Disco Elysium 2 z poważnymi problemami. Rozwój gry może zostać zaprzepaszczony przez konflikt w studiu

Disco Elysium

Jeszcze w październiku 2022 roku informowaliśmy, że studio ZA/UM odpowiedzialne za wypuszczenie na rynek niezwykle popularnej produkcji — Disco Elysium — otrzymało pozew od byłego reżysera gry. Powodem otwartego i tak zażartego konfliktu między deweloperem a zarządem miały być działania zmuszające pracowników do zwolnienia. Wszystko to oczywiście przełożyło się na — mówiąc delikatnie — nie najlepszą atmosferę w studiu, a największą ofiarą tego ma być Disco Elysium 2.

Deweloperzy Disco Elysium przerzucają się nawzajem poważnymi oskarżeniami

Materiał redakcji PMG na temat konfliktu w studiu ZA/UM

Ciekawy pogląd na całą sytuację daje nam materiał opublikowany przez redakcję PMG, w którym nie tylko opisano cały spór, ale także zawarto wypowiedzi osób, których dotknęła cała ta sprawa. Zwolnieni deweloperzy twierdzą bowiem, że zarząd studia miał dopuszczać się przekrętów finansowych, co samo w sobie jest już bardzo poważnym zarzutem.

Jako pewnego rodzaju przeciwwaga dla tych oskarżeń przytoczone zostały głosy innych pracowników, którzy wprost oskarżali Roberta Kurvitza oraz innych zwolnionych twórców o tworzenie „toksycznej atmosfery pracy”, co zaś negatywnie miało wpływać na morale i proces produkcyjny.

disco elysium 1920
Disco Elysium

Przy tym wszystkim nie zabrakło także wypowiedzi deweloperów, którzy skarżyli się, na ataki ze strony graczy, w tym groźby śmierci. Te mają być efektem działań zwolnionej grupy, która swoim zachowaniem zachęciła toksyczne osoby do takiego działania.

Przeczytaj też: Gry z Mario na Nintendo Switch

Kup Disco Elysium

Cały spór jest oczywiście niezwykle zagmatwany i doprowadził do sporego rozłamu w studiu ZA/UM. Obecnie mówi się nawet o tym, że prace na Disco Elysium 2 mogą zostać rozpoczęte od zera, jeśli wyrokiem estońskiego sądu marka ta zmieni właściciela. Będzie to oczywiście oznaczało spore opóźnienie i wydłużony czas oczekiwania na premierę, a tego raczej mało kto by sobie życzył…

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.