Najlepsze darmowe gry na Xbox Series X|S. TOP 10 świetnych produkcji, które są za darmo

Najlepsze darmowe gry na Xbox Series X/S

Wraz z nadejściem 9. generacji konsol fani platformy „zielonych” dostali w swoje ręce sprzęt oferujący niedostępną wcześniej jakość rozgrywki. Choć zazwyczaj przeżywanie cyfrowych przygód wiąże się z uiszczeniem większej lub mniejszej opłaty, to w bogatej bibliotece dostępnych tytułów znajdziemy także takie, na które nie musimy wydawać ani grosza.

Wybraliśmy najlepsze darmowe gry na Xbox Series X|S nieodstające atrakcyjnością od topowych pozycji dostępnych za pieniądze. Gorąco zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem 10 bezpłatnych produkcji na konsole Microsoftu 9. generacji!

Najlepsze darmowe gry na Xbox Series X|S

Posiadacze Xbox Series X czy Series S z pewnością nie mają powodów do narzekań na ilość dostępnych na platformę „zielonych” gier. Z jednej strony dostajemy do dyspozycji bogatą blibliotekę tytułów w Xbox Game Pass, z drugiej cały czas przybywa pełnopłatnych produkcji w sklepie Xbox.

Co jednak zrobić, jeśli nie mamy ochoty opłacać abonamentu, kupować coraz droższych nowości lub po prostu chcemy wspólnie pobawić się ze znajomymi bez potrzeby wydawania pieniędzy? W takim przypadku w sukurs przychodzą nam darmowe gry na Xbox Series X i Series S!

Poniższa lista prezentuje najlepsze bezpłatne produkcje na konsole Microsoftu 9. generacji. Choć każdy z opisanych przez nas tytułów oferuje możliwość skorzystania z mikrotransakcji, to jest to opcjonalne i nie daje żadnej przewagi w rozgrywce.

Zestawienie zawiera produkcje z szerokiego spektrum gatunków — nie zabrakło w nim gier akcji, battle royale, a nawet hack’n’slash, dzięki czemu każdy gracz może znaleźć coś dla siebie. Co ważne: pozycja danego tytułu na liście nie odzwierciedla jego jakości, wszystkie są warte poświęcenia im czasu. Nie przedłużając — zachęcamy do lektury!

1. Destiny 2

Destiny 2
Destiny 2

Destiny 2 (opisywane przez twórców jako gra akcji MMO) to dynamiczna strzelanka FPP pozwalająca odkryć tajemnice czyhające w najgłębszych zakamarkach Układu Słonecznego. Budowane przez wielu lat uniwersum pełne jest barwnych postaci oraz wydarzeń, które w przeszłości nieraz zatrzęsły nim w posadach.

Wcielamy się w przedstawiciela jednej z trzech dostępnych klas: Tytana, Łowcę lub Czarownika, chwytamy w dłonie karabin i ruszamy zwalczać oponentów na powierzchni zróżnicowanych wizualnie planet. Nie musimy tego jednak robić samotnie — Destiny 2 uwalnia swój prawdziwy potencjał, gdy możemy cieszyć się zabawą razem ze znajomymi. Jeśli szukamy angażującej gry na Xbox Series S za darmo, która dodatkowo nie będzie ograniczana przez moc samej konsoli, dzieło Bungie z pewnością okaże się trafnym wyborem.

Zwiastun Destiny 2
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2017
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S): 5,2/10

2. Path of Exile

Path of Exile
Path of Exile

Tytuł ten, przez wielu graczy uznawany za duchowego spadkobiercę Diablo II, jest przedstawicielem nurtu gier RPG akcji. Rozgrywkę obserwujemy w rzucie izometrycznym, a sterowany przez nas heros przedziera się przez napierające hordy wrogów, przerzedzając je przy pomocy broni oraz specjalnych zdolności.

Warto przy tym zaznaczyć, że Path of Exile oferuje ogromne możliwości rozwoju postaci, oczywiście za sprawą osławionego już drzewka umiejętności pasywnych, które ma niebagatelne rozmiary. Sedno rozgrywki nie odbiega znacząco od tego, do czego przyzwyczaiły nas gry podobne do Diablo — pozbywamy się coraz to potężniejszych przeciwników, przy okazji zdobywając lepsze elementy ekwipunku i „wbijając” kolejne poziomy doświadczenia.

Przemierzając sporych rozmiarów świat, mamy okazję poznać wiele postaci oraz odwiedzić najmroczniejsze zakątki kontynentu Wraeclast. Oprócz samotnej tułaczki możemy oczywiście połączyć siły z przyjaciółmi i wspólnie wyruszyć na niezapomnianą przygodę. Osoby, które interesują najlepsze darmowe gry na Xbox Series X|S z pewnością powinny sprawdzić dzieło studia Grinding Gear Games.

Zwiastun Path of Exile
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2017
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 7,4/10

3. Warframe

Warframe
Warframe

Warframe jest przykładem tytułu, który pomimo skromnych początków rozwinął skrzydła. I to dosłownie — jednym z elementów rozgrywki dzieła Digital Extremes jest przemierzanie przestrzeni kosmicznej przy pomocy futurystycznego plecaka odrzutowego Archwing.

