PS4 i Xbox One ograniczają rozwój Diablo 4. Blizzard rozważa porzucenie wsparcia starszych konsol

Diablo 4 Ps4 i Xbox One

Diablo 4, które debiutowało w zeszłym roku na wszystkich aktualnych platformach, nie mogło ominąć także starszej generacji, a więc PS4 i Xbox One. Okazuje się jednak, że akurat te sprzęty stają się coraz większą kulą u nogi dla twórców z Blizzarda. W jednym z ostatnich wywiadów reżyser gry przyznał, że koniec wsparcia dla leciwych już maszynek zbliża się coraz bardziej.

Reżyser Diablo 4 potwierdza, że Blizzard rozważa porzucenie wsparcia dla PS4 i Xbox One

Diablo 4
Diablo 4

W rozmowie z portalem IGN Rod Fergusson przyznał, że podczas projektowania i planowania nowych funkcji, które trafią do Diablo 4, deweloperzy często muszą odrzucać lub przesuwać w czasie niektóre pomysły ze względu na słabsze PC i konsole poprzedniej generacji. Z tego też powodu pojawią się pomysły porzucenia wsparcia właśnie dla tych leciwych już sprzętów od Sony i Microsoftu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Tyczy się to wielu aspektów gry i dobrym tego przykładem może być gęstość rozmieszczenia przeciwników na ekranie, która — jeśli jest zbyt duża — może dawać w kość PS4 i Xbox One.

Przed Diablo 4 długa droga, choć często rozmawiamy o tym na zasadzie: „Hej, mamy pomysł na tę funkcję, ale posiadacze słabszych konfiguracji lub konsol poprzedniej generacji mogą jej nie obsłużyć, więc nie możemy tego jeszcze zrobić”.

Rod Fergusson

Jednocześnie deweloper stwierdził, że jego ekipa dość dobrze sprawdza się w przypadku znajdowania tzw. awaryjnych rozwiązań. Jeśli więc w grze ma pojawić się coś, co faktycznie powinno do niej zawitać, aby poprawić wrażenia płynące z zabawy, to twórcy będą starali się za wszelką cenę sprawić, aby było to dostępne także na starszych sprzętach.

Diablo 4
Diablo 4

Mimo że Blizzard rozważa porzucenia wsparcia dla Diablo 4 na PS4 i Xbox one, bo — jak twierdzi — ten czas prędzej czy później nastąpi, tak raczej nie wydarzy się to zbyt szybko.

Zawsze znajdzie się czas i miejsce na podjęcie decyzji o zaprzestaniu wspierania jakieś platformy. Nie sądzę jednak, abyśmy byli w takim momencie. Mamy jeszcze sporo planów wobec Diablo 4.

Rod Fergusson

Pewnym pocieszeniem jest fakt, że nie nastąpi to już zaraz, a raczej będzie to stopniowy proces, który wcześniej będzie uprzednio komunikowany przez Blizzard. Niestety, nawet jeśli będzie to dość mocno przesunięte w czasie tak prędzej czy później to nastąpi.

Już teraz widać, że pomiędzy wersjami na ósmą i dziewiątą generację konsol różnią się między sobą, a ostatnio największym tego wyznacznikiem jest dodanie na PS5 i Xbox Series X|S wsparcia dla Ray Tracingu. Naturalnie starsze maszynki nie mają takiej funkcji i raczej trudno jest wymagać, aby kiedykolwiek się tego doczekały. Pojawia się jednak pytanie, czy porzucenia PS4 i Xbox One pozwoli deweloperom bardziej rozwinąć skrzydła?

Źródło: IGN

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

TAGI:

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.