Gothic na Unreal Engine 5 staje się faktem! Ambitny projekt dostępny do przetestowania dla wszystkich

Gothic 1 na Unreal Engine

Fani serii Gothic mają to do siebie, że potrafią zaskoczyć swoimi inicjatywami. Do tej pory jedną z najgłośniejszych jest wydania ogromnej modyfikacji Kroniki Myrthany do Gothica 2 Noc Kruka. Okazuje się, że inna grupa zapaleńców podjęła się dość karkołomnego zadania i postanowiła przenieść historię Bezimiennego na zupełnie nowy silnik.

Gothic na Unreal Engine 5, czyli fanowski remaster kultowej gry

Dokładnie 22 marca 2024 roku na Steamie wystartowały otwarte testy w pełni fanowskiej implementacji Gothica I na silnik Unreal Engine 5. Mimo że THQ Nordic nie odpowiada w żaden sposób za powstanie tego projektu, to ze względu na sugestię wydawcy moderzy wydali wersję testową na Steamie za pomocą zakładki Beta. Fakt ten oznacza, że do uruchomienia tego projektu konieczne jest posiadanie oryginalnej wersji Gothic I Classic właśnie na platformie Valve.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Na ten moment Gothic I na Unreal Engine 5 dostępny jest tylko w wersji testowej, a to oznacza, że bardzo łatwo natknąć się tutaj na wszelkiej maści błędy i problemy. Ogólną jakość tego wydania można określić jako „bardzo surową”, bo aktualnie po rozpoczęciu gry nie wita nas filmik, a bezpośrednio jesteśmy wrzucani do momentu rozmowy z Diego. Poza tym wydanie to cierpi na wiele dodatkowych bolączek, jak brak polskich znaków, brak tłumaczeń z języka rosyjskiego itp.

Mimo wszystko widać, że w całą inicjatywę włożono sporo serca i starano się dostosować całość w możliwie jak najlepszy sposób. Efektem tego jest nieco przemodelowany system poruszania się, który daje nam opcję wyboru chodu lub biegu za pomocą klawisza „Shift”, a skok przeniesiony został z przycisku „Alt” na spację. Całość zyskała też graficznie, choć nadal jest to stary dobry Gothic i wielkiej rewolucji nie ma co się spodziewać.

Aby samemu przekonać się o tym, jak Gothic I Classic na Unreal Engine 5 sprawuje się na waszych sprzętach, wystarczy wykonać kilka prostych kroków. W bibliotece Steam wystarczy znaleźć swój egzemplarz pierwszego Gothica i wejść w zakładkę „Właściwości”. Tam w sekcji „Beta” należy wpisać następujący kod: TheColonyisNotUnreal i kliknąć przycisk „Sprawdź kod”. Wówczas w rozwijanej liście wersji pojawi się opcja „unrealbeta – Unreal Beta”, którą należy wybrać i rozpocząć pobieranie. Potem w trakcie uruchamiania gry należy wybrać „Graj w Unreal Community Remaster” i to wszystko.

Warto w tym miejscu jeszcze raz podkreślić, że jest to w pełni fanowski projekt, którego stan na razie daleki będzie od idealnego. Twórcy zapowiadają jednak, że będą pracować nad jego usprawnieniem i uczynieniem z niego jak najlepszej możliwej wersji. Zamierzacie obserwować ten projekt? Dajcie znać w komentarzach! Jeśli zaś chcecie kupić całą trylogię Gothic na Steamie, to zerknijcie do naszej promocji, gdzie pakiet można nabyć za mniej niż 5 zł.

Źródło: gothic.org.pl

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.