Baldur’s Gate 3 nie dla Xbox Game Pass i PS Plus. „Nie znajdziecie naszych gier w usłudze subskrypcyjnej”

Baldur's Gate 3 Xbox Game Pass

Ostatnio dyrektor ds. subskrypcji w Ubisofcie Philippe Tremblay wypowiedział się na temat przesunięcia modelu sprzedaży gier w kierunku usług abonamentowych. Do jego wywiadu odniósł się na Twitterze prezes Larian Studios. CEO studia odpowiedzialnego za Baldur’s Gate 3 przekazał nam przy tym, że żadna z gier deweloperów nie trafi do usług w stylu Xbox Game Pass czy PS Plus.

CEO Larian Studios o usługach subskrypcyjnych. Nie trafi do nich żadna gra Larian Studios

Swen Vincke – CEO Larian Studios – odniósł się do tematu subskrypcji w nitce na Twitterze. Jego zdaniem uzyskanie dobrej jakości tytułów będzie cięższe, jeśli usługi te staną się dominującym modelem sprzedażowym.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jakkolwiek przyszłość gier by nie wyglądała, zawartość zawsze będzie kluczowa. Ale o wiele trudniej będzie uzyskać dobrą zawartość, jeśli subskrypcje staną się dominującym modelem i wydzielona grupa będzie decydować o tym, co dostaje się na rynek. Bezpośrednia sprzedaż przez dewelopera do graczy jest właściwą drogą.

Swen Vincke

Dalej Vincke stwierdził, że modele subskrypcyjne skupiają się raczej na analizie kosztów i korzyści. Takie podejście ma utrudnić możliwość przekonania osób decyzyjnych do idealistycznego projektu.

Przekonanie zarządu do projektu napędzanego idealizmem jest prawie niemożliwe, a idealizm potrzebuje miejsca, aby istnieć, nawet jeśli może prowadzić do katastrofy. Modele subskrypcyjne zawsze kończą się analizą kosztów i korzyści mającą na celu maksymalizację zysków.

Nie ma w tym nic złego, ale nie może to (rynek) stać się monopolem usług subskrypcyjnych. Już teraz wszyscy jesteśmy zależni od wybranej grupy platform dystrybucji cyfrowej, a możliwości odkrywania (gier) są brutalne. Jeśli wszystkie te platformy przejdą na subskrypcję, stanie się to okrutne.

W takim świecie z definicji preferencje usługi subskrypcji będą decydować o tym, jakie gry powstaną.

Zaufajcie mi – naprawdę tego nie chcecie.

Swen Vincke

Prezes studia zaznaczył także, że żadna z gier jego zespołu nie trafi do usług subskrypcyjnych. Może to być szczególny cios dla tych, którzy liczyli na to, że Baldur’s Gate 3 trafi w przyszłości do Xbox Game Pass lub PS Plus.

TLDR; nie znajdziecie naszych gier w usłudze subskrypcyjnej, nawet jeśli szanuję to, że są dla wielu deweloperów szansą na stworzenie ich gry. Nie mam z tym problemu. Chcę być tylko pewnym, że inny ekosystem nie umrze, bo jest cenny.

Swen Vincke

Chociaż i tak szanse na wylądowanie tej produkcji w abonamentach były minimalne, bo okazała się ona prawdziwym hitem. Wystarczy bowiem wspomnieć, że rozmawiamy o tytule, który został niedawno wybrany grą roku.

Przypomnijmy, że Baldur’s Gate 3 zadebiutowało w pełnoprawnej wersji na PC w sierpniu 2023 roku. Miesiąc później doczekał się też wydania na PS5, a w grudniu trafił ostatecznie na Xboxy Series X|S.

Źródło: Twitter / Swen Vincke , Pure Xbox

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.