W opisywanej produkcji wcielamy się w operatora tytułowych Warframe’ów, czyli egzoszkieletów dających naszej postaci unikalne zdolności. Pozwalają one między innymi na wykonywanie widowiskowych akrobacji, a zróżnicowane mapy przemierzamy, wykonując salta, śruby w powietrzu oraz odbijając się od ścian.

Sednem rozgrywki pozostaje jednak walka i należy przyznać, że jest ona niesamowicie satysfakcjonująca. Zastępy wrogów możemy dziesiątkować przy pomocy broni palnej, białej oraz zdolności kontrolowanego przez nas Warframe’a. Tych z kolei jest do wyboru co niemiara, a produkcja stale rozwijana jest o kolejne elementy, przez co nuda nieprędko się do niej wkradnie.

Za ogromną zaletę tytułu należy uznać to, że równie dobrze możemy bawić się w towarzystwie, jak i potraktować go jako grę singleplayer. Warto także pamiętać, iż dzieło Digital Extremes uważane jest przy tym za jedną z najlepszych darmowych produkcji w serwisie Steam. Nie ma w tym nic dziwnego — Warframe to solidna pozycja, bez wątpienia zasługująca także na opinię godnej polecenia gry na Xbox Series X za darmo.

Zwiastun Warframe
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2014
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 6,9/10

4. Fall Guys

Fall Guys
Fall Guys

Fall Guys stanowi ciekawą interpretację gatunku battle royale, jednocześnie będąc… grą imprezową. Nie mamy co liczyć na to, że w opisywanej produkcji otrzymamy do rąk karabin i zadanie wyeliminowania wrogów poprzez ich, cóż, zastrzelenie. W tytule autorstwa Mediatonic musimy wykazać się sprytem, pomysłowością i zręcznością, aby unikać pułapek i za wszelką cenę nie spaść z planszy, co wielu graczom z pewnością przypomni długie godziny spędzone przy grach platformowych.

Co ważne: Fall Guys jest produkcją międzyplatformową, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby użytkownicy konsol giganta z Redmond bawili się wspólnie z posiadaczami PC-tów oraz sprzętów Sony. Jeśli więc interesują nas darmowe gry na Xbox Series X|S, w których możemy rywalizować z osobami nieposiadającymi urządzenia Microsoftu, to niniejszy tytuł będzie świetną opcją!

Zwiastun Fall Guys
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S): 7,3/10

5. Call of Duty: Warzone 2.0

Call of Duty: Warzone 2.0
Call of Duty: Warzone 2.0

Serii Call of Duty raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Jej darmowy przedstawiciel, okraszony podtytułem Warzone 2.0, to produkcja z gatunku battle royale. Wraz z innymi graczami trafiamy na ogromną mapę, a naszym zadaniem jest utrzymać się jak najdłużej przy życiu.

Mało które gry na Xbox Series S za darmo są w stanie zapewnić takie doznania wizualne, jak Call of Duty: Warzone 2.0. Oprawa graficzna dzieła Infinity Ward i Raven Software stoi na najwyższym poziomie, co widać na każdym kroku.

Całości dopełnia świetne uczucie korzystania z szerokiego arsenału broni — poszczególne „pukawki” brzmią równie dobrze, co się prezentują. Dla fanów strzelanek jest to pozycja, której zdecydowanie warto dać szansę, tym bardziej że nic nie kosztuje.

Zwiastun Call of Duty: Warzone 2.0
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S): 2,5/10

6. Fortnite

Fortnite
Fortnite

Kolejny przedstawiciel gatunku battle royale na naszej liście, tym razem charakteryzujący się widokiem znad ramienia postaci, a nie z pierwszej osoby. Twór Epic Games swego czasu wziął szturmem rynek gier komputerowych i święcił rekordy popularności na całym świecie.

Mimo że szum wokół Fornite już nieco ucichł, produkcja nadal cieszy się szerokim gronem odbiorców, dzięki czemu znalezienie towarzyszy do wspólnej zabawy nie jest trudnym zadaniem.

Podobnie jak w przypadku Call of Duty: Warzone 2.0, tak i w Fortnite trafiamy na imponujących rozmiarów mapę, gdzie musimy naprędce zdobyć ekwipunek oraz przygotować się do starcia z innymi graczami. Osoby zastanawiające się nad tym, które darmowe gry na Xbox Series X i Series S są warte uwagi, powinny dać szansę opisywanemu tytułowi.

Zwiastun Fortnite
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2017
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S): 3,5/10

7. Dauntless

Dauntless
Dauntless

Jeśli szukamy gry multiplayer, w której możemy się świetnie bawić bez wydawania ani grosza, ciekawą propozycję stanowi Dauntless. Rozgrywka w dziele Phoenix Labs kręci się wokół walk z Behemotami — gargantuicznych rozmiarów potworami.Ubicie monstrum nie jest jednak prostym zadaniem.

