CMA odpowiada UE ws. przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. Brytyjczycy twardo stoją przy swoim

CMA Microsoft

Zaledwie chwilę temu okazało się, że Unia Europejska zaakceptowała przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft. Oświadczenie w tej sprawie wydało już CMA, które zablokowało transakcję w swoim kraju. Brytyjczycy podkreślili, że szanują decyzję swoich europejskich odpowiedników, ale nie wpłynie ona na ich stanowisko.

Komunikat CMA w sprawie zgody UE na przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft

Our response to the European Commission's announcement today on Microsoft/Activision ⬇

[1/5]

— Competition & Markets Authority (@CMAgovUK) May 15, 2023

Our response to the European Commission's announcement today on Microsoft/Activision ⬇

[1/5]

— Competition & Markets Authority (@CMAgovUK) May 15, 2023

Na początku oświadczenia Brytyjczycy podkreślili, że razem z europejskimi i amerykańskimi regulatorami są zgodni co do jednego – zaakceptowanie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft zaszkodzi konkurencji w sektorze grania w chmurze. Komisja Europejska stwierdziła dodatkowo, że proponowane przez „giganta z Redmond” środki zaradcze są wystarczające, aby do tego nie dopuścić.

Zupełnie inne podejście ma CMA, które twardo stoi przy swojej decyzji. Jak możemy przeczytać w komunikacie, zaakceptowane dziś przez UE propozycje Microsoftu pozwoliłyby firmie definiować cloud gaming przez najbliższe 10 lat.

Sytuacja ta miałaby w opinii brytyjskich urzędników doprowadzić do zastąpienia otwartego i konkurencyjnego rynku takim, który podlega bieżącym regulacjom w kwestii gier sprzedawanych przez Microsoft, platform, którym je oferuje oraz warunków sprzedaży. CMA podkreśla, że był to jeden z powodów, dla których zdecydowano o niewydaniu zgody na wartą kilkadziesiąt miliardów transakcję.

Zobacz też: Mikrofon do nagrywania – najlepsze modele

Na końcu CMA przyznaje wprost – organizacja szanuje decyzję Unii Europejskiej, ale nie zamierza jednak zmieniać swojego stanowiska. Przed Microsoftem wciąż więc długa droga, zanim uda się przekonać do umowy wszystkie najważniejsze organy antymonopolowe.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ostatnia szansa - koniec promocji 12 czerwca!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.