W Cyberpunk 2077 możemy usłyszeć głos zmarłego aktora. CD Projekt RED wykorzystało sztuczną inteligencję

Cyberpunk 2077 Victor

Ostatni zwiastun Cyberpunk 2077: Widmo Wolności potwierdza, że dodatek spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony branżowych mediów. Tymczasem jeden z deweloperów podzielił się interesującą informacją zza kulis wspomnianego rozszerzenia. Okazuje się bowiem, że CD Projekt RED wykorzystało sztuczną inteligencję do odtworzenia głosu jednego z aktorów, który zmarł blisko dwa lata temu.

CD Projekt RED użyło sztucznej inteligencji w Cyberpunk 2077, by „oddać hołd” zmarłemu aktorowi

Viktor Vector – zaprzyjaźniony z V ripperdoc – przemawia w polskiej wersji językowej głosem Miłogosta Reczka. Niestety doświadczony aktor głosowy zmarł pod koniec 2021 roku, a CD Projekt RED stanęło przed pewnym dylematem. W trakcie prac nad dodatkiem Cyberpunk 2077: Widmo Wolności deweloperzy rozważali zastąpienie Reczka innym aktorem i ponownie nagranie zarówno starych, jak i nowych kwestii dialogowych dla wspomnianej postaci.

Mikołaj Szwed – szef lokalizacji w CD Projekt – w rozmowie z serwisem Bloomberg poinformował, że deweloperzy zrezygnowali z tego pomysłu. Przedstawiciel polskiego studia przyznał, że twórcom nie podobała się perspektywa zastąpienia Reczka, ponieważ był on „jednym z najlepszych polskich aktorów głosowych”.

CD Projekt RED zdecydowali się zwrócić do rodziny Miłogosta Reczka z prośbą o wyrażenie zgody na użycie sztucznej inteligencji do odtworzenia głosu zmarłego aktora. Pomysł deweloperów zyskał poparcie bliskich, a – jak podkreśla Szwed – synowie pana Reczka byli „bardzo pomocni”. Jak natomiast wyglądał sam proces nagrywania nowych linii dialogowych dla postaci Viktora?

Okazuje się, że CD Projekt RED zatrudniło aktora, by ten nagrał nowe kwestie zaprzyjaźnionego z V ripperdoca. Następnie deweloperzy użyli oprogramowania Respeecher, które pozwala przekształcić głos w taki sposób, by ten brzmiał jak wybrana osoba. Dzięki temu udało się uniknąć różnego rodzaju niedoskonałości i – jak zaznacza Szwed – „oddać hołd” Miłogostowi Reczkowi.

Zobacz też: Najlepsze laptopy gamingowe do 8000 zł

Na koniec przypomnijmy, że dodatek Cyberpunk 2077: Widmo Wolności dostępny jest wyłącznie na PC, PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Graliście już w fabularne rozszerzenie do najnowszej produkcji CD Projekt RED? Jeśli tak, to koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.