Najlepsze symulatory na PC i konsole. TOP 10 gier symulacyjnych, które warto znać

Najlepsze symulatory

Nie da się ukryć, że gry symulatory stanowią unikalny gatunek w świecie wirtualnej rozrywki. Pozwalają nam one na realistyczne doświadczanie różnych aspektów życia i niezależnie od tego, czy chodzi o pilotowanie samolotu, zarządzanie miastem lub prowadzenie własnej restauracji, produkcje tego typu oferują fascynującą rozgrywkę. Z nadzwyczaj obszernej biblioteki tytułów stawiających na odwzorowanie rzeczywistości postanowiliśmy wyselekcjonować dziesięć najlepszych gier, oferujących angażującą zabawę na długie godziny. Zapraszamy do lektury naszego zestawienia!

Najlepsze gry symulatory

Gry symulacyjne to dość niejednorodna grupa, w której wspólnym założeniem wszystkich produkcji jest umożliwianie nam eksploracji różnych aspektów życia. W jej ramach realizm spotyka się z kreatywnością twórców, aby stworzyć wciągającą i angażującą rozgrywkę. W symulatorach wcielamy się w różne role i oddziałujemy na wirtualne światy, które przypominają rzeczywistość lub jej wzbogacone o elementy fantastyczne wersje.

W naszym artykule prezentującym najlepsze gry symulatory przedstawiliśmy dziesięć zróżnicowanych tytułów, będących wybitnymi przedstawicielami swojego „gatunku”. Niezależnie od tego, czy chcemy poprowadzić wirtualną farmę, czy też wolimy przywdziać garnitur i usiąść za biurkiem w ratuszu, z pewnością znajdziemy produkcję, która wpasuje się w nasze gusta i będzie w stanie dostarczyć nam tony dobrej zabawy.

Co ważne: kolejność przedstawiania kolejnych tytułów jest przypadkowa, a wszystkie uwzględnione przez nas symulatory z pewnością warte są uwagi. Bez dalszego przeciągania — zapraszamy do zapoznania się naszym rankingiem!

1. Cities: Skylines

Cities: Skylines

Jeśli mamy spore ambicje i uważamy, że świetnie sprawdzilibyśmy się w roli zarządcy całego miasta, możemy spróbować swoich sił w Cities: Skylines. Produkcja studia Colossal Order daje nam mnóstwo narzędzi, dzięki którym powołamy do życia naszą wymarzoną metropolię.

Wcielamy się w rolę burmistrza i dosyć szybko jesteśmy sobie w stanie uświadomić, jak bardzo skomplikowana jest to praca. Na naszych barkach spoczywa budżet, dbanie o edukację, infrastrukturę, zapewnienie dostępu do placówek medycznych oraz wiele innych zagadnień.

Nasze miasto żyje własnym życiem i jeśli tylko taka jest nasza wola, możemy odłożyć papierkową robotę na później, aby zrelaksować się, obserwując rozwijającą się metropolię. Jeśli interesują nas naprawdę fajne gry symulacyjne, Cities: Skylines zdecydowanie możemy zaliczyć do ich grona.

Zwiastun Cities: Skylines
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,8/10

Kup Cities: Skylines

2. Chef Life: A Restaurant Simulator

Chef Life: A Restaurant Simulator
Chef Life: A Restaurant Simulator

Jeśli myślimy, że do sprawnego funkcjonowania restauracji wystarczą jedynie kucharze oraz kelnerzy, to jesteśmy w poważnym błędzie. Dzieło studia Cyanide udowadnia, że gastronomia to poważny biznes i żeby osiągnąć sukces w tej dziedzinie, musimy mieć na uwadze cały ogrom różnych czynników.

Jako właściciel restauracji musimy przede wszystkim zadbać o wygląd naszego lokalu oraz jego wyposażenie. Serwowanych w nim posiłków również nie wyczarujemy z powietrza, a więc zapewnienie stałych dostaw świeżych składników jest kluczowe dla przetrwania naszej knajpy.

Nie obędzie się oczywiście bez samego gotowania. Wcielając się w rolę kucharza, będziemy siekali, mielili, gotowali oraz smażyli, a wszystko po to, by zadowolić klientów i sprostać ich wymaganiom. Mimo obecności drobnych błędów, których nie są pozbawione nawet najlepsze gry symulatory, Chef Life: A Restaurant Simulator jest produkcją, której warto dać szansę.

Zwiastun Chef Life: A Restaurant Simulator
 • Rok wydania: 2023
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): Brak

Kup Chef Life: A Restaurant Simulator

3. House Flipper

House Flipper
House Flipper

Mało które gry symulatory na PS4 i PS5, PC oraz konsole Xbox One czy Xbox Series X|S potrafią dostarczyć tyle frajdy, co niniejszy tytuł. W House Flipper zostajemy „jednoosobową ekipą remontową„. Początkowo paramy się pracą dorywczą, taką jak malowanie ścian lub montaż klimatyzacji, jednak wraz z rosnącą ilością gotówki na naszym koncie otwiera się przed nami coraz więcej możliwości.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zakupili własny dom i wyremontowali go w taki sposób, aby wzbudzał zazdrość każdego mieszkańca sąsiedztwa. W trakcie prac mamy dostęp do szerokiej gamy narzędzi — od potężnego młota do burzenia ścian, przez szpachlę, aż po mopa i myjkę do okien. House Flipper to niesamowicie przyjemna gra, która przypadnie do gustu nie tylko fanom symulatorów, ale i osobom interesującym się grami wideo jako takimi.

