Take-Two bez słowa usunęło z sieci moda do GTA 5! Twórca modyfikacji uderza w korporację

GTA 5

GTA 5 to gra, która nadal cieszy się sporą popularnością wśród graczy, nawet pomimo faktu, że ma na karku już ponad 10 lat. Zainteresowanie graczy przekłada się nie tylko na statystyki osób bawiących się w grze, ale także na powstawanie rozmaitych modyfikacji, które w mniejszy lub większy sposób urozmaicają zabawę.

Nie zawsze jednak odpowiada to wydawcy gry, czyli Take-Two Interactive, który kilkukrotnie już zmuszał moderów do usuwania swoich projektów. Jeden z nich dotknięty takim działaniem postanowił nie gryźć się w język i w dosadnych słowach krytykuje korporacje.

Twórca modyfikacji do GTA 5 jest rozczarowany postawą Take-Two

Sentient Street

Głównym bohaterem tej historii jest moder o pseudonimie Bloc, który udostępnił swój projekt Sentient Street do GTA 5. Oparta o sztuczną inteligencję modyfikacja pozwalała na graczom rozpoczynać rozmowy prowadzone z NPC-ami napotkanymi na ulicach Los Santos. Smaczku dodawał fakt, że rozmowy prowadziło się, mówiąc do mikrofonu, a nie wybierając predefiniowane wcześniej opcje.

Pomysł na papierze i dostępnych (jeszcze) materiałach prezentuje się świetnie i mógłby z całą pewnością przysłużyć lepszemu tworzeniu innych modów. No właśnie „mogła”, bo Take-Two postanowiło bezceremonialnie i bez uprzedzenia usunąć niemal wszystkie materiały związane z tym projektem.

GTA 5
GTA 5

Kiedy Bloc uświadomił sobie, że efekt jego dotychczasowych prac został usunięty, postanowił odnieść się do całej sprawy, wystosowując dość długi wpis na karcie społeczności na YouTube. Przyznał on, że przed całym zajściem nikt z Take-Two się z nim nie kontaktował, ani nawet nie dawał znaków, że jakkolwiek narusza ustalone przez przedsiębiorstwo.

Wczoraj Take-Two Interactive uderzyło we mnie ostrzeżeniem o naruszenie praw autorskich, w związku z moim filmem na temat moda do GTA 5, a YouTube od razu usunął mój materiał, nie dając mi żadnych szans na wyjaśnienie. Powodem usunięcia filmu przez Take-Two Interactive był fakt, że użyłem w nim ich programu (Grand Theft Auto V).Nikt z Take-Two Interactive nie skontaktował się przede mną i nie zapytał wcześniej o nic. Po prostu usunęli mój film bez słowa wyjaśnienia. Dwa dni wcześniej zawieszone zostało także moje konto na Netlify. Oczywiście nie powinienem wyrokować bez żadnych dowodów, ponieważ Netlify postanowiło nie zadawać sobie trudu, aby jakkolwiek to wyjaśnić, niemniej wygląda na to, że te dwa przypadki są ze sobą powiązane.

Fragment komunikatu Bloc’a odnośnie do usunięcia jego materiałów z sieci

Twórca przyznał też, że próbował na własną rękę kontaktować się z Take-Two Interactive, jednak skończyło się jedynie na próbach, firma bowiem nie odpowiedziała. Bloc nie ukrywa, że jest rozczarowany całym zajściem, mówiąc wręcz o „wrogim nastawieniu” korporacji do jego działalności. W końcu na YouTube znaleźć można tysiące materiałów na temat GTA 5.

Przy okazji całego zamieszania Bloc postanowił uderzyć w Take-Two i skrytykować politykę wydawniczą firmy, zarzucając wyłącznie nastawienie na jeszcze większy zarobek.

Mam nadzieję, że wszyscy ci, którzy cieszyli się z tej modyfikacji, będą pamiętać tę nieuczciwą akcję podjętą przez firmę Take-Two, za każdym razem, gdy usłyszą jakiekolwiek wiadomości dotyczące Rockstara. Zamiast ścigać małe mody, może powinni skupić się na tworzeniu właściwych remake’ów z lepszą polityką cenową lub przestać usuwać samochody z trybu Online, aby sprzedawać te same auta ludziom 🙂

Fragment komunikatu Bloc’a odnośnie do usunięcia jego materiałów z sieci

Bloc na koniec w ironiczny sposób przytoczył oświadczenie Rockstar Games z 2022 roku, w którym firma podkreśliła, że „wierzy w rozsądną kreatywność fanów i chcą, aby twórcy modów pokazywali swoją pasję do ich gier”.

Przeczytaj też: Najlepsze darmowe gry na Xbox Series X|S

Kup Grand Theft Auto 5

Cała sprawa wygląda naprawdę niezbyt dobrze z PR-owego punktu widzenia, zwłaszcza że taka postawa Take-Two może zniechęcać kolejnych twórców do robienia modyfikacji. Możliwe jednak, że cała sprawa jest efektem jakiegoś błędu ze strony wydawcy GTA 5, więc jeśli pojawią się konkretne doniesienia w tej sprawie, to na pewno o tym napiszemy.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.