CD Projekt RED osiągnęło świetne wyniki finansowe w 2022 roku. Studio zdradza plany wobec marki Wiedźmin

W 2022 roku CD Projekt RED nie mogło pochwalić się żadną konkretną premierą gry, jednak nie przeszkodziło to sporej liczbie graczy wracać do największych tytułów tego studio. Działo się tak poniekąd za sprawą anime Cyberpunk Edgerunners oraz wydanej w grudniu next-genowej aktualizacji do Wiedźmina 3. Okazuje się, że dzięki temu polska firma osiągnęła wręcz historycznie wysokie wyniki finansowe.

CD Projekt RED w 2022 roku osiągnęło drugi najlepszy wynik finansowy w swojej historii

Komentarz do opublikowanego raportu finansowego CD Projekt RED za 2022 rok

Według materiału stworzonego przez CD Projekt RED przy okazji publikacji raportu finansowego dowiedzieliśmy się, że studio w 2022 roku osiągnęło przychody w wysokości 953 milionów złotych, a zysk netto przekroczył 347 milionów złotych.

Oznacza to, że w poprzednich dwunastu miesiącach studio osiągnęło drugi najlepszy wyniki finansowy w swojej historii.

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077

Dyrektor finansowy CD Projekt RED — Piotr Nielubowicz — przekazał, że za osiągnięcie tak zadowalających wyników odpowiadają głównie wspomniane wyżej premiery serialu animowanego oraz aktualizacji do Wiedźmina 3 dedykowanej konsolom nowej generacji. Wyniki te uwzględniły również „wsparcie ze strony GOG-a”, czyli platformy z grami, która również znajduje się w rękach CD Projekt RED.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Podczas krótkiej przemowy mężczyzna przekazał, że obecnie studio skupia się na opracowaniu fabularnego DLC do Cyberpunka 2077 zatytułowanego „Phantom Liberty”, które ma zadebiutować jeszcze w 2023 roku. Przed tym firma rozpocznie kampanię marketingową, która — według zapewnień — wystartuje już w czerwcu.

CD Projekt RED potwierdza, że Wiedźmin Sirius został zresetowany, choć nie usunięty

Wiedźmin Sirius
Wiedźmin Sirius

Po publikacji raportu odbyła się także telekonferencja podczas której przedstawiciele CD Projekt RED podsumowali przedstawione wyniki. W jej trakcie poruszony został wątek jednego z projektów — Wiedźmin Sirius — który wedle poprzednich doniesień ma zostać przebudowany. Piotr Nielubowicz odniósł się do tych informacji w następujący sposób:

Zdaję sobie sprawę, że nie jest wspaniale słyszeć od firmy, że projekt jest ponownie oceniany, ale jednocześnie, aby pozostać innowacyjnym, musimy eksperymentować i być odważni podczas próbowania nowych ścieżek, a także zachować kontrolę i utrzymać właściwy kurs, szczególnie w przypadku projektu, który jest dla nas nowy pod względem wzornictwa, opracowany przez nowe studio w naszej rodzinie.

Piotr Nielubowicz — dyrektor finansowy CD Projekt RED

Mężczyzna stwierdził, że dla firmy lepszym rozwiązaniem było zawczasu obciąć koszty i rozpocząć pracę od zera. Nawet jeśli wiązało się z negatywnym wpływem na wyniki finansowe studia.

Przeczytaj też: Gry podobne do Gothic

Do sprawy odniósł się również prezes studia — Adam Kiciński — podkreślając, że tego rodzaju decyzja była dla studia ciężka, jednak słuszna. Dodał on, że firma wolała „dać sobie czas na ponowną ocenę” projektu, zamiast kontynuować coś, z czym „nie są zgodni”.

Według słów CD Projekt RED Wiedźmin 4 potrzebuje jeszcze wielu lat rozwoju

Wiedźmin Polaris

Naturalnie podczas takiego spotkania padło pytanie o Wiedźmina 4 (tytuł roboczy: Wiedźmin Polaris), który będzie kontynuacją głównej serii tegoż IP. Pierwsza część nowej trylogii rozwijana jest na silniku Unreal Enginge 5, a więc w pierwszej kolejności deweloperzy muszą stworzyć odpowiednie narzędzia i nauczyć się pracy na nowym silniku.

Ostatecznie stwierdzone zostało, że część zespołu jest w ścisłej współpracy z pracownikami Epic Games nad aspektami, które pomogą tworzyć późniejsze produkcje. Jednocześnie przedstawiciele CD Projekt RED dali do zrozumienia, że taki stan rzeczy co prawda nie spowolni procesu tworzenia gry, ale niestety też go w żaden sposób nie przyśpieszy.

Wiedźmin 3
Wiedźmin 3

Oznacza to, że na premierę Wiedźmina 4 trzeba będzie trochę poczekać, ale w ostateczności zaowocuje to premierami kolejnych odsłon gier z nowej trylogii w znacznie mniejszych odstępach czasu niż w przypadku pierwszych trzech części.

Przeczytaj też: Laptop do pracy — najlepsze modele

Jak więc widać CD Projekt RED nadal trzyma się założonych przez siebie planów i dąży do ich realizacji. Jednocześnie niezwykle udany 2022 rok zapewnił firmie spore przychody, co pokazuje zarazem, że niekoniecznie trzeba wydawać nowe gry, aby nadal zarabiać. Pozostaje mieć jednak nadzieję, że zakładane przez firmę plany wobec swoich projektów się spełnią i nawet jeśli na premiery trzeba będzie poczekać, to ostatecznie będą to produkcje warte uwagi.

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TAKIEJ PROMOCJI NIE BYŁO OD 2 LAT!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.