Gry wideo od samego początku swojego istnienia traktowane były raczej jako rozrywka „niższej kategorii” adresowana głównie dla dzieci. Na szczęście w przeciągu ostatnich kilku lat stereotyp ten zanika i coraz więcej osób przekonuje się do tej właśnie formy rozrywki. Ostatnie badania wskazują, że właśnie granie w gry może pozytywnie wpływać na rozwój mózgu u dzieci w wieku szkolnym.
Granie w gry wideo polepsza wydajność poznawczą wśród dzieci
Badania przeprowadzone przez naukowców z wydziału psychiatrii Uniwersytetu Vermont na grupie 2000 dzieci w wieku 9 i 10 lat wykazały, że ci najmłodsi, którzy grają w gry, lepiej radzą sobie w różnego rodzaju testach, opierających się na impulsywnych zachowaniach czy zapamiętywaniu. Podczas tych sprawdzianów mózgi graczy wykazywały większą aktywność w regionach związanych właśnie z uwagą i pamięcią. W opinii głównego autora badań jest to „zachęcające odkrycie”.
Naukowcy, którzy opracowali te badania, zaznaczają, że czynnikiem determinującym te wyniki są właśnie gry wideo. Autorzy celowo wybrali dzieci spędzające co najmniej 21 godzin w ciągu tygodnia przed ekranami monitorów (średnio 3 godziny dziennie).
Mimo tych całkiem interesujących wyników nie udało się jasno określić dokładnego łańcuchu przyczynowo skutkowego pomiędzy graniem a poprawieniem zdolności poznawczych takich jak uwaga i pamięć. Niestety, nie sprawdzono także, czy i jaki rodzaj produkcji miał wpływ na badania. Pełny raport dotyczący związku gier wideo z wydajnością poznawczą wśród dzieci dostępny jest pod tym linkiem.
Przeczytaj też: Najlepsze gry na PS4 dla dzieci
W obliczu takich informacji pozostaje mieć nadzieję, że dalsze badania pozwolą lepiej poznać zależności pomiędzy interaktywną rozgrywką a rozwojem najmłodszych. Nadal jednak trzeba pamiętać, że mimo korzyści płynących z grania produkcje dla najmłodszych należy wybierać rozważnie. W tym na pewno pomoże na przykład nasz artykuł o najlepszych grach na PS3 dla dzieci.
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.