EA zamknie serwery 4 gier z serii FIFA, w tym dość młodej odsłony. Przyczyną problemy licencyjne?

FIFA 21 Kylian Mbappe

Przez lata wydawania corocznych odsłon seria FIFA dosłownie zdominowała sektor symulatorów piłkarskich. Przyszedł jednak czas na zmiany – EA nie dogadało się ze światową organizacją zarządzającą tym sportem, więc następna odsłona cyklu będzie znana jako EA Sports FC. To właśnie z tym faktem może wiązać się pewna przykra niespodzianka dla wciąż grających w starsze odsłony franczyzy, bo wkrótce utracą oni dostęp do działających w nich funkcji online.

EA zamyka serwery FIFA 18, FIFA 19, FIFA 20 i FIFA 21

Zwiastun FIFA 21

Już wkrótce funkcje online przestaną być dostępne w czterech starszych odsłonach serii FIFA. EA przekazało bowiem nam niedawno, że serwery FIFA 18, FIFA 19, FIFA 20 i FIFA 21 zostaną wyłączone już 6 listopada 2023 roku.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Komunikat dotyczy wszystkich platform, gdzie Ultimate Team był jeszcze dostępny. Już na początku tego roku serwery przeszły w tryb offline w przypadku gier FIFA 18 i FIFA 19 na PS3, Xboxa 360 i Nintendo Switch.

Na Reddicie sporo fanów serii spekuluje na temat prawdopodobnych przyczyn decyzji „Elektroników”. Wielu z nich twierdzi, że może to być spowodowane kłopotami licencyjnymi, które wiążą się z wykorzystaniem nazwy światowej federacji piłkarskiej – takie domysły wynikają z faktu, że serwery poprzednich części serii były wyłączane po upływie dłuższego czasu od momentu premiery.

Być może gracze oberwą więc rykoszetem wskutek braku porozumienia pomiędzy EA i FIFĄ. Inne opinie sugerują z kolei, że taki obrót spraw jest chęcią przymuszenia użytkowników do przejścia na nowsze odsłony cyklu.

Zobacz też: Ranking kamer samochodowych

Tak czy inaczej, era symulatorów piłkarskich FIFA od EA powoli dobiega końca. Ich kontynuatorem będzie EA Sports FC, którego prezentacja ma mieć miejsce już tego lata.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2481 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.