Dolphin nie trafi na Steama. Nintendo blokuje premierę emulatora Wii i GameCube na platformie Valve

Nintendo Dolphin

Dolphin istnieje już od wielu lat i jest emulatorem, który umożliwia uruchamianie na innych urządzeniach gier z dwóch konsol Nintendo – Wii oraz GameCube. Program miał także wylądować na Steamie, ale tak się najpewniej nie stanie. Wszystko za sprawą Nintendo, które wysłało Valve ostrzeżenie przed zgłoszeniem roszczeń o prawa autorskie.

Nintendo blokuje premierę Dolphina na Steamie

Dolphin
Dolphin

Zespół tworzący Dolphina poinformował, że projekt napotkał trudności w kwestii premiery na Steamie. Nintendo ostrzegło bowiem Valve, że w opinii firmy emulator łamie prawa autorskie.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Z wielkim rozczarowaniem musimy ogłosić, że premiera Dolphina na Steamie została przełożona na czas nieokreślony. Zostaliśmy powiadomieni przez Valve, że Nintendo wydało nakaz zaprzestania działalności, powołując się na DMCA przeciwko stronie Dolphina na Steamie i usunęło Dolphina ze Steama do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Obecnie badamy nasze możliwości i w najbliższej przyszłości udzielimy bardziej szczegółowej odpowiedzi.

Oświadczenie twórców Dolphina

Warto zaznaczyć, że „Wielkie N” nie przesłało jeszcze Steamowi oficjalnego dokumentu o naruszeniu praw autorskich. To raczej swego rodzaju powiadomienie przed wystosowaniem go. W wypowiedzi dla portalu PCGamer szerzej opowiedział o tym Kellen Voyer, czyli prawnik specjalizujący się w kwestii własności intelektualnej.

W tym przypadku nie ma zarzutu, że Valve obecnie hostuje cokolwiek, co narusza prawa autorskie Nintendo lub szerzej, narusza DMCA. Nintendo wysyła raczej Valve wyraźne powiadomienie, że uważa Dolphina za naruszającego DMCA i jeśli zostanie on wydany na Steam, Nintendo prawdopodobnie podejmie dalsze działania.

Kellen Voyer

Wyjaśnijmy, że DMCA to amerykańska ustawa regulująca prawo autorskie. Prawo to zostało uchwalone w 1998 roku.

Zobacz też: Najlepsze gry symulatory

Dolphin jest z kolei emulatorem, którego pierwsza wersja została wydana w 2003 roku. Obecnie program jest dostępny na komputerach z systemem Windows, Linux i macOS, a także na urządzeniach mobilnych z systemem Android.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2471 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.