Chiny reagują na spadki swoich spółek gamingowych. Rząd poluzuje prawo dt. mikrotransakcji

Chiny kontroler xbox

Pod koniec grudnia pojawiły się wieści, zgodnie z którymi rząd ChRLD planował m.in. dość mocno ograniczyć mikrotransakcje w produkcjach obecnych na chińskim rynku. Z tego też powodu akcje spółek z Państwa Środka zaliczyły drastyczne spadki notowań sięgające niekiedy prawie 30% wartości. Najwidoczniej kierownictwo zreflektowało się w tej materii i zamierza wprowadzić istotne poprawki.

Chiny łagodzą projekty rozporządzeń dt. mikrotransakcji

Tencent
Tencent

Najnowsze informacje wskazują, że urząd odpowiedzialny za regulację gier w Chinach NPPA (ang. National Press and Publication Administration) zdecydował nieco załagodzić swój dyskurs dotyczący ograniczeń mikropłatności w grach. Jak podaje Reuters, jest to przede wszystkim efekt „rzetelnych badań opinii publicznej”.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Co ciekawe, na krótko po tych ogłoszeniach urząd zatwierdził licencję dla aż 105 gier online. Jest to rezultat znacznie wyższy niż w innych miesiącach, a to może sugerować, że regulator chciał w ten sposób załagodzić nieco nastroje na chińskim rynku.

Branżowi analitycy, którzy zajmują się sytuacją w Państwie Środka twierdzą jednak, że takie działania ostatecznie nie doprowadzą do odbudowy utraconych środków.

Uważamy, że te środki zapobiegawcze mogą nieco załagodzić obawy rynku, jednak nie są one wystarczające, aby wyeliminować spadek wywołany projektem rozporządzenia.

Notka analityków agencji Nomura

Sprawą otwartą nadal zdaje się temat ekspansji chińskich korporacji na zachodnie rynki, głównie w Europie USA. Tutaj sprawa może być nieco trudniejsza, bo oficjalnym argumentem za ograniczeniem rozwoju w wymienionych regionach były kwestie „bezpieczeństwa narodowego”.

Przeczytaj też: Smartfon do 4000 zł

Ostatecznie ta swoista „odwilż” sprawiła, że Tencent czy NetEase w pewnym stopniu odrobiły swoje straty, lecz daleko im do stanu chociażby z listopada. Możliwe jednak, że z czasem spółkom uda się wrócić na właściwe tory, o ile chiński rząd znowu nie zaskoczy ich walką o „dobro” swojego narodu.

Źródło: Reuters

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.