Zwiastun House Flipper
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,4/10

Kup House Flipper

4. Microsoft Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator

Wielu z nas w młodości chociaż przez chwilę marzyło o zostaniu pilotem. Mimo tego, że podobne fantazje pozwala spełnić wiele gier akcji, to jedynie Microsoft Flight Simulator jest w stanie dostarczyć nam realistycznych przeżyć, które wiążą się ze znalezieniem się za sterami lekkich awionetek lub ogromnych odrzutowców.

Pilotaż do najprostszych zadań nie należy i dlatego opanowanie jego założeń jest absolutną podstawą na naszej drodze ku zostaniu jednym z najwybitniejszych pilotów, jacy kiedykolwiek stąpali po (i oderwali się od) ziemi. Dzieło Asobo Studio oferuje prawdziwe zatrzęsienie zawartości oraz pięknie odwzorowaną powierzchnię naszej planety, dzięki czemu powietrzne eskapady nieprędko się nudzą, a obserwowane w ich trakcie widoki zapierają dech w piersiach.

Co ważne dla użytkowników komputerów PC oraz konsol Xbox One i Xbox Series X|S: MFS dostępny jest w growym abonamencie Microsoftu. Wszystkim zainteresowanym zakupem subskrypcji polecamy nasz poradnik ze sposobami na tani Xbox Game Pass Ultimate.

Zwiastun Microsoft Flight Simulator
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,2/10

Kup Microsoft Flight Simulator

5. Planet Zoo

Planet Zoo
Planet Zoo

Tym razem wybraliśmy coś dla fanów egzotycznej fauny. W Planet Zoo przejmujemy pieczę nad własnym ogrodem zoologicznym. Bawić możemy się zarówno w rozbudowanej kampanii dla jednego gracza, jak również w trybie „piaskownicy”, w którym możemy dać się ponieść wyobraźni i stworzyć zoo zdobywające popularność na całym świecie.

Zwierzęta, które trafią do naszego ogrodu, nie są jedynie bezmyślnymi ozdobami. Każde z nich ma unikalny charakter oraz swoje cechy charakterystyczne, dodając całości nuty realizmu, tak w końcu istotnego w przypadku symulatorów. Masa zawartości w podstawowej wersji gry, którą możemy wzbogacić o jedno z wielu dostępnych rozszerzeń, sprawia, że opisywana produkcja jest w stanie zapewnić zabawę na dziesiątki, jeśli nie setki godzin. Trzeba przyznać, że mało które gry symulatory na PC są tak wciągające, jak przedstawiony tytuł.

Zwiastun Planet Zoo
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10

Kup Planet Zoo

6. Two Point Hospital

Two Point Hospital
Two Point Hospital

W naszym artykule przedstawiającym najlepsze gry symulacyjne mieliśmy już okazję zapoznać się z tytułami, które pozwalają nam zarządzać własnym ogrodem zoologicznym, a nawet całym miastem. Two Point Hospital z kolei pozwala nam wejść w rolę koordynatora szpitala i stworzyć własną placówkę medyczną absolutnie od podstaw.

Nie mamy jednak co liczyć na zbyt poważne podejście do tematu i obecność zagadnień związanych ze specjalistyczną wiedzą z dziedziny medycyny. Świat Two Point Hospital rządzi się swoimi prawami i nieraz przyjdzie nam spotkać pacjentów dotkniętych takimi przypadłościami jak… pomroczność jasna lub kubizm.

Musimy zadbać o to, aby w naszym szpitalu dostępny był najlepszy sprzęt specjalistyczny, a pacjenci mieli komfortowe warunki. Zwiększy to nasz przypływ gotówki, którą z kolei możemy przeznaczyć na dalszą rozbudowę zarządzanej przez nas placówki.

Zwiastun Two Point Hospital
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,5/10

Kup Two Point Hospital

7. Stardew Valley

Stardew Valley
Stardew Valley

Stardew Valley jest specyficznym symulatorem. Zaliczana przy okazji do grona gier RPG produkcja pozwala nam objąć w posiadanie starą farmę, którą nasz bohater odziedziczył po niedawno zmarłym dziadku. Aby przetrwać, musimy przywrócić życie okolicy i nauczyć się uprawiać rolę.

Protagonista, w którego się wcielamy, szybko odkrywa, że okoliczne miasteczko popadło w ruinę za sprawą obecności Joja Corporation. Rozgrywka nie sprowadza się jedynie do siania nasion oraz zbierania plonów, chociaż jest to oczywiście jej istotną częścią.