Każdy łowca, niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczyna swoją przygodę w świecie Dauntless, czy też może nazywać siebie zaprawionym w bojach weteranem, musi się uprzednio odpowiednio przygotować i dobrać oręż, którym będzie się posługiwać w nadciągającym starciu. Opisywanemu tytułowi należy oddać to, że mało które darmowe gry na Xbox Series S i X potrafią tak wciągnąć i zatrzymać nas przed konsolą na długie godziny.

Zwiastun Dauntless
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 4,7/10

8. Overwatch 2

Overwatch 2
Overwatch 2

W tej sieciowej produkcji z gatunku hero shooter, która wyszła spod skrzydeł studia Blizzard Entertainment, ścierają się ze sobą dwie drużyny, każda złożona z piątki graczy. Obecni w tytule bohaterowie mają bogate zaplecze fabularne oraz osobistą historię, a przy tym są niezwykle zróżnicowani pod kątem umiejętności. Dzięki temu rozgrywka każdym z herosów jest na swój sposób unikatowa i wymaga podejmowania innych decyzji.

Pomimo kontrowersyjnych decyzji podejmowanych przez stojące za opisywanym tytułem studio, trudno spierać się z faktem, że Overwatch 2 jest naprawdę dobrą grą. Przejście na model free to play z pewnością ucieszyło wielu graczy, jednak okupione zostało ograniczeniami nałożonymi na zdobywanie nowych elementów kosmetycznych. Jeśli interesują nas fajne darmowe gry na Xbox Series X|S, warto mimo wszystko dać dziełu Blizzard Entertainment szansę — możemy miło się zaskoczyć.

Zwiastun Overwatch 2
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S): 2,1/10

9. Rocket League

Rocket League
Rocket League

Produkcja, której nie sposób zaliczyć do grona gier samochodowych, mimo że poruszamy się w niej miniaturowymi autami. Zamiast nakłaniać do zaliczania kolejnych okrążeń na torach i bicia rekordów czasu, Rocket League stawia przed nami zgoła odmienne wyzwanie — wbicie piłki do bramki przeciwnika.

Początkowo może wydawać się to trudne, a produkcja Psyonix wymaga spędzenia z nią kilku godzin, aby nabrać obycia ze sterowaniem. Kiedy już jednak opanujemy mechanikę stojącą za Rocket League, to nie będziemy się mogli od tej produkcji oderwać.

Opisywany tytuł oferuje możliwość zabawy międzyplatformowej, także nic nie stoi na przeszkodzie, aby użytkownicy Xboxów Series X|S ścierali się z graczami korzystającymi z innych sprzętów. Rocket League oferuje wiele zróżnicowanych trybów zabawy, jak również możliwość wspólnej rozgrywki na podzielonym ekranie, co czyni z tworu studia Psyonix jedną z najlepszych gier imprezowych, jakie możemy znaleźć na rynku.

Zwiastun Rocket League
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2016
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 8/10

10. Naraka: Bladepoint

Naraka: Bladepoint
Naraka: Bladepoint

W niniejszej produkcji z gatunku battle royale trafiamy na wyspę Morus, którą możemy swobodnie przemierzać i cieszyć wzrok pieczołowicie zaprojektowanym otoczeniem. Nie jest to jednak sielankowa podróż, jako że na nasze życie dybią inni gracze, z którymi ścieramy się w widowiskowych pojedynkach z wykorzystaniem broni białej. Oręż daje nam zróżnicowane umiejętności, nie zabrakło także łuków oraz zdolności magicznych.

Ciekawym dodatkiem jest także kotwiczka, która nie tylko ułatwia nam przemieszczanie się po wyspie i pozwala dotrzeć w pozornie niedostępne miejsce, ale także wykonać „odwrót taktyczny”, jeśli walka toczy się nie po naszej myśli. Naraka: Bladepoint to przykład gry na Xbox Series S za darmo, przy której możemy zatracić upływ czasu i spędzić przed konsolą długie godziny.

Zwiastun Naraka: Bladepoint
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S): 7,6/10

Najlepsze darmowe gry na Xbox Series X i Xbox Series S – podsumowanie

Jak widać na podstawie powyższych tytułów, konsole Microsoftu 9. generacji oferują bogatą kolekcję bezpłatnych produkcji, które są w stanie dostarczyć niezliczonych godzin zabawy dla graczy gustujących w niemal każdym z gatunków. Niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami strzelanek, czy też naszym konikiem są tytuły podobne do Tomb Raider, możemy być pewni, że znajdziemy darmowe gry na Xbox Series S i Series X, które spełnią nasze oczekiwania.

Przeczytaj też: Najlepsze gry podobne do Until Dawn. TOP 5 produkcji dla fanów exclusiva PlayStation

Mieliście już okazję zaznajomić się z którąś z przytoczonych produkcji? A może dopiero zaczęliście stawiać swoje pierwsze kroki w świecie gier free to play? Niezmiennie — pamiętajcie, aby dać nam znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.