gier na VR — warto jednak zaznaczyć, że obsługa wirtualnej rzeczywistości jest obecnie dostępna wyłącznie na komputerach osobistych.

Zwiastun Subnautica
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup Subnautica

15. Metro Redux

Metro 2033 Redux
Metro 2033 Redux

W skład wydania zbiorczego Metro Redux wchodzą 2 kultowe strzelanki:

 • Metro 2033 Redux
 • Metro: Last Light Redux

Powyższe gry singleplayer opierają się na postapokaliptycznej wizji Dmitrija Głuchowskiego — renomowany pisarz opowiada w swoich książkach o zatrważających konsekwencjach globalnej wojny nuklearnej. Jedynym bezpiecznym miejscem dla ocalałych jest tytułowy system moskiewskiego metra, z kolei na powierzchni ziemi znajdziemy zgliszcza cywilizacji i radioaktywne pustkowie. Biorąc pod uwagę całokształt „promieniotwórczego” uniwersum, Metro Redux możemy z całą pewnością zaliczyć do grona tytułów przypominających legendarnego S.T.A.L.K.E.R-a.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Głównym bohaterem Metro Redux jest młodzieniec Artem, który większość swojego życia spędził w powojennych realiach Moskwy. W pierwszej części protagonista wyrusza na niebezpieczną misję, aby ostrzec innych ocalałych przed zagrożeniem ze strony nowych mutantów i nie dopuścić do zagłady ludzkości. Metro Last Light jest bezpośrednią kontynuacją historii, w której ponownie wcielimy się w Artema — tym razem zostajemy uwikłani w wojnę domową między dominującymi frakcjami podziemnej społeczności.

W walce z mutantami pomogą nam zarówno realistyczne odpowiedniki broni palnej, jak i „domowej roboty” konstrukcje pneumatyczne. Co więcej, w Metro: Last Light twórcy dodali możliwość modyfikacji uzbrojenia, dzięki czemu ulubioną „pukawkę” wyposażymy na przykład w tłumik, stabilniejszą kolbę lub celownik kolimatorowy. Brutalna siła nie jest jednak zawsze wymagana, ponieważ Artem może niejednokrotnie skorzystać z elementu zaskoczenia, skradając się za plecami nieświadomych przeciwników.

Zwiastun Metro Redux
 • Rok wydania: 2014
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10

Kup Metro Redux

Najlepsze gry singleplayer – podsumowanie

Gry singleplayer oferują wysoki poziom immersji, na ogół niespotykany w produkcjach sieciowych. Każda z wymienionych propozycji pozwoli delektować się najmniejszymi szczegółami lub odkrywać ciekawostki we własnym tempie, bez presji rywalizacji z innymi graczami. Niezależnie od tego, czy szukamy niepowtarzalnych historii, czy może wciągającej rozgrywki, bez wątpienia każdy znajdzie coś interesującego.

Przeczytaj też: Najlepsze symulatory na PC i konsole

Które gry singleplayer są waszym zdaniem najlepsze? Wolicie produkcje liniowe, czy może eksplorację otwartego świata? Koniecznie dajcie nam o tym znać w komentarzach!

O autorze
Piotr Sowa
Autor

Miłośnik gier wideo od najmłodszych lat. Wychowany na konsolach, a obecnie jego ulubiona platforma to PC. Większość wolnego czasu poświęca emulacji. Ogromny fan serii Mass Effect.

Liczba wpisów: 23 (w redakcji od 21.12.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.