Stardew Valley jest w zasadzie symulatorem życia w odosobnionej wiosce, w której czas płynie wolniej, a cała okoliczna ludność musi ze sobą współpracować celem osiągnięcia wspólnych korzyści. Rozmawiamy z mieszkańcami miasteczka, łowimy ryby, eksplorujemy jaskinie oraz dbamy o naszą farmę, a wszystko to okraszone jest piękną, choć prostą, oprawą audiowizualną.

Zwiastun Stardew Valley
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, PS Vita, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,8/10

Kup Stardew Valley

8. The Sims 4

The Sims 4
The Sims 4

Tej produkcji raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. W zestawieniu opisującym najlepsze symulatory nie mogło zabraknąć oczywiście przedstawiciela serii traktującej o perypetiach cyfrowych ludzików. The Sims 4 pozwala nam tworzyć całe światy wypełnione zróżnicowanymi Simami z najróżniejszymi cechami charakteru, ambicjami oraz problemami.

Postacie cieszą się, smucą, nawiązują ze sobą relacje i wspólnie przeżywają trudy życia codziennego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przejąć kontrolę nad stworzonymi przez nas Simami i nieco ułatwić im to zadanie. Jeśli mamy w sobie żyłkę architekta lub projektanta wnętrz możemy zbudować oraz urządzić dom marzeń, który pomieści całe rodziny wirtualnych osób.

Dziesiątki dodatków pozwalają rozbudować rozgrywkę do niebotycznych wręcz rozmiarów, w The Sims 4 więc nuda nam nie grozi. Co ważne: podstawowa wersja gry dostępna jest do pobrania za darmo na większości platform, co stanowi kolejny argument, by spędzić w tej produkcji czas.

Zwiastun The Sims 4
 • Rok wydania: 2014
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 4,2/10

9. Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2
Euro Truck Simulator 2

W Euro Truck Simulator 2 zasiadamy za kółkiem potężnej ciężarówki i przemierzamy drogi licznych europejskich krajów, takich jak Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, a nawet Polska. Realistycznie odwzorowany model jazdy oraz ruch uliczny sprawiają, że musimy być czujni i przestrzegać obowiązujących przepisów.

Naszym zadaniem jest dostarczanie ładunków określonych w pozyskiwanych kontraktach. Wraz z wypełnianiem kolejnych zleceń i powiększaniem grubości naszego wirtualnego portfela, możemy skupić się na rozwoju własnej firmy. Jeśli tylko taka jest nasza wola, możemy zatrudniać kierowców, wynajmować garaże oraz formować całą flotę ciężarówek, które są w stanie wyruszyć do jednego z ponad 60 europejskich miast obecnych w omawianej produkcji. Podobnie jak inne gry symulatory, Euro Truck Simulator 2 oferuje angażującą zabawę na wiele godzin, nie tylko dla fanów wielkich samochodów.

Zwiastun Euro Truck Simulator 2
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup Euro Truck Simulator 2

10. Farming Simulator 22

Farming Simulator 22
Farming Simulator 22

Druga po Stardew Valley pozycja w niniejszym zestawieniu, która nawiązuje do uprawy roli i dbania o farmę, tym razem jednak mamy do czynienia z realistycznym odwzorowaniem pracy współczesnego farmera. W Farming Simulator 22 zarządzamy własnym gospodarstwem. Możemy skupić się na hodowli zwierząt w alpejskiej scenerii, uprawie pszenicy, ziemniaków czy kukurydzy w centralnej części Stanów Zjednoczonych lub zaznać nieco słońca i ruszyć na południe Francji, gdzie mamy szansę poprowadzić własną winnicę.

Dzieło studia Giants Software oferuje tony licencjonowanych pojazdów oraz sprzętu, które możemy wykorzystać w trakcie naszej, bądź co bądź, ciężkiej pracy. Nie jesteśmy jednak skazani na wykonywanie jej samotnie, jako że dzięki obecności trybu multiplayer, towarzyszyć mogą nam znajomi. A jeśli już znudzi nam się bazowa wersja gry, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco ją sobie urozmaicić przy pomocy najlepszych modów do FS22. W przypadku, gdy interesują nas gry symulatory, a przy okazji chcielibyśmy zobaczyć, jak wygląda życie na prowincji, Farming Simulator 22 będzie strzałem w dziesiątkę.

Zwiastun Farming Simulator 22
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,7/10

Kup Farming Simulator 22

Najlepsze gry symulatory – podsumowanie

Symulatory to niezwykle obszerny gatunek, a wchodzące w jego skład tytuły różnią się od siebie nie tylko motywem przewodnim, ale i wyglądem rozgrywki. Jak można zauważyć na podstawie przytoczonych powyżej przykładów, w ramach omawianej grupy znajdziemy nie tylko gry strategiczne, lecz także te stawiające na akcję, dzięki czemu każdy znajdzie produkcję, która przypadnie mu do gustu.

Przeczytaj też: Najlepsze tablety do gier

A jak Wy zapatrujecie się na gry symulatory? Lubicie czasem pogłówkować przed ekranem komputera, czy uważacie, że obecne w tego typu produkcjach elementy realizmu psują zabawę? Pamiętajcie, aby podzielić się swoją opinią w komentarzach poniżej!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.