120 FPS w Gran Turismo 7 po marcowej aktualizacji! Specjaliści chwalą pracę Polyphony Digital

Gran Turismo 7

30 marca 2023 roku otrzymaliśmy aktualizację 1.31 do Gran Turismo 7, która wprowadziła 5 nowych samochodów, 2 nowe tory oraz dodatkowe zawody. Najważniejszą jednak zmianą było wsparcie dla 120 FPS na PlayStation 5. Digital Foundry postanowiło przetestować update i z testu wynika, że gra działa naprawdę bardzo dobrze.

Marcowa aktualizacja 1.31 zapewnia 4 tryby, w których zagramy w Gran Turismo 7 w 120 FPS

Test Digital Foundry marcowej aktualizacji Gran Turismo 7

W marcowej aktualizacji do Gran Turismo 7 Polyphony Digital postanowiło dodać różne tryby wraz z Variable Refresh Rate, które zapewniają rozgrywkę w 120 FPS. Gracze mogą wybrać ustawienie oraz dodatkowo uruchomić VRR (w opcjach PlayStation 5). Dzięki temu mamy do wyboru 4 opcje:

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
  1. Tryb rozdzielczości + 120 FPS – 1440p
  2. Tryb rozdzielczości + 120 FPS z VRR – 2160p
  3. Tryb wydajności + 120 FPS– 1260p
  4. Tryb wydajności + 120 FPS z VRR – 1440p

W trybie wydajności bez VRR w Gran Turismo 7 otrzymujemy stałe 120 klatek na sekundę, nawet przy wymagających wyścigach, w których bierze udział 20 samochodów. Podczas powtórek liczba klatek spada do 80, a sama gra oferuje maksymalną rozdzielczość na poziomie 1260p, czyli trochę lepiej niż Full HD.

Podobny efekt otrzymujemy w trybie rozdzielczości, jednak przy ekstremalnych warunkach, jak deszcz czy większa ilość samochodów, liczba klatek znacząco spada. W takiej sytuacji otrzymujemy 80 FPS oraz 50 klatek w przypadku powtórki. Polyphony Digital rekompensuje te straty nieco wyższą rozdzielczością – 1440p.

Znacznie ciekawiej prezentują się tryby z VRR, które zwiększają rozdzielczość oraz poprawiają samą grafikę. Digital Foundry potwierdza, że po uruchomieniu trybu wydajności z VRR rozdzielczość rośnie do 1440p, a Gran Turismo 7 zapewnia niemal stałe 120 FPS.

Najbardziej interesujący wydaje się być tryb rozdzielczości z VRR. Z pozoru wydajność na poziomie 70-100 klatek na sekundę może rozczarować, tym bardziej że podczas powtórek liczba FPS spada do 50. Jednak Gran Turismo 7 działa wówczas w 4K co rekompensuje ten spadek.

Zobacz też: Najlepsze monitory do 1000 zł

Gracze sami mogą zdecydować, w jakim trybie będą chcieli zagrać po marcowej aktualizacji Gran Turismo 7. Gra zapewnia bardzo dobrą wydajność, co potwierdziło Digital Foundry w swoim najnowszym teście.

O autorze
Magda Żugier
Autor

Pierwsze kroki w świecie gier stawiała budując drogi w Faraonie czy pływając statkiem w Sea Dogs. Nie przepada za multiplayerami, za to kocha gry z długą fabułą, ale specjalne miejsce na jej półce zawsze zajmuje FIFA. Jeśli nie gra na konsoli, słucha muzyki lub gra na gitarze. Pewnego dnia wystąpi w Masterchefie.

Liczba wpisów: 190 (w redakcji od 14.03.2023